Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocieplenie poddasza nieużytkowego Strop czy Dach Wełna czy Styropian


Grzesiekz182

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,nowy dom poddasze nieużytkowe płyta żerańska,na dachu dachówka i membrana,czy ocieplić strop czy dach a może wcale nie ocieplać teraz grzeje dom kominkiem w domu temp około 7-9stopni na poddaszu znacznie zimniej około 2-3 stopnie mam wrażenie że przez ten strop ciepło nie dostaje się na poddasze czy to możliwe że płyta żerańska jest tak szczelna w całaym domu sufity podwieszane czy lepiej ocieplć strop np.wełną lub styrodurem koszt podobny np. 2 warstwy na mijankę  styroduru po 5cm bo ma dobre właściwości lub wełna 2 warstwy na mijankę 15cm jeśli położę wełne nie będę mógł po niej chodzić a pare razy w roku trzeba będzie wejść na strych styrodur jest twardy więc można po nim chodzić a może lepiej ocieplić tylko dach proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Styrodur jako ocieplenie stropu to moim zdaniem kiepski pomysł jest zbyt szczelny nie przepuszcza pary, chyba że w domu będzie rekuperacja to i tak będzie sucho, chociaż jeśli chodzić po nim to pewnie wylewka + styropian 0,31 wyjdzie taka sama cena

Ociepla się to co najbliżej kubatury grzanej po stronie zimnej czyli najlepiej izolować strop, co nie znaczy że na strychu też byłoby dobrze żeby przy mrozach -20 temperatura nie spadała poniżej 0 jeśli ktoś zostawi tam coś mokrego, jakieś resztki farby itp będą do wyrzucenia jak przemarzną.

Edytowane przez szakallo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ja tam jestem za styropianem - najpowszechniejsza, dobra metoda sprawdzona od lat. Ważne jest natomiast, żeby styropian posiadał certyfikat  ITB. Tylko wtedy mamy pewność, że materiał jest dobrej jakości a ocieplenie wykonane przy jego użyciu zatrzyma ciepło w domu i przyniesie oczekiwaną oszczędność pieniędzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
  • 8 miesięcy temu...

Podłącze się do tematu. Muszę ocieplić podłogę strychu który jest nieużytkowany. Myślałem nad folia paroprzepiszczalna na nią styropian grafitowy 10 cm, pomiędzy steropianem żerdzie 10x8 cm i na to wszystko płyta OSB 22mm która będzie przykręcona do w/ żerdzi. Ściany budynku ocieplone wewnątrz, jednak ciepło strasznie ucieka podejrzewam że przez nieocieplony sufit czego efektem jest spalanie ekogroszku na poziomie 30 kg/dzień.

Myślicie że wystarczy takie ocieplenie podłogi strychu?

 

Wysłane z mojego ONEPLUS A6003 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 10 miesięcy temu...
  • 3 tygodnie później...

Witajcie, jako w przyszłości zainteresowany tematem podłącze się do dyskusji. Sytuacja wygląda obecnie tak, dom z lat 80, piwnica i dwa piętra oraz nieizolowane strychy, służące za zbiór klamotów i suszarnie do prania.

Wygląda to tak

802406830_beztytuu.thumb.JPG.f42f5c12601864cb9454ac80317ba427.JPG

Strop nad parterem na poddaszu to goły beton na szynach stalowych z wylewką, ocieplenia tam chyba nie ma, dach pokryty blachą pod nią membrana i wszystko.

Strop nad piętrem usypany trocinami z wapnem.

W pierwszej opcji myślałem o ociepleniu samego dachu, ale przeczytałem kilka wątków i ludzie wskazują, że na poddaszu nieużytkowym tego się nie robi , tylko lepiej zaizolować strop. Lecz problem w tym, że jak damy 30 cm wełny plus płyta OSB, to sporo podniesie się poziom posadzki, można skuć tą wylewkę do poziomu szyn w stropie i wtedy zyskamy kilka cm, ale to sporo kucia będzie. Oczywiście ten problem dotyczy stropu nad parterem, w przypadku piętra problemu nie ma, bo wybieramy trociny i wełna i na to deski lub płyty, bo tam czasami się chodzi, bo jest właz do czyszczenia komina. Planuje też od strony strychów ocieplić ściany piętra.

I teraz pytanie może szanowne grono widzi jakieś inne rozwiązania, i co z dachem ocieplać, czy zająć się tylko stropami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Masz membranę to wal wełnę w dwuch warstwach , jedna między krokwie druga w poprzek zanim nabijesz grzybki do krowi , ja tak zrobiłem w moim domu i jest rewelka , strych mimo woli ciepły i strat jako takich nie zauważyłem , gorzej mam z drugim domem od syna gdzie pod dachem nie ma membrany a dachówki to karpiówka na cemencie i nie wiem jak to opanować aby to miało sens .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszędzie piszą, że jak poddasze nie użytkowe to ocieplać strop, a dachu nie.

Jak nie ociepli się stropu to i tak ciepło będzie uciekać z pomieszczeń ogrzewanych.

A pytanie, czy można docieplić, ewentualnie wygłuszyć dach wełną pomiędzy krokwie tylko ?

Nie chcę za bardzo uszczelniać strychów, niech się wentylują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Ja tak zrobiłem że tylko dach a stropy zostawiłem w spokoju bo jak ocieplisz same stropy to tak samo cyrk z jakąś podłogą bo i legary i jakieś osb i trzeba to sensownie poukładać aby to miało ręce i nogi a drzwiami tak czy siak pójdzie lodowate powietrze , wg mnie lepiej sam dach ocieplić bo i taniej i w sumie lepiej pod każdym względem a jak ciepło przeniknie na strych to tam zostaje o tworzy swoistego rodzaju bufor , mogę całkowicie wyłączyć ogrzewanie na 5 dni a temp nie spadnie poniżej 20 stopni jednym słowem same plusy , nabić wieszaki grzybkowe potem milion gwożdzi papiaków sznur od snopowiązałki 2 kilometry koszt ok 60 zł ciąć wełnę w poprzek takie odcinki ile między krokwiami plus 5 cm i sznurować i następny tak samo aż pod szczyt i kolejne pole i kolejne , wełna nie musi być droga bo między najtańszą a najdroższą przy dwóch warstwach po 15 cm czyli razem 30 jest taka rużnica jak być dodał lub ujął 3 cm .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie mam podobnie jak na Twoim rysunku. Ociepliłem tak, że dałem między krokwie wełnę 15 a na nią w poprzek 10. Potem folia para i płyta GK. Na strop nad poddaszem wyłożyłem wełnę w taki sam sposób. Na strych mam zrobione "schody strychowe" (wyłaz z drabinką) ale raczej nie będę tam wchodził. Z tym, że ja mam jeszcze docieplone ściany i wełna styka się ze styropianem.

dom1.jpg

 

Edytowane przez grostecki
literówki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.