Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dołożenie Pompy Ciepła Do Istniejącej Instalacji


kuncfot

Rekomendowane odpowiedzi

jednostkę wewnętrzną ? nie jest zalecane ale jak bedzie cąły czas grzać to nic jej nie bedzie bo generuje ciepło  ale to jednak elektronika jest w srodku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Panowie też chciałbym ale narazie nie mogę się wychylać po nówkę , powiedzcie mi co ten model sobą prezentuje , podłogówkę mam więc wpięcie się w instalacje to nie problem , pytam bardziej fachowców czy to ogrzeje dom przy naszych zimach , mieszkam na południu Opolskiego , wg zapotrzebowania ciepłowłaściwe wychodzi mi maxymalnie 4kw w mrozy i 3 kw na cwu ale to jest dom starszy ale docieplony dosyć dobrze

https://www.olx.pl/oferta/pompa-ciepla-grzanie-chlodzenie-wifi-kaisai-8-8kw-do-20st-CID628-IDqUbbL.html#e4a997de44

lub taka

https://www.olx.pl/oferta/pompa-ciepla-powietrze-woda-mitsubishi-grzanie-do-28st-do-150m2-pow-CID628-IDiSHdd.html#e87d26a5c3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A można zainstalować jednostke wewnętrną w kuchni? Dźwięk nie bedzie słyszalny przez ściankę działową z cegły dziurawki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie też chciałbym ale narazie nie mogę się wychylać po nówkę , powiedzcie mi co ten model sobą prezentuje , podłogówkę mam więc wpięcie się w instalacje to nie problem , pytam bardziej fachowców czy to ogrzeje dom przy naszych zimach , mieszkam na południu Opolskiego , wg zapotrzebowania ciepłowłaściwe wychodzi mi maxymalnie 4kw w mrozy i 3 kw na cwu ale to jest dom starszy ale docieplony dosyć dobrze

https://www.olx.pl/oferta/pompa-ciepla-grzanie-chlodzenie-wifi-kaisai-8-8kw-do-20st-CID628-IDqUbbL.html#e4a997de44

lub taka

https://www.olx.pl/oferta/pompa-ciepla-powietrze-woda-mitsubishi-grzanie-do-28st-do-150m2-pow-CID628-IDiSHdd.html#e87d26a5c3

pompa w naszym klimacie nawet przy mrozach -25st a nawet przy -28st ogrzeje bez problemu ale o ile mitsubischi z tej oferty to moze jeszcze monza pomysleć to to drugie to nawet nie ma na co patrzeć

w opolskim teraz bede montował 9kW w nowo budowanym obiekcie oraz 56kW na obiekt ok 1000m2 pod koniec marca bede mogł udostępnić wyniki oraz okazać na obiekcie jak to działa

natomiast jesli chodzi o dobre pompy to samsung EHS ,Panasonic ,Fujitsu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

To się tyczy  nawet używanych   z tych trzech wymienionych ? ,   mam pytanie jeszcze ile lat może mieć taka pompa lat aby bezpiecznie szło ją jeszcze użytkować , dużo jest na rynku pomp używek około 3 do 5 lat czy to jest jeszcze bezpieczna sprawa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Mam jeszcze jedno pytanie w związku z używaną PC , w jaki sposób ją się włącza do grzania podłogówki ? a sprawa ciepłej wody użytkowej , czy zasilenie pompą ciepła bojlera dwupłaszczowego a wylot idzie na zasilanie podłogówki w której jest mieszacz z zaworem 4 drogowym , ma sens taki sposób łączenia aby to sensownie $$$ ogarnąć , ma to prawo działać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uzywki nawet 5 letniej bym nie brał

zasobnik płaszczowy czy jaki kolwiek lezący nie nadaje sie do pompy

jakby uzywane pompy były dobre to by ich nie było na rynku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

No ale to nie jest odpowiedź , bo jak to rozumieć że ktoś musi koniecznie co 4 lata wymieniać pompę ? są różne sytuacje a to ktoś sklep likwiduje a to ktoś komuś ukradł a to ktoś zbankrutował , dobra ok ale co do tego zbiorniika to wystarczy kupić stojący np 300 L i w ten sposób podłączyć jak ja myślałem to jest to prawidłowe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sojący jak nabardziej ale podłaczenie nie

te kaszkai to szkoda o tym pisac a te monobloki to jeśli chcesz zalewać cały układ glikolem i realnie miec pompe niby 9kW a realnie 7kW to ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Glikol to koszt niewielki a te 7 kw też powinno wystarczyć patrząc na ostatnie dwa lata tego ogrzewania bo dom ciepły i z dużą akumulacją , chyba brdziej pod uwagę bym brał jakąś mitsubishi niekoniecznie z tego ogłoszenia bo trzeba by bardziej poszukać to wiadomo a czas jest bo mam węglowe ogrzewanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak niestety jest w obecnych czasach że informacja kosztuje ale ja już dość dawno się nauczyłem że jak nie zrobię sam to się nie nauczę . A jak nie potrafię lub czegoś nie wiem to temat drążę aż się dowiem i nauczę . Na forum czasami specom w różnych dziedzinach się coś nieopacznie wypsknie i ten co zna temat już wie o co chodzi a laik nawet tego nie zauważy .Kolego każde z tych urządzeń działa podobnie ale na tej samej zasadzie i więcej dowiesz się studiując schematy połączeń różnych PC . Reszta to już kwestia dopasowania do własnych potrzeb .

Sam szukam podobnego rozwiązania po analizie kosztów węgla i sprawności kotła węglowego  /  powietrznej PC przy COP 2.5 wg ostatniej normy to już jestem do przodu z kasą a przy COP =2 jestem na 0 . 

Z drugiej strony mam studnię na działce i wiem że dużo lepiej bym wyszedł na wodzie zamiast powietrza tylko trzeba druga studnię bo nie ma gdzie wody wypuszczać za wymiennikiem . 

Jak zawsze pozostaje kwestia kosztów zwłaszcza tych niekoniecznych i jak dla mnie PC to jest nowinka chociaż lodówka to to samo i tajemnic nie ma ale z drugiej strony jak na eksperyment to trochę drogi eksperyment . Wbrew pozorom nie obawiał bym się agregatu z demobilu bo części do starych modeli są zawsze bardziej dostępne jak do nowinek zresztą każda z tych pomp to i tak fabrycznie składaki tak jak cała produkcja na świecie .

Jak starzy górale mawiali " Jak się nie przewrócisz to się nie nauczysz "

Co do pomocy w doborze mocy (nawet mi się rymło )

Ja policzyłem to w ten sposób że przeliczyłem ilość spalanego węgla uwzględniając sprawność kotła . Przy nawet najlepszej sprawności i tak 25% idzie w komin i popiół czyli przy wykorzystaniu prądu te 25% jest do pominięcia . Z tego co wyczytałem mały bufor zasilany z jakiejkolwiek PC jest niepotrzebny dla samej pompy ( prócz powietrznej ) ale bardzo ułatwia dystrybucję ciepła w budynku a ponadto daje możliwość wykorzystania innych  źródeł ciepła jak choćby kocioł dla mocy tzw szczytowej gdyby PC nie dała rady w określonych warunkach.

Temat drążę nadal bo trzeba się tego nauczyć i basta . 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Z węgle to pełna zgoda są straty i już , widzę to po moim  domu bo mogę przepalać jednym wiadrem węgla na całą dobę i w dodatku połowa tego wegla idzie na rozgrzanie a druga tylko kisi przez parę godzin .

muszę trochę pomedytować ewentualnie starych kumpli zwołać bo pracowałem w firmie kilka lat która robiła klimatyzatory małej i dużej mocy dla górnictwa od węglowych do KGHM o mocach od 6kw do 2MW wiec coś tam wiem ale parę lat minęło bo firma upadła ale kumple pracują w innych i mają wiedzę bo i projektową i montażową

co do gruntówki ta byłaby najlepsza bo zawsze dobre parametry i w sumie prostsza tylko to rycie ogrodu trochę mnie hamuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Ci powiem tak że jeżeli jest już jakieś źródło ciepła w domu to bym się nie obawiał że zbytnio zaniże moc albo zmarznę przy -20 . Przy węglu największa bolączka to właśnie takie byle jakie zimy , a z kolei przy PC nawet powietrznej takie -5 do +5 to wychodzi najekonomiczniej . Matematyka nie kłamie , węgiel jest coraz droższy i wyrzucanie prawie połowy  kasy przez komin przy takim grzaniu węglem to średnio rozsądne , żeby nie powiedzieć głupie . Na początku myślałem tylko o PC do CWU ale to moim zdaniem strata kasy bo średnio się spisują w temperaturach poniżej zera ( widać z parametrów ) więc po co dublować urządzenia które nie są tak znowu tanie .Gdybym teraz budował dom to bez zastanowienia bym wszedł w tę technologię . Przy modernizacji starego domu w brew pozorom jest dużo drożej a o uciążliwości samych prac nie wspomnę . 

Na gruntówkę mam za mało placu , no może jak by pokombinował między tymi wszystkimi instalacjami w ziemi to by się zmieścił . Na dzień dzisiejszy to jednak PC powietrze / woda albo woda /woda . Wodę mam stałą i to dość czystą chemicznie i biologicznie ( lepsza niż biorą do COCA ....chociaż i ta jest niezła .) przebadana  specjalistycznie . Może połączę dwie pieczenie na jednym ogniu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Szczęściarze co co mają pod nosem mały strumyk czy coś takiego wpakuje ze trzy kaloryfery żeliwne do wody podłączy i działa :D też tą pompą chciałbym grzać w taką pogodę jaką mamy bo 95 % to właśnie grzanie byle grzać więc byle pompa wystarczy , tylko fachmany jak takie coś słyszą to ciarki po plecach im chodzą bo chleb odbieramy niby a tak czy siak wie że nie polecisz do niego po całą nową kompletną instalację z wiadomych względów , gdyby jeszcze dopłaty były szło by to przełknąć ale ze swojej kasy wydać ot tak 30 tys po to by nie wykisić z komina 3 kg węgla na dobę podaremno to raczej średnio 

podjadę do koparkowego popytać ile by sobie zażyczył za wykopanie rowów i wywiezienie skarpy z ogrodu , jak będzie do przełknięcia a pewnie będzie to robię dolne źródło a potem się pomyśli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He He 

Dopłaty ​to dojna krowa a włodarze się dają na to nabrać . Przerabiałem ten numer z solarami i szybko odpuściłem . Bez dopłat pan mi proponował swego czasu oczywiście  zestaw za 6k . Jak się pojawiły unijne pieniążki to ten sam pan za ten sam zestaw zażyczył sobie 12 k i to jeszcze z zarobkiem dla banku bo inaczej nie . Nie chcę tych dopłat i nie chcę z takimi panami rozmawiać bo nie mamy wspólnych priorytetów . Na nieszczęście dla ludzi tego pokroju jestem z pokolenia gdzie w szkołach się czegoś pożytecznego uczyło i na ich nieszczęście coś w głowie zostało . Powodzenia życzę w wykopaliskach ale najpierw poczytaj o gruntach i strefie przemarzania jeśli chcesz iść w gruntówkę albo poszukaj map geodezyjnych pod swoją okolice bo nie wszędzie może być gruntówka ( to też już gdzieś wyczytałem albo usłyszałem  ). Jakiś spec znowu nieopatrznie puścił parę do kamery ( a taki był ostrożny w cedzeniu wiedzy )  . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Grunt mam dobry osadowy prawie glina , ale raczej to rozważania teoretyczne bo szkoda mi ogrodu , raczej wezmę jakąś powietrzną i cel główny grzanie do -5 a potem zawory siup i kocioł w ruch no i głównie chodzi mi lato jesień wiosna bo to najgorsze pory do grzania węglem , zimą nie ma problemu ,

też jestem z tego pokolenia że jak już za coś się zabiorę i zrobię , przy klimatyzacjach robiłem pare lat to już w trakcie będzie z górki bo filozofi w tym wielkiej nie ma , bardziej niewiadomą jest dany model PC i parametry właściwe a nie napisane ale z drugiej strony jak mnie chodzi o grzanie nie w typowe duże mrozy (to kilka dni) tylko 90% wiosna,lato ,jesień to parametry nie muszą być podobne do pomp ciepła na co2 i tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam powietrzną a właściwie 2 i podchodzę do tego prawie tak samo gdyby nie to że lubię chodzić po bomu bez kapci. Więc podłogówka być musi... wodna a że jełopy robotnicy kiedy siedziałem na Wakacjach 1500 km od domu wsadzili kto ich tam wie ile styro (zapłacone było za 20 ) a realnie myślę że jest może 5.Brałbym pompę w ciemo, ale muszę rozpierdzielać całą posadzkę, wywalać rury od podłogówki, zrobić to raz dobrze... to mi się nie kalkuluje:/

Pompę kiedyś wezmę ale jak na dachu będę miał tyle paneli że mi będzie lotto czy mam 20 cm. w podłodze czy nic. czyli optymistycznie patrząc za około 5 lat. W 3 lata dorobiłem się 5kW więc w kolejne 5 mam nadzieje 12kWp przy inwerterze 9,8kW bo nie chce się załapać na opust 0,7.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co ma do rzeczy czy masz 20 cm czy 5 ?

20 sie nie kładzie bo to tylko problemy

max 8cm na poadzkę no chyba że dom na psrzedaż nie dla siebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grunt mam dobry osadowy prawie glina , ale raczej to rozważania teoretyczne bo szkoda mi ogrodu , raczej wezmę jakąś powietrzną i cel główny grzanie do -5 a potem zawory siup i kocioł w ruch no i głównie chodzi mi lato jesień wiosna bo to najgorsze pory do grzania węglem , zimą nie ma problemu ,

też jestem z tego pokolenia że jak już za coś się zabiorę i zrobię , przy klimatyzacjach robiłem pare lat to już w trakcie będzie z górki bo filozofi w tym wielkiej nie ma , bardziej niewiadomą jest dany model PC i parametry właściwe a nie napisane ale z drugiej strony jak mnie chodzi o grzanie nie w typowe duże mrozy (to kilka dni) tylko 90% wiosna,lato ,jesień to parametry nie muszą być podobne do pomp ciepła na co2 i tyle

 

No to masz trochę info na temat serca tego urządzenia i jak to jest u różnych producentów .

http://instalreporter.pl/ogolna/elementy-pompy-ciepla-ksztaltujace-cop-sprezarka-1/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Kilka takich materiałów trochę odświeżyć informacje trochę kumple i damy rady bo liczyć na jakieś fora to ciężko raczej , każdy by najlepiej zabronił pisać na forum jak by mógł bo psujemy interes ot życie , czasem to rozumiem tylko nikt nas nie chce rozumieć , wiem jeden z tego żyje ale ja nie mam prawa już bez kredytów żyć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze w temacie PC powietrznych jest również rozwiązanie z wymiennikiem gruntowym ale powietrznym z rur powlekanych od wewnątrz środkiem grzybo i bakteriobójczym .

W ostatniej tabeli masz COP przy inwertorówkach na 30 hz wręcz niewiarygodny COP ponad 12 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no jakieś warunki pomiarowe porównywalne zawsze należy spełnić podczas badań porównawczych chodziło mi o zmianę wydajności tylko zmieniając częstotliwość zasilania a tam to jest doskonale pokazane . Chyba z palca tego nie wyssali . Ale trzeba się nakopać żeby się czegoś dowiedzieć . W temacie basenu trzeba by policzyć jaki by musiał być duży żeby go wykorzystać jako źródło ciepła .

Jeszcze muszę znaleźć jaka jest temperatura czynnika po zaworze rozprężnym .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.