Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czujnik temp. zew. a sterownie kotlem


Janikp80

Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam się zakupić czujnik temp. zew. w celu sterowania procesem palenia i grzania na podstawie temp.  zew. Proszę o poradę czyi jak to działa, na co zwrócić uwagę jak ogarnąć ten temat. Może ktoś wyjaśni czy lepiej sterować w tym przypadku mieszaczem (konieczny zakup siłownika do zaworu 4d) czy tak jak to opisują temperaturą kotła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc pozostaje jeszcze zakup siłownika. Ok, a jak to wszystko wygląda w praktyce? Rzeczywiście działa tak jak w instrukcji wraz ze spadkiem temp. za oknem steruję tak silownikiem by utrzymać temp wg. wcześniej ustalonej krzywej grzewczej? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie mam tak podłączone gdzie to na podstawie krzywej konkretna temp płynie na mieszkanie.
Jak dobrze wszystko podłączysz i ustawisz krzywą uzyskawszy zamierzony efekt.

Wysłane z mojego HTC One M8s przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Janikp80 napisał:

Więc pozostaje jeszcze zakup siłownika. Ok, a jak to wszystko wygląda w praktyce? Rzeczywiście działa tak jak w instrukcji wraz ze spadkiem temp. za oknem steruję tak silownikiem by utrzymać temp wg. wcześniej ustalonej krzywej grzewczej? 

Działa to perfekcyjnie  automatyce PLUM w innej nie zabieram głosu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie mam sterownik Plum ecomax 910r. Więc na ten sezon przerobię tak by sterować temp zew. Dzięki za info. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Jak juz koledzy wspomnieli to caly cwancig polega na ustawieniu odpowiedniej krzywej grzewczej. Druga wazna rzecz to stala praca pompki i zadnych obnizen nocnych jezeli byloby to spiete z regulatorem pomieszczeniowym. Dzieki tak prostym zabiegom przeczacym z pozoru zasadzie oszczednego grzania, zaoszczedzilem prawie 20 % opalu ogrzewajac ekogroszkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za dużo jak na raz, na razie siłownik i czujnik zewn. Regulator pokojowy, hmmm w dalszej perspektywie. Chodzi mi o dostosowanie mocy kotła i temp. na grzejniki zależnie od warunków na zewnątrz. Sterowanie temp wew. obecnie nie ma u mnie wskazań. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wiem, nigdy nie zadaje mniejszej niż 60, czasem 58.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Janikp80 napisał:

 Regulator pokojowy, hmmm w dalszej perspektywie. Sterowanie temp wew. obecnie nie ma u mnie wskazań. 

Pewnie już wszystko o swoim sterze wiesz, ale w razie czego doczytaj czy ma on funkcję pracy pogodowo-pokojowej. moim zdaniem to lepsze rozwiązanie dające większą stabilność temp wew w przypadku nie trafionej krzywej, niespodziewanych dla sterownika zysków i strat ciepła itp, a całkiem możliwe że i dające dodatkowe oszczędności.

Czyli ster kręci zaworem zgodnie z krzywą grzewczą i ew koryguje temp wody na instalację w górę lub w dół zależnie od odczytu temp wew. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale do tego konieczny jest pokojowy regulator? Muszę się w budżecie zmieścić przed sezonem grzewczym. 

Co do samej pracy sterownika to właśnie doczytałem w dtrce że ma funkcję pracy tak jak opisałeś. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już musisz dobrze doczytać co ster potrzebuje do takiej pracy.

U mnie jest to zwykła czujka za parę zł bez żadnej elektroniki która tylko podaje odczyt do sterownika a on robi co trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie od początku miałem sterowanie na podstawie krzywej + regulator pokojowy. Niestety były problemy gdy przez duże okno tarasowe 3x2.3m nagrzało mi parter a grzejniki ciągle ciepłe/gorące. Co dodatkowo podnosiło temperaturę. Dopiero po dołożeniu do kpl zaworów termostatycznych jest super. Gdy mi nagrzeje dół to termostaty zamykają przepływ. W efekcie zużywam mniej opału.
Tak samo u góry. Mieliśmy często za ciepło. A przykręcenie zaworu zwykłego podnosiło zużycie opału bo wracała do kotła zimna woda.

Mimo wszystko rozważ założenie termostatów.
Nie jest to duży koszt o łatwiej ci będzie utrzymać zadają temperaturę. Po pierwszym sezonie się zwrócą.

Wysłane z mojego HTC One M8s przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, już wiem jak mogę usprawnić pracę kotła. Obecnie muszę zakupić : siłownik amr 343, czujnik temp. pogodowe, i termostat (wystarczy bistabilny zwykły za kilka złotych). Może ktoś ma coś z powyższych na sprzedaż? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czym problem? Podłączyłem czujnik ct4-p pogodowa do sterownika ecomax 910r i zonk. Pokazuje mi temp. - 4 stopnie. Najciekawsze że jak podłącz ja w miejsce innego to pokazuje dobrze. Jak znów w sterownik podlacze w miejsce jej inny czujnik też daje - 4. Sterownik uwalony? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam raczej niewłaściwy czujnik. Czujniki zew/spalin są zwykle na innym elemencie zbudowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki kolwiek inny czujnik  w te miejsce w sterowniku zachowuje się podobnie. Natomiast jak wepne czujke pogodową zamiast np czujnika temp. mieszczą to pokazuje dobrze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wiem, krisgie miałeś rację. Doczytałem, do mojego sterownika idzie CT6-P czujnik. Ja zamówiłem ct4-p. Wiec tutaj pewnie jest zonk. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.