Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaka instalacja w domu 230m2 + strych 40m2


MaciejBojanowski

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Planuję budowę domu 130m2 na parterze + duży garaż (70m2), 100m2 na poddaszu  + 40m2 strychu (powierzchnia nad garażem) - którego na razie nie planuję ogrzewać, ale chciałbym taką możliwość sobie zostawić.

Dom chciałbym postawić na ocieplonej płycie fundamentowej, ściany silka + 20cm grafitowego styropianu. Dach czterospadowy z lukarnami, ale planuję go dobrze ocieplić. Ogólnie chcę mieć dobrze docieplony dom.

Chciałbym na powierzchni użytkowej dać podłogówkę (razem na 230m2).

Chciałbym uzyskać efekt, żeby woda ciepła w kranach leciała od razu (skyszałem, że trzeba zrobić cyrkulację). Chciałbym, żeby cyrkulację dało się jakoś sterować, żeby ustalać kiedy ma działać, a kiedy nie musi (jak nas nie będzie w domu).

Chciałbym, żeby podłogówka była ogrzewana jak najbardziej oszczędnie (słyszałem, że piec musi mieć niski poziom startowy, żeby nie musiał się co chwilę włączać i wyłączać, żeby mało spalał).

Chciałbym, żeby jak się kilka osób kąpie, używa wody, to żeby nie było że komuś nie starcza ciepłej wody (teraz mam w mieszkaniu tak, że jak ktoś się kąpie to nie można korzystać z kranu w kuchni, bo kąpiącemu leci zimna woda) - podobno trzeba zrobić zbiornik, w którym stale podgrzewa się woda.

Chciałbym, mieć możliwość oddzielenia strefy parteru od poddasza (kiedyś pewnie zejdziemy z żoną na dół, a góra będzie wykorzystywana jak przyjadą dzieci z wnukami - zakładam, że tak kiedyś będzie).

Chciałbym mieć możliwość regulowania temperatury w każdym z pomieszczeń (na górze i na dole).

Chciałbym zainstalować rekuperację.

I teraz pytanie: jaki piec polecacie i dlaczego, jaki układ (słyszałem o jakichś sprzęgłach?), czy ktoś miał już podobny przypadek i wie jak to się sprawdza i ile kostuje również w późniejszym użytkowaniu? Na co zwracać uwagę? Czego nie dać sobie wcisnąć? Jakie marki pieców są najlepsze do podłogówek, z tymi założaniami co opisałem? Czy ktoś ma podobne doświadczenia? Czy zasobnik warstwowy czy zwykły? 

Ktokolwiek może pomóc, będę wdzięczny.

pozdrawiam

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisał.

Odpowiem tylko na to, co wg mnie będzie odpowiednie,  niezaleznie od żródła ogrzewania.

Podłogówka na górze to nie jest dobre rozwiązanie (wyjatek: łazienka). Lepszym są grzejniki w sypialniach. Pozwala to też na lepszą separację strefy poddasza w przyszłości. Klatkę schodową oraz hall na górze itak ogrzejesz z dołu (konwekcja). Wiele zalezy od konstrukcji stropu nad parterem oraz pokrycia podłóg w sypialniach.

Jeśli koniecznie chcesz mieć cyrkulację CWU, to wymaga ona dodatkowej pompy. Programowanie jej pracy jest zależne od sterownika kotła, czy i jak ją obsługuje. Ale jest to możliwe. Stosuje sie też załączanie pompy cyrkulacyjnej detektorem ruchu umieszczonym w strategicznym punkcie domu na linii kuchnia-łazienka :)

Tak, żeby nie zabrakło ciepłej wody, potrzebny stosownej pojemności wymiennik CWU. Pojemnosc zalezna od zuzycia/ilosci osób i sposobu korzystania z ciepłej wody. Równoczesne korzystanie z kilku żródeł ciepłej wody i związane z tym spadki cisnienia nie wystąpia, jesli będą odpowiednie średnice rur i cisnienie wody.

Pozostałe informacje po decyzji co do żródła i rodzaju instalacji. Ktoś też zapewne coś od siebie doda.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paliwo gaz ziemny.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedoczytaniem albo nie napisałeś. Jakie paliwo?

Gaz ziemny.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym robił cały dom w podłogówce,zero grzejnika.Ewentualnie można zrobić dwie strefy grzewcze parter i piętro ale to znacznie podroży instalację

Aby sterować temp.w każdym pomieszczeniu musiałyby być siłowniki na rozdzielaczu +termostaty w poszczególnych pomieszczeniach ale to rozwiązanie nie jest dobre w połączeniu z kotłem kondensacyjnym.Podstawa to projekt OZC +projekt CO sterowanie całością pogodowe i wtedy nie trzeba żadnych siłowników

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisał.

Odpowiem tylko na to, co wg mnie będzie odpowiednie,  niezaleznie od żródła ogrzewania.

Podłogówka na górze to nie jest dobre rozwiązanie (wyjatek: łazienka). Lepszym są grzejniki w sypialniach. Pozwala to też na lepszą separację strefy poddasza w przyszłości. Klatkę schodową oraz hall na górze itak ogrzejesz z dołu (konwekcja). Wiele zalezy od konstrukcji stropu nad parterem oraz pokrycia podłóg w sypialniach.

Jeśli koniecznie chcesz mieć cyrkulację CWU, to wymaga ona dodatkowej pompy. Programowanie jej pracy jest zależne od sterownika kotła, czy i jak ją obsługuje. Ale jest to możliwe. Stosuje sie też załączanie pompy cyrkulacyjnej detektorem ruchu umieszczonym w strategicznym punkcie domu na linii kuchnia-łazienka :)

Tak, żeby nie zabrakło ciepłej wody, potrzebny stosownej pojemności wymiennik CWU. Pojemnosc zalezna od zuzycia/ilosci osób i sposobu korzystania z ciepłej wody. Równoczesne korzystanie z kilku żródeł ciepłej wody i związane z tym spadki cisnienia nie wystąpia, jesli będą odpowiednie średnice rur i cisnienie wody.

Pozostałe informacje po decyzji co do żródła i rodzaju instalacji. Ktoś też zapewne coś od siebie doda.

 

Dzięki za szybką odpowiedź. Co do paliwa to gaz ziemny z sieci. Raczej nastawiam się na podłogówkę również na poddaszu, choć argument za grzejnikami jest warty rozważenia. Co do liczby osób to 4-5 (5 jak przyjeżdża na dłużej teściowa jako wsparcie ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym robił cały dom w podłogówce,zero grzejnika.Ewentualnie można zrobić dwie strefy grzewcze parter i piętro.

Aby sterować temp.w każdym pomieszczeniu musiałyby być siłowniki na rozdzielaczu +termostaty w poszczególnych pomieszczeniach ale to rozwiązanie nie jest dobre z kotłem kondensacyjnym.Podstawa projekt OZC +projekt CO sterowanie całością pogodowe i wtedy nie trzeba żadnych siłowników

Dzięki za odpowiedź. A jaki kocioł polecasz? Tutaj mam wynik http://cieplowlasciwie.pl/wynik/4syv

 

Chociaż tam nie da się w pełni odwzorować mojej sytuacji, bo jak dam powierzchnię zabudowy taka jaką mam 240m2 (z czego 70m2 garażu), to wychodzi powierzchnia do ogrzewania ogromna, bo automatycznie bierze też powierzchnię garażu i tą nad garażem też, a ja tych powierzchni ogrzewać nie planuję, a już na pewno nie w takim samym stopniu jak pozostałą. Zatem ta analiza co wklejam jest bardziej dostosowana do tego co (mam nadzieję) będę miał.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten wynik coś skopany lub trochę sfałszowany - tu trzeba liczyć porządnie - przecież to będzie jedyne ogrzewanie budynku.

 

Wynik za duży czy za mały?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwadzieścia kilka watów na metr kwadratowy to wynik ocierający się o dom pasywny

Do ogrzewania podłogowego i tak trzeba wszystko dokładnie liczyć. Uwzględniając  min.rekuperację.

Czy rzetelnie podałeś wszystkie parametry? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strona ciepłowlasciwe to zabawka a po drugie to potrzebne są straty ciepła dla poszczególnych pomieszczeń a nie dla całego domu.
Wybór kotła zależy od koncepcji instalacji,sterowania nią

A jakie koncepcje przy podobnych domach (wielkościowo z poddaszem i podlogówką) się sprawdzają? Zakładam, że architekt w projekcie przygotuje jakąś koncepcję, jednak próbuję zorientować się w temacie, czytam fora i widzę, że jak ktoś za bardzo zaufa i nie ma wiedzy i opinii to nie zawsze wychodzi to dobrze. Pytanie, czy na bazie tego co wiem i co chcę da się coś zaproponować?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mając w ręku projekt budowlany i założenia inwestora to praktycznie od razu wiem czy to co inwestor chce to się uda lub nie.

Kilku musiałem odmówić wykonania zarówno projektu jak i samej instalacji , gdyż wg mnie to co sobie inwestor wymyślił, nie "wychodziło na papierze".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też miałem kilku takich inwestorów i rezygnowałem. Dla autora tematu ja proponuję samą podłogówkę (choć to już jest sprawa indywidualna tu sam musisz zdecydować ), zasobnik stojący z cyrkulacją sterowaną z kotła gazowego. System c.w.u. rozdzielaczowy (bez łączeń wylewkach). Co do samej podłogówki można zrobić dwie strefy grzewcze ( dwa mieszacze - góra, dół). Odpuściłbym sobie termostaty w każdym pomieszczeniu. Nie chce tu robić reklamy ale chcesz konkretnych producentów no to ja polecam Junkers Cerapur Smart ... - 5c, jest oszczędny i ma szeroki zakres modulacji palnika. Do tego sprzęgło CPN Mix Box, zestaw Womix mix box 3, zasobnik zwykły jednowężownicowy 250 litrów, moduł sterujący dwie sztuki MM100, regulator cw400. Gdybyś chciał zaniżyć koszty to można pominąć dwie strefy sterowane osobno i grzać jednakowo cały dom wtedy odpada Womix mix box 3 i moduły MM100. Każdy instalator ma swoje ulubione marki na których pracuje, nie jest tak że ja polecam Junkersa i Junkers jest The best. Jeśli masz blisko serwis innego producenta i kocioł spełnia twoje wymagania to bierz innego. Czego nie dać sobie wcisnąć hmmm rozdzielaczy nie przystosowanych do kotłów kondensacyjnych, kotłów z wysoką mocą minimalną, zbyt wielu bajerów i zbędnych rzeczy, nie trzymać się zasady im więcej tym lepiej. Zainwestuj w porządny projekt ogrzewania podłogowego - to podstawa. Uniknij podstawowego błędu osób budujących dom - nie szukaj oszczędności tam gdzie nie powinieneś ich szukać, mówię o projekcie instalacji c.o. Obliczenia to podstawa później zwróci ci się to w rachunkach. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, KubaSko napisał:

 Obliczenia to podstawa później zwróci ci się to w rachunkach. 

Nie tylko w rachunkach ale też w oszczędzonych nerwach  i kolejnych remontach lub przeróbkach.

Ale najgorsi są "papierowi projektanci" - taki jeden z drugim dorwie się do programu obliczeniowego nawstawia bzdur, a wykonawca się za głowę łapie  i nie wie jak to wykonać, na dodatek instalacja fajna na papierze nie chce w żaden sposób działać prawidłowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




Ale najgorsi są "papierowi projektanci" - taki jeden z drugim dorwie się do programu obliczeniowego nawstawia bzdur, a wykonawca się za głowę łapie  i nie wie jak to wykonać, na dodatek instalacja fajna na papierze nie chce w żaden sposób działać prawidłowo.


Po czym w takim razie poznać prawdziwego projektanta?
Pytam bo być może niedługo będę szukał takowego i nie chciałbym trafić na takiego "papierowego".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki osobnik nie ma przecież wypisanego na czole co i jak, ale np są osoby z wieloletnią praktyką w wodociągach z uprawnieniami i praktyką projektową a często  nie mają pojęcia co i jak policzyć, ew jak interpretować te wyliczenia- po prostu nie ta specjalizacja.

Jak chcesz porządnie i rzetelnie  to pisz na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, sambor napisał:

Taki osobnik nie ma przecież wypisanego na czole co i jak,

Dlatego właśnie zapytałem. Idąc do jakiegoś biura projektowego zakładam, że pracują tam kompetentne osoby. Dostaję do ręki projekt z ładnym schematem  i jako laik mam marne szanse rozpoznać się z niego czy jest dobrze zrobiony czy spaprany. 

 

3 godziny temu, sambor napisał:

Jak chcesz porządnie i rzetelnie  to pisz na priv.

Zgaduję, że do wykonania projektu podłogówki wystarczy przesłany projekt domu? Nie jest wymagana wizja lokalna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I deklaracja inwestora, że wszystko zostanie wykonane zgodnie z projektem architektniczno-budowlanym :) Bo różnie z tym bywa....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też miałem kilku takich inwestorów i rezygnowałem. Dla autora tematu ja proponuję samą podłogówkę (choć to już jest sprawa indywidualna tu sam musisz zdecydować ), zasobnik stojący z cyrkulacją sterowaną z kotła gazowego. System c.w.u. rozdzielaczowy (bez łączeń wylewkach). Co do samej podłogówki można zrobić dwie strefy grzewcze ( dwa mieszacze - góra, dół). Odpuściłbym sobie termostaty w każdym pomieszczeniu. Nie chce tu robić reklamy ale chcesz konkretnych producentów no to ja polecam Junkers Cerapur Smart ... - 5c, jest oszczędny i ma szeroki zakres modulacji palnika. Do tego sprzęgło CPN Mix Box, zestaw Womix mix box 3, zasobnik zwykły jednowężownicowy 250 litrów, moduł sterujący dwie sztuki MM100, regulator cw400. Gdybyś chciał zaniżyć koszty to można pominąć dwie strefy sterowane osobno i grzać jednakowo cały dom wtedy odpada Womix mix box 3 i moduły MM100. Każdy instalator ma swoje ulubione marki na których pracuje, nie jest tak że ja polecam Junkersa i Junkers jest The best. Jeśli masz blisko serwis innego producenta i kocioł spełnia twoje wymagania to bierz innego. Czego nie dać sobie wcisnąć hmmm rozdzielaczy nie przystosowanych do kotłów kondensacyjnych, kotłów z wysoką mocą minimalną, zbyt wielu bajerów i zbędnych rzeczy, nie trzymać się zasady im więcej tym lepiej. Zainwestuj w porządny projekt ogrzewania podłogowego - to podstawa. Uniknij podstawowego błędu osób budujących dom - nie szukaj oszczędności tam gdzie nie powinieneś ich szukać, mówię o projekcie instalacji c.o. Obliczenia to podstawa później zwróci ci się to w rachunkach. 
 
 

Dzięki. Popatrzę na tego Junckers. Dzięki za podpowiedź.



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.