Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba O Ocenę Schematu


andrzejmm

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Na forum jestem nowy i mam gorącą prośbę o ocenę zamieszczonego schematu.

 

Kominek z płaszczem wodnym w układzie zamkniętym.

Przerywana linia oddziela symbolicznie dwa pomieszczenia. Kominek ma stać w salonie, a cała infrastruktura w pom. technicznym oddalonym około 4 metry od kominka. Zasadnicze pytanie, czy jeżeli do pomieszczenia dotrze jedno zasilanie rurą miedzianą 28mm, to tam można wstawić już trójnik i rozprowadzenie na 2 pompy, czy raczej trójnik bezpośrednio przy kominku i dwie 4 metrowe rury zasilające.

 

Kominek będzie zabezpieczony chłodnicą płaszcza wodnego + zawór bezpieczeństwa 1,5 + zasilanie awaryjne UPS dla pomp w pom. technicznym.

 

Mam też pytanie do doświadczonych kolegów. Czy w przypadku, gdy zasilanie zaniknie całkowicie jest szansa, by sam zasobnik zadziałał na grawitacji w tym układzie. Czy w pomieszczeniu technicznym miedź 22mm do rozdzielacza i miedź 18mm do zasobnika wystarczą (tam już nie będzie długich odcinków).

 

Będę bardzo wdzięczny za komentarz doświadczonych kolegów.

 

Pozdrawiam
Andrzej

 

post-79007-0-04911100-1525027658_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego źle życzy? Chodzi o to, że jest to układ zamknięty, czy zupełnie o coś innego. Jeżeli chodzi o sposób ogrzewania (czyli kominek) to mój pomysł. Dom jest niewielki. Wiem, że to kotłownia w salonie, ale nie chcę gazu, czy pieca elektrycznego, a na pompę ciepła obecnie trochę brakuje finansów.

 

Będę bardzo wdzięczny za jakąś podpowiedź co ew. poprawić nie zmieniając sposobu ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat ujdzie w tłumie ;)  choć wątpię aby ten zaw 4-D działał prawidłowo - po prostu będą za małe średnice i za duże odległości zaw 4-d od kominka - obieg kotłowy / kominkowy z zaw 4-D to ok 1-1.5m rur a u ciebie jest ponad 10mk rury fi 1".

A tak naprawdę to ile będzie tych grzejników?

Jaka jest powierzchnia grzana?

Wywal te obejścia pomp - są zbędne

Jak możesz to daj w pomieszczeniu technicznym bufor - nawet 600l, pozwoli ci to przespać ciepło i spokojnie noc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzejników nie będzie dużo. Raptem 7. Z czego 3 będą na poddaszu użytkowym zasilone osobnym rozdzielaczem. Do grzejników na poddaszu będzie szedł PEX 20, a na dole do grzejników PEX 16. Podłogówki nie będzie w ogóle. Niestety bufora nie mam gdzie wstawić. Pom. techniczne jest małe, a już będzie tam całe orurowanie c.o. i zasobnik 250l. Do tego zasobnika docelowo ma też być w przyszłości podłączona niewielka pompa ciepła do ogrzewania wody użytkowej tego typu:

 

https://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla-pcwu-dla-cwu/pompa-ciepla-pcwu-25kw.html

 

Pompy ciepła jeszcze nie kupiłem. Temat dopiero za rok pewnie (nie wiem jeszcze na co się zdecyduję - może doradzicie), ale zasobnik 250l z jedną wężownicą już jest, więc pompa będzie tego typu (bez zasobnika).

 

Chyba cała nadzieja w tym układzie to dobre zasilacze UPS (które długo podtrzymają) oraz sprawna chłodnica płaszcza wodnego. Myślałem, że może uda się pchnąć jeszcze grawitacyjnie w zasobnik, ale skoro sugerujesz wyrzucenie obejść to rozumiem, że marne szanse.

 

Sambor dzięki serdeczne za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego źle życzy? Chodzi o to, że jest to układ zamknięty, czy zupełnie o coś innego. Jeżeli chodzi o sposób ogrzewania (czyli kominek) to mój pomysł. Dom jest niewielki. Wiem, że to kotłownia w salonie, ale nie chcę gazu, czy pieca elektrycznego, a na pompę ciepła obecnie trochę brakuje finansów.

 

Będę bardzo wdzięczny za jakąś podpowiedź co ew. poprawić nie zmieniając sposobu ogrzewania.

Spójrz na schemat który przedstawiłeś, na tym opieram swoje pytanie....

Np. masz umiejscowione zawory odcinające kominek (gdzieś muszą być) całkowicie od instalacji (naczynie przeponowe) i musisz tego pilnować jak oka w głowie....

Jak nie masz miejsca na bufor, to po za zaworami bezpieczeństwa i wężownicą schładzającą, zrób to w otwartym obiegu z naczyniem uzupełniającym wodę.

Zdecydowanie bezpieczniej....

Kominek z racji opału daje bardzo duży przyrost mocy w krótkim czasie i instalacja musi odebrać tę moc, inaczej, jest kłopot!

W okolicach kominka, daj rury miedziane, 1,5 m od niego, dalej, co Ci tam pasuje...

I taka z życia informacja, w marcu byłem przy oględzinach rozerwanego kominka z płaszczem wodnym, posądzony był sterownik, a to ojciec właściciela domu zakręcił zawór ( na wszelki wypadek) doprowadzający wodę do wężownicy schładzającej i naczynia wzbiorczego... (był w otworze rewizyjnym i się pomylił, brak jednoznacznego oznaczenia) Zawór bezpieczeństwa nie zadziałał, a rura bezpieczeństwa wykonana była z PEX i to 6m w poziomie....

Dobrze, że nikogo nie było w pokoju...

Kapitalny remont parteru....

Zadziałała instalacja alarmowa i to uratowało dom.

Ojciec wyszedł z domu na 20 min.

Wszystko można zrobić, ale musi być dobrze przemyślane i przeliczone!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor z tą 3 pompą rzeczywiście słuszna uwaga - wezmę pod rozwagę.

 

Krisb wiem z jakim ryzykiem wiąże się układ zamknięty z piecem/kominkiem na paliwo stałe. Rozważę jeszcze układ otwarty, ale będzie problem z umieszczeniem naczynka.

 

Swoją drogą polecilibyście jakiegoś UPS-a z pełną sinusoidą, który podtrzyma dość długo te dwie pompy (raczej będą chodzić na pierwszym biegu, czyli łącznie około 60W).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Zrób to zgodnie ze sztuką. Kominek w układzie otwartym połączony z układem zamkniętym za pomocą wymiennika płytowego. Nie będzie problemu z wysokością naczynia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.05.2018 o 21:12, Digitrax napisał:

Zrób to zgodnie ze sztuką. Kominek w układzie otwartym połączony z układem zamkniętym za pomocą wymiennika płytowego. Nie będzie problemu z wysokością naczynia.

OK, czyli wtedy przy samym kominku wymiennik ciepła płytowy i naczynko, a w pomieszczeniu gospodarczym wszystko zostaje po staremu? Tylko czy muszę wtedy wstawiać 3 pompę dla samego wymiennika ciepła? Dobrze rozumiem Twój pomysł Digitrax.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wam wszystkim. Muszę spokojnie przespać się z tematem. Najbezpieczniej i chyba najlepiej rzeczywiście będzie tak jak narysował Odpowietrznik. Martwi mnie tylko, że będzie wtedy 3 pompy, z czego jedna w salonie. Nie wiem, czy po prostu nie zrobię tak jak podpowiada Sambor. Jestem w każdym razie miło zaskoczony waszym zaangażowaniem i chęcią pomocy. Jak zrealizuję instalację to postaram się podzielić fotkami pod tym tematem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.