Skocz do zawartości
IGNOROWANY

kocioł kondensacyjny stojący jaka marka?


kruklife

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Musze wymienić kocioł. Potrzebuję aby był to kondensacyjny stojący mocy do 25kW, prosty nie rozbudowany sterownik (interesuje mnie tylko sterowanie pogodowe kotła) i o małym ciśnieniu pracy z uwagi na dwa bojlery płaszczowe Galmet 140l.

Max. ciśnienie pracy płaszcza 1,5 atm (nie chce dodatkowego wymiennika i nie chce wymieniać bojlerów), prosty nie rozbudowany sterownik

Jaki polecacie firma? myślałem coś  o Buderusie Logano plus GB102

Moja instalacja to dwa obiegi grzejnikowe na zaworach 3D , podłoga (140m2) też na 3D i bojlery równolegle, wszystkim steruje Frisko serii MR 208-M3+

Kocioł stara fakora żeliwna 38kW na termostacie załącz wyłącz dodatkowo wpięty Viadrus U26 (na powrocie zawór 3D w funkcji przełączania kocioł 1 kocioł 2, ochrona powrotu pompa kotłowa )

Fakora za duża jest przepala.

układ otwarty (zbiornik na 10metrach ciśnienie 1atm)

wkład kominowy jest fi chyba 110

Sterowanie pogodowe na grzejnikach termostaty

z góry dziękuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalację masz wysokotemperaturową a chcesz kocioł niskotemperaturowy i żadnych przeróbek w instalacji . Jakoś tego nie widzę . Podłogówka OK - będzie pasować do kotła niskotemperaturowego ale grzejniki trzeba będzie przeliczyć dla niższej temperatury zasilania i dopasować . Dla kondensatu inne temperatury pracy żeby było ekonomicznie w przeciwnym razie będzie jak w tej chwili na fakorze . Sama instalacja raczej z małą pojemnością cieplną aby sterowanie było wydajne ( nie piszesz jak masz w tej chwili ) .

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to instalacja powinna dać radę . Grzejniki segmentowe więc również nie trzeba będzie ich wymieniać a jedynie poskręcać inaczej i dokupić co braknie  wg wyliczeń dla niższej temperatury zasilania . Nie wiem tylko czy uda Ci się wpiąć zasobniki pod nowy kocioł ( sterowanie ) Tam jednak powinien być zasobnik stojący z wężownicą albo któryś z buderusów dedykowany do kotła . Trochę to podraża inwestycję ale jak ma działać to i to bym wymienił . Ekonomia i nowe ustawy podpowiadają jednak żeby podziękować Viadrusowi , zamknąć instalację naczyniem przeponowym i wymienić zasobnik bo i tak za parę lat trzeba będzie viadrusa zlikwidować . Jak już coś zmieniać to kompleksowo i nie wydawać 2x kasy na to samo .

Przeanalizuj sobie  koszty ale jak na razie to nie ma tragedii. Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A coś o kotle Buderusie Logano plus GB102

albo

Logano plus GB212 - Gazowy kondensacyjny kocioł stojący Logano plus GB212 to najmniejsze urządzenie w swojej klasie. Stworzono go z myślą o rozbudowanych układach grzewczych. Jego sprawność wynosi 109%, przy czym nawet przy temperaturze zasilania 75°C i powrotu 60°C jego sprawność nadal oscyluje na wysokim poziomie 105%, a więc idealnie nadaje się również do modernizowanych obiektów.

Inni producenci mają jakieś stojące kondensaty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wymienników CWU to dwupłaszczowe są bezkonkurencyjne jeśli chodzi o wydajność ale niestety do nowych instalacji z kotłami gazowymi nie bardzo chcą pasować ze względu na dużą bezwładność obiegu grzewczego ( pojemność płaszcza wodnego ) Dwupłaszcz jest super do kotłów węglowych czy HG  gdzie bezwładność jest wskazana . Dla kotła gazowego który może pracować w sposób 0-1 taka duża bezwładność tylko przeszkadza . 

Co do samego kotła jeśli chcesz wykorzystać zalety kotła kondensacyjnego to zapomnij o temperaturach zasilania rzędu 70 C . To są temperatury tylko do okresowego przegrzewania zasobnika CWU . Przy takich temperaturach dla gazu to kocioł puścił by Cię  z torbami .

Tak na marginesie dlaczego chcesz koniecznie kocioł stojący . Jest sporo dobrych kondensatów wiszących które pasowały by do Twojej instalacji za połowę tej ceny jak również zestawów z zasobnikiem CWU w podobnej cenie jak ten który wybrałeś . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie chce 70st.C... jak na grzejnikach by hulało non stop 50st. to jest aż za ciepło.. pogodówka steruje temperaturą..

kocioł max.55st.

70 to niech okresowo bańki CWU nabija

Mam wydzielone pomieszczenie kotłowni w piwnicy (3x3m) już stojący stary żeliwny atmosferyk i z minimalnymi przeróbkami stanął by nowy (dodać sprzęgło)

Poza tym jakoś stojący i większy do mnie przemawia ( i ta faszystowska marka, oni jakoś zawsze dobrze robili )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj co do marki to nie do końca to tak jest jak wygląda . Dla buderusa robi wiele firm i to niekoniecznie z krainy kiełbasy i piwa oczywiście dając ich kolorki i znaczek . Nawet nasi producenci mają w tym swój epizod .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.07.2018 o 21:38, kruklife napisał:

marzenapawel

posiadasz takowego niedźwiedzia?

 

Witam

Czytam forum od jakiegoś czasu, ponieważ mam podobny problem, jak autor wątku, czyli ogólnie chcę wymienić kocioł na gazowy. Obecnie posiadam starego atmosferyka - 94r prod. Ponieważ szykują się dopłaty w gminie, postanowiłem się rozejrzeć za kotłem do starej instalacji CO (grube rury, dużo wody itd.)  W sieci natrafiłem na informacji (ale jest ich mało) na temat kotłów Vaillant VKK EcoVit  oraz jego bliźniaczej konstrukcji Saunier  Duval Niedźwiedź Condens.  Są to kotły stojące, a z opisów wynika, że są stworzone do pracy w takich "starych" instalacjach, co nie przeszkadza im pracować w nowoczesnych. Rozpytywałem się na forum o te kotły, ale wśród forumowiczów, chyba niestety, nie ma osób które te kotły posiadają i chciały by się podzielić informacjami (na innym forum też). Szukając dalej za pomocą facebooka  natrafiłem na prezentacje tych kotłów w wykonanych już instalacjach w Polsce i tak po sznurku do kłębka dotarłem do kilku osób, które je instalowały.  Sporo się dowiedziałem i ja już jestem pewien, że właśnie któryś z tych kotłów wezmę do swojej kotłowni. Podczas rozmów z tymi osobami padło ciekawe stwierdzenie, że na temat tych kotłów nikt nie pisze (np szuka jakiegoś rozwiązania) bo one pracują bezawaryjnie (może się przechwalają, ale info jest faktycznie bardzo mało). Jak można zobaczyć na stronach tych firm konstrukcja tych kotów jest zupełnie odmienna od większości współczesnych kotłów kondensacyjnych, które mają takie "ciasne - delikatne" wymienniki. Te kotły mają duże pojemności wodne, a to podobno jest zaleta przy kotłach kondensacyjnych. W mojej starej instalacji muszę tylko zadbać aby zwiększyć powierzchnie wymiany czyli dołożyć grzejników.  teraz czekam na dofinansowanie i do roboty.

Życzę trafnego wyboru. 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Moje zdanie jest podobne do zdania kolegi @MAC65, moim zdaniem za dużo kręcisz z tymi kotłami  i bojlerami.

Czemu to ma służyć?

Ponadto model kotła musi obsługiwać 2 biegi grzewcze  i nie współpracuje z innymi automatykami czyli Frisko na półkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wybiorę Buderusa  Logano plus GB212   + dedykowany pod niego bojler L135

Ze strony   www. cieplowłaściwe  wychodzi mi  20kW to niezbędna moc grzewcza (c.o+cwu) oraz zalecenie kocioł gazowy >25kw

wierzyć im?  Mam do wyboru Logano plus GB212 w mocach:  4-22 kW;     i     5,5-30 kW  Który wybrać?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kocioł GB212 30kW sterownik MC110 + RC 310 do tego moduł MM 100 , bojler L200 z wężownicą

mam rozdzielacz z trzema mieszaczami (3D+pompa) i jeden obieg bojlera z pompą.   3 mieszacze - 3 obwody(grzejniki, podłoga, grzejniki)

po zainstalowaniu buderusa to będzie mi potrzebny jeden mieszacz na podłogę?

dwa obwody  grzejnikowe bezpośrednio z pompami - bez mieszacza temperatura kotła?

wszystko za sprzegłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.