Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór grzejników do starej instalacji CO. Potrzebna POMOC!


dziedzictom

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanowne grono. 

Jak w temacie. Planuję wymienić stare grzejniki stalowe "robione przez p. Romka".

W 2018 roku został założony kocioł na pellet do instalacji grawitacyjnej o dużej pojemności. Została ona przerobiona z otwartej na zamknięta. Instalacja z grubuch rur zostaje. Jest dobrze docieplona i będzie zabudowana. 

Według moich doswiadczeń stare grzejniki dobrze pracują przy ok 80st co dla mnie mija się to z celem. Największe mają ok 60l pojemności.  

Proszę o wasze porady co w danym przypadku byłoby lepsze. Grzejniki aluminiowe czy panelowe. Jakich producentów polecacie. Czy Termoteknik to duże badziewie? Jakich polecacie producentów. Niestety mam ograniczony budżet. 

IMG_20190124_193953.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, w innym wątku już to było poruszane, choć nie było wspomniane o jednym. Skoro te grzejniki funkcjonowały przy ogrzewaniu grawitacyjnym, tym bardziej będą funkcjonować przy pompowym.

 Dlaczego? W grawitacyjnym masz wyższą temperaturę ale mały przepływ. W pompowym przepływ jest większy, więc możesz obniżyc temperaturę.

Ot cała filozofia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc grzejników jest w funkcji temp zasilania i powrotu , jak temp zasilania jest niższa niż dotychczasowa to to moc grzejnika spadnie, średnio o 1/2 na 20C obniżenia temp zasilania.

czyli krótko mówiąc jak grzejniki były na 80C to przy 60C będą o ok 1/2 za małe.

Grzejników pewnie nie trzeba wymieniać wszystkich , ew te mniejsze zastąpić zdemontowanymi większymi  + obowiązkowo zawory termostatyczne na grzejniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do jakiej temperatury dokładnie są przystowane to nie wiem... Nawet chyba sam p. Romek nie wiedział a tymbardzie o mocy jaką mają. 

Wcześniej na smieciuchu też była pompa z tym że palone było na ok 80st.

Teraz jak palę na ok 60/65 (wyższa temp.to spalanie duże) wydaje mi się że grzejniki nie oddają tyle ciepła ile budynek potrzebuje. Gabarytowo wyglądają na duże ale może ich powierzchnia grzania jest mała i stąd tak trudno dogrzać nie które pomieszczenia. Termostaty mam na kilku ale nie mam na trzech nawet zaworów do przykrecsnia i tu chyba też jest błąd. 

Dajcie poradę. 

1. Wymieniać nie wymieniać? 

2. Jak tak to aluminium czy panelowe stalowe? 

3. Jakieś plusy minusy oprócz walorów estetycznych? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiana grzejników na dobrane do temp 60C na pewno pozwoli na zmniejszenie spalania

Przez te grzejniki na których brak zaworów idzie pewnie większość mocy grzejnej kotła

Materiał grzejnika to już sprawa drugorzędna  - ważny jest ich prawidłowy dobór.

Ja jednak do starszych inst proponuję aluminiowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

@sambor takiej odpowiedzi oczekiwałem.

Jak z doświadczenia dobrać grzejniki? 100-120w na m2 tak jak w innym wątku dostałem odpowiedź? Dom z półtora pustaka z szczeliną plus 6cm styropianu okna plastiki dwuszybowe. Strop docieplona 10cm styropian

Polecisz jakiś dobrych producentów tak żeby nie zrojnowalo budżetu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sambor czy dobrze liczę? Przy temp. 60st jest 141w? Czyli 10 żeberek na ok 14m2? Foto z specyfikacją poniżej.

1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Mam nadzieję że wiarygodne parametry. Ala KFA dziadowstwem nie jest. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O masakra to w pokoju 25m2 wyjdzie mi grzejnik ponad 2 m. To jak to przeliczać? Zrzut dałem z strony producenta. To może panelowe wyjdą taniej? 

A co powiecie o takich grzejnikach.

https://www.tanie-ogrzewanie.pl/grzejniki-termoteknik/eq-cechaw2,1800,eq-cechaw6,boczne 550mm.html

Jak przeliczać i ilu płytowe? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz porządnie to zrobić to wyślij na priv rys domu  + wysokości pomieszczeń z jeszcze raz  podaniem materiałów ścian i izolacji, a postaram ci się w wolnej chwili dobrać moce tych grzejników 

Dodatkowo warto zaznaczyć ile przeznaczasz miejsca  na grzejniki w danym pom. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie grzejniki G500F Armatury,  ale nie z marketu. Ciekawy jestem, czy jest jakaś różnica między wersją marketową, a "zwykłą" ?

 

Ktoś jest w stanie potwierdzić/zaprzeczyć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.