Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dom kostka lata 80- izolacja metodą gospodarczą?


andrzejlubicz

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie do fachowców i laików, którzy przechodzili przez to samo. 
Dom kostka, wybudowana w latach 80. Chcę zrobić izolację ścian styropianem (strop ocieplony wełną). Zastanawiam się czy warto rozważyć ocieplenie ścian swoimi siłami czy nawet o tym nie myśleć i szukać ekipy?
Ja osobiście nie mam żadnego doświadczenia w takich pracach, choć ciężka praca nie jest mi obca. Znajomy, który zobowiązał mi się pomóc pracował kiedyś w firmie, która robiła ocieplenia i znajomy ten zapewnia mnie, że nie jest to problem i poradzimy sobie z tym. 
Jak myślicie, jakieś rady?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawaj się do roboty jak najszybciej i nie myśl że to coś trudnego , ja nigdy z budowlanką nie miałem nic wspólnego a po kupnie starego poniemieckiego domu od razu zabrałem się za docieplenie i poza rozstawianiem rusztowań to reszta  należy do robót lekkich i przyjemnych , docieplałem 200m2 ścian , kleiłem styro na piankę bez kołkowania , jedna ściana północna pękła w dwa dni łacznie z siatkowaniem , dodam że robiłem sam dosłownie . styro szukaj na OLX mnie udało się kupić po 140/kubik grafitowy 12cm gr o lambdzie 0,32 prawdopodobnie capnięte z docieplania bloków ale mogę się mylić bo gostek twierdził że wycofał się z pewnej inwestycji i został z materiałem , cały dom ze wszystkimi materiałami do dociepleniem , siatki,kleje, kosztował ok 7 tys a drugie tyle to tynk który robiła mi już firma bo sam bałem się to robić , ale tynkowania nie trzeba robić od razu to może poczekać nawet 3 lata . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Styropian  przykleisz sam,siatkę też położysz sam.Jeśli masz sprężarkę ( ja kupiłem)  , kupujesz pistolet do tynków np: taki ja mam.

https://matrixnarzedzia.pl/product-pol-6889-Adler-5L-AD-8030AL-Pistolet-do-tynkow-natryskowych.html

Ja zrobiłem tym sposobem ,sprężarka się zwróciła z nawiązką.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jednak był za kołkowaniem ścian-jeżeli nie na całej powierzchni to chociaż w newralgicznych miejscach-narożniki ścian itp.

Nawiasem mówiąc.Zrobić idzie wszystko,ale czy będzie to prawidłowo wykonane to już inna kwestia.Ważne,że palisz się do roboty,więc napewno Ci się uda :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dziękuję za odpowiedzi, bardzo mnie podnieśliście na duchu. 
Co do terminu to dopiero wiosna 2019, ale już zbieram dobre rady. Kleić chce klejem w puszcze (pianka), kołkować chce całość, znajomy (inny niż ten co ma mi pomagać) radził 5 kołków na jedną płytę styropianu to dużo? A co do tynku to chce położyć styropian, siatkę, zaciągnąć klejem i zostawić. Tynk może za rok, może za dwa, zobaczymy na co portfel pozwoli. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, andrzejlubicz napisał:

radził 5 kołków na jedną płytę styropianu to dużo

Nie jestem jakimś fachowcem,ale 10 kołków na m2 to przesada.

Jak widzisz kolega @berthold61 nie kołkował wcale i jest to prawidłowe bo do jakiejś tam wysokości nie jest to konieczne,ale dla chcących wystarczą 4 kołki na m2,w narożnikach chyba 6 się daje.

1m2 to 2 płyty

Zasięgnij rady kogoś kto tym się zajmuje a wtedy wszystko okaże się jasne :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domów jednorodzinnych w zasadzie nie trzeba kołkować ale jak ma ci to dać poczucie pewności to dlaczego nie , co do klejów w piance ja ci polecam insta-stick jest lepszy i wydajniejszy od tytan eos , połowa domu to tytan a druga to instastik  i tym drugim lepiej się robi i jest wydajniejszy , klej w piance jest zdecydowanie mocniejszy od workowego ,ja trochę przesadzałem z ilością hehe bo nakładałem po obwodzie potem w krzyż a między krzyż jeszcze ciapki i mało tego jeszcze szlic poleciał po krawędziach już połozonego styro , test bojowy elewacja już przeszła jak wiał ksawery a w zeszłym roku niespełna kilometr od mojego domu wiatr zerwał ponad 20 dachów i elewacji jak były .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producenci styro piszą że do jakiejś wysokości nie trzeba kołkować (nie pamiętam ile) ale jak gadałem z DT Termoorganiki to jednak zalecali kołki - tak na wszelki wypadek ;) 

Ostatecznie zrobiłem na termodyblach i roboty z tym niewiele więcej niż z normalnymi kołkami. Ważne jest dobranie freza do zatyczek, próbowałem trzy frezy zanim trafiłem na odpowiedni z którego nie wypadały zatyczki. Ona ma wejść na taki wcisk by kropla pianki pod spodem jej nie wypchnęła.

Nie wiem czy zrobiłem to prawidłowo ale kołkowałem na każdym "trójniku" oraz obwodowo przy stolarce i wszystkich krawędziach ścian (dolne, górne i boczne).

Jak masz zamiar kłaść grafit to albo klej piankowy albo naprawdę dobry klej cementowy, na nim nie ma co szukać oszczędności bo grafit nie na każdym kleju trzyma.

InstaStika używałem wcześniej do "jaskółek" i bardzo dobrze skleił a ma dość krótki czas puchnięcia i stabilizacji więc i robota szybciej idzie.

Z własnego (jednorazowego) doświadczenia mogę jeszcze dodać że o ile położenie styro można zrobić samodzielnie, to przy nakładaniu siatki jednak w dwie osoby jest łatwiej, co nie znaczy że się nie da - ale trochę jakby rąk i nóg brakuje ;) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nakrapiany czy drapany? Tak czy siak musisz go "opukać" i dobrze sprawdzić i jeśli nic nie odchodzi to co najwyżej więcej kleju pójdzie. Ale w tym przypadku chyba bym nie ryzykował bez kołków...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Gość berthold61

Co do wełny to jesli masz miejsce to lepiej dać 5 cm najpodlejszej wełny więcej niz najdroższej 5 cm mniej , różnica  najdroższej i najtańszej wełnie przy 30cm grubości to tak jak bys dodał lub ujał 3-4 cm ,  a kwoty mofgą się rużnić o 400% . jedynie co to ruznica w układaniu ale to się robi raz tylko .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@berthold61

Dzieki za wskazowke.

Ja zamierzam zapodac 2x15 badz 2x20 megarocka (lambda 0.39) - podobno skalna mniej siada od mineralnej. Niestety w miejscu gdzie jeszcze ceny sa w miare normalne czyli odpowiednio 17 pln / 22.50 pln nie maja aktualnie na skladzie. W innym dla przykladu po 19 pln / 26 pln .. to juz lekka przesada, a mowa jest o zakpie 180m2 czyli ponad 3 palety. Nie wiem czy zwyczajnie ich nie przeczekac powiedzmy do stycznia.

@Jamjestcichy

W Leroyu u mnie wszystko jest na dworze i leci na to ostro woda bo otwarte partie zostawiaja bez przykrycia. Kiedys ogladalem to byla dosc wilgotna - takze odpada ten sklep.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.