Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Grzejnik Jako Ochrona Powrotu - Nie Sprawdza Się


geszue

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

 

hydraulik sklecił mi kotłownie. Patrząc po zdjęciach/schematach innych użytkowników forum zdaje się, że hydraulik wybrał u mnie podejście minimalistyczne. Moje ogrzewanie to 100% podłogówki (około 160m2) i tylko 2 kaloryfery w garażu. Podłogówka i C.W.U działają prawidłowo, ale tutaj kończy się sielanka, a zaczynają schody - brak ochrony powrotu, a w przypadku uruchomienia kaloryferów podłogówka staje. Mianowicie:

1. Uruchomienie kaloryferów (pompa CO) powoduje wyłączenie ogrzewania domu (wyłączenie pompy podłogowej). Prawdopodobnie dzieje się tak przez nagły wzrost temperatury na powrocie, a co za tym idzie również na zaworze 3D (za którym mam przyklejony czujnik temp podłogowej). W końcu sterownik wyłącza pompę podłogową, a całe ciepło idzie na kaloryfery. I tutaj klops bo nie mogę jednocześnie odpalić jednego i drugiego, a dwa, że... ten mały "obieg kaloryferowy" (tylko 2 kaloryfery) miał być zdaje się "naturalną ochroną powrotu". Nie jest.
2. Na pracującej podłogówce temperatura powrotu to tylko 19-24*C. Funkcja "ochrony powrotu" w sterowniku kotła nie jest w stanie sobie z tym poradzić, bo albo ochrania kocioł albo ogrzewa dom, ale nigdy dwa na raz (odpalenie podłogówki ochładza powrót, to z kolei powoduje wyłączenie podłogówki w celu ochrony powrotu... i tak w koło macieju, w zasadzie to samo dzieje się gdy odpalam kaloryfery). W ostatecznym rozrachunku kocioł jest ciepły a podłoga zimna.

 

Gdzie szukać problemu? Czy to sterownik, czy sama instalacja? Czy ta instalacja jest mocno skopana? A może wymaga tylko niewielkich poprawek? Bardzo dziękuję za wszelkie uwagi.

 

 

post-72280-0-23015700-1522936809_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Winno być tak. Dodatkowo przez każdą pompą bezpośrednio filtr. Aby go można było wyczyścić to dodatkowo zawór kulowy przed filtrem i za zaworem zwrotnym. Wyjątek to zawór za pompą kotłową tutaj musi być taki z płynną regulacją przepływu np zasuwa.

post-2387-0-97049200-1522937896_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim to mieszacz 3D nie moze być ustawiany w sterowniku w funkcji ochrony powrotu. Tą może zapewnić regulowany zaworem obieg z pompą cwu albo stały przepływ przez grzejniki.

Układ bardzo prosty i uważam, że nie jest konieczna czwarta pompa obiegu kotłowego. Ustawienia zależą jednak od typu i możliwości sterownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście zawór mieszający 3D nie jest w stanie realizować funkcji ochrony powrotu, sprawdziłem doświadczalnie. Po włączeniu tej funkcji w sterowniku to albo mam chroniony powrót, albo ogrzewaną podłogę, ale nigdy obydwa. W praktyce podłoga jest zimna, a powrót nagrzany.

 

Ponieważ obieg grzejnikowy nie działa zbyt dobrze, to sprawdziłem jak będzie się zachowywał układ gdyby ochronę zapewnić poprzez układ CWU (tryb  pomp równoległych tzn. jednocześnie pracuje pompa CWU jak i pompa podłogowa) i... powrót ciepły około 55C, kocioł pracuje równomiernie, podłoga ciepła, pali mniej węgla. Dzięki za sugestię, bo to potwierdza, że gdyby uruchomić obieg grzejnikowy, to będę ok. Muszę teraz dojść co z tymi grzejnikami, czemu piec odłącza podłogę po ich uruchomieniu.

 

Z tego wynika, że hydraulik upiekł dwie pieczenie na jednym ogniu tzn. zrobił mi ochronę powrotu jak i obieg grzejnikowy, a wszystko na jednej pompce - pompce do grzejników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Winno być tak. Dodatkowo przez każdą pompą bezpośrednio filtr. Aby go można było wyczyścić to dodatkowo zawór kulowy przed filtrem i za zaworem zwrotnym. Wyjątek to zawór za pompą kotłową tutaj musi być taki z płynną regulacją przepływu np zasuwa.

 

Dzięki, rozumiem sugestię. Czytałem już gdzieś o małym obiegu kotłowym, miałem nadzieję, ze go uniknę, nadal mam taką nadzieję, ale zobaczymy. Powiedz tylko czemu dałeś zawór zwrotny przed grzejnikami, a kolejny zawór zwrotny przeniosłeś z jednego miejsca na drugie (okolice zaworu 3D)?

 

Zawory przed i za pompą mam, filtry także. Nie rysowałem ich, żeby nie zaciemniać rysunku. W jednym przypadku musiałem się o zawór przed pompą upomnieć, bo nie miałbym jak wyczyścić filtra bez spuszczania całej wody z układu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.