Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Modernizacja GT KWR 24 na Pellet


khann

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów! Przeczytałem forum ale mojego akurat problemu nie ma (podobne są). Mam piec GT KWR 24 do drewna (palone suchym tylko). W dobrym stanie ale już mnie trochę to drewno nudzi - pomyślałem o pellecie. Jako że instalacja 1m3 bufor to palnik powinien ładnie chodzić. Piec jednak ma bardzo małe drzwi to popielnika (nisko) z rusztem w środku:/ Tam palnik nie wejdzie. Ale za to wejdzie na drzwi zasypu tylko że one są wysoko....Czy to ma sens? Czy piec rozwinie jakąkolwiek sensowną moc jak zamontuję palnik w drzwiach zasypu? Nic innego się nie wymyśli - płaszcz wodny. No i w końcu czy podajnik pelletu sięgnie tak wysoko (ok 80cm są drzwi).  W znajomej firmie mi powiedzieli, że pewnie wszystko się da...ja wiem że się da ale... No własnie - jak to będzie hulać...    

Mac 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam trochę się przyłożyłeś ale i tak za mało pokaż ten kocioł w realu zapodaj dokładne zdjęcia ile litrów ma wody w sobie co ogrzewa ile m2. 

W miarę swej wiedzy Ci w tedy podpowiem i każdy z tego forum.

Opisz dom czy ocieplony i jakim stopniu jak dotychczasowe spalanie drewnem Ci wychodziło przy buforze. Im więcej rzeczowych informacji zawrzesz tym więcej osób Ci odpowie. . 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki:) Tak własnie myślałem ale nie chciałem przegiąć. Ogrzewam 220m2 dom z buforem 1m3 CO 0.3m3 CWU (osobne zbiorniki i pompy) - w najgorsza pogodę -14st C wystarczyła mi praca pieca ok 3h bufo do 80st góra 60stC srodek. Dom wolno st porotherm/styrop (240+100) Ogólnie jest zaizolowany ok.   Instalacja CO klasyczna grzejniki dobrane do powierzchni ok.  Palone tylko suchym (palety i drewno). Spalanie był ok poza duża ilością popiołu w kominie:/ komin 200 ale kocioł odsunięty ok 2.2m od od komina   Piec ma wysoko drzwi górne i niezdatne do palnika dolne. Może lepiej go wymienić (5 lat ma).  Piec w załączeniu. Dzięki za pomoc:)      

image.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy jaki palnik by tam nie był to i tak tracisz sporą część wymiennika, tą która będzie poniżej palnika, dlatego ważne jest aby taki palnik był jak najniżej,

Dla mnie taka przeróbka jest trochę bez sensu

Można spróbować przerobić wnętrze kotła aby spaliny wędrowały w dół a dopiero później do góry, wtedy wykożystujesz praktycznie cały wymiennik.

Może koledzy będą mieli inne  pomysły na sensowny montaż takiego palnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwilowo nie ma mnie w domu więc dużo pisania najlepiej zobrazuję Ci to zdjęciem jak należy trochę to przerobić tak jak kolega  @sambor pisze by spaliny szły dołem wtedy wykorzystasz w całości wymiennik i dodatkowo podam Ci wymiary czy ten palnik mógł by być w tych drzwiczkach, a Ty w między czasie daj wymiary od podłogi na jakiej wysokości zaczynają się drzwiczki. Odezwę się jak przyjadę gdyż obecnie podziwiam ośnieżone polskie szczyty naszych tatr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam tak jak obiecałem nie zapomniałem o Tobie.

Tu masz w miarę mój przekrój kotła 1638908105_przekrjkota.jpg.d782171b59f69ea32c75c10d228eec36.jpg

Jak sam widzisz też mam taki ząb tylko umieszczony wyżej niż Twój w kotle. W Twoim kotle do tego zębaprz.thumb.jpg.6ed05236d69557921bafadc21d2e9b6c.jpg

 

 

20180930_121621_1538304770491.thumb.jpg.76e66b9202393d4e591c951adfce6a43.jpg

 

 

20180930_121705_1538304771236.thumb.jpg.15353d5225ecfa6a4aee7bb8b051b425.jpg

trzeba dospawać dwa pręty stalowe by móc na nich położyć płytę ceramiczno szamotową grubości najmniej 2 cm, taką20180930_125049_1538304771587.thumb.jpg.186dd729612c2eb6f5d5c2c4dbec088b.jpg

 Te pręty mają być tuż pod zębem , gdyż jak położysz płytę ceramiczno szamotową ma ona się z licować z tym zębem.

Teraz kwestia wysokości Twych drzwiczek piszesz , że od podłoża na którym stoi kocioł do rantu ich jest wysokość 65 cm.

Tu masz zdjęcie z miarą od podłoża na jakiej wysokości znajduje się zsyp  pelletu do palnika. Podkreślam iż podajnik jest zamontowany książkowo czyli pod kątem 45 st20180930_122228_1538304771499.thumb.jpg.b3dc0ad96f2777b32bb53fb9931b2494.jpg

Jest to wymiar 105 cm. plus , do  10 % możesz możesz go podnieść , ale więcej nie radzę bo możesz mieć problem z podaniem pelletu przez podajnik, co by się mogło odbić niekorzystnie na wadze paliwa w teście. 

Teraz tak zakładając dolny próg drzwiczek 65 cm i na dolnym progu dolny próg palnika który ma wymiary 21,5 x 21,5 cm daje nam wysokość 87 cm. 

Pozostaje nam 17 cm między palnikiem a zsypem z podajnika , nie dużo ale wystarczająco by jeszcze kawałkiem rury spiro to połączyć.

Na koniec ten palnik w tych drzwiczkach bym zamontował nie w poziomie tylko pod kątem 5% w dół., tak by kita ognia z obrotówki całą swą siłą uderzała w część tego wymiennika z pazurem.

Pozdrawiam.

Na Twym miejscu kotła 5 letniego bym w żadnym stopniu nie wyrzucał a jedynie jak sam widzisz delikatnie zmodernizował.

Edytowane przez robin60
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robin 60 .... nie wiem co powiedzieć....Bardzo Ci dziękuję! Nigdy tego nie robiłem (spawam dużo konstrukcji itp) ale na tym się nie znam:) dzięki raz jeszcze! Jak wykombinuję to od razu się pochwalę. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.