Skocz do zawartości
IGNOROWANY

kocioł dolnego spalania: gwałtowne i szybkie spalanie zasypu


wiadran

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie grzecznie się witam z Szanownymi Forumowiczami, jestem nowy zarówno na Forum jak i w temacie grzania.

Mam drobne problemy (pewnie wynikające z braku wiedzy...), w domu do którego się wprowadziliśmy jest piec z Żywca KDO-U 22kW. Palę w nim ekogroszkiem. Proces rozpalania opanowałem chyba dość dobrze, natomiast problemy mam z tym co dzieje się dalej. Po nieco ponad godzinie dochodzi do tego, że pali się prawie cały zasyp, temperatura w piecu i w CO strzela gwałtownie do góry, a piec pochłania ponad 20kg węgla w mniej niż 3-4h... chciałbym jakoś ten proces wygładzić, bo chyba nie o to chodzi.

Z góry dziękuję za wszystkie rady i sugestie (jeśli gdzieś na forum jest podobny temat przepraszam za dublowanie i proszę o odesłanie tam, nie udało mi się znaleźć takiego)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało danych : jak palisz od góry czy od dołu, jaki dom, jakie sterowanie kotła itp. Wylicz zapotrzebowanie na ciepło w " ciepłowłaściwie.pl" i poczytaj "czyste ogrzewanie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. co sprawdz wszystkie uszczelki - tj sznury w drzwiczkach czy są dobre i szczelne + czy piec ma szczelny popielnik  czy czasami tam coś nie przerdzewiało i nie dostaje sie lewe powietrze które rozbuja piec

2 sprawa - spróbowałbym zrobić na wzór kolegi takie coś jak w ost jego poście 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielki za rady, drzwi zdecydowanie nieszczelne, jak tylko się ogarnę z resztą przeprowadzkowej roboty i uszczelnię drzwi dam znać jakie efekty.

Co do sterownika proste sw 100p, z tego co widzę piec jakoś dziwnie podłączony, bo dmuchawa nie tam gdzie instrukcja przewiduje, co też pewnie ma swoje konsekwencje (wg instrukcji z boku powinna być, a jest w dolnych drzwiach gdzie normalnie jest po prostu dolot powietrza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Kolego wklej mniej wiecej przekrój twojego pieca (wnętrze) - który jest najbardziej podobny do twojego bo na necie jest kilka przekrojów.

2. W jaki sposób palisz w tym piecu ?    

- ( Od dołu) - czyli najpierw rozpalasz kilka drewienek ,  a potem  na to sypiesz wegiel?

- ( Od góry)- czyli najpierw sypiesz cały piec do pełna weglem a potem odpalasz to od góry?

Technika jest opisana tutaj

http://czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/rozpalanie-od-gory-instrukcja-krok-po-kroku/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Techniki znam ;) tyle doczytałem i pooglądałem.

Palę od dołu, brakuje wajchy do przełączenia między górnym a dolnym spalaniem (nie wiem czy sama możliwość w tym egzemplarzu jest, coś z pieca wystaje, ale nie byłem w stanie na razie tego "przekręcić", cug jest w każdym razie od dołu, górą żadne spaliny nie ulatują, możliwe że ktoś na własną rękę zaślepił tę blokadę, a możliwe, że po prostu jest to mocno zablokowane)
Gdybym palił od góry to przy obecnym ciągu przepuściłbym całe spaliny przez zimny węgiel.

Co do przekroju najbliższy jest ten załączony (z przerobioną w paincie zaślepką ;) )

Na pewno problemem są nieszczelności, czasem jak działa dmuchawa to z drzwi ładunkowych kopci aż, z czopucha również lekko, widzę niebardzo ktoś dbał o ten piec dotychczas... ja niestety sprowadziłem się końcem listopada na nowe lokum, więc i czasu na ogarnianie wszystkiego nie było za dużo, a grzać już trzeba.

Co do wspomnianych "niezgodnych z instrukcją" zastosowań: dmuchawa jest przymocowana do tego co jest oznaczone jako 14, nie w miejscach 12 (na drugim schemacie). 

Obecny efekt używania pieca jest taki, że jak zasypię całość to zaczyna palić się znacznie za duża część zasypu, a nie tak ładnie jak na obrazku, tylko przy wylocie. Zaczyna dochodzić do zapalenia wszystkiego aż do góry. 

image.png.9d8a87c989f2806150f332a940723a01.png

image.thumb.png.ee2e53214f2c1d14082e1361291a65f9.png

 

na chwilę obecną problem rozwiązałem w ten sposób, że wsypuję maksymalnie kilka łopat paliwa i co 1-2h dorzucam kilka kolejnych. Gdybym wrzucił (prawie) cały zasyp to po 3 mam w piecu tylko żużel a w konsekwencji woda w CO osiąga zbyt wysoką temperaturę, co mnie nie dziwi przy tak intensywnym spalaniu (nastawienie sterownika nie ma znaczenia, dmuchawa włącza się poniżej zadanej temperatury, więc generalnie oprócz kilkusekundowych przedmuchów co 5min nie dmucha nic)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podawaj powietrza dmuchawą,bo możliwe że dostaje sie powietrze nad zasyp i rozpala całość.Postaraj się palić tylko na naturalnym ciągu i postaraj się dokładnie doszczelnić  komorę załadowczą.Do palenia drewna takie nieszczelności są zaletą,dla węgla już niekoniecznie,co sam obserwujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli palisz od dołu zrobiłbym taką przeróbkę. 

Gdyby zamontować palnik kolegi Dikij.Petia   + zamontować blache zmniejszającą ruszt  powstałby ci fajny kocioł spalający czysto spaliny w palniku. 

O palniku jest tutaj opisane. 

http://czysteogrzewanie.pl/technika/drobne-usprawnienia-kotlow/#Kierownica_powietrza_wtrnego 

 

 

image.png.9d8a87c989f2806150f332a940723a01.png

 

palnik_dp_przekroj.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszej kolejności doszczelnij górne drzwiczki,gdyż inaczej nie ma możliwości opanowania kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.