Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Grupa bezpieczeństwa, CWU wpięcie


Kolekszy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, strzelił mi bojler po 7 latach używania. Dziś kupiłem elektromet 2 płaszczowy 140 l . Pytanie wcześniej nie miałem żadnych zaworów zwrotnych,bezpieczeństwa itd. " rozszerzona " woda szła  z zimny powrót. Sprzedawca oferuje grupę cwu i naczynie 18l. Gdzie taka listwę wpiąć poprawnie , akurat zimna woda pasuje mi bez przerabiania. Zamknięty zawór to dopuszczanie wody do CO, 

IMG_20190121_084823.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz np.tak.Dla zasobnika 140l wystarczy naczynie 12l ale oczywiscie 18ka nie zaszkodzi tyle że będzie droższa.Najlepiej zastosować szybkozłączkę do naczynia która ułatwia okresową kontrolę ciśnienia w naczyniu.Na dolocie zimnej wody z sieci do zasobnika za zaworem odcinającym musi być zawór zwrotny.

W naczyniu przeponowym należy ustawić odpowiednie ciśnienie wstępne.Jak masz reduktor ciśnienia wody to w naczyniu o 0,2bar mniej niż na reduktorze

wa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie bawił się w żadne grupy bezpieczeństwa a zainwestował pieniądze w wysokiej klasy zawór zwrotny np. Socla, wysokiej klasy ZB 6 bar i naczynie przeponowe przepływowe - Refix DD zielony, albo od Flamco AirFix D. Samo naczynie przymocował do ściany na opaskę. Dla CWU nie wolno instalować naczyń nieprzepływowych. Chyba, że ktoś chce mieć w tym naczyniu hodowlę legioneli. Wodę dla CWU należy traktować jako wodę pitną.

Napisz czy masz regulator ciśnienia, bo to dość kluczowe. Czy to jest woda wodociągowa, czy własny hydrofor.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda z wodociągów, kiedyś sprawdzałem ciśnienie i było stałe przez kilka dni w okolicach 5 bar.  Jak instalator kładł instalację wodną , kupiłem reduktor, ale nie zakładał bo stwierdził że nie potrzeba bo nie ma skoków ciśnienia. ( W razie czego leży i czeka na montaż ) Aktualnie do mojej nitki jest podłączony ostatni domek i manometr wkręcony w zawór antyskażeniowy wskazuje średnio 4.5

1548146802007213181091.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązanie podane przez " zaworek" najczęściej widuje u znajomych, ale nigdy nie dopytywałem co i jak.  Reduktor jest ustawiony fabrycznie na 3 bary jak pamiętam. Szybki szkic co i jak mam podłączone, może nie jest to instalacja najwyższych lotów ale działa. Tylko ta woda przy bojlerze, nie dawała mi spokoju.  Wyjście z pieca cu28 a zasilanie/powrót zIMG_20190122_102457.thumb.jpg.c555fa2529609a55efd1d394f77fa7c8.jpg bojlera cu22

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz mieć zainstalowany reduktor, bo bez reduktora do obliczeń bierze się najniższe ciśnienie z sieci minus 0,5 bara. Byś musiał mieć w naczyniu ciśnienie wstępne ustawione na 4 bary a samo naczynie kupić o  pojemności 63 litrów. 

Przy reduktorze z nastawem np. 4 bary, ciśnienie wstępne w naczyniu 3,8 bara, ZB 6 bar, bojler 140 litrów, grzanie od 10 do 70 stopni to naczynie wypełni się 15 litrami wody( z czego 11,85 litra to woda, która zawsze będzie wypełniać naczynie) , więc należy zakupić naczynie 18 litrowe. 

Przy ciśnieniu 3 bary i wstępne 2,8 bara naczynie wypełni się 9 litrami wody, więc wystarczy zakup naczynia 12 litrowego. Ja bym rekomnedował dalej 18 litrowe, bo może będziesz chciał zmieniać nastawy ciśnienia za reduktorem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie rozpisane, dziękuję ;) w takim razie reduktor leci za wodomierz a naczynie wezmę 18l różnica była 22 zł. A reszta układu przejdzie? Czy warto coś" usprawnić"? Dom z 96 roku, i piec podłączony do starej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup naczynie przepływowe, to naprawdę ważne. Kosztuje 2x więcej, ale to nadal nie są jakieś duże pieniądze. Lokalnie pewnie takiego nie kupisz. Chyba, że lokalny sklep sprowadzi. Refix DD 18 litrów z flowjet. Nadmiarowość naczynia nie ma kompletnego znaczenia, może być i 25 litrowe i większe. Ważne, aby nie było za małe. 

Dostałeś wszystko na tacy od obliczeń po jakie należy kupić naczynie.  

https://www.ceneo.pl/26704145 

https://www.ceneo.pl/60706244  

http://www.skleparmatura.pl/reflex/naczynie-wzbiorcze-dd-18-8382.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kolekszy napisał:

Pięknie rozpisane, dziękuję ;)

Tu naprawdę nic nie kupuje się na "oko", albo to co doradził sprzedawca w sklepie, albo coś jest na promocji. Albo bierze się tylko współczynnik przyrostu objętości wody podczas grzania.  "Panie a jaki mam pan bojler, 100 "litrof"?, bierz pan naczynie 8 "litrof", wystarczy :)". Owszem może wystarczyć, ale pod pewnymi warunkami. Tu się najzwyczajniej na świecie oblicza i dopiero wtedy dokonuje zakupu. W przemyśle to są projektanci i tam bez obliczeń nic się nie da. W instalacjach domowych nikt nie wykonuje obliczeń(raczej żaden hydraulik nie umie, albo się nie chce) a powinno się obliczać,  bo wszystko jest obliczalne.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, emigrant napisał:

Musisz mieć zainstalowany reduktor, bo bez reduktora do obliczeń bierze się najniższe ciśnienie z sieci minus 0,5 bara. Byś musiał mieć w naczyniu ciśnienie wstępne ustawione na 4 bary a samo naczynie kupić o  pojemności 63 litrów. 

Przy reduktorze z nastawem np. 4 bary, ciśnienie wstępne w naczyniu 3,8 bara, ZB 6 bar, bojler 140 litrów, grzanie od 10 do 70 stopni to naczynie wypełni się 15 litrami wody( z czego 11,85 litra to woda, która zawsze będzie wypełniać naczynie) , więc należy zakupić naczynie 18 litrowe. 

Przy ciśnieniu 3 bary i wstępne 2,8 bara naczynie wypełni się 9 litrami wody, więc wystarczy zakup naczynia 12 litrowego. Ja bym rekomnedował dalej 18 litrowe, bo może będziesz chciał zmieniać nastawy ciśnienia za reduktorem. 

 

Godzinę temu, Kolekszy napisał:

Pięknie rozpisane,

Ale błędnie - Aby nie błądzić warto by było skorzystać z kalkulatora producenta naczyń przeponowych firmy REFLEX - jest na ich stronie on line - wpisać dane i będzie wynik od ręki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żadnych błędów. Nie wiem co liczy Relfex, ale ja liczyłem:

- przyrost objętości

- stopień napełnienia

- współczynnik resztkowy

- współczynnik efektywności

Mając te dane można wyliczyć pojemność brutto naczynia. Przy założeniu, że bojler posiada ZB 6 bar i grzejemy wodę od 10 do 70 stopni. Znamy ciśnienie za reduktorem i ciśnienie wstępne w naczyniu. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie ma zamiaru grzać wody do 70 stopni. Dla obliczeń trzeba założyć 70 stopni, bo do takiej sytuacji może dojść, że woda może do takiej temperatury być nagrzana z jakiś przyczyn. 

Reflex na swojej stronie tylko uwzględnia jaką należy zastosować korektę ciśnienia wstępnego w naczyniu, gdy jest regulator ciśnienia i go nie ma i jaki jest ZB.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, sambor napisał:

wg mnie są lekko nie potrzebnie zawyżone, 

Nawet jak są lekko zawyżone to bardzo dobrze. Gorzej jakby były zaniżone. Jak autora poniesie fantazja to może i 100 litrowe naczynie przeponowe zainstalować. W niczym to nie przeszkadza. Gorzej jak zainstaluje naczynie za małe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie będzie 18l, kogo nie zapytam mówi że będzie z lekkim zapasem. Problem tylko z dostępnością, pozostaje zamówić przez internet. resztę wykonam jak kolega wyżej napisał. Na reduktorze dokonam tylko zmiany na 4 bary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie 18 litrów jest prawidłowe przy 4 bar na regulatorze ciśnienia, 3,8 bara wstępnego w naczyniu, 140 litrów bojler i ZB 6 bar. Nie zapomnij o ZZ przed naczyniem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Kolekszy napisał:

Problem tylko z dostępnością, pozostaje zamówić przez internet.

To zamów przez internet. Nie widzę problemu. Tylko najpierw zadzwoń i zapytaj, czy mają na stanie, albo ile trzeba czekać.  Chyba, że chcesz pójść w partactwo i zainstalować naczynie nieprzepływowe. Będzie działać poprawnie, ale... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie sklepy online maja wystawione oferty a jak przychodzi co do czego to czas realizacji 4-5 dni. Tak układ zamknięty, wcześniej umieściłem na szybko co mam w kotłowni.

Wiekszość sprzedawców nie ma na stanie takiego naczynia i proponuje w zamian listwe cwu i tradycyjne naczynie reflex 18l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ktoś przesadził z tym zaworem 3bar a po drugie ZB powinien być na zasilaniu a nie na powrocie.Ciekawe czy w ogóle producent twojego kotła dopuszcza jego pracę w układzie zamkniętym.Zapewne brak urządzenia do odprowadzenia nadmiaru ciepła.

Kolejna sprawa to czy prawidłowo zastała dobrana wielkość  naczynia przeponowego do CO i czy ustawiono w nim odpowiednie ciśnienie wstępne oraz czy jest właściwe ciśnienie w instalacji 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Kolekszy napisał:

właśnie sklepy online maja wystawione oferty a jak przychodzi co do czego to czas realizacji 4-5 dni.

Wiekszość sprzedawców nie ma na stanie takiego naczynia i proponuje w zamian listwe cwu i tradycyjne naczynie reflex 18l.

Coś się stanie jak poczekasz 4-5 dni? Aż tak się spieszy? Powiedź tym sprzedawcom, że są idiotami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kocioł elektromet kwp 15kw wyposażony w zawór dbv(teraz widzę że nie narysowałem go wcześniej) . zawór 3bar był już na listwie.  teraz tylko zmieniam bojler. możesz podpowiedzieć gdzie na zasilaniu wpiąć nowy zb? 2,5 będzie odpowiedni?

co do CO, ciśnienie wstępne na zimno 0,8 bar, (ok 5m do ostatniego grzejnika w pionie czyli 0,5bar+0,3) woda uzupełniona do 1,2 bara. przy temp 60*C ciśnienie 1,5bar naczynie 18l.

jedyny minus tej sytuacji to brak ciepłej wody z bojlera, korzystam z przepływowego na siłę

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę już edytować wiadomości. Wprowadziłem was w błąd, ciśnienie wody mam 4 bar w zasadzie stabilne. Reduktor jak ma leżeć to lepiej go zamontuje z taką samą nastawa. Niech zima się szybko kończy bo chce wszystko przerobic żeby było zgodnie ze sztuką, a prawdziwych fachowców jak widzę tutaj nie brakuje;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.