Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Węglowy I Gazowy.


Dżedaj

Rekomendowane odpowiedzi

To mój pierwszy post zatem na wstępie Witam Szanownych Forumowiczów.

Od razu zaznaczam, że nie zajmuje się tym zawodowo więc proszę o wyrozumiałość gdybym siał herezje i poprawienie bółędów.

 

Mam drobny problem z połączeniem instalacji otwartej i zamkniętej. W załączniku dodałem poglądowy schemat połączenia obu instalacji, ale może zacznę od tego co chce ze sobą połączyć. Piec gazowy to dwufunkcyjny Saunier Duval Isotwin F 30 kW (zamknięta komora), drugi to piec uniwersalny ze sterownikiem dmuchawy i pompy.

Piec gazowy ma zintegrowaną automatykę pogodową, wewnętrzne naczynie przeponowe i pompę.

Wszystko mam zamiar połączyć przez wymiennik płytowy żeby oddzielić układ zamknięty pieca i grzejników od otwartego układu pieca UKS.

 

No i tu natrafiam na drobne schody bo nie wiem czy tak jak to sobie wymyśliłem będzie dobrze. Zawory Zt1 i Zt 2 to trójdrożne ze sterowaniem automatycznym. Zaplanowałem że mają działać tak, że odłączają zupełnie układ otwarty gdy nie palę w piecu. TU mam pytanie czy ten bajbass, który wstawiłem wokół pieca gazowego jest potrzebny? Znaczy czy piec gazowy musi być ominięty gdy palę w węglowym, czy też pompa będzie kręcić mimo że palnik nie działa? P.S.Właśnie zauważyłem, że na schemacie nie dodałem pompy.

 

Drugi problem to czy w ogóle jeśli chodzi o piec węglowy nie będzie problemu z ilością zładu czy nie będzie go za mało po stronie otwartej. Mam zamiar dla zabezpieczenia podłączyć pod sterowniki i pompy zasilacz ups z akumulatorem żeby przy braku prądu nie wylecieć na orbitę.

 

No i jeszcze zawory bezpieczeństwa i sitka mosiężne bo gdzieś wyczytałem, że trzeba je zamontować.

 

Na razie to by było chyba na tyle, proszę o sugestie ewentualną poprawę układu, z góry dziękuje za pomoc.

post-9126-1250070822.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przekombinowałeś, wystarczy jak wymiennik (z pompą) potraktujesz jako jedno żródło ciepła ,a kocioł gazowy drugie ,i podłączysz je równolegle stosując tylko dwa zawory zwrotne na wyjściach z jednego i drugiego układu , a powroty połączysz razem. Na wyjściu z kotła węglowego termostat załączający obie pompy wymiennika (pierwotną i wtórną ).

pompa kotła węglowego w tym układzie musi być na wyjściu z kotła ,a nie na powrocie , pompa przed kotłem będzie ci wypychać wodę przez naczynie wzbiorcze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam jeszcze 1 dodatkowe pytanie czy w tym układzie wystarczy jeśli naczynie wzbiorcze zrobię jakieś 80 cm nad kotłem czy to za nisko ? Ogranicza mnie sufit, a nie chce się przebijać wyżej. Pytam bo wyczytałem na tym forum, że należy uwzględnić 0,7 wysokości podnoszenia zastosowanej pompy, a to by oznaczało u mnie prawie 4.5 m?

Na razie planuje wstawić zaraz na wyjściu z pieca trójniik i do góry bezpośrednio wejść w naczynie a w bok zamontować pompkę i do wymiennika, następnie powrót do pieca.

 

P.S.Aha naczynie ma jakieś 30 litrów czy to stworzy dostateczne ciśnienie by nie wypychało wody przez nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.