Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prosta instalacja w garazu


RafalJag

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chciał bym w garażu podłączyć instalacje co

Za bardzo małe pieniądze kupiłem pięć Hajnówka taki jak na zdjęciu oraz komplet grzejnikow

Problem polega na tym że zastanawiam się jak do tego podejść 

Czytając tematy wysunalem wnioski że najlepszy będzie układ otwarty że zbiornikiem wyrownawczym

Cała instalacje chcem zbudować na rurach pp

Posiadam:

Piec jak na zdjeciu

Zbiornik wyrownawczy

Pompę obiegowa 

Zawór roznicowy

Grzejniki

Czy ktoś mógł by narysować mi prosty schemat i doradzić jaki przekrój rur zastosować? 

 

received_2991757090894817.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak instalacja ma być prosta to nie ma co rysować za bardzo. Całej instalaji w pp nie możesz zrobić - wyjście z kotła i do naczynia musi być stal lub miedź. Pionowo z zasilania kotła daj zaraz za śrubunkiem trójnik. Na pionowym przelocie do naczynia  stal 1" lub miedź 28 a w bok na zasilanie grzejników czyli ZR i pompa na bajpasie. Naczynie w najwyższym punkcie instalacji, min 30 cm powyżej najwyższego punktu instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę źle napisałem 

Co do wyjścia z pieca oczywiście miałem na myśli stalowe rury o średnicy jednego cala i tak do pompy

Następnie redukcja za pompa do PP 25 mm na odcinku około 3-4m i później z za ściany redukcja do grzejnikow na PP 20mm

Co do zbiorniczka to będzie na wysokości około 2,2m a grzejniki w najwyższym punkcie na 60-65cm od posadzki 

Trochę głupie pytanie ale czy zawór ZR może być w pozycji leżącej? 

I jeszcze jedno pytanie czy dać jeden zawór na bajpasie czy dwa tak jak na większości schematów? 

Tak na szybko narysowalem czy aby się upewnić czy dobrze wszystko zrozumiałem 

DSC_1007.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są ZR do montażu poziomego - musisz sprawdzić czy Twój taki jest. Możesz też go wcale nie montować- w razie czego pompa też na postoju przepuści grawitacyjnie. Zawory odcinające najlepiej dwa - przed pompą(z filtrem) i za żeby odciąć wodę do oczyszczenia filtra. Pion z PP dałbym 25 a same odejścia do grzejników najwyżej 20 - przy PP podany rozmiar to średnica zewnętrzna . PP 20 to wewnątrz 13. Przy naczyniu podłączenie tak jak w załączniku

0300178c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówie o kawałku czerwonej rury, która się rozdziela i idzie ponad zbiornik (dokładnie o ten kawałek ponad zbiornikiem.

Do odprowadzania pary mamy rurę niebieską i wyjście na zewnątrz.

 

Ten kawałek ma sens jak są 2 rurki do naczynia, w przypadku jednej - jaką rolę to niby spełnia? Pary nie zawróci, podgrzać nie podgrzeje, poprostu jest...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jej nie ma to para przepycha się przez wodę w naczyniu i ją wyrzuca, a jak jest to para wpada bezpośrednio do naczynia i schładza się uderzając w lustro wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok - jakaś logika w tym jest, ale w tej rurze i tak jest woda - do poziomu lustra naczynia. Z racji lepszej drogi (brak kolana) może lepiej tam to ciśnienie ujdzie, chociaż wątpie - i tak ma jedną drogę wyjścia na zewnątrz (z fają z boku). Para i tak się przepycha przez słup wody...

Dużo zależy od naczynia i ilości wody - jak zacznie mocniej rosnąć poziom lustra to i tak "zaklinuje" jedyne wyjście czy to dla pary, czy to dla wody i dostajemy efekt "ksztuszenia się".

Grunt to zadbać o to, żeby powietrze nie blokowało odpływu - pokomunistycznie śpece podpinali się bezpośrednio od dołu - na górze rura do odpowietrzania z fają otwarta a przelew przez kolano o odpowiedniej średnicy. Złe to nie było, czy lepsze, czy gorsze - ciężko mi stwierdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.