Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Panowie - jak polaczyc i sterowac CWU w instalacji z buforem ? Narazie jest tak:

 

z bufora idzie zasilanie CWU do zasobnika (z gory bufora), powrot z zasobnika wpada na spod bufora. Zasobnik z wezownica. Bez pompy - grawitacyjne, rura 1".

Zasobnik laduje sie dopiero wtedy gdy bufor zaladowany jest do dna. Nie ma takze podmieszania CWU na wyjsciu z zasobnika przez co na baterie i rurki moze i 80stopni isc.

Zasobnik stoi na ziemi, jego dno jest w przyblizeniu na poziomie dna bufora, jego gora jest w okolo 1/2 bufora. Jest mozliwosc postawienia go na stojaku tak by jego dno bylo w 1/ wysokosci bufora a jego gora = gora bufora. Nie ma mozliwosci przesuniecia zasobnika tak by byl w calosci ponad buforem.

 

Moja koncepcja zmian:

kane.pl/schemat zmiany CWU budowa.pdf

 

Co chce osiagnac:

 

- szybsze ladowanie sie zasobnika CWU jesli w buforze jest ciepla woda (nawet tylko na jego gornej czesci)

- brak efektu rozladowania zasobnika CWU w kierunku bufora (przyklad: zimy bufor i cieple CWU = cieplo wroci do bufora)

- podmieszanie z wodą wodociągową tak by puszczac w rurki CWU mniejsza temperature (mniejsze straty plus oszczednosc cieplej wody z zasobnika = wieksza wydajnosc)

 

Na diagramie na zasilaniu i powrocie znajdziecie dodatkowe krotkie odnogi zakonczone zaworami - to są wypusty na ewentualne drugie zrodlo grzewcze. Mozna to zignorowac.

 

Moje pytania:

- czy rozwiazanie jest poprawne (calosc plus uwzglednienie aspektu zatrzymania oddawania ciepla z CWU do bufora - zawor zwrotny) ?

- czy jesli uzywac pompy to jest sens stawiac zasobnik CWU wyzej (stojak) tak by jego dno bylo w okolicy 1/2 bufora a jego gora tam gdzie gora bufora ? (sugerowal to ydraulik kiedys ten co robil)

- czy koncepcja sterowania pompą jest dobra ? Jesli tak: czym ją tanio i bezawaryjnie zrealizowac ?

 

Jesli calosc jest bez sensu lub przekombinowana - to jak to zrealizowac inaczej ? Hydraulik wykonujacy instalacje odradzil mi uklad ktory proponowalem na poczatku (tj by woda z kotla najpierw przelatywała przez zasobnik CWU a dopiero potem do bufora) - nie pamietam niestety argumentacji poza "tak sie tego nie robi". Innych pomyslow brak. Oczywiscie rozwiazanie musi uwzgledniac fakt ze chcialbym cieplo z bufora wykorzystywoac do grzania CWU w okresach letnich czy przejsciowych (acz na wyjsciu CWU uwzgledniam zawory do ew wpięcia jakiegos dodatkowego cuda typu przeplywowy ogrzewacz wodny czy inne bezobslugowe rozwiazanie, wolalbym jednak tego uniknac).

 

Z gory dziekuje za pomoc - ostatnio byla bardzo przydatna ! :rolleyes:

schemat_zmiany_CWU_budowa.pdf

Opublikowano

co do ładowania bufora i zasobnika to dobrym rozwiazaniem jest ładowanie najpierw mechanicznie za pomoca pompy sasobnika po wygrzaniu do 60st dopiero ładowac bufor inne rozwiazania mijaja sie z celem

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.