Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ustawienie palnika, spieki w jednej części .


MRfoto

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , posiadam piec skam-eko-p z 2015 roku z podajnikiem i palnikiem żeliwnym , problem jest taki że niezależnie od jakości paliwa i zastosowanych nastaw (obecnie dmuchawa 20%, podawanie 10s. co 1.25min ) pojawiają się spieki które znacznie utrudniają proces spalania.Jest to bardzo uciążliwe ponieważ każdego dnia wyciągam z retorty spieklinę!
Piec SKAM-EKO-P  12KW firmy BIAŁEK
Sterownik  NEGROS
dmuchawa  WPA 06
silnik podajnika KOM-STER 0.12KW
podajnik ??? sam nie wiem , w gwarancji i instrukcji ...EKO-PAL  a w rzeczywistości nie ma na nim żadnej tabliczki znamionowej , palnik bez dolnej wyczystki ( inaczej jak w instrukcji)
Przesyłam zdjęcia jak jest zamontowany prawidłowo palnik i gdzię się robia spiekliny , a także na ostatnim zdjęciu jak palnik był zamontowany przez monterów co też mnie dziwi bo był odwrócony o 90 stopni być może ze względu na wadę fabryczną..... proszę o pomoc i ocenę montażu przez fachowców jak na 3 foto .
Muszę nadmienić również że znam i rozumiem procesy zachodzące podczas spalania węgla i znam przyczyny powstawania różnego rodzaju spieków , jednak w tym konkretnym przypadku jestem bezsilny. Groszek jaki stosuje obecnie to BARTEX Gold , poza ta jedną spiekliną w tym samym miejscu jestem z tego EKO bardzo zadowolony... Proszę o pomoc doświadczonych kolegów bo ja już nie daje rady. Pozdrawiam.

Palnik retorty zamontowany prawidłowo.jpg

Palnik retorty zamontowany prawidłowo-uciążliwe spieki.jpg

Palnik retorty zamontowany przez instalatorów.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz ,że znasz i rozumiesz procesy spalania na palniku , więc rozumiem ,że podstawy tzn. uszczelnienie palnika są prawidłowe.

Montaż palnika powinien być jak na rysunku pierwszym i drugim - na trzecim jest nieprawidłowy.

To nie jest palnik ekopal ale trochę lepszy i da się go opanować , tak aby nie generował spieków.

Jakie to są spieki - żużlowe czy koksowe. ?

Z której strony podajnika jest umiejscowiona dmuchawa?

Wegiel nie jest najłatwiejszy ale powinno być dobrze po poprawkach palnika.

Potrzebna będzie kalibracja otworów nadmuchowych - szczególnie w miejscu pokazanym na czerwono.

Zamieść zdjęcia ( nie rysunki ) palnika w różnych stanach nawęglenia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Retorta uszczelniona?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Jasa napisał:

Piszesz ,że znasz i rozumiesz procesy spalania na palniku , więc rozumiem ,że podstawy tzn. uszczelnienie palnika są prawidłowe.

 

To są podstawy a Autor pisze ,że nie jest nowicjuszem , więc chyba tak .

Ale potrzebne będzie potwierdzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie za zainteresowanie tematem , jeśli chodzi o spieki to doskonale zdaję sobie sprawę że powstają od złej jakości paliwa bądź od zbyt dużej dawki powietrza która znacznie podnosi temperaturę żaru w palenisku mogąc powodować topienie się popiołu...
jak wcześniej wspominałem nadmuch jest nastawiony na 20% mocy a przysłona z boku wentylatora jest przymknięta mniej więcej do połowy.Jeżeli chodzi o sam spiek to jest on dosyć twardy i wygląda bardziej na żużlowy . Zaraz po uszczelnieniu retorty sam płomień jest wręcz idealny , wychodzi z całego palnika i pięknie bije w środek deflektora ładnie go opływając , na drugi dzień wraca wszystko do "normy" czyli płomień przesuwa się w stronę wlotu powietrza (od strony 2 otworów ) opływając deflektor tylko z lewej strony , no i oczywiście powstaje spiek w zaznaczonym narożniku. Jeżeli chodzi o wejście dmuchawy w podajnik to jest ono od strony czołowej ( powiedzmy że na ilustracji wyżej pokazanej pod strzałką powietrze ) Jeżeli chodzi o korektę otworów , to zakleiłem 3 otwory klejem , chciałem zobaczyć jaki będzie efekt , niestety bez zmian. Mogę popełniać zasadniczy błąd przy klejeniu palnika , mianowicie rozpalam po 2-3 godzinach od osadzenia palnika , a wedle instrukcji powinienem odczekać 24h na całkowite zastygnięcie kleju na co w chwili obecnych temperatur nie mogę sobie pozwolić , bądź też sama sztywność kleju jest zbyt duża ( jak beton ) a wiadomo , cała retorta w jakimś stopniu pracuje , kurczy się i rozszerza , nie wspominając o tym jak ślimak nieraz kruszy węgiel ....przynajmniej ja tak to widzę. Idealny byłby jakiś elastyczny silikon ale na tak wysokie temperatury raczej nie widziałem . Koledzy doradźcie coś , jeśli pominąłem jakieś istotne szczegóły to mówcie , ja postaram się zobrazować sytuację. Przesyłam foto z paleniska parę dni po "uszczelnieniu" choć nie wiem czy można coś z nich wyczytać.

20181227_173921.jpg

20181227_174001.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz uszczelnić retorta (otwory powietrzne) to kup sobie uszczelniacz kominkowy do 1500*C i rób to bez wygaszania tylko odsuń żar z tego miejsca i będzie ok. Ja tak robiłem i mam teraz w miarę optymalnie ale mysle ze otwory są za duże i to prowadzi do rozprężania ciśnienia w palenisku. W sobotę będę ja wyciągał bo tego raczej na gorącą nie zrobię i zakleje wszystkie otwory i przewierce 4 wiertłem. Tez miałem to co Ty i dodatkowo niewypalanie groszku po stronie przeciwnej podajnika.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Druga sprawa zastanawiam się czy problemem nie jest przeciwzwoj tylko nic nie mogę znaleźć w necie jak go oszlifować, bo to tez problem na 80%.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może któryś z kolegow wie co zrobić z tym przeciwzwojem???


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze szlifowaniem przeciwzwoju trzeba ostrożnie , gdyż poprawki raczej możliwe nie będą . Lepiej tego nie ruszać .

Dystrybucję powietrza adekwatną do rozkładu granulacji na palenisku , powodowaną poprzez mielenie przeciwzwojem , wystarczy zrealizować przez modyfikację napowietrzania.

 Ja mam znacznie trudniejszy palnik do ujarzmienia , niż przedstawiony na rysunku . Po modyfikacji napowietrzania pali się równo na całym palenisku bez spieków i niedopałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, SlawekOrfi napisał:

A może któryś z kolegow wie co zrobić z tym przeciwzwojem???

Ślimak stalowy, czy żeliwny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeliwny Technix.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

b3cc229fcadb7a699c5d1ef535a560a5.jpg

Taki jak na foto cały zeliwny.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej więcej tak to wygląda przed i po przeróbce

20171219_095343-1.thumb.jpg.7eaceac2df925ef1f6cf5c203eaf947d.jpg20171219_102623-1.thumb.jpg.9ec70c2c9075c6caf8cbe460d704f3bf.jpg20171219_102637-1.thumb.jpg.410bea5d363db40b6fa04f14e17a4f8f.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wejścia dmuchawy to faktycznie jest od strony spieku , można ją dać z drugiej strony kanału ale w sumie czy to coś wniesie??Powietrza wali prostopadle w dosyć wąski kanał gdzie i tak powinno się rozprężać po całym obwodzie kanału jednakowo .....no ale .... przedstawiam foto jaki to jest dokładnie piec. Czy ślimak jest z przeciwzwojem ??? tego nie wiem , nie będę ściemniał.

kociol-z-podajnikiem-skam-p-10kw.jpg

9797f0984e6d91e8fb8f2f1bad51.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umiejscowienie dmuchawy potwierdza dlaczego od tej strony masz spieki . Od tej strony "dmucha" ci powietrzem o zbyt dużym ciśnieniu.Prawdopodobnie dodatkowo za płytka komora powietrzna.

Fakt ten pogłębia  nierównomierny rozkład granulacji ekogroszku na palenisku spowodowany  mieleniem ekogroszku przez przeciwzwój , który prawdopodobnie posiada Twój ślimak . Niektórzy próbują zmniejszać mielenie zeszlifowując go , ja osobiście nie radzę . Dodatkowo , prawdopodobnie posiadasz ślimak stalowy ale tego nie jestem pewien.

Po rozpaleniu , początkowo masz w miarę równy rozkład granulacji eko na palenisku , stąd równe spalanie na całej powierzchni . Po jakimś czasie , na skutek mielenia eko , w skrajnym przypadku w jednym miejscu paleniska masz groch o pierwotnej granulacji , w innym miał , a to wymaga dostarczenia w różne miejsca palnika powietrza o ciśnieniu i natężeniu przepływu adekwatnego  do zapotrzebowania.  Zapotrzebowanie to nie jest jednakowe( im mniejsza granulacja tym wymagane  większe ciśnienie powietrza) .Tymczasem powietrze dmucha Ci tak jakby wszędzie był eko o pierwotnej granulacji.

Rozwiązaniem jest zaklejenie powietrza w tym miejscu gdzie masz spieki żużlowe , być może zwiększenie nadmuchu w miejscu gdzie nie będzie dopalać lub będą spieki koksowe ( powiększenie otworów).

Nadmuch jak najmniejszy tylko lekko ponad granice dymienia.

Wydaje się ,że szedłeś w dobrym kierunku , trzeba to kontynuować. Do zaklejania otworów nie trzeba wyjmować retorty , wystarczy wygasić kocioł , wypchnąć żar, odczekać do obniżenia się temperatury w kotle , zakleić otwory uszczelniaczem 1200-1500C , odczekać ok. 2 godzin lub wysuszyć uszczelniacz suszarką , opalarką itp. i można rozpalać ponownie.

Na pewno będą potrzebne poprawki ale jestem pewien , że da się doprowadzić tą drogą do równomiernego spalania na całej powierzchni paleniska .

Dasz radę.

Widzę na zdjęciu , że ślimak jest jednak żeliwny . Mimo tego uważam ,że szlifowanie przeciwzwoju to ostateczność.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korci mnie właśnie przełożenie dmuchawy na drugą stronę dla samego chociażby potwierdzenia czy spiek pójdzie faktycznie w przeciwną stronę,  a co powiecie jeśli w palniku ze wszystkich stron byłaby jednakowa ilość otworów?  Czy to by nie zrównoważyło ciśnienia na całym palniku ? tak jest chyba wykonana większość palników z tego co mi się udało wygooglować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż tak więc pozostaje metoda prób i błędów,  dziękuję Panowie za pomoc , jeszcze raz osadzę palnik na nowy klej i wysuszę opalarką żeby mieć 100% pewności że nie wbija się tam lewe powietrze,  przy okazji sprawdzę jaki tam jest faktycznie ślimak. W razie jakichkolwiek sugesti proszę pisać....W środę będę walczył z piecem,  musi być perfekt,  tak żebym go obsługiwał raz w tygodniu a nie dzień w dzień grzebał haczykiem w palenisku. Jeszcze raz dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może w kotle przydałby się jakiś automatyczny haczyk do grzebania , kiedyś jak paliłem na retorcie to chciałem zbudować ruchomy deflektor który co jakiś czas  dociskał by opał na palenisku ,ale rozwiązałem problem inaczej przez dołożenie talerza obrotowego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Możesz przybliżyć temat tego talerza?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz palnik okrągły będzie łatwiej jak kwadratowy trzeba wykonać nowa koronę obrotową. Na okrągłą robimy nakładkę i napęd pobieramy od ślimaka przy palniku albo z tyłu gdzie zawleczka wszystko zależy od konstrukcji palnika kotła itp. jak ktoś lubi majsterkować zna się na ślusarce umie spawać  to sobie poradzi .Pooglądaj trochę palniki ardeo albo azpp może coś podpatrzysz .Ja robiłem własny palnik retortowy na początku był zwykły potem dorobiłem obrót napęd pobrałem z tyłu ślimaka ruch obrotowy zamieniłem na posuwisto zwrotny i przez odpowiedni układ dzwigni wprowadziłem pręt przez sciankę kotła który obracał koronę razem z ruchem slimaka wachliwie w prawo i lewo .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

252ad96ce9e11d3558f726cc354e5b6e.jpg

Mam taki. Jest to Technix 25kW. Cały zeliwny.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz palnik okrągły będzie łatwiej jak kwadratowy trzeba wykonać nowa koronę obrotową. Na okrągłą robimy nakładkę i napęd pobieramy od ślimaka przy palniku albo z tyłu gdzie zawleczka wszystko zależy od konstrukcji palnika kotła itp. jak ktoś lubi majsterkować zna się na ślusarce umie spawać  to sobie poradzi .Pooglądaj trochę palniki ardeo albo azpp może coś podpatrzysz .Ja robiłem własny palnik retortowy na początku był zwykły potem dorobiłem obrót napęd pobrałem z tyłu ślimaka ruch obrotowy zamieniłem na posuwisto zwrotny i przez odpowiedni układ dzwigni wprowadziłem pręt przez sciankę kotła który obracał koronę razem z ruchem slimaka wachliwie w prawo i lewo .



A przekładnię skąd taka wziąłeś. Spawać umiem mam nawet migomat spawarkę i dojście do tokarki. Z jakiego materiału to rzeźbiles ze tak powiem. Nie jesteś przypadkiem z okolic Leszna?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.