Skocz do zawartości
IGNOROWANY

przewymiarowany kocioł gs (chmura dymu) pomocy


eeliasz14

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Zacznę od razu że czytałem wasze forum, czysteogrzewanie i wiele innych ciekawych stron, w każdym problem jest podobny do mojego ale jakoś nie mogę wyszukać konkretnej odpowiedzi. Posiadam kocioł NARMET Anddrzej Ostaszewwski 24 kW górnego spalania który ma za zadanie ogrzać dom jednorodzinny o powierzchni około 150 m2 ocieplonego styropianem 10 cm. Jak widać kocioł jest mocno przewymiarowany na taki metraż. W zwiazku z tym ze kocioł nie jest stary ma mniej więcej 5 lat szkoda mi go trochę wyrzucać bo o odsprzedaży nie ma nawet mowy (nikt nie kupi a tez nie chce  przeróbek). Z formum dowiedziałem się że można do delikatnie zabudować cegłami szamotowymi wtedy straci trochę swojej mocy tylko w moim przepadku jest to trochę cięzkie do wykonania bo kocioł posiada ruchomy ruszt do popiołu (wystające blachy pomiędzy rusztem) i z każdą próbą przegarniącia będzie blokować się o cegły. Co do samego palenia próbowałem palić od góry na początku jest dobrze ładnie powoli pali się u góry bez dymu a później żar pochłania cały zasyp i muszę zamykać powietrze zeby nie zagotować wody. Przy obecnych pogodach w grę wchodzą tylko przepałki albo kiszenie opału. Czy jest możliwość przeróbki kotła na dolne spalanie może wtedy bedzię trochę czyściej?? poradźcie mi co w tej sytuacji robić bo nie mogę patrzeć jak to wszystko obrasta w sadzę. 

IMG_20181017_213259.jpg

IMG_20181017_220956.jpg

IMG_20181017_221113.jpg

post-76125-0-19797500-1512648688.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego kotła nie da się delikatnie zabudować szamotem, musisz zmniejszyć ruszt prawie o połowę, ale to trzeba będzie doregulowac w trakcie palenia. Ruchomy ruszt przy górnym spalaniu nie jest potrzebny, wypalasz do końca i rozpalasz od nowa. 

Nie widzę żadnego sterowania kotłem. Żeby się spalało pod kontrolą, musisz kupić elektroniczny sterownik Unister, tylko taki tu widzę bo brak mufy do przykrecenia mechanicznego miarkownika. 

To najprostszy sposób żeby to ogarnąć. Można kombinować z przeróbką na ds i zabudowac przed tymi poziomymi rurami ale wymaga to zrobienia stelażu, palnika, także zmniejszenia komory itp. Za dużo niewiadomych co do późniejszego poprawnego działania. Ale może spece od takich prac, coś Ci doradzą. Ja doradzam abyś go usprawnil do palenia od góry . 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo wygodniej było by palić w dolniaku tym bardziej że ojca ciężko będzie przyzwyczaić do palenia od góry (przychodzi doklada i odchodzi). Powiedzcie mi jeszcze na czym polega budowa tego palnika, w wielu wątkach przewija się temat a ja nie wiem o co chodzi. Czysto teoretycznie bo raczej nie da rady tego zrobić u mnie. W moim przypadku chyba tylko zabudowa jak kolega wyżej radzi tylko nie wiem czy dookola murowac czy tylko boki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Już kilka osób na forum pytało o przeróbkę tego kotła na ds-a.  Moim zdaniem jest to wybitnie trudne zadanie i nie ma pewności czy po wypruciu sobie żył w ogóle będzie to jakoś działało nawet jak zajmie się tym ktoś z doświadczeniem a co dopiero nowicjusz. Chyba lepiej pójść w stronę górniaka. Pytanie jeszcze co ma być podstawowym paliwem ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozumiem że z gó... a bata nie ukręci i że sam raczej nic nie zrobię dlatego was pytam. Palić głównie będę drewnem sezonowanym mam go dużo. Głównie sosna brzoza i opoly dębowe w mroźnejsze dni węgiel, nie wiem jakiej kategorii ale leży już chyba z 3 rok ze względu na to że łatwo zagotowac wodę i się kisi nie pali

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest kocioł górnego spalania.

O palnikach możesz sporo poczytać np. w temacie o  MPM, Zgoda czy kwkd Zębiec. O tuningu tych kotłów.

Palnik może być tzw. wirowy jaki ma zastosowanie obecnie w MPM, lub zwykły czyli po prostu przelot w dole ścianki którą musiałbyś wymurować z szamotu do wymiennika, który to otwór nadaje odpowiednie przyśpieszenie spalinom i ułatwia dopalanie wszelkich substancji lotnych. Mówiąc w skrócie , dziura o wymiarach powiedzmy szer. 20 cm, wys. 8-9 cm. Ale to potrzeba dobrać do swoich potrzeb eksperymentalnie.

Na stronie Czyste Ogrzewanie w temacie drobne usprawnienia w kotłowni jest przykład palnika Dykij Petii, masz tam wymiary, opis i w ogóle dowiesz się jak to wygląda i działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez te rury i ruszt wodny spalania dobrego nie będzie.

Pozdrawiam RedEd

Ps na olx trafiają się różne rzeczy spróbuj, dobre spalanie to zaoszczędzony opał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMG_20181018_133015.thumb.jpg.affd90df416e7cb63403b573472b936e.jpgZ tymi rurami i rusztem wodnym sopalanie mam prawie idealne bo mam podobny kocioł. Możesz przerobić go na ds ale wymaga to zacięcia i trochę majsterkowych umiejętności. Przeanalizuj ten szkic w załączniku i pytaj

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie tematem i za pomoc. Mam teraz dużo czytania na wieczór i mało czasu na zastanowienie bo zima tuż tuż. Gdyby jednak się okazało że to zbyt skomplikowane (budowa ds) sprobuje zamurowac cześć rusztu. Zobaczymy co będzie na początek tylko boczne ścianki a te rury z tyłu zostawić bo dookola to raczej nie osiągnie temperatury

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz murować, wystarczy poukładać cegły , przynajmniej do prób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konstukcja jaką wymyslił kolega Drewniak jest bdb i na szybkosci - tylko cieżko w tym wszyztkim wymierzyc wielkość palnika - najlepiej by było zrobić na wzór palnika Dikij Petia https://forum.muratordom.pl/showthread.php?195149-Ekonomiczne-spalanie-paliw-stałych&p=6316467&viewfull=1#post6316467.

Palnik ceramiczny mozesz też kupić gotowy np. od mpm'a. albo zrobić samemu odlew z betonu żaroodpornego - Tutaj nie ma co się bawic w szamot bo to popęka predzej czy później a sam beton ogniotrwały do 1450;C   http://sklep.chematex.pl/pl/p/BETON-OGNIOTRWALY-BOS-1455-worek-25kg/10

 

Palnik MPMA 

post-67640-0-25384800-1458923815_thumb.jpg 

post-67640-0-76968000-1458923827_thumb.jpg

Na pewno takie rozwiązanie z palnikiem bedzie powodować że piec powinien być wydajniejszy i powinien być czystszy tj spalać dym.  Jak palisz drewnem tak ja ja w mpmie bedziesz mega zadowolony jak przy pełnej mocy z komina nie bedzie sladu dymku.    Ponadto widze masz otwór do czyszczenia wymienika - wiec mozesz nawet wywiercić sobie otwór aby zobaczyc jak sie bedzie spalać - tj. obserwować kolor płomienia w palniku aby dobrze wyregulować spalanie.    A dobre spalanie to niebieski płomien jak w kuchence gazowej.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanko. Zmniejszyłem kociol do GS. Jest znaczna poprawa ale to jeszcze nie to. Sprobuje przerobić go na DS tylko w miejscu zaznaczonym na zdjęciu za palenikiem jest bardzo mało miejsca żeby wstawić płytę szamotowa, czy można zamian płyty wstawić płytkę ceramiczną taka która na podłogi się kladzie? Nie popęka ona? 

IMG_20181020_081140.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płytka ta raczej nie wytrzyma, tam może być i 1000*. Jeśli się nie mieści to wystarczy jak będzie trochę dołem zasłaniać tylną ścianę wodną. Tylko pamiętaj aby ruszt za przegrodą był szczelnie zakryty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Poszukaj kolego gliny najlepiej z rozbiórki pieców kaflowych i parę cegiełek szamotowych, dostęp masz w miarę dobry to powinno się udać. Cegły jak będziesz musiał ciąć to najlepiej namocz je najpierw w wodzie i dopiero tnij tarcza diamentową, koledzy wyrzeźbili Ty też dasz radę.

Pozdrawiam RedEd

Ps dawno temu miałem ze 300 kg szamotu w kotłowni jak się bawiłem w DS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, eeliasz14 napisał:

czy można zamian płyty wstawić płytkę ceramiczną taka która na podłogi się kladzie?

glina też nie wytrzyma - kup sobie beton ogniotrwały i wymodeluj odpowiednio cienką płytkę

https://allegro.pl/listing?string=beton bos&order=m&bmatch=baseline-cl-pn-uni-1-4-1017 

 

PS jaka wysokość masz od rusztu to tych rur od dołu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, mikkei napisał:

(...) kup sobie beton ogniotrwały i wymodeluj odpowiednio cienką płytkę (...)

A potem:

http://reframat.pl/rozgrz_betonu.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka jest odległość od tej opłomki do dylnej ściany ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.