Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec na ekogroszek firmy heitz 24 kw Czy mniejszy


bronis11

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Z góry przepraszam bo jestem nowy na forum,

Przymierzam się do kupna pieca na ekogroszek.

Dom ma powierzchnie ok 150m2

- ocieplenie zewnętrze 20cm styropian, 25 wełna poddasze, posadzki 10cm

- dół ogrzewanie podłogowe 

- góra grzejniki

Zastanawiam się nad piecem, deweloper proponuje mi piec z podajnikiem heitz 24 kw

Czy taki piec nie będzie po prostu za dużej mocy?

Czy nie będzie tak, że nie będę wykorzystywał i tak jego mocy,a  bo poza okresem grzewczym tej mocy będę potrzebował jeszcze mniej 

Na innych forach czytam że moc jaką potrzebuje biorąc pod uwagę ocieplenie budynku to ok 150m2* 100W to około 15KW mocy jakie potrzebuje

Ile w tym prawdy ?

Czy lepiej zdecydować się na mniejszy piec np 16kw bym w rezultacie wydał i tak mniej bo wiadomym jest że duży piec o dużej mocy i tak będzie spalał swoje nawet przy wykorzystaniu tylko części tej mocy.

 

Bardzo proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na  http://cieplowlasciwie.pl/  wprowadzasz dane swojego domu i masz odpowiedź. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegę.

Chatka dobrze ocieplona to 12-15kW max!!!!!

Wypełnij sobie taki "samodzielny "audyt na tej stronie i będzie kolega wiedział http://cieplowlasciwie.pl/start

Wynik możesz podać tu na forum i fachowcy doradzą Tobie jak się nie dać orżnąć przez developerkę...

Pozdrawiam. Yaro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedź

W przesłanym linku wpisując wszystkie parametry wyszło że potrzebuje ok 10,3kW

poniżej czytam że kalkulator proponuje piec max 14kw i tego wydaje będę się trzymał.

Jeszcze jedna kwestia ile mogę stracić rocznie montując (niepotrzebnie) za duży piec o mocy 24kw

Wiadomo deweloper nie będzie skory do zmiany na inny piec bo na tym pewnie więcej zarabia.

Pozdrawiam i czekam na odp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup max 14kw, i tak mało kiedy osiągnie 60% mocy,  przy przewymiarowanym piecu ciężko uzyskać dobre wyniki spalania,  będzie syf w piecu szczególnie w cieplejsze dni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bronis11, u mnie wygląda to tak:

Powierzchnia do ogrzania to ok 160m2 + zbiornik 140l, ściana 30 Porotherm +12cm styro,10cm styro na podłodze, 26 cm wełny na poddaszu. Kocioł Skam-P Plus 12kw, Ardeo Iron R.

w ubiegłą zimę było kilka dni po -20'C, kociołek pyrkał sobie i uzupełniał straty, nigdy nie szedł na maksa czyli 12kW, za cały rok wyszło mi razem z CWU 3060 kg miału z Piasta, grzanie chaty + ciepła woda dla 4 osób, w domu21/22 'C, sypialnie  na noc 18,  łazienka 25 'C.

Przesiadłem sie na Skama z innego kotła 25kW którego w końcu zdecydowałem sie wymienić po 12 latach. Wierz mi , różnica ogromna, nie daj sie wrobić w nic większego niż 10-13 kW bo przeprowadzisz sie do kotłowni ...

A tak swoją drogą skoro chata jest nowa to może pomyśl nad czymś bezobsługowym, choćby gaz albo w wersji full pompa ciepła. Węgiel do nowej chaty, to tak słabo trochę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WUWU

Dziękuje za taką odpowiedź i przedstawienie sprawy.

Co do rodzaju ogrzewania już decyzja zapadła mam swoje przekonania, ale wiem że będę musiał chodzić do kotłowni :)

Kolejną rzeczą jest że jestem fanem kominka i w domu również będzie kominek z zamontowaną instalacją rozprowadzającą ciepło do wszystkich pomieszczeń

Także chyba tym bardziej w razie ciężkiej zimy mam alternatywne źródło ciepła.

Boje się trochę że ten piec: Kocioł EKO 16 kW HEITZ  będzie za słaby?

Jest się czego bać ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16kW za słabe przy tak ocieplonej chacie ?! Skoro masz jeszcze kominek to już całkiem pozamiatane, kup piec wg potrzeb, sprawdź jego moc maksymalną pamiętając że moc nominalna w klasie 5 to moc maksymalna, chociaż tu jak widać  producenci juz robią figo fago ...;) kup na dobrym palniku bo coraz trudniej o dobre paliwo na rynku, kup z dobrą elektroniką która zrobi za Ciebie prawie wszystko i ciesz sie nową chatą. A jak już chcesz mieć całkiem dupochrona, zrób OZC, na jego podstawie dokonasz wyboru, oby słusznego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka że za duży kocioł to problem. Za duży to moim zdaniem nie 2-3kw więcej niż pokazują wyliczenia tylko z 10kw. Znów za mały kocioł to jeszcze większy problem. Sam się o czymś takim przekonałem jak w poprzednim domu zacząłem ogrzewać piętro. Kocioł chodził na full, pożerał gigantyczne ilości opału a w domu max 19 stopni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypadek o którym wspominam to dom z lat 80 tych, podwójne mury, nieocieplony, ogrzewane ponad 200m2. Wcześniej był kocioł 18kw i nie wydalał. Teraz jest 24kw i działa bez zarzutu.

Ja kupiłem tego defro 15kw do nowego domu. Ściany 15cm grafit 0,031, podłoga 15cm grafit 0,031, dach 30cm wełny 0,033, okna 3 szybowe. Jak będzie działał to się wypowiem dopiero w przyszłym roku.

Znajomy na 120m2 ma kocioł 17kw lub 18kw i sobie chwali chodź moim zadaniem jest za duży. Ale napewno znajomy nie mieszka w kotłowni jak wyżej napisano. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głównie chodzi o to czy przy podanych przezemnie parametrów domu ten większy piec 24kw z uwagi na jego moc będzie palił więcej niż ten piec 16 kw, cena tego i tego to te same pieniadze więc aspekt kosztów zakupu pieca wg nie jest ważny 

Czyli np piec 16kw spali powiedzmy 3 tony A piec 24 spali 4 tony zupełnie bez sensu 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorki, że się wtrącam ale podam swój przykład. Ja ogrzewam chatę 300m2 z lat 80-tych kotłem 17KW. Przy mrozach kocioł chodzi z mocą 10KW. Kotłownia w budynku gospodarczym.

https://ekotlownia.pl/sterownik-5/326

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U rodziców 224m2 grzania, na murach 10 styro, kocioł Defro Sigma Uni R 16KW nigdy nie poszedł powyżej 80% mocy a nowe kotły mają 30% zapasu. ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

10 minut temu, eliks napisał:

 a nowe kotły mają 30% zapasu. ...

W klasie 5tej kotły raczej już zapasu nie mają.
Przykładowo kocioł normalnie nazywałby się 16 kW, ale żeby zrobić dobre wyniki na 30% i 100% mocy (wymóg klasy 5tej) to cisną tę moc na maksa - żeby to 30% wyszło wyżej - więc kocioł nazywa się 20kW bo tyle uciągnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę polemizować bo ekspertem nie jestem,  zacytowałem gościa które dobre grochy tłucze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W klasie 3 i 4 to normalka - teraz pewnie też jeszcze jakieś są - zwłaszcza jak ktoś włożył większy palnik niż wymiennik i jest w stanie z mocą zjechać - ale raczej producenci idą w tą stronę żeby wycisnąć na maksa co się da, żeby badania zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Tylko dodam że w Sigmie jest opcja 110% mocy.  Jak to działa,  nie miałem okazji sprawdzać ☺

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, bronis11 napisał:

Głównie chodzi o to czy przy podanych przezemnie parametrów domu ten większy piec 24kw z uwagi na jego moc będzie palił więcej niż ten piec 16 kw, cena tego i tego to te same pieniadze więc aspekt kosztów zakupu pieca wg nie jest ważny 

Czyli np piec 16kw spali powiedzmy 3 tony A piec 24 spali 4 tony zupełnie bez sensu 

 

Jest szansa że spali więcej i na pewno gorzej, większość czasu paliwo być może  będzie się kisić a nie spalać, wymiennik będzie szybciej zarastał, sprawność będzie spadać, itd, ale  to w dużej mierze zależy od samego palnika i sterownika. 

Palnik jeśli dobrze widzę na broszurze to stary Brucer  (zapytaj producenta jaką moc ma palnik w tym kotle)  było już kilka tematów na tym forum o nich i jeśli dobrze zrozumiałem to chyba nie były to  do końca udane konstrukcje.  Bardziej bym celował w coś z Ardeo albo SVkę, na gorszym bardziej spiekającym się paliwie jest szansa że te palniki sobie lepiej poradzą, ale to  czytałem, nie miałem okazji sprawdzić organoleptycznie ;)

Zapytaj też o sam motoreduktor, jaki typ tam jest, pamiętaj że są napędy ciche i dość głośne, na innym forum była o tym mowa. Kultura pracy moto może mieć znaczenie jeśli kocioł znajduje się blisko pomieszczeń mieszkalnych. Ja tak mialem i musiałem wymienić na coś innego bo nie szło w nocy spać.

No i sterownik, jak kupisz sprytny ster to połowa problemów odpadnie, ja jade na SPPv2 i nie narzekam, ostatnio miałem styczność z Defro i tam na pokładzie jest pełen  wypas ;)

Nie wspomniałeś jeszcze czy kocioł będzie grzał CW, czy będzie pracował cały rok czy tylko przez sezon grzewczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.