Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Kocioł - Sas, Tekla, Stalmark?


MarcinPa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Jestem na etapie budowy domu i niebawem czeka mnie wybór kotła. Powierzchnia do ogrzania to jakieś 80 m2 podłogówki + 4 grzejniki poddasze, dodatkowo sterowanie z panela pokojowego, moduł internetowy, czujnik pogodowy i może pokojowy, raczej bez bufora, zasobnik CWU 140 l min.

Ze strony ciepłowłaściwe wychodzi mi kocioł 10/11kw.

Wybrałem wstępnie te modele

- Sas Bio compact 10kw - ale on chyba nie wygasza się i nie staruje samoczynnie? Chyba, że to nie przeszkadza w codziennym użytkowaniu, trochę mały zasobnik na pellet.

- Tekla Draco Bio 12 kw - po lekturze forum - mam sporo obaw, piszecie, że dużo problemów z ustawieniami, spalaniem etc.

- Kołton PellKompakt 11kw. - nic o nim nie wiem, poza fajnym kompaktowym wyglądem i palnikiem Kipi

- Galmet Genesis Plus Kpp 10 kw- z palnikiem Pellasx obrotowym

- Seko Maxx pellet 12 kw - ale dopiero jak wejdzie wersja z wentylatorem wyciągowym(podobno ma być wiosną)

- I mój faworyt - Stalmark EkoSilver 14kw. - niestety 14 kw to chyba za dużo? No i czopuch 180mm - duży.

Ze względu na design najbardziej pasuje mi Stalmark i Kołton, później Seko - nie podobają mi się te z widoczną rurą zasobnika - no ale wygląd nie świadczy o jakości i dlatego tę kwestię pominę przy wyborze.

Czy według Was dodatkowa inwestycja w sondę lambda, ewentualnie wentylator wyciągowy ma sens?

Dziękuję za odpowiedzi.

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zapytał - dlaczego najfajniejszy? Nie znalazłem o nim jakichkolwiek oponii - są na forum jacyś użytkownicy?

O pozostałych - prócz Tekli - także cisza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Jestem na etapie budowy domu i niebawem czeka mnie wybór kotła. 

Nie chcę ale muszę, :rolleyes:  budujesz nowy dom i robisz go pod węgiel? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem? Jaki węgiel? Jak można robić dom pod węgiel? O co chodzi?

Każdy z wybranych piecy jest na pellet. Wystarczy trochę chęci, by to zauważyć - zatem dziękuję za tego typu wtręty. A - i co niby złego jest w węglu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu skazujesz się na paliwo stale, tego nie rozumiem, ja budując się teraz, zrobiłbym wszystko, żeby w to g.... nie wdepnąć.

 

Pellet czy węgiel to to samo,  kwestia lat, milionów lat.

 

Moim zdaniem powinieneś zrobić podłogówkę w całej chacie, do tego wentylację mechaniczną z gruntowym wymiennikiem ciepła, o izolacji już nie wspominam, to chyba już standard, a przymierzyć się do gazu albo pompy ciepła.    

 

Wszystkie stare domy a jest ich mnóstwo, pomału z kotłów zasypowych przejdą na podajniki, dlatego cena ekogrochu i pelletu rośnie, to ślepa uliczka.

Narobisz się w kotłowni i niczego nie zaoszczędzisz przy takim podejściu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja wypowiedź będzie na zasadzie "nie znam się ale się wypowiem". W tym roku też kupuję piec więc jakieś tam rozeznanie mam w producentach i instalatorach. Ja wybrałem ekogroszę ale długo też szukałem pieca pod pellet. 

 

Każdy instalator poleca to co sprzedaje. U mnie pierwsza firma mocno była nastawiona na Stalmarka i jak przyjechał instalator to był cały ubrany w ich ciuchy reklamowe :) Drugi to Defro bo mają w ofercie. Trzeci ze mną pracuje (ma firme na boku) i ostatnio poleca Maline bo wszedł z nimi w kooperacje i ma dobre warunki. Także każdy chwali swoje (na tym forum zresztą też). 

 

Piece które jeszcze ja brałem pod uwagę

http://www.sklep-witkowski.pl/pl/kotly-eksport/25-biovert-15-kw.html  i są 12kW - tak wynika z opisu na stronie

 

http://www.biawar.com.pl/kotly-peletowe-pellux/

 

No i jest jeszcze LAZAR smartfire ale dla mnie te piece były bardzo drogie.

 

Jeśli kupujesz portfelem kup piec najtańszy który ci odpowiada. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do @Animus

Najlepiej wyprowadzić się do krajów gdzie w ogóle nie trzeba ogrzewać domu a te parę dni jak się ochłodzi to farelką się ogrzeje jak trzeba będzie.

Podajesz rozwiązanie dla osób bardzo zamożnych , więc trza zejść na ziemię.

Gazem o i owszem najlepiej jak by pobudował dom na Białorusi tam ogrzewają się gazem od wujka Putina gdzie cena białego paliwa obecnie w stosunku do naszej jest na poziomie 25 % w stosunku do naszej. 

Ale straty u nich w domach takie , że łeb urywa , a wynika to z tego iż nie mają takich technologii w budownictwie takich ,materiałów jak u nas i takich rozwiązań. więc sumując Białorusini kosztem taniego gazu tyle samo płacą co polak sie nim ogrzewając. Ale powietrze jakie Smogu nie uwidzisz nigdzie.

Ale pozostaje jeszcze napisać prośbę do Pana Prezydenta Łukaszenko by pozwolił na sprowadzenie materiałów i wykonawcy z Polski pobudowanie domu.By pobudować taki dom o jakim piszesz. Może się zgodzi trza próbować. A o pracę u nich też nie ma problemu na pewno by znalazł ale jakie by miał oszczędności w ogrzewaniu.Wręcz minimalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2018 rok. Budujesz dom i myślisz o kotle na paliwo stałe. Czegoś nie rozumiem. Może jeszcze powiesz że już masz ogrzewanie rozprowadzone i tylko kotła szukasz ? Budujesz nowy dom to zrób tak żeby zapomnieć o ogrzewaniu a nie potem kupować opał składować go i narzekać że coś się złe pali. Masz za dużo czasu? Chyba nie po to stawiasz dom aby myśleć cały rok o ogrzewaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do @Animus

Podajesz rozwiązanie dla osób bardzo zamożnych , więc trza zejść na ziemię.

Gazem o i owszem najlepiej 

A kotły  5 klasie są tanie, dla ubogich ludków?

Pelletem ogrzewanie starej budy wychodzi tanio?

Bo on chce budować dom, na stary sposób.

Ludzie ogarnijcie się, planujcie inwestycje na więcej lat niż kilka.bezradny.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni forumowicze - pastor i Animus - z całym szacunkiem dla Was i waszego cennego doświadczenia - w temacie nie pytam o wybór rodzaju i sposobu ogrzewania,lecz o konkretne piece. A to na jakim etapie budowy jestem, to moja sprawa (a gdybym miał rozprowadzone ogrzewanie i kotła szukał to co? Nie wolno?). Poza tym "on" nie buduje domu na stary sposób - ponieważ "on" buduje dom w standardzie energooszczędnym, posadowiony na płycie grzewczej, z Ep 32.97kWh, a Eu całkowite 60kWh, wraz z certyfikatem energooszczędności. To jednak nie dotyczy mojego posta - proszę zatem o merytoryczne odpowiedzi na zadane pytanie, a nie pouczanie mnie jak powinienem budować dom - to raczcie pozostawić dla pytających o to.

Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MarcinPa ty się nie unoś. Piszesz ze budujesz don energooszczędny i pchasz się w paliwa stałe. Wybacz ale trudno to zrozumiec. Oczywiście skoro interesuje cie tylko odpowiedz na Twoje pytania i nie chcesz wziąć pod uwagę tego co ci inni chcą powiedzieć i nie zdradzisz etapu budowy to oczywiście masztami prawo. Czemu nie wstawisz sobie jakiegoś kotła zasypowego. Powinno być tanio. A może wybieraj pod katem wszyskich bajerow econetow i innych bzdetów z których będziesz się cieszył przez pol roku. Nie wiem co ci można doradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni forumowicze - pastor i Animus - z całym szacunkiem dla Was i waszego cennego doświadczenia - w temacie nie pytam o wybór rodzaju i sposobu ogrzewania,lecz o konkretne piece.

[Montaż kotła na pellety powinny wziąć pod uwagę tylko osoby, które nie mają dostępu do gazu ziemnego i ze względu na koszty chcą ogrzewać domu paliwami stałymi.

1.automatyczna zapalarka

2.systemem podawania złożonym z zespołu ślimaków z kanałem przesypowym

3.sonda lambda, która kontroluje poziomu tlenu w spalinach

4.jak najmniejszy

Jest jeszcze

Kostrzewa mini BIO 10 albo Interfire 11 - Kondensacyjny kocioł pelletowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kotły  5 klasie są tanie, dla ubogich ludków?

Pelletem ogrzewanie starej budy wychodzi tanio?

Bo on chce budować dom, na stary sposób.

Ludzie ogarnijcie się, planujcie inwestycje na więcej lat niż kilka.bezradny.gif

A pamięta szanowny kolega @Animus jak było nie tak dawno bum na kotły ogrzewane olejem opałowym to jakiś czas temu może 10 -13 lat temu olej opałowy tani jak barszcz tańszy niż ropa  (tylko barwiony) wszyscy się na nie przerzucili no może nie wszyscy ale duża  ilość społeczeństwa tego zamożniejszego Nie obrażam nikogo. No i co jak już wszyscy je po montowali  te super kotły viesmanny i innych nie wspomnę, firm  zarobiły na nas krocie i co się okazało , że to już nie opłacalne bo olej opałowy jak kosztował 1,65 raptownie zdrożał do ceny oleju napędowego na stacji CPN i ludziska złapały się za głowę co to teraz będzie. Władze naszej RP nic z tym nie zrobiły nie utrzymały cen na olej opałowy wręcz zrównały jej z paliwem na stacjach. I ekologia okazała się tak droga , że wręcz nie opłacalna.No i co przysłowiowy Kowalski ma robić po 5 latach opalania kotłem na olej wszyscy po rezygnowali i przeszli na inne źródła energii. 

Tak samo kolego będzie z gazem i nie łudź się , że będzie inaczej. Bo tankowce nie nadążą z Kataru i USA dostarczać skroplonego gazu tak by Kowalski mógł się ogrzać tanim błękitnym paliwem a do tego nasze szanowne władze RP mają w 4 literach Pana Kowalskiego ile płaci za błękitne paliwo bo jeszcze do ceny gazu takie podatki nałożą by mogły spełnić na potrzeby swej kampanii obietnice dla społeczeństwa i rozdawać na prawo i lewo  500 + albo finansować TV Trwam i Radio Maryja.

Przełącz na właściwy kanał TV to tam wszystko jest mówione. 

I tego się nie da w żaden racjonalny sposób wytłumaczyć ani obalić tego co niezależne stacji nadają.

 

 A kotły klasy 5 i tak zwane ecodesingi to na zwykłym Kowalskim jego producent zarabia kosmiczne pieniądze. Jeżeli koszt średniego kotła 20 KW w materiałach i cenie za pospawanie dla spawacza wynosi 1500 zł . A producent , żąda 10000 zł to mi nie musisz mówić czy to są tanie rzeczy. Ale ktoś daje takie przyzwolenie i to akceptuje bo ma w 4 literach biednego Kowalskiego . Kowalskiemu szanowna RP da 500 + ale ściągnie nie władza RP tylko producent Kotła bo mu wystawi f-rę Vat na 8 % a Kowalski skacze pod sufit , że zaoszczędził 500 zł bo nie zapłaci 23 % , a jak się jeszcze dogada , że kocioł pójdzie na lewo to jest mega szczęśliwy , że jeszcze urwał dla siebie 300 zł. 

 

 

 Ludzie ogarnijcie się i zacznijcie racjonalnie myśleć , i kierujcie się zawsze swym rozumem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol,@ Robin,zapomniałeś wspomnieć,że taka sama praktyka będzie z pelletem,podrożał olej,podrożeje gaz,a pellet to wyjątek?

Za 2-3 lata cena będzie wynosić 1200-1500zł/t (ma się rozumieć ten z certyfikatami "prawilnyj" bo tylko takim będzie można palić),a to już tylko zabawa dla szaleńców...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol,@Kolanin ja wręcz już jestem pewny , że w tym roku to będzie po 1000 zł gdyż tyle palników sprzedali wszyscy producenci , że aż strach.

A czy Kolega pamięta , jak jeszcze około 6-7 lat temu zakłady przeróbki drewna nie wiedziały co robić z trociną to wywoziły ją do lasu i zasypywały nimi dziury w drogach leśnych i polnych.

A teraz brakuje na rynku surowca do produkcji pelletu. 

 

Nic dodać i ująć. Pozdrawiam @Kolanin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego lewacka ideologia,globalizacja,ta *** łunia(gołodubki hop do kupki) nigdy nie pozwoli na normalność,rozsądek,gospodarność,stabilność, oni nie znają takich terminów,po prostu nie mieści im się w tych tępych łbach....

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest głos rozsądku!!!

 

taka sama praktyka będzie z pelletem, podrożał olej, podrożeje gaz, a pellet to wyjątek?
Za 2-3 lata cena będzie wynosić 1200-1500zł/t (ma się rozumieć ten z certyfikatami "prawilnyj" bo tylko takim będzie można palić),a to już tylko zabawa dla szaleńców...


 
 
Tanie grzanie ekogroszkiem czy pelletem kończy się.
Trzeba szukać innej drogi, budując nowy dom ma się większe możliwości, więc trzeba to wykorzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na miejscu obywateli mieszkających w mieście Kopernika Toruniu podłączył bym się do tych źródeł termalnych gdzie wpompowano tak olbrzymie pieniądze. A i sam  już ówczesny minister środowiska mówił o tych bardzo niskich kosztach takiej właśnie alternatywnej energii z której Polacy już nie długo będą mogli korzystać.

 

Tylko jestem ciekawy ile trzeba będzie płacić kasy za dostarczoną energię za ogrzanie naszego domu Biznesmenowi w Czarnej Sutannie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MarcinPa ty się nie unoś. Piszesz ze budujesz don energooszczędny i pchasz się w paliwa stałe. Wybacz ale trudno to zrozumiec. Oczywiście skoro interesuje cie tylko odpowiedz na Twoje pytania i nie chcesz wziąć pod uwagę tego co ci inni chcą powiedzieć i nie zdradzisz etapu budowy to oczywiście masztami prawo. Czemu nie wstawisz sobie jakiegoś kotła zasypowego. Powinno być tanio. A może wybieraj pod katem wszyskich bajerow econetow i innych bzdetów z których będziesz się cieszył przez pol roku. Nie wiem co ci można doradzić.

Tani kocioł zasypowy nie spełnia norm ekologicznych i warunków MPZP. Kotły o które pytam wraz z dodatkami kosztują od 10 do 15 tys. - dla mnie to nie jest mało, alecl wielokrotnie mniej niż połączenie Gwc/Rekuperacji/Pompy ciepła czy fotowoltaniki. Nie o to zresztą mi chodzi.

Zgadza się natomiast, że nie mam dostępu do gazu ziemnego.

Nie jestem też pewien, że wraz ze zwiększonym popytem wzrasta cena - zależność między ceną a popytem jest odwrotnie proporcjonalna, a rynek dąży do tzw. ceny równowagi - ale to już na inny wykład.

Dlatego drodzy forumowicze - o kotłach moich poproszę, jeśli można.

Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.