Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Praca sprzegła hydraulicznego


darek34x2

Rekomendowane odpowiedzi

Od roku użytkuję instalację CO i CWU, która ma wbudowane sprzęgło hydrauliczne i kolektor wodny. Do kolektora podłączone jest ogrzewanie podłogowe, ogrzewanie z kaloryferów i ogrzewanie wody użytkowej. Łącznie w instalacji są 4 pompy. W okresie zimowym pompa sprzęgła hydraulicznego pracuje cały czas a inne pompy w zależności od potrzeb. Nie ma z tym problemu układ działa poprawnie. Moje pytanie dotyczy pracy pompy sprzęgła hydraulicznego w okresie letnim kiedy podgrzewamy tylko wodę użytkową. Jak wiadomo podgrzewanie wody odbywa się co jakiś czas ( zbiornik 250 litrów), zazwyczaj wieczorem kiedy wszyscy domownicy się kąpią.

Czy w okresie letnim pompa sprzęgła hydraulicznego powinna pracować cały czas czy załączać się tylko z pompą do ogrzewania wody użytkowej kiedy potrzebujemy podgrzać wodę w zbiorniku?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Zbiornik CWU winien być podłączony przed sprzęgłem i wtedy do jego grzania pompa sprzęgła nie musi działać. Pompa CWU sama by pracowała tylko wtedy kiedy musi podgrzać wodę w zbiorniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 lata później...
W dniu 4.06.2018 o 19:25, sambor napisał:

Tak są robione układy większej mocy np z kotłami gazowymi ponad 35kW.

Odgrzeję temat. Przymierzam się do modernizacji instalacji pod pellet. Producent kotła poleca schemat w którym CWU zasilane jest ze sprzęgła. Jakie są plusy takiego rozwiązania względem instalacji CWU przed sprzęgłem?

 

Moc kotła 10-15

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewne plusy jednak mogą być. Gdy kocioł jest małej mocy i ma małą pojemność wodną, to bezpośrednio wpięta pompa CWU może go szybko wychłodzić gdy tylko ruszy z grzaniem wychłodzonego do 40 st boilera (na dole będzie miał dużo mniej). Dziś podgrzewacze CWU mają wężownice powyżej 20 kW, więc "łykają" wszystko co im na bieżąco podaje mały kocioł i stosunkowo długo do kotła spływa woda o za niskiej temp względem zalecanych 55 st.

Sprzęgło z pompą kotłową i TZM 55 dba o kocioł w każdej możliwej konfiguracji układu odbioru.

Ja u siebie dla dobra kotła ustawiłem zadaną CWU 42 z histerezą 0,1 st. Kocioł pracuje stabilniej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po za sezonem grzewczym musisz grzać - sprzęgło i muszą pracować 2 pompy.

Podczas samego grzania CW ilość zimniejszej wody doprowadzana do kotła jest nieduża - tyle co z wężownicy, czyli moc kotła, nawet 10kW bez problemu to łyknie.

Wystarczy odpowiednio ustawić start pompy grzania CW i jej wydatek oraz prawidłową pracę kotła z pełną mocą.

Wężownica to też wymiennik a do wymiennika nie dajemy ochrony powrotu.

PS

Dawniej norma DIN ( niemiecka) określała dość prosto potrzebę ochrony powrotu - przy pojemności układu do 20l/ 1kW mocy kotła nie potrzeba ochrony dodatkowej powrotu, ale wtedy nie znano tzw FL czy modulacji mocy- tylko praca kotła ON/OFF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.