Skocz do zawartości
IGNOROWANY

przewymiarowany kocioł gs (chmura dymu) pomocy


eeliasz14

Rekomendowane odpowiedzi

Pisałeś, że płytka za palnikiem nie zmieści się a jest 5 cm , gdy płytka ma 3,2 cm . Bez problemu można więc zrobić palnik i zabudowę wg mojego szkicu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przegrodę trzeba postawić przed opłomkami, jak najdalej a palnik do wysokości 22 cm to zostanie jeszcze miejsce na swobodny przepływ spalin przed i za opłomkami. A jaka jest głębokość komory załadowczej do opłomek ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

witam ponownie po dłuższej przerwie, obiecałem że podzielę się z wami moimi doświadczeniami w przebudowie kotła wiec już opowiadam. Kocioł przebudowałem według szkicu drewniaka czyli na ruszt pod palnik i okolice blacha zeby nie zasysało lewego powietrza, ściana zbudowana z cegieł szamotowych przed opłomkami, palnik dikij petia tylko wlot nie półkolisty tylko prostokąt 11 x 9, tyle ze wskazówek które dało się zrobić w moim kotle bo:

-wysokość pierwszej opłomki od rusztu wodnego to 17,5 cm

-odległość najniższego opłomki od tylnego płaszcza to coś koło 3,5 (płytka szamotowa wchodzi na styk)

dlatego cały palnik musi być niski nie ma więc mowy o dobrym dopaleniu spalin bo zaraz jest opłomka i płaszcz który schładza spaliny,  chyba ze wymodeluje się odpowiednio cienką płytkę o grubości 1 cm, tylko wtedy zostanie przestrzeń 2,5 cm na spaliny. Moim zdaniem to za mało.  No i najbardziej rażąca wada to asfalt w komorze załadowczej rosnący w ekspresowym tempie. Przy dokładaniu dym wydostający się do kotłowni... Pomysł może dobry ale wymaga dużo poprawek. Trzeba by było jakąś klapkę krótkiego obiegu czy wyciąg. Nie wiem tylko dlaczego ta smoła na sciankach kotła się osadza? płaszcz wodny studzi dym czy może drewno za mokre? co jakbym dookoła ułożył płytki szamotowe bo komora wciąż duża i wystarczy miejsca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można wyłożyć komorę szamotem ale po nagrzaniu się, zbyt dużo może drewno gazować.  Podaj trochę PP klapą załadowczą to powinno przewietrzać komorę. Ciąg słaby bo może przegroda zbyt blisko opłomek i mało jest tam miejsca. Ten wlot 9x11 to raczej do węgla , do drewna lepiej 20x5.

Jeśli jest dużo miejsca w komorze to przegrodę można cofnąć a kanał dopalający poziomy, tak mam i to super działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewam drewnem a palnik mam : wlot i wylot 17x 6 a w środku 17x4 gdzie jest podawane pw. To jest w poziomie 30 cm i do tego na końcu 17 cm w górę ( tak jak na szkicu ) .Oczywiście kanał ten jest szamotowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, eeliasz14 napisał:

wiem tylko dlaczego ta smoła na sciankach kotła się osadza? płaszcz wodny studzi dym

dokłądnie tak sie dzieje - za palnikiem wymiennik bedzie czysciutki bez grama smoły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, eeliasz14 napisał:

a ze smołą jak sobie radzisz dużo jej masz w komorze załadowczej

Nie przejmuj się smołą teraz masz ją w komorze załadunkowej pod kontrolą  gorzej jak osadza się w kominie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W komorze brak smoły, może dlatego , że klapa jest nieszczelna i część PP idzie górą a główne PP idzie nad ruszt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.