Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Studia podyplomowe - czy warto?


MMS

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Po pierwsze chciałam się przywitać gdyż jest to mój pierwszy post na tym forum. DZIEŃ DOBRY :)

I przechodząc do tematu... Wiem, że na tym forum, jest wiele doświadczonych osób, dlatego chciałabym zapytać Was o poradę. A mianowicie chciałabym dalej się kształcić w branży, gdyż same studia w tym kierunku (Inżynieria Środowiska) dały mi bardzo mało... Dużo więcej nauczyłam się pracując w firmie wykonawczej. Jednak chciałabym zwiększyć poziom wiedzy, tylko nie wiem jaki sposób będzie najlepszy. W moim mieście znalazłam studia podyplomowe: Ekonomika wykorzystywania odnawialnych źródeł energii i efektywność energetyczna - właśnie w kierunku OZE chciałabym zmierzać, tylko czy warto iść na taką podyplomówkę? Czy może lepiej kształcić się na jakichś kursach? Co polecacie? Wiem że najbardziej wartościowe jest doświadczenie, ale chciałabym mieć jakieś "podpory", teoretyczne.

Poniżej wklejam opis tych studiów i bardzo proszę o Państwa opinię. Pozdrawiam serdecznie.

Ekonomika wykorzystywania odnawialnych źródeł energii i efektywność energetyczna to kierunek łączący zagadnienia ekonomiczne z problematyką wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych. Jest odpowiedzią na potrzeby rynku i gospodarki dotyczące rozwoju w Polsce energetyki wykorzystującej niekonwencjonalne, odnawialne źródła energii. 


Przygotowanie absolwentów

Absolwent kierunku Ekonomika wykorzystywania odnawialnych źródeł energii i efektywność energetyczna zostanie wyposażony w kompleksową wiedzę, umiejętności i kompetencje dotyczące aspektów organizacyjnych i ekonomicznych wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych. Oprócz wiedzy na temat specyfiki poszczególnych technologii oze i ekonomiki ich wykorzystywania, absolwencie poznają uwarunkowania prawne, organizacyjne i mechanizmy wsparcia działań w sferze odnawialnych źródeł energii.

Program kształcenia na kierunku został przyporządkowany obszarowi nauk społecznych, Obejmuje on zagadnienia z pogranicza nauk ekonomicznych (dyscypliny ekonomia, nauki o zarządzaniu) i technicznych (energetyki i inżynierii środowiska).

 

Celem studiów podyplomowych jest wyposażenie słuchacza w wiedzę, umiejętności i kompetencje niezbędne do pełnienia funkcji doradczych w przedsiębiorstwach zajmujących się wytwarzaniem lub planujących inwestycje w zakresie wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, w jednostkach zajmujących się doradztwem w tym zakresie, a także w podmiotach administracji rządowej i samorządowej, na stanowiskach związanych z zagadnieniami energetycznymi. 
 
Semestr I
Podstawy energetyki elektrycznej i cieplnej (4h)
Polityka energetyczna Polski i Unii Europejskiej (4h)
Podstawy systemów OZE (12h)
Prawne uwarunkowania wykorzystania OZE i efektywności energetycznej (4h)
Technologie oparte na biomasie i ich efektywność (8h)
Budownictwo pasywne i energooszczędne (12h)
Technologie cieplne wykorzystywania energii słonecznej i ich efektywność (8h)
Technologie elektroenergetyczne wykorzystywania energii słonecznej i ich efektywność (12h)
Technologie wykorzystywania energii wiatrowej w instalacjach hybrydowych (8h)
Analiza ekonomiczna przedsięwzięć OZE (12h)

Semestr II 
Metodologia audytów efektywności energetycznej (8h)
Energetyka prosumencka (8h)
Energetyka wodna i geotermalna (12h)
Biznes plan przedsięwzięć OZE - podstawy (6h)
Biznes plan przedsięwzięć OZE - studium przypadku(6h)
Uwarunkowania środowiskowe przedsięwzięć OZE (16h)
Zarządzanie procesem inwestycyjnym w obszarze OZE (16h)
Rynek OZE w Polsce i Unii Europejskiej (12h)
Metodologia pisania prac dyplomowych (2h)
Seminarium i prace dyplomowe (6h)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod linkiem :

https://youtu.be/MZhCfT2EruA

znajduje się wideokonferencja której przebieg odzwierciedla denny poziom wykładowców i specjalistów. Gość z Niemiec, uczestnik tej konferencji wie co mówi i o czym mówi, reszta z profesorem na czele , "pali głupa". Komentarz do tego filmu  można przeczytać w tym samym dziale ("na każdy temat"), temat "Tematy związane z ochroną powietrza" na stronie 3. 

Jeśli to możliwe, proponuję zainteresować się praktykami w Niemczech lub innym starym krajem Europy. Proszę odwiedzić stronę  "witryna wiejska" gdzie co chwilę pojawiają się informacje o szkoleniach, studiach, dotacjach,...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje prywatne zdanie jest że nauki nigdy dość a dla osoby młodej poważnie myślącej o karierze papierek ( im mocniejszy tym lepiej ) się przydaje i jest nierzadko kluczem do kolejnych stanowisk .Ważne również aby z praca nie była tylko środkiem utrzymania ale również przynosiła zadowolenie . Same kursy rzecz dobra dla utrwalenia czy poszerzenia konkretnych wąskich tematów ale studia to studia . Zacytuję mojego dawnego nauczyciela " papierek  jeść i pić nie prosi ale jest " . Kochana jak masz możliwości to ucz się dopóki możesz i masz chęć .

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

 

Inwestycja w siebie to dobra inwestycja - kasa wydana na podyplomówkę dobrze się zwraca - z mojego doświadczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.