Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Duże płytki a ogrzewanie podłogowe


wojciech237

Rekomendowane odpowiedzi

Gość berthold61

Wątpię aby to miało pęknąć przaecież to tak samo się rozgrzewa jak beton a z drugiej strony jakież to okrutne temperatury działają na te kachle ? 30 stopni no może w syberyjską zimę 32 st a przeważnie 28 st to co ma się stać ? tylko zrób sobie podłogówkę na grupie pompowo -mieszającej aby zawsze szła stała temp na zasilanie bo są tacy co im pompa staje po nagrzaniu a potem startuje i podaje 55 stopni aż zagrzeje i to wg mnie jest bez sensu , ja mam na grupie pompowo mieszającej i działa to idealnie a podłoga ledwo wyczuwalna i w domu 24 stopnie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość miki1212

Też podejrzewam, że o dylatacje chodzi z moich obserwacji wylewki to w niektórych miejscach tańcuje nawet ze 2-3mm płytka na pewno by pękła w tym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robi się tak żeby dylatacja wypadała na łączeniu płytek i nie inaczej . Jak dylatacja jest  ***  i pod kątem skośnym do ścian to nikt tak płytek nie położy i to tak dużych bo tylko zmarnuje materiał . Jak nie ma podłogówki to dylatację można wykonać nową nacinając wylewkę w potrzebnym  miejscu i wtedy nic się nie będzie działo bo w razie czego wylewka pęknie w miejscu nacięcia a nad nią i tak będzie łączenie fug więc przy fudze elastycznej nic nie będzie widać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na OP musisz zastosować klej wysoko elastyczny który skompensuje nierównomierną pracę dwóch różnych materiałów (wylewka/płytka) i BARDZO WAŻNE - do płytek wielkoformatowych - takiego kleju szukaj - a tani nie będzie... Ja użyłem do płytek 60x60 z 1mm fugą kleju CM17 - na razie odpukać nic się nie dzieje ale czas pokaże...

Dylatacji nie przykrywaj płytką tylko fugą na silikonie, jak nie da się tych płytek dobrze rozmierzyć to zastanów się nad mniejszym formatem.

Osobiście bałbym się przykleić tak dużą płytkę 120cm na OP, a jeśli już to z odpowiednio szerszą, elastyczną fugą. 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, najpierw kupuje się płytki a potem buduje chałupę :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety takie rzeczy trzeba sobie zaplanować wcześniej tak jak planuje się przyłącza wody ,gniazdka lampy i wszystko inne w budynku . ostatnia szansa była przy układaniu pętli podłogówki a potem wylewek . Teraz to już tylko rzeźba i docinki przy ścianach ( średnio estetycznie to wygląda chociaż nie jest to niemożliwe chyba że zakryją to meble ) Kleje j/w kolega napisał są specjalne do płytek wieloformatowych i patrz na materiał żeby nie było przebarwień od kleju bo klej powinien być również dostosowany do materiału z jakiego są płytki .Warto zrobić próbę przed klejeniem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klej S1 (łatwo dostępny) lub S2 (drogi i trudno dostępny). I nie elastyczny bo nie ma takiego parametru (patrz norma), a odkształcalny (S1), lub wysoko odkształcalny (S2). http://www.chemiabudowlana.info/podlogi,art_ekspert,151,klej_elastyczny_a_klej_odksztalcalny_klasa_s1_lub_s2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość miki1212

Ja akurat mam tak, że fugi wypadają na dylatacji ale z tego co fachowiec mi mówił to można też robić tak, że jak dylatacja wypada na płytce powiedzmy w 70% jej długości to tą część na dylatacji i dalej można dawać na silikonie lub specjalnej elastycznej masie i to potem podobno jakoś pracuje nie wiem jaki ma zakres pracy ale podobno działa. Natomiast na pewno jest potrzebny do tego fachowiec, który wie co robi bo inaczej będzie pękać.

Kolejna kwestia to różnica poziomów na dylatacji przy pracy takiej podłogi pod obciążeniem z tym, że przy normalnym pieszym ruchu w domu pewnie ten parametr jest pomijalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robią też tak,że płytki kleją na zwykły klej a w miejscu,gdzie występuje dylatacja po obu jej stronach kleją płytki tym drogim klejem.Pamiętaj by i fuga była odpowiednia bo to też istotne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja robię bez dylatacji i też  jest dobrze, a nawet lepiej.

Wystarczy zastosować wylewkę z anhydrytu i do 300m2 na jednej płaszczyźnie nie potrzeba dylatacji .

U siebie mam bez dylatacji 160m2 w 1 kondygnacji i po 9 latach nie widzę problemu z brakiem dylatacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Tak samo mam kuchnię z salonem 40m2 w jednej częsci bez dylatacji i po 3,5 roku nic się nie wydarzyło , ludzie to tylko około 30 stopni ma mieć więc gdzie tu jakies nagrzewanie ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość miki1212

Wszystko zależy od fundamentu i płyty fundamentowej lub chudziaka jak kto ma, potem od styropianu w podłodze itd. Osiadania, ubicia podsypki, gruntu rodzimego i wielu innych. A widziałem już kilka nowych spękanych fundamentów w życiu - ryzyko nie zbadania gruntu przed budową. U mnie na powierzchnię 160m2 parteru tylko w dwóch miejscach widać pracę posadzki i są to malutkie kawałki jak wiatrołap i mała łazienka, wszędzie indziej gdzie zrobili nacięcia to się nic nie zmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, sambor napisał:

A ja robię bez dylatacji i też  jest dobrze, a nawet lepiej.

Wystarczy zastosować wylewkę z anhydrytu i do 300m2 na jednej płaszczyźnie nie potrzeba dylatacji .

U siebie mam bez dylatacji 160m2 w 1 kondygnacji i po 9 latach nie widzę problemu z brakiem dylatacji

A jakie płytki? Jaki wymiar?

Bo ktoś pisał o 60x60 a 60x60 znam kilka osób i podłogówka chodzi a ja chciałem jeszce większe i się obawiam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pływanie wylewki to rzecz umowna, ona naprawdę nie może się ruszać, przecież podczas takich ruchów można rury uszkodzić.

Co do dużych płytek to warto sprawdzić na stronie producenta danych płytek, gdyż nie każde są zalecanie do OP,

szczególnie jak OP jest robione po partyzancku, bez projektu i często zdrowego rozsądku.

Oczywiście musi być odpowiedni klej i odpowiednio duża fuga - same płytki będą inaczej pracować niż wylewka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Delete, już Sambor napisał.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.