Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zębiec Merkury 14KW


wonsz87

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie,
bo ja już zgłupieje zaraz. Czy spalanie ekogroszku na poziomie 1 worek Stabek na dobę jest normalnym wynikiem?

Dom 180m2,
kocioł Zębiec Merkury 14kw,
ocieplenie mury szary styropian 16cm, strop welna 25cm, posadzka 15cm, wszystko najlepszych parametrów dostępnych w wiosnę zeszłego roku,
boiler 100l
2 drabinki
podlogowka 70m2 (salon, kuchnia, lazienka) ustawiona na 2,5 = 30*
grzejniki purmo 6szt.
pompa na podłogówce i pompa na piecu

Ustawione na PID 52*C, współczynnik mocy kotła 85%
Termostaty w dwóch grzejnikach na 2 w czterech na 3..

Popiół w większości ok, trochę kalafiorów które kruszą się w ręku.

W instalacji brak zaworów 3d.. ogolnie instalacja robiona "po staremu".

W domu temperatura 21*-22*... jest to drugi sezon grzewczy. W zeszłym roku w zimę miałem takie samo spalanie, gdzie nie było termostatów na grzejnikach i wszystkie były rozkręcone "na oko" a temperatura w domu wynosiła 25*, więc można powiedzieć, że było lepiej niż teraz kiedy zamieszkały..

 

Będę bardzo wdzięczny za każdą sugestię i pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom jest lepiej ocieplony niż mój, a spalasz więcej ekogroszku niż ja przez ostatnie mroźne dni. Średnio wychodziło 20kg/dobę, z tym że ja mam strop ocieplony 5cm styropianu z wielką dziurą na klatkę schodową. No i u mnie nie jest grzana woda użytkowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stabek to dość słaby węgiel 24MJ , Możliwe ,że uda się coś ugrać ustawieniami,być może za dużo idzie w komin.Ja spalam podobne ilości Greenpala,ale inny metraż i idzie dużo cwu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wonsz87, przy tym ociepleniu (jeśli dobrze zrobione) to moim zdaniem też za dużo. Ale zaznaczam że tego kotła i paliwa nie znam ani upodobań domowników, zużycia CWU itp.. Nie pokazałeś też palnika w czasie pracy, oraz popiołu.

Piszesz że w ub sezonie szło tyle samo i było cieplej w domu. Ale nie piszesz czy było to samo paliwo czy inne. 

Pierwsze co bym zrobił to sprawdził jaki tam jest model palnika i zorientował się czy wymaga on uszczelnienia i dopiero potem zabawa z ustawieniami.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Ja zauważyłem że więcej idzie opału na zagrzanie CWU niż na ogrzewanie domu , to że grzeje podłogówką akurat nie ma wiekszego znaczenia ale jak by to były kaloryfery to czarno bym to widział

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, bonanza napisał:

Nie znając zapotrzebowania energetycznego twojego budynku (nie martw się, mało kto zna).

Osobiście, zacząłbym dyskusję od przedstawienia temperatury spalin (trendy systemowe lub własne zapisy). Potem uszczelnienie, pogodówka, itp. 

Sprawdzę dzisiaj wieczorem i dam znać. Z pogodówki nie korzystam tj. nie mam wystawionego żadnego czujnika na zewnątrz. Niczego na własną rękę nie uszczelniałem.

14 godzin temu, Z4ku napisał:

Dom jest lepiej ocieplony niż mój, a spalasz więcej ekogroszku niż ja przez ostatnie mroźne dni. Średnio wychodziło 20kg/dobę, z tym że ja mam strop ocieplony 5cm styropianu z wielką dziurą na klatkę schodową. No i u mnie nie jest grzana woda użytkowa. 

U mnie też jest grzana CWU 100l boiler, który nie ma przed sobą żadnego zaworu typu 3d, więc co za tym idzie bez potrzeby grzeje wodę do 55* (tyle temp zadana na kotle). Z wody korzystamy po godz. 16 i wieczorem na kąpiel - 3 osoby.

 

8 godzin temu, krisgie napisał:

@wonsz87, przy tym ociepleniu (jeśli dobrze zrobione) to moim zdaniem też za dużo. Ale zaznaczam że tego kotła i paliwa nie znam ani upodobań domowników, zużycia CWU itp.. Nie pokazałeś też palnika w czasie pracy, oraz popiołu.

Piszesz że w ub sezonie szło tyle samo i było cieplej w domu. Ale nie piszesz czy było to samo paliwo czy inne. 

Pierwsze co bym zrobił to sprawdził jaki tam jest model palnika i zorientował się czy wymaga on uszczelnienia i dopiero potem zabawa z ustawieniami. 

 

Dzisiaj nagram palnik oraz popiół.
W zeszłym sezonie też paliłem Stabkiem.
Jak sprawdzić model palnika?

1 godzinę temu, berthold61 napisał:

Ja zauważyłem że więcej idzie opału na zagrzanie CWU niż na ogrzewanie domu , to że grzeje podłogówką akurat nie ma wiekszego znaczenia ale jak by to były kaloryfery to czarno bym to widział 

Też słyszałem, że ogrzanie CWU zużywa dużo opału i stąd zastanawiam się czy brak zaworu 3d nie jest znaczącą przyczyną dużego spalania..

 

PANOWIE, dzięki bardzo za zainteresowanie i pomoc. Może uda nam się znaleźć rozwiązanie :)
Nagram dzisiaj palenisko, popiół oraz instalację. Wrzucę wieczorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, wonsz87 napisał:

W zeszłym sezonie też paliłem Stabkiem.

Jak sprawdzić model palnika?

Ale jak rozumiem jeszcze nie mieszkałeś więc nic tam się nie otwierało i nie wychładzało. I CWU pewnie też nie grzałeś.

Sprawdź czy na podajniku nie ma naklejki. Możliwe że masz osobną gwarancję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, to sprawa eksploatacyjna i nie podlega gwarancji - mówię o uszczelnieniu palnika. Na gwarancji lub naklejce powinieneś mieć model i o to mi chodziło.

Jeśli palnik jest z tych co wymagają uszczelnienia to należy to robić,  wypadałoby przed każdym sezonem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palisz w pid czy dwustan dlaczego tak mocno dmuchasz ,ja mam ten sterownik ale pale w dwustanie i dmucham 17 ze 100 procent oblicz zapotrzebowanie na cieplo właściwe jakie potrzebuje twój dom ,palisz drugi sezon jak domek nowy bedzie brał trochę więcej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz wpływ. Menu instalatora>współczynnik nadmuchu. Podnosisz lub obniżasz tym parametrem charakterystykę dmuchawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co masz tam ustawione. Wartość 0 jest domyślna jak dasz na 20 to podniesiesz nie obniżysz. Poza tym skala nie jest w procentach jak dobrze kojarzę. Wiem że da sie ustawić wartości na minusie. Ten sterownik działa tak, że ma dwie krzywe które podnosisz lub obniżasz własnie tymi parametrami. Dokładniejsze ustawienia są w menu serwisowym po wybraniu profilu granulacji paliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz ile masz tam ustawione i odejmij od tej wartości np 2 lub 3 oczka. Poczekaj parę godzin i zobacz czy się coś poprawiło. U mnie zakres sterowania jest od -13 do 27 mam też sterownik st-480 zpid, ale jakaś starszą wersję bez wyciągniętego portu usb na obudowę. Dąż do tego aby ogień był spokojny, a nie jak z paleniska kowalskiego. Ma być taki żeby nie dymił na czarno ale jednocześnie nie był biały i intensywny. Aparat tego dobrze nie uchwyci trzeba to ustawiać na własne oko. Popiół już teraz wygląda ok, jest trochę spieków ale podejrzewam rozpadają się w palcach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.