Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór 4d I Zaniska Temperatura Powrotu


Sławek D.

Rekomendowane odpowiedzi

no czesciowo sie zgadzamy bo pompa na powrocie musi byc co do wymiennika i przed nim zaworu 4d to przesada i wiekszych ukladach zawsze same problemy ale skoro uCiebie diała toniech tak bedzie

jedno mnie tylko zastanawia ze jedna pompa w układach w domu ma dziłac poprawnie gdzie przy układach HVAC jest to niedopomyslenia i nikt nawet dyskucji nie podejmuje i nie wazne czy odbiornik(nagrzewnica)ma 10kW czy tez 0,6MW zawsze sa dwie pompy i układ jest dynamiczny i nikt niedyskutuje czy ma byc grawitacyjnie czy jakims cudem zadziała czy nie, tak jest i koniec a tu sie wymysla i pozniej zamiast gosc ma miec ciepło to pisze ze cos mu nie dziala

zrreeszta jesli ktos zna układy gazowe powyzej 50kW to zasada jest ta sama co do kotłow weglowych i zabezpieczeniem przed roszeniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy robi tak jak uważa. Jednak w układzie przedstawionym na zdjęciu tematu postu, ten układ po prostu nie zadziała. Nie ma prawa, fizyki nie oszukasz.

Miałem na myśli piszac ze pompa na małym obiegu jest zbedna układ otwarty tylko z zaworem 4D. Jeśli w układzie jest wymiennik to pompa bezwzglednie musi być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, w dyskusji tej zapanował taki chaos, że Admin powinien chyba wydzielić jej część do osobnęgo wątku. Jaki wymiennik? Człowiek, który opisuje problem, nie ma żadnego wymiennika. W tym temacie są dwa przypadki, wymiennik był na początku. W obecnie omawianym, już nie.

 

Proponuję założyć temat "Różne koncepcje podłączenia 4D" i tam się spierać.

 

Tylko jedna uwaga. Instalacje z grawitacją na małym obiegu będą pewnie powstawały, bo producenci zamieszczają takie schematy. I użytkownicy będą pisać na forum o kłopotach z grawitacją, gdy te instalacje nie będą zrobione właściwie. Więc zamiast spierać się, jak to powinno być, może lepiej pomóc w tym, co jest?

 

Wystarczy, że wyliczycie wszystkie możliwe przyczyny braku grawitacji? Oto pierwsze z brzegu:

- źle dobrany zawór 4D

- za mała średnica rury na powrocie

 

Dla rozładowania emocji podam jeszcze jedną, autentyczną (opisaną na forum). Przy montowaniu rury trzeba zaglądać do środka, czy nie ma tam fabrycznej usterki w postaci przewężenia. :huh: Forumowicz, któremu się to przytrafiło, odkrył przyczynę swoich kłopotów, kiedy rozebrał cała instalację.

 

Inny miał dokładnie taki sam problem - zimny powrót. Napisał, że przyczyną był zawór zwrotny niepotrzebnie zamontowany, ale gdzie nie napisał.

 

Wymyślcie wszystkie możliwe sytuacje, albo opiszcie z doświadczenia. Będzie to bardziej konstruktywne, niż spory, które odbierają i tak nadwątlone zaufanie do instalatorów w ogóle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Czytając powyższe posty dochodzę do wniosku by wywalić ten zawór 4D. Zamiast niego wymiennik z pompą na powrocie na małym obiegu bez żadnych zaworów zwrotnych. Za wymiennikiem grupa pompowa podłogówki z zaworem 3D i taka sama na grzejniki. Zasilanie CWU także zza wymiennika. Całość niechaj pracuje w układzie zamkniętym. Jedynie kocioł pozostanie sam na układzie otwartym.

 

Instrukcja zaworu Honeywell, który posiadam mówi, że pomiędzy środkiem zaworu, który musi być zainstalowany w poziomie z wyjściem z kotła a powrotem nie może być więcej niż 80 cm. Niestety przy kotle Ling Combi nie można tego spełnić, ponieważ między wylotem a powrotem do kotła jest 121,5 cm :huh: Musiałbym zawór 4D zainstalować 40 cm poniżej wylotu z kotła ale czy to nie będzie miało negatywnego wpływu na działanie zaworu ? Zbyt dużo niewiadomych. Wymiennik załatwi to bezproblemowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego masz układ juz zrobiony zamontój te drugą pompe na powrocie do kotła na małym obiegu i czekamy na relacje napewno bedzie ok w kazdej sytuacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Wyniki sprzed chwili:

 

temp. kotła - 62 st.

temp. powrotu - 47 st.

temp. CO - 62 st. - zawór otwarty max.

temp. pomieszczenia 18 st. - było 13 więc idzie ku dobremu.

 

Załączyłem drugi obieg - podłogówkę. Temperatura kotła spadła do 55 st. ale zawór nadal otwarty na max. czyli temp. powrotu nie spadła poniżej 45 st. (takie minimum jest w trybie serwisowym ustawione).

Podłogówki mam ~150 m2 / 800 mb rury Tece 16. Kilka dni minie zanim beton się wygrzeje :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Zwiększyłem podawanie paliwa u1=5 u2=10. Wentylator na max szyber na 1/2. Płomienie sięgają powyżej rusztu awaryjnego palenia i co ważne są prawie białe, więc jest około 1400 st. Deflektor rozgrzany mocno, ponieważ świeci na czerwono :huh: Komin zimy, więc ciepło nie idzie do atmosfery. Powoli człowiek się uczy jak rozbujać taki piec. Wcześniej miałem styczność jedynie z wymiennikownią. Tam gdzie mieszkałem wysoki parametr nigdy nie zawiódł i mocy nie brakowało ;) Sezon grzewczy się kończy, dociągnę na obecnym układzie połączeń do jego końca ale w lato układ połączeń w kotłowni do wymiany. Na co dzień zajmuję się spawaniem światłowodów i instalacjami telekomunikacyjnymi, więc lutowanie rurek mi nie straszne :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Jutro szyber przydławię mocniej. Gdy jest zamknięty to pozostaje około 2 cm szczelina i zapewne wystarczy aby więcej ciepła w wymienniku żeliwnym zatrzymać. Muszę rozgrzać tą podłogówkę. Posadzki zalane prawie miesiąc temu. Na początku podnosiłem temp. 2 stopnie na dobę ale teraz mogę już zapodać 40.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro szyber przydławię mocniej.

Przydławiając szyber otwórz górne drzwiczki i sprawdź, czy nie ma cofania do kotłowni. U mnie szyber 1/2 to max co można zostawić na piecu i spokojnie zostawić go samemu sobie.

 

Sprawdź też, czy się dobrze zamykają środkowe, te na na wprost rusztu, bo z tymi zamkami jest różnie (można je regulować przy montażu) i jeśli jest tam za mały "chwyt" to ci wywali drzwiczki podczas twojej nieobecności. I będziesz miał niespodziankę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Cofki nie ma. Niestety środkowe drzwiczki są nieszczelne. Zamykać się zamykają dobrze ale po prawej stronie pomiędzy zawiasami jest "przeciąg". Teraz wiem skąd mam tyle sadzy w kotłowni :huh: Kocioł nowy, więc trzeba zgłosić do Klimosza by przysłali serwis.

 

Pytanie do znawców: jaki sterownik pogodowy by Panowie polecili do regulacji podłogówki z możliwością sterowania zaworem 3D. Interesuje mnie taki, który bym np umieścił w salonie na ścianie, więc kobieta musi go zaakceptować :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Gość Digitrax

Sezon grzewczy dawno się zakończył, więc można przystąpić do poprawek. Zanim zlecę przeróbkę chcę poznać Waszą opinię na temat przedstawionych wariantów. Pierwszą rzeczą, która ulega zmianie to miejsce instalacji zaworu 4D. Będzie on zainstalowany z tyłu kotła mniej więcej po środku pod czopuchem aby odległość osi zaworu do powrotu kotła nie wynosiła więcej niż 80 cm. Mały obieg ma być wykonany z rur stalowych 6/4 " czyli o takiej samej średnicy jak przyłącza kotła. Połączenia spawane z wykorzystaniem kolan hamburskich w celu minimalizacji oporów przepływu na grawitacji. Pozostała część instalacji wykonana z rur miedzianych 28 mm. O ile połączenie zbiornika CWU i układu grzejników do zaworu 4D nie jest zagadką to mam dylemat jak do tych obiegów podłączyć zespół pompowy z mieszaczem od podłogówki. Poniżej przedstawiam 3 warianty. Proszę o przedstawienie wszelkich za i przeciw. Moim zdaniem wariant 1 zapewnia szybkie nagrzewania podłogi lecz nie gwarantuje ochrony powrotu kotła. Wariant 2 zabezpiecza temperaturę powrotu ale z autopsji wiem, że w tym układzie podłogówka rozgrzewa się bardzo długo. Wariant 3 zalecany jest przez producenta grupy pompowej.

post-2387-1243153338_thumb.png

post-2387-1243153351_thumb.png

post-2387-1243153357_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Wymiennik CWU był od początku przyłączony bezpośrednio do kotła. W chwili osiągnięcia zadanej temperatury pompa ładująca zbiornik CWU zostaje wyłączona i temperatura powrotu musi być zapewniona jedynie przez zawór 4D. Czy aby w takim połączeniu mieszacz od podłogówki nie będzie w tym przeszkadzać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłącz na ostro tzn. bez wyłącznika niech kręci 24h.Podłogówka powinna pracowac OK.

TAk więc podłogówka będzie sie krecic niezależnie, zaw. 4D da ci niezależną temp. na chałupę a obieg CWU zamiesza ci w kotle zgodnie z oczekiwaniem. Powodzenia. Hej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Myślę, że to zły pomysł, ponieważ CWU osiągnie poziom dużo za duży. Kocioł grzejąc sam zbiornik CWU w chwilkę osiąga ponad 80 stopni. Woda w kranie o takiej temperaturze to poparzenie gwarantowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.