Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Vaillant - Działanie Układu Z Kilkoma Obiegami


milsa666

Rekomendowane odpowiedzi

Wszystkie krzywe sam zakładasz , jak będzie źle to ci wyrzuci błąd albo nie dogrzeje

Dwie krzywe będą dla obiegów z mieszaczem a ta na kotle to dla obiegu bezpośredniego z grzejnikami, a nie dla sprzęgła.

Po prostu to co na kotle to to samo masz na grzejniki i na sprzęgło podawane.

I taką konfigurację musisz ustawić na sterowniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Analizując inne schematy Vaillant to gdy są grzejniki to też, jak inne obwody, są za sprzęgłem. Więc tutaj zgoda, że krzywa obwodu grzejnikow to to samo co na sprzegle - bo nie ma mieszania. Tylko, że u mnie nie ma klasycznego obwodu grzejnikow. Rozumiem, że tutaj konfiguruje 3 krzywą dla wirtualnego obwodu grzejnikowego - czyli temperaturę zasilania mieszaczy. Kurde myślałem że kocioł wiedząc jakich temperatur potrzebuje na mieszacze sam sobie wybierze temperaturę sprzęgła. Nie kumam po co ta temperatura wyznaczana jest z jakiejś krzywej. Wystarczyłoby kiła stopni więcej niż najwieksza z obwodów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak: zamiast pytać o szczegóły serwisowe, których mamy prawo nie wiedzieć, wziąłbym multimetr i zasymulował działanie mieszacza. Wiedziałbym wtedy jak długo podaje napięcie dla  pojedynczego ruchu, jaka jest histereza itp. Takie rzeczy powiedza tylko w dziale technicznym Vaillanta, jak słusznie podpowiedział sambor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam jest tak jak u Wolfa - podaje napięcie na siłownik tak długo aż ma zadane parametry na czujniku za mieszaczem - wtedy stop.

Dlatego tak ważne jest aby siłownik wolno kręcił, wtedy jest dokładniejszy odczyt i nie trzeba korekty w drugą stronę.

Ważny jest też montaż tego czujnika temp wody za mieszaczem.

 

Histereza u Wolfa w starszych sterach była 0,5C lub 1C, ale to nie grało roli, gdyż to nie apteka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja wygląda tak.

 

 

Ad. 1

Vaillant zaleca swoje grupy pompowe (chociaż nie mogę ich znaleźć w żadnym e-sklepie). Konsultant techniczny powiedział, że zastosowane są tam siłowniki 60s i takie siłowniki gwarantują poprawną pracę układu mieszającego. Także, z czym się zgadzam, te wartości powinny być jasno zdefiniowane, ponieważ regulator temperatury jest zestrojony na konkretny element wykonawczy - siłownik. Choć pewnie w tym przypadku 120s nie zrobi bałaganu, bo będzie wolniej reagował - pewnie gorzej jest w drugą stronę.

 

Ad. 2

Nie ma żadnej 3 krzywej grzewczej... Jest tak jak myślałem. Sterownik kotła bierze najwyższą temperaturę zadaną ze wszystkich obiegów za sprzęgłem i steruje na kilka stopni wyżej - by zapewnić odpowiedni zakres regulacji.

 

Kurcze, ale mi to nie dawało spokoju.

chyba EOT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Witam. Podłączę się do tematu. Mam kocioł kondensacyjny VSC206 4-5 z zasobnikiem 90L ładowanym warstwowo. Dom parter z poddaszem użytkowym. W domu na obu kondygnacjach ogrzewanie całe podłogowe. Dodatkowo w łazience na dole i na gorze jest po jednym grzejniku ręcznikowcu. Obecnie jest takie podłączenie:
- cyrkulacja wody z pompą  jest do kuchni tylko bo najdalej jest oddalona i tak nam zrobili.

- pompa do grzejników w łazienkach i jest to podłączone za sprzęgłem

- pompa jedna na całe ogrzewanie podłogowe ( rozdzielacze dla parteru na parterze, rozdzielacze dla piętra na górze)
 

W holu na parterze jest sterownik pogodowy multimatic VRC700. W nim mam ustawione że mogę sterować cyrkulacją wody oraz ogrzewaniem. Ręcznikowce działają razem z ogrzewaniem.

Co chciałbym zrobić.... Chciałbym rozszerzyć możliwość sterowania piętrem ogrzewaniem. Ale może też osobno grzejnikami. 
Wiem że na piętro muszę dokupić moduł zdalnego sterowania VR91. Ale też dokupiłem moduł VR70 w dobrych pieniądzach do rozszerzenia o dwa obiegi. Oczywiście potrzebuję jeszcze dokupić kolejną pompę dla obiegu na piętrze od ogrzewania podłogowego.

Teraz czy za pomocą VR70 w ten sposób da rade zrobić tak abym dalej miał sterowanie cyrkulacją wody, sterowanie osobno grzejnikami(włączenie grzania lub nie) , sterowanie obiegiem grzania perteru, sterowanie obiegiem grzania piętra ?
AHa i czy stosując VR70 można dołożyć zawory mieszające 3 drożne z siłownikiem elektrycznym dla obiegu parteru i piętra aby to kocioł sobie sam ustalał wszystko ? Bo obecnie jest jeden zawór mieszający ręczny. Proszę o pomoc. Bo Człowiek który mi to robił zaginął....

A serwisant Vaillanta co uruchamiał kocioł mówi że aby mieć tak jak napisałem czyli cyrkulację, grzejniki, i obiegi 1 i 2 z mieszaczami elektryczxnymi to trzeba dać moduł VR71. A przecież moduł VR70 rozszerza nam instalacje o dwa obiegi z mieszaczami. A ja mam teraz dwa sterowania (cyrkulacja, ogrzewanie+grzejniki) a chce zrobić 4 (cyrkulacja, grzejniki, obieg 1 + mieszacz, obieg 2 + mieszacz). Proszę was o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mogę prosić o lepsze wytłumaczenie dla laika.... Czy na module Vr70 to uzyskam? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wtedy też podłączę zawory mieszające z siłownikiem elektrycznym ?

Czyli będę miał w kotle widoczny i sterowalny z multimatic oraz aplikacji mobilnej(mam moduł VR920) obieg cyrkulacji wody, kolejny obieg dla grzejników, kolejny z mieszaczem obieg dla ogrzewania parteru, i ostatni obieg piętra z mieszaczem ?  I pytanie czy nie potrzebuje tak jak mówi serwisant modułu VR71 ? Ale jak zacząłem go dopytywać to mocno się zdenerwował i powiedział że ja nie bedę go uczył.... Troche dziwny człowiek.

Aha i dodam że już w kotle aby tak jak teraz to jest podłaczone to był dokładany moduł VR40 aby kocioł sterował pompami i obiegami tak jak mam obecnie. Bo zapomniałem napisać że jest moduł VR40.

Edytowane przez pepeEL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale teraz mam kocioł i tylko dołożony moduł VR40 i mam sterowanie apką Vaillant cyrkulacją wody oraz obiegiem grzewczym (ogrzewanie podłogowe i grzejniki w łazienkach-2 pompy). To jak doda się VR70 to dochodzą mi dwa obiegi. Czyli zapomocą VR70 zrobiony by został obieg grzewczy parter z mieszaczem, i obieg grzewczy piętro z mieszaczem. A kocioł i VR40 sterowałyby cyrkulacją wody i grzejnikami recznikowcami. Tak się nie da ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DT Firmy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko VR40 jest wpięty na płycie w kotle. To myślę że powinien współpracować....

 

Szukam jakiegoś telefonu do działu technicznego Vaillant ale na stronie ich jakoś kiepsko chyba....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontaktowałem się mailowo z Vaillantem. Odpisali mi że jeśli stosuje się VR70 lub VR71 to nie stosuje się wtedy VR40.

Kolejna sprawa, że poprawnie powinienem zastosować moduł VR71 i za sprzęgłem zrobić trzy grupu pompowe. 
Stosując VR70 musiałbym spiąć grzejniki recznikowe z łazienek np z ogrzewaniem partery, i drugi obieg ogrzewanie piętra.  

A powiedzcie mi po co są te zawory miszające 3D elektryczne ? O co z tym w ogóle chodzi ?  Bo podobno jak one są elektryczne to kocioł lepiej dostosowuje sobie sterowanie niż jak jest zawór ręczny na stałe ustawiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To przecież oczywiste , że jak masz zaw 3-D z siłownikiem ,sterowany elektrycznie to sterujesz temp wody mieszanej z układu mieszacza zależnie od temp zewnętrznej.

I to jest prawidłowe rozwiązanie dla kotła gazowego.

Natomiast przy VR70 możesz zrobić tak jak pisałem kilka postów wstecz - pompa z gniazdka + ew termostat pokojowy, niezależny od reszty sterowania.

Takie rzeczy robiłem dla kotłów Wolfa, podobnych sterowaniem z kotłami Vaillanta i nie było problemów z działaniem.

Tylko musi być czujnik temp sprzęgła, ale to pewnie masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnika temp na sprzęgle nie mam. 

Tylko po co termostat co jeszcze piszesz ?

A może lepiej zrobić jeśli już na VR70 że zrobić obieg parteru + grzejniki w łazienkach i na drugi obieg zrobić piętro. I cyrkulacja zostanie dalej jak jest w kotle. ALe wtedy dać dwa zawory mieszające jeden na parter+grzejniki i drugi na piętro ?

A jeśli bym zastosował VR71 to wtedy bym musiał zrobić tak:
- z kotła cyrkulacja wody

- 1 obieg PARTER z VR71 + zawór mieszający

- 2 obieg PIĘTRO z VR71 + zawór mieszający

- 3 obieg grzejniki łazienki z VR71 + Zawór mieszający

Czyli musiałbym założyć 3 zawory mieszające ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na VR71 obieg grzejników robisz bez mieszacza, tylko sama pompa.

Automatyka wie że że jak nie ma mieszacza to idzie temp wody z kotła.

Jak masz tylko grzejniki łazienkowe, to wystarczy VR70 + sama pompa podłączona do gniazdka, bez sterowania termostatem.

Czujnik temp sprzęgła warto dodać - wtedy kocioł wie z jaką mocą musi pracować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.