Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomocy


michuszcze

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem pierwszy raz na tym forum,chciałbym uzyskać kilka informacji na temat ogrzewania

a więc do rzeczy;kupuje mieszkanie w starym budownictwie ok. 80 mkw.planowalem piec gazowy dwufunkcyjny ale policzyłem koszta no i niestety nie stać mnie wiem że od sierpnia można piec stałopalny umiejscowić w kuchni lub łazience zastanawiam się nad takim rozwiązaniem.

To jeden problem drugi to chciałybym uzyskać trochę informacji o doborze średnic rur zasilających grzejniki planuje zastosować miedz i grzejniki firmy Regulus.

Nie mam za dużo kasy i ile się da planuję wykonać sam ,może ktoś mi był w stanie trochę pomóc

jestem elektromonterem więc mysle że sobie poradzę

Pozdrawiam Michał.

ps mogę pomóc w tematach elektrycznych

nie mogę wysłac posta za krotki o co tu chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałeś które to piętro i jaka wysokośc kondygnacji :) - to tak trochę żartem. A tak serio to piec węglowy w domu to syf, smród, i kupa roboty. Musisz mu dostarczyc odpowiednią ilośc powietrza - zimno. Przy rozpalaniu zawsze się dymi, zdarzają się cofki - jak Ci dmuchnie dymem na chałupę to będziesz przeklinał dzień w którym przywlokłeś go do domu. Mimo wszystko proponuję gazowy dwu funkcyjny z zamkniętą komorą, czysto, wygodnie i bez obawy o podtrucie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odradzam zdecydowanie grzejniki Regulus ,maj zbyt małą pojemność wodną .zbyt mała pojemność prowadzi do bardzo

częstego załączania się kotła na chwilę ,jest to bardzo nieekonomiczne, kocioł gazowy na mocy minimalnej ma od 7do 11 kW

jak w zładzie jest 10-20 l wody ,to zagrzeje ją w pół minuty i się wyłączy ,do małych instalacji polecam grzejniki płytowe lub aluminiowe ,pozwolą na bardziej stabilną pracę kotła .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz racje Mecenas kocioł nie kondensacyjny kupisz za 3 tys.oki,wiem ale jakie sa koszta grzania gazem

chałupa jest nie do końca ocieplona jest to ostatnia kondygnacja nad nia strych ,strop nie ocieplony dach też nie,chciałem sufit ocieplic od dołu wełna kartongips ale bym obniżył a tak jest już nisko fatalnie by się mieszkało ,a gazownia nie wymaga nowego przyłącza gazowego nowy licznik nowa umowa itp. w kamienicy sa dwa piony gazowe stary na którym wiszę i nowy dla sasiada niżej ktory grzeje gazem jak sie to załatwia w gazowni no i oczywiście wklad w komin z nierdzewki pewnie ok. tysiaka.

To mnie wystraszyło szczególnie rachunki przyszłe za gaz,dlatego zacząłem myśleć o piecu stałopalnym na węgiel napewno taniej napewno najmniej wygodnie .

Może jest tu ktoś kto ma takie rozwiązanie w mieszkaniu w starej kamienicy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znowu ja,przemyślałem dokładnie i tak jak radził yozik zdecydowałem się na piec gazowy z zamkniętą komorą, ale żeby nie było prosto muszę skomplikować sobie życie piec chcę powiesić w kuchni spaliny i pobór powietrza przez ścianę Turbo i zaczynają sie schody pobór wody kuchnia okej odległość ok. metra super łazienka rury najkrótszą drogą ok. 9 m i mam pytanko czy można i jak to zrobić żeby zamontować zbiornik cwu płaszczowy w łazience jak go podłączyć do kotła a może zrezygnować z dwufunkcyjnego i przejść na jednofunkcyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko zacznij od kominiarza i właściciela/administratora budynku, czy wyrażą zgodę na rurę przez ścianę bo w budynkach wielorodzinnych jest to niezgodne z prawem ,choć wielokrotnie widziałem kamienice z wystawionymi nawet dwoma lub trzema rurami spalinowymi przez ścianę ,co do dodatkowego zbiornika w łazience,niestety niema takiej możliwości ,możesz

zainstalować kocioł dwufunkcyjny ,lub jednofunkcyjny z zasobnikiem wody ,kocioł może wisieć w kuchni a zasobnik w łazience plus ewentualnie dorobić cyrkulację ciepłej wody dla komfortu pobory wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od czerwca obowiązywać będą nowe przepisy prawa budowlanego odnośnie odprowadzania spalin przez ścianę oto fragment:

31) w § 174:

a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:

„1. Grzewcze urządzenia gazowe, takie jak: kotły

ogrzewcze, grzejniki wody przepływowej,

niezależnie od ich obciążeń cieplnych,

powinny być podłączone na stałe z indywidualnymi

kanałami spalinowymi,

z uwzględnieniem instrukcji technicznej producenta

urządzenia, o której mowa w przepisach

dotyczących zasadniczych wymagań

dla urządzeń spalających paliwa gazowe.”,

:) ust. 6 otrzymuje brzmienie:

„6. Przewody i kanały spalinowe, odprowadzające

spaliny od grzewczych urządzeń gazowych,

powinny być dostosowane do warunków

pracy danego typu urządzenia.”;

32) w § 175 ust. 2 i 3 otrzymujà brzmienie:

„2. Wyloty przewodów, o których mowa w ust. 1

pkt 2, powinny znajdować się wyżej niż 2,5 m

ponad poziomem terenu. Dopuszcza się sytuowanie

tych wylotów poniżej 2,5 m, lecz nie

mniej niż 0,5 m ponad poziomem terenu, jeżeli

w odległości do 8 m nie znajduje się plac zabaw

dla dzieci lub inne miejsca rekreacyjne.

3. Odległość między wylotami przewodów, o których

mowa w ust. 1, powinna być nie mniejsza

niż 3 m, a odległość tych wylotów od najbliż-

szej krawędzi okien otwieranych i ryzalitów

przesłaniających nie mniejsza ni˝ 0,5 m.”;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko zacznij od kominiarza i właściciela/administratora budynku, czy wyrażą zgodę na rurę przez ścianę bo w budynkach wielorodzinnych jest to niezgodne z prawem ,choć wielokrotnie widziałem kamienice z wystawionymi nawet dwoma lub trzema rurami spalinowymi przez ścianę ,co do dodatkowego zbiornika w łazience,niestety niema takiej możliwości ,możesz

zainstalować kocioł dwufunkcyjny ,lub jednofunkcyjny z zasobnikiem wody ,kocioł może wisieć w kuchni a zasobnik w łazience plus ewentualnie dorobić cyrkulację ciepłej wody dla komfortu pobory wody

 

 

acha czyli dwufunkcyjny nie może współpracować z zasobnikiem cwu tak dobrze zrozumiałem tylko jednofunkcyjny można połączyć z zasobnikiem cwu a czy musi to być gotowy zestaw czy można poprostu dokupić sobie wymiennik i go podłaczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak na sztbko narysowałem taki układzik powinno dzialać tylko chyba powinnien być pomiar temperatury w zasobniku cwu i ten sygnał powinen sterować pracą zaworu tjójdrożnego chyba że kotły mają fabryczne wejścia temp. co i temp, cwu pozostaje jeszcze sprawa prirytetu co czy cwu powiedzcie czy dobrze myślęuklad_co_cwu.ppt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idea dobra. Niektóre kotły tak właśnie pracują( te z funkcją cwu ). Nigdy tego jeszcze nie praktykowałem ale wydaje mi się że można zamontować kocioł dwu-f. i podgrzewacz pojemnościowy ( bojler ) razem. Da Ci to komfort użytkowania ale i cena idzie w górę no i koszty utrzymania odpowiedniej temp. w bojlerze. Piszesz że z kuchni do łazienki masz 9m to przy rurce fi 15 daje trochę ponad 1 litr wody to czy warto sobie zawracac głowę jakimiś kombinacjami? Policz sobie ile stracisz na wodzie a ile na instalacji i gazie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba niedokładnie wytlumaczyłem o co mi chodzi,czytając forum i inne strony oogrzewaniu doszedłem do wniosku że ogrewanie wody w ogrzewaczu przepływowym jest nie ekonomiczne lepiej ogzewać w wymienniku zasobnikowym jeśli tak nie jest to nie ma co kombinować szkoda kosztow.

Wzędzie reklamują zestawy kociol+zasobnik cwu?? pic na wodę i fotomontaż

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od czerwca obowiązywać będą nowe przepisy prawa budowlanego odnośnie odprowadzania spalin przez ścianę oto fragment:

31) w § 174:

a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:

„1. Grzewcze urządzenia gazowe, takie jak: kotły

ogrzewcze, grzejniki wody przepływowej,

niezależnie od ich obciążeń cieplnych,

powinny być podłączone na stałe z indywidualnymi

kanałami spalinowymi,

z uwzględnieniem instrukcji technicznej producenta

urządzenia, o której mowa w przepisach

dotyczących zasadniczych wymagań

dla urządzeń spalających paliwa gazowe.”,

:) ust. 6 otrzymuje brzmienie:

„6. Przewody i kanały spalinowe, odprowadzające

spaliny od grzewczych urządzeń gazowych,

powinny być dostosowane do warunków

pracy danego typu urządzenia.”;

32) w § 175 ust. 2 i 3 otrzymujà brzmienie:

„2. Wyloty przewodów, o których mowa w ust. 1

pkt 2, powinny znajdować się wyżej niż 2,5 m

ponad poziomem terenu. Dopuszcza się sytuowanie

tych wylotów poniżej 2,5 m, lecz nie

mniej niż 0,5 m ponad poziomem terenu, jeżeli

w odległości do 8 m nie znajduje się plac zabaw

dla dzieci lub inne miejsca rekreacyjne.

3. Odległość między wylotami przewodów, o których

mowa w ust. 1, powinna być nie mniejsza

niż 3 m, a odległość tych wylotów od najbliż-

szej krawędzi okien otwieranych i ryzalitów

przesłaniających nie mniejsza ni˝ 0,5 m.”;

dzięki za pełna opowiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba całkiem zgłupieje,chodzi mi o moc kotła proponowane moce w sklepach bardzo sie różnią jaka moc wystarczy ;kocioł jednofunkcyjny zasobnik 100l plus c.o w skrócie nowe okna,78mk, wysokośc 2,6m,sufit nie ocieplony nad nim strych nie ocieplony stara kamienica sufit planuje ocieplic żeby nie grzać całego swiata załączam rys. budy nie wysle pliku dwg rysowane w auto-cadzie nie da sie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.