Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki kocioł do ogrzewania hali produkcyjnej?


tomtomek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Potrzebuję u siebie w pracy wymienić kocioł węglowy zasypowy SAS 28 kW. Małopolska, więc przepisy wymagają klasę 5. Chciałbym zamontować kocioł na ekogroszek . Poczytałem trochę i z tego co piszecie to warto z palnikiem  Ardeo. I tu zaczynają się schody ;) Jaką moc?

Cały budynek ma około 400 m2 słabo ocieplony. Jednak nie jest ogrzewany w całości tak samo. Pomieszczenia socjalne/biurowe koło 50m2 (21*C) grzejniki , część magazynowa nagrzewnica 12 kW (włączana raczej tylko w największe mrozy) temp 10 - 15*C i część produkcyjna około 100m2 grzane do ok 20*C przez nagrzewnicę Volcano 48 kW + 2 małe grzejniki. Nie wiem z jaka mocą ta nagrzewnica pracuje, bo zasilanie/powrót to około 60/35 *C, a moc 48kW jest dla 90*C.

Do tej pory rozpalane było rano i paliło się do popołudnia (przy dużych mrozach całą noc na niskiej temperaturze). Na hali rano było dość zimno (czasem poniżej 10*C) i temperatura rosła puki się paliło.
Ostatniej zimy było dość ciepło i koksu/węgla poszło koło 3t, ale były zimy, gdzie spalało się tyle miesięcznie czyli około 100 kg/dobę.

Jakiej mocy kocioł kupić? Myślałem o kotle Białek Klaster 5 o mocy koło 30 - 35kW. Zadzwoniłem tam z zapytaniem jednak zaproponowano mi kocioł 50 kW mówiąc, że taki 30 kW będzie za mały, że nagrzewnica będzie go zbyt wychładzać itd.
Stary kocioł był zasypywany często do pełna, jednak paliło się na minimalnych obrotach nadmuchu i max 68 *C bo przy większej gotowało wodę w ruszcie wodnym, więc nie sądzę aby paliło się na bardzo dużej mocy. Z kaloryczności spalonego węgla też nie wynika, aby ten kocioł przekraczał wiele ponad 20 kW, a musiał podbić dość mocno temp w pomieszczeniach. W nowym paliłoby się ciągle.

Jak to "ugryźć" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podajesz w poście ok 100kg/doba a to z ilości paliwa daje jakieś 25kW mocy...

nagrzewnica potrafi mocno rozebrać palnik i wymiennik wodny kotła. Ja bym zaryzykował Klaster5-23kW przy palniku azp-tr 25 ale z połączeniem poprzez bufor (bufor dla tej mocy powinien być ok. 800l, wówczas kocioł spokojnie utarga a spalanie będzie dobre)

Kotły Klaster 5 z badaniami, Vtą klasą i ecodesign występują w mocach: 14 (14,7kW), 23 (23,5kW) ,50kW, 75kW(tylko Vta klasa tutaj), 100kW, 150kW (sama Vta klasa), 200kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor raczej nie przejdzie - nie ma na niego miejsca :( A może mógłbyś polecić jakiś inny kocioł o mocy 30 -35 kW i cenie najlepiej poniżej 10k zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tak patrzę to instalacja odbiera moc ok 30kW i trzeba szukać kotła o mocy min 30kW , ja bym był skłaniał się do kotła ok 35kW

Kocioł z podajnikiem powinien podgrzewać obiekt cały czas ale w momencie potrzeby powinien dać ok 30kW

Ta nagrzewnica VR2 pracuje z mocą  ok 20kW, ta mniejsza ok 8kW a reszta to już ok 5kW.

Bufor nie jest potrzebny, natomiast będzie potrzebna inna filozofia pracy inst grzewczej. + odpowiednie termostaty. sterujące nagrzewnicami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możecie polecić coś sensownego o mocy 35 kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sprawie kotła nie pomogę ale jeśli chodzi o jego sterowanie polecam sterownik timel skzp 02 troszkę kosztuje ale wart każdej złotówki i pomoc techniczna również w skali do 10 oceniam na 11


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W V-ej klasie jest Sztoker+ 35kW, cennikowo w detalu jest po 11685zł brutto

Myślę,że końcówke szło by do równości urwać pod 11, ale niżej tu nie wyjdzie za taką moc kotła z V-ką

Sztokery+ pracują na kolorowych Cobrach2, idzie do tego dorzucić panel domowy a niebawem będzie to gadać z modułem internetowym SAFE IT jak ktoś lubi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurdę, myślałem, że sztoker kończy się na 24... A jak to jest z modulacją mocy? Jak zapniemy nagrzewnicę to nagle potrzebujemy kopa - takie wahania nigdy nie były wskazane dla węglaka, gdzie raczej walczyło się o stały odbiór... Czy nie ma problemów ze sterowaniem palnika?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę jutro zmierzyć, czy ten Sztoker wejdzie na wysokość, bo ma komin do góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.