Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłączenie pompy ciepła do istniejącej instalacji pięć gazowy kondensacyjny


hebelTp

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Moja obecna instalacja składa się z pieca gazowego kondensacyjnego do grzania co i cwo oraz wymiennika ciepła - zbiornik w zbiorniku (acv comfort 100).Chciałbym do powyższej instalacji wpiąć pompę ciepła typu monoblock Haier 8kW. Czy poniższy schemat to dobre podłączenie obydwu obwodów ? Zakładam że żeby ustawić priorytet grzania pompy wprowadzę niższe nastawy temperatury wody w pompie w stosunku do pieca kondensacyjnego np o 2 stopnie. Jeśli będzie bardzo zimno i pompa nie będzie dogrzewała wody wtedy załączy się pięć gazowy. Pierwszy rysunek to obecna instalacja drugi rysunek to instalacja jaką wymyśliłem. Czy dobrze kombinuje czy to ślepy zaułek ?

 

 

 

 

instalacja (1).png

instalacja_z_pompa.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.06.2022 o 22:43, sambor napisał:

Porównaj swoje rysunki z rozwiązaniem firmowym 

image.thumb.jpeg.11e6f92c29a996998014cb8551944dd6.jpeg

Wiem że to trochę inny bojler, ale do PC tak robią

Podobnie ale jednak inaczej. Mój piec tak jak i pompa ma zawór trójdrożny i priorytet grzania cwu tylko że w przypadku gazu poprzez wymiennik co (zbiornik w zbiorniku) niby niewiele a jednak istotna różnica stąd moje pytanie, ciężko to porównać.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wężownica tak samo jest wymiennikiem, a kocioł gazowy tak samo ma w sobie zaw 3-D, tylko tu masz troszkę inaczej narysowane, ale zasada działania jest taka sama.

Istotne jest wpięcie sprzęgła (bufora).

Tu wersja grzania CWU do 1 wężownicy/ wymiennika , na drugiej wężownicy są solary.

image.thumb.jpeg.87b6c5a69c97c9577323617895d406c1.jpeg

Ważną rzeczą są lokalizacje zaworów zwrotnych,

W wielu modelach kotłów kondensacyjnych powrót do kotła jest realizowany 1 rurą ( wspólny).

Bufor od PC jest szeregowy - w celu zapewnienia większego zładu wody.

Ponadto warto się upewnić czy twój obecny zasobnik CW ( bojler) będzie prawidłowo współpracował z daną pompą ciepła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.06.2022 o 23:21, sambor napisał:

Wężownica tak samo jest wymiennikiem, a kocioł gazowy tak samo ma w sobie zaw 3-D, tylko tu masz troszkę inaczej narysowane, ale zasada działania jest taka sama.

Istotne jest wpięcie sprzęgła (bufora).

Tu wersja grzania CWU do 1 wężownicy/ wymiennika , na drugiej wężownicy są solary.

image.thumb.jpeg.87b6c5a69c97c9577323617895d406c1.jpeg

Ważną rzeczą są lokalizacje zaworów zwrotnych,

W wielu modelach kotłów kondensacyjnych powrót do kotła jest realizowany 1 rurą ( wspólny).

Bufor od PC jest szeregowy - w celu zapewnienia większego zładu wody.

Ponadto warto się upewnić czy twój obecny zasobnik CW ( bojler) będzie prawidłowo współpracował z daną pompą ciepła. 

Dla mnie problemem jest to że na obydwu rysunkach obwody cw i cwu są jakby rozdzielone, u mnie wymiennik działa na styku co i cwu, w rysunkach Panasonica wymiennik działa na obwodzie cwu

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz kocioł gazowy kondensacyjny to masz tak samo, tylko u panasa są dwa powroty, połączone w kotle a w twoim przypadku jest wspólny powrót.

Z resztą na tych rysunkach powroty do kotła są razem spięte na rurze powrotnej do PC. (zaraz za buforem)

Kocioł kondensacyjny tak samo jak PC grzeje albo CO albo CWU 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.06.2022 o 01:01, sambor napisał:

Jak masz kocioł gazowy kondensacyjny to masz tak samo, tylko u panasa są dwa powroty, połączone w kotle a w twoim przypadku jest wspólny powrót.

Z resztą na tych rysunkach powroty do kotła są razem spięte na rurze powrotnej do PC. (zaraz za buforem)

Kocioł kondensacyjny tak samo jak PC grzeje albo CO albo CWU 

Czyli ten drugi rys Panasa i błędem u mnie był bufor PC na zasilaniu w Pansie jest na powrocie.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.