Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prosta, tymczasowa instalacja - niby działa ale...


PabloSupady

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Na początku parę słów o mnie bo to mój forumowy debiut.Mam na imię Paweł i pochodzę z okolic Krakowa. Jestem na etapie kapitalnego remontu domu i przed okresem zimowym popełniłem taką oto instalację jak na rysunku. Instalacja zrobiona z rur stalowych. Camino wiekowe ale nigdy nie używane.

Problem polega na tym, że niby wszystko działa, niby grzeje, ale czuć, że moc kotła nie może być wykorzystana - wygląda, że jest słaby obieg. Temperatura na kotle rośnie bardzo szybko, natomiast nagrzewnica jest na dole chłodna, bojler wydaje się działać ok. Camino i bojler w piwnicy,  nagrzewnica na piętrze. Instalacja ma charakter tymczasowy, żeby nic zimą nie zamarzło - dom nie jest zamieszkały. Czuję, że zrobiłem gdzieś babola ale sam go chyba nie znajdę, potrzebuję jakiegoś świeżego spojrzenia. Strzałki na rysunku to odpowietrzniki automatyczne. Przed bojlerem dałem go ze względu na dużą zmianę średnicy (rurka 3/4", wyjście bojlera 5/4").

Mam przygotowane podłączenie do pompy ale nie chciałbym jej na razie kupować bo szkoda mi trochę inwestować w instalację do rozwalenia w najbliższym czasie.

Czy da się jakoś polepszyć obieg w tym układzie? Na bojlerze mam zawory, ale nawet całkowite ich zamknięcie nie powoduje lepszego grzania nagrzewnicy, a temp. na kotle rośnie szybko.  Dziękuję za jakiekolwiek sugestie.

tmp.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nagrzewnica ma znaczne opory hydrauliczne i bez pompy obiegowej nie będzie działać poprawnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nagrzewnicą w tym układzie jest chłodnica samochodowa. Ostatnie o co bym ją podejrzewał to opór hydrauliczny. Najlepsze jest to, że pierwsza wersja układu,  mam wrażenie, że działała poprawnie (chociaż testowałem to gdy było jeszcze względnie ciepło). Różnica polegała na tym, że prosto z kotła do góry szła gałązka bojler/nagrzewnica, a wyjście na naczynie wzbiorcze było na trójniku w bok. Niestety zaraz po uruchomieniu znalazłem gdzieś informację, że nie jest to najlepsze rozwiązanie i lepiej jest gdy to naczynie jest w prostej linii nad kotłem, a wyjście na obiegi w bok. W każdym razie wtedy przed nagrzewnicą ciężko było wytrzymać bo oczy wysychały mimo 60* na termometrze. Teraz czasem mam pod 90* a przy nagrzewnicy szału nie ma. 

Głupi już jestem... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.