Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłączenie kotła gazowego z węglowym, ocena?


kryst16

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Proszę o sprawdzenie schematu podłączenia kotła gazowego 1F ECOCONDENS GOLD PLUS  (prawdopodobnie) do obecnej instalacji z piecem węglowym.

Część z piecem węglowym jest aktualnie użytkowana, usunę tylko bojler w zamian za zasobnik CWU przy piecu gazowym.
Obecna instalacja wykonana plastikiem (tylko przy wyjściach z pieca mam metal.
1. Czy taka instalacja ma sens? Czy lepiej przerobić wszystko i piec węglowy podłączyć przez wymiennik do instalacji CO/CWU z piecem gazowym?
2. Czy w takim układzie wszystko będzie pracować poprawnie?
3. Jaka jest minimalna wysokość pomieszczenia w której można zainstalować kocioł gazowy z zamkniętą komora spalania? (Każdy z piecy będzie miał osoby komin).

Obecna cześć instalacji pozostałaby w układzie otwartym,  kocioł gazowy wraz z zasobnikiem CWU pracowałbym w układzie zamkniętym. 

 

 


PS. Myślałem też wykorzystać obecnie zainstalowany bojler, ale chyba lepiej będzie zakupić zasobnik do kotła gazowego? Widzę że piece 1F mają zazwyczaj wbudowane zawory 4D więc pewnie ciężko byłoby podłączyć obecny bojler ze względu na to że znajduje się on w innym pomieszczeniu niż będzie kocioł gazowy i jest słabiej ocieplony., a zasobnik CWU postawiłbym pod kotłem gazowym.


 

 

post-18578-0-98256600-1453907542.jpg

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedź.
 Czyli przerobię instalację tak żeby CO i CWU było od gazowego, a kocioł węglowy przez wymiennik z samym naczyniem otwartym i pompką.

 

A jeśli będę grzał w kotle węglowym to będe mógł uruchomić w kotle gazowym samą pompkę? czy muszę dołożyć jedną do układu grzejników za kotłem gazowym?

 

Dlaczego to co narysowałem będzie nieekonomiczne?

Są jakieś duże starty na wymienniku płytkowym nawet gdy zakupię większy?

Wiesz chodzi o to że tą część instalacji mam zrobioną i jeśli będę chciał zrobić gazówkę jako główne to wszystko to przerobienia, a tak to ciągnę tylko dwie rury do wymiennika i wpinam go do obecnej instalacji. 

 

 

 

 

 

Edytowane przez kryst16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dziękuje.

Tak właśnie myślałem, tylko starałem się uniknąć przeróbki całej instalacji, ale fakt lepiej zrobić raz a porządnie. Nie ma potrzeby grzać CWU piecem węglowym. 

 

Pompy przy wymienniku załączać tylko gdy będzie ogrzewane piecem węglowym?

Piec gazowy ma wbudowaną pompę, rozumiem że ta  dodatkowa jest tylko po to żeby "napędzać" układ gdy będzie pracował tylko piec  węglowy?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompy przed z za wymiennikiem tylko do pracy kotła węglowego, a samo naczynie możesz zdemontować i przenieść do kotłowni.

Co do oszczędności pierwotnego pomysłu to jak będziesz już palił w kotle gazowym podnieś o 1-2C temp na kotle i zobacz ile gazu więcej pójdzie.

A jak jest odbiór mocy to na wymienniku będzie zawsze ok 5C różnicy przed i za wymiennikiem.

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
W dniu 4.06.2018 o 16:01, sambor napisał:

Raczej odwrotnie - kocioł gazowy wprost na instalację a kocioł na wegiek przez wymiennik.

to co proponujesz będzie nieekonomiczne.

Chodzi Ci o to, że trzeba będzie ustawić sporo wyższą temp na wyjściu z gazówki niż wtedy jakby on zasilał grzejniki bezpośrednio? 

Po prostu na wymienniku będzie strata?

Czy to dotyczy również starego kotła niekondensata vitopend 100?

Pytam bo jestem właśnie na etapie takiej przeróbki i majster chce zostawić grzejniki na otwartym... 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wymienniku nie ma straty, jest co najwyżej spadek temp co niektórzy nazywają stratą.

 

Kocioł gazowy pracuje ze zmiennymi parametrami mocy i temperatury co odbija się na stabilnej pracy wymiennika, który po drugiej stronie ma pompę o stałych nastawach pracy.

Kocioł niekondensacyjny jak nie ma modulacji mocy to będzie z wymiennikiem pracował stabilniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam serdecznie

Posiadam kocioł na ekogroszek 3 letni, 5 klasy, troche mi szkoda żeby go wyrzucić i zmienić źródło ciepła

Nie mam z nim żadnych problemów, jednak ze względu na ogólny problem z dostępnością i ceną węgla, chciałbym tanim kosztem doposażyć kotłownie o dodatkowe źródło ciepła.

Jako że mam nadwyżki z zainstalowanej fotowoltaiki, myslałem o dołożeniu pompy ciepła do aktualnej instalacji.

Chciałbym zrobić to niskim kosztem wiec zastanawiam sie nad dołożeniem pompy małej mocy - ok 3,5kW aby pracowała w trybie ciągłym. Chciałbym ją podłączyć podobnie jak zaproponował @kryst16, czyli za pomocą wymiennika płytowego na powrocie wody z instalacji CO, tyle ze mam obecnie zamontowany zawór 4 drożny wiec wymiennik byłby wpięty tak jak na załączonym obrazku.

Bardzo proszę o informacje czy tego typu połączenie będzie efektywnie wykorzystywać nadwyżki energii elektrycznej na rzecz oszczędności  ekogroszku i jak się ma ta ekonomiczność tego rozwiązania o której wspominał @sambor

 

Bez tytułu.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomekdylla napisał:

Mógłbym prosić o wyjaśnienie ? dlaczego nic nie da ?

Nie da dlatego, że chcesz podłączyć wymiennik w szereg z odbiorami , a powinien być podłączony równolegle do odbiorów. 

Lepszym rozwiązaniem jest podłączenie kotła przez wymiennik, a PC wprost do instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.