Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Grawitacja i kocioł 5 klasy


Krzychu999

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, niedługo będę montował kocioł 5 klasy w starym domu w którym CO działało grawitacyjnie, czy muszę instalować pompę czy grawitacja to pociągnie? Piec to SKAMP-PV 13kw a grzejniki to takie białe, dwupłytowe ,co do rur to są jakieś stare, nie plastiki. Do wymiany będzie również bojler, zastanawiałem się nad ERMET. Chciałbym zacząć szukać instalatora a nie naciągacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy kotłach klasy 5tej problem jest taki, że mają zazwyczaj nazwijmy to duże, pokręcone wymienniki - przez co grawitacja może mieć ciężko się przecisnąć. Skam-PV aż tak duży nie jest, ale nikt nie zagwarantuje Ci, że uzyskasz odpowiednią temp. na powrocie - a jest to warunek konieczny dla życia kotła. Jak wstawisz już coś co podniesie temp. powrotu to o jednej pompie się nie obędzie. Plus jest taki, że przy np. pompie kotłowej i odpowiednim obejściu grawitacja będzie działać jak braknie prądu. Rozwiązań dużo, nie musi być mega drogo, ale co się ludzie tak tych pomp boją? Wychodzimy przecież z PRLu... Ja bym wolał coś dla wygody dołożyć a nie wstawiać piec za pare ładnych tysięcy i nie przerabiać nic...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze ogrzewanie grawitacyjne startuje od dużo wyższych temperatur w kotle, po za tym - o czym już kolega pisał, kocioł kl 5 ma mocno rozbudowany wymiennik - co spowoduje większe opory przepływy wody przez kocioł i przez co start grzania instalacji będzie o jakieś mim 10-15 wyżej niż przy starym kotle.

Zbyt wysokie grzanie = większe zużycie opału.

Czyli reasumując jak chcesz mieć cały czas ponad 70C na kotle możesz nie dawać pompy, jak chcesz grzać od 55-60C to pompa musi być lub nawet 2 - jedna do pracu na CO, druga do obiegu ochrony kotła,

Oczywiście przy przeróbce na pompę należy wykonać osobną rurę do naczynia wzbiorczego.

Bojler Ermet to badziew - ja odradzam.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, sambor napisał:

 po za tym - o czym już kolega pisał, kocioł kl 5 ma mocno rozbudowany wymiennik - co spowoduje większe opory przepływy wody przez kocioł i przez co start grzania instalacji będzie o jakieś mim 10-15 wyżej niż przy starym kotle.

Mam mocno rozbudowany wymiennik i małe opory przepływu, więc nie muszą być regułą te większe opory...Zależy to tylko od konstrukcji wymiennika.

Opóźniony start grzania instalacji ? Czy przypadkiem nie jest to korzystne dla kotła, bo szybciej osiąga wyższą temperaturę?

Edytowane przez heso
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysoka temp na kotle jest Ok dla kotła, ale bez przesady - trzeba jeszcze myśleć o czymś takim jak ekonomia spalania.

PS nie odnoś innych kotłów do tego co ty masz, gdyż nawet nie wiesz jaka jest klasa tego wynalazku - to prototyp, to że spala czysto to mało istotne,

ważne jest to że  nie ma papierka, to drugie jest ważniejsze.

Ja swoje uwagi oparłem na kotłach dostępnych na rynku.

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy taka pompa Grundfos Alpha1L 25-40 180 wystarczy? Gdzie w domku jest te ponad 90m do ogrzania, razem z piwnicą ok 12m oraz jednym małym pokojem na górze z jednym grzejnikiem. Wysokość pomieszczeń to 2.20m a piwnica ma 2.10m. Nie rozumiem tej drugiej pompy, jaka to ma być? Obiegowa? Ona ochroni przed zbyt wysoką temp?

pozdrawiam i dziękuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze czytasz)Są 3pompy 1-kotłowa odpowiedzialna za utrzymanie odpowiedniej temp.powrotu do kotła 2-obsługująca zasobnik 3-zasilająca instalację grzejnikową Tym sposobem każdy obieg jest sterowany niezależnie

Edytowane przez odpowietrznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Mam nowy kocioł klasy 5 pokrecony wymiennik i bez problemu działa na grawitacji na kotle ustawione 55 na grzejnikach 45 i wszystko śmiga bez najmniejszego problemu.Przy grawitacji nie trzeba zabezpieczać powrotu kotla zaworem poczytajcie sobe o zasadzie dzialana grawitacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.