Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sdg-13 Dmuchawa I Sterownik Ekoster 420 Jak To Ustawić?


LongerD

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem nowy na forum. Posiadam stary parterowy domek o powierzchni 100m2. Dotychczasowy piec tak zwany smieciuch Zielke 20kw. W sobotę przyjezdza hydraulik montować nowy kocioł SDG. Palic będę głównie drzewem- zostalo mi z poprzedniego sezonu ok 4m3 i do tego wegiel na zasyp na noc i silne mrozy, wtedy non stop wegiel. Najbardziej intetesuje mnie jak ustawić ten sterownik, tak by dlugo paliło się w kotle i by małżonka nie musiała przestawiać tego sterownika. Pracuje za granica i nie mam możliwości codziennie korektowac ustawień. A dla żony to czarna magia. Mam tydzień urlopu i chcę by kocioł byl bezobslugowy. Tylko czyszczenie co 3 tyg. bo co tyle jestem w PL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

".... chcę by kocioł był bezobsługowy. Tylko czyszczenie co 3 tyg. bo co tyle jestem w PL."  Źle trafiłeś,to na pewno nie jest kocioł bezobsługowy , a te 4m3 drewna to może na miesiąc bo pewnie na więcej nie starczy, czyli zamieniasz śmieciucha na śmieciucha do tego górno-dolny czyli nijaki. A sterownik w tym ustrojstwie uruchamia pompę i na tym kończą się jego funkcje 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczylem że zużycie opału spadnie bo to jednak dolniak a ta klapa górne/ dolne tylko do rozpalania jest używana. Stary piec sporo za duży, wyszlo mi max 13.3kw potrzebnej mocy w najzimniejszy dzień. Czy dalej będę musiał biegać co godzine i pilnować by woda sie nie zagotowała albo czy nie pogasło? W sklepie powiedziano mi, że stałopalność będzie większa. A wentylator bedzie pilnować by nie pogasło. Czy zrobili mnie w "bambuko"??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest dolniak, tylko dolno górny, czyli nijaki, ani górniak ani dolniak, tylko taki mieszaniec. Niefortunny wybór, zmanipulowali cię mówiąc że dolniak, bo można tak palic, ale będzie to pasmo kłopotów i kupa smoly. Zwłaszcza z tym sterownikiem pewnie nienajlepszej jakości. Jeśli masz szansę to się wycofaj i kup kocioł rasowy, albo ds albo gs. Nigdy gd jak ci wcisneli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stoi w kotłowni od 2 tyg. i czeka na podlaczenie. Czyli jednak mnie oszukali. Trochę się teraz podłamałem. 2.5tys wyrzucone w błoto. Warto to w ogóle montować? Czy wpychać na olx i zapomnieć o nim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mów ze cię oszukali, oni tylko potwierdzili co z pewnością chcialeś uslyszec, że można palić w nim od dołu i że w takim razie to ds.Niestety tak nie jest. Gdyby sprzedawca miał pojęcie co sprzedaje i miał w ofercie wyłącznie ekstra sprzęt to by szybko splajtowal.

Taki kocioł jest kłopotliwy w użytkowaniu a paląc drewnem a nie węglem będzie wg mnie gorzej.Przemyśl sprawę na spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież drewna nie odsprzedam, bo mam je z poprzedniego sezonu. Od przyszłego głównie węgiel. Dacie jakieś sugestie jak najlepiej ustawić ten sterownik, tak by to w miare się paliło i nie zawaliło komina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kotła palnik na pellet i czyszczenie co miesiąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam doświadczenia w spalaniu drewna ale podstawa to sezonowane drewno, palone od góry ze stałym dopływem powietrza, czyli najlepiej ze stałą minimalną szczeliną na klapce PP. Jak nie masz w górnych drzwiach doprowadzenia powietrza PW to palenie od góry też będzie problemem. Używanie sterownika bez funkcji PID to już powinno być zakazane bo problemy będą gwarantowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klapka jest od przodu ale na wysokosci popielnika, nastawilem sie na dolne spalanie. Rozejrzeć się za sterownikiem z PID?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli. Najpierw wypróbuj to co masz. Dory sterownik do węgla to wydatek ok. 600 zł. Czy taki sterownik spełni swoją funkcję przy spalaniu drewna, to jak pisałem, nie umiem powiedzieć bo drewnem nie palę. Podejrzewam że bez podawania  z górnych drzwi powietrza wtórnego, palenie od góry i tak będzie kulało.  Twój kocioł ma przewidziane wyłącznie spalanie od dołu z użyciem nadmuchu i dlatego brak tej klapki w górnych drzwiach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dzieki za odpowiedzi. W sobotę wieczorem podziele się informacjami o pierwszym paleniu. Czytałem o ustawieniach nadmuchu- wyszlo by wiało lepiej czesto i krótkotrwałe, niż rzadko i długo. Nie chcę zawalić komina. Temperatura na starym kolo 70 stopni, na nowym ustawie taką samą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj napisać na priv. do kol.@Emus,jest posiadaczem takiego kotła ale bez dmuchawy.

Niestety od dłuższego czasu nie obecny na forum.

To doświadczony palacz i może pomóc ale czy Twoja żona da radę z DS-em?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na twoim miejscu, to bym wyrzeźbił palnik z kilku cegieł szamotowych, (zaznaczonych na czerwono) wstawił miarkownik ciągu, wtedy to już by była namiastka dolniaka. Przy dmuchawie to ci wyfiuka te drewno przez komin.. Miałem 19 lat podobnego sokoła, załatwiłem jego i komin przez ostatnie łagodne zimy..

Na plus tego kotła była by ta klapka, która oddymiala by komorę załadowczą podczas podkładania

post-67508-0-78782200-1510762462_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zmniejszyć tył paleniska. A zamiast wentylatora miarownik ciągu.  Jeśli macie jeszcze jakieś sugestie to piszcie proszę, mam tydzień na testowanie i zmiany potem wyjeżdżam na kolejne 3 do pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób coś podobnego jak radzi @zaciapa, albo lepiej zmniejsz dolny wlot budując taki palnik z szamotu, aby wlot był ok 80 -100 cm2. Dobrze by było dać trochę szamotu na ściankę za palnikiem aby płomienie ślizgały się na tym szamocie. Przy paleniu drewnem jak w dolniaku, ze stałą szczeliną i zamkniętą górną klapką powinno być dobrze. Jeszcze jedno, ruszt przed tym wlotem palnika i za nim zakryj szamotem lub blachą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zmniejszyć tył paleniska. A zamiast wentylatora miarownik ciągu. Jeśli macie jeszcze jakieś sugestie to piszcie proszę, mam tydzień na testowanie i zmiany potem wyjeżdżam na kolejne 3 do pracy.

Nie mam takich zdolności manualnych, żeby Ci to narysować, wpisz sobie w Google "palnik w kotle dolnego spalania" wejdź w grafikę, przejrzyj sobie trochę, myślę że będziesz wiedział o co chodzi.. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sobotę dam znać i wrzuce fotki jak mi to zamontowal hydraulik. Podziele się też spostrzeżeniami co do 1 palenia. Dziękuję za wszystkie informacje i odpowiedzi. A czy żona da radę to ogarnąć to nie wiem. Sam muszę się nauczyć w tym palić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę edytować poprzedniego posta. Kocioł podłączony, odpalony, nastawy sterownika skorygowane. Dziś o 22 załaduje na max drewnem buk/dąb i rano napiszę ile takie załadowanie wytrzyma.  Temp na kotle 62 stopnie, przedmuch 5min/5sek, pompka start 47 stopni, ustawiona na 2 bieg. Bawiłem się ustawieniami, gdy chciałem rozkręcić kocioł do 70 stopni z jego wnętrza zaczęło dziwnie bulgotać. Czy hydraulik coś źle podłączył? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj temat o SDG16.
Lepszym zakupem dla Ciebie byłby kocioł SDG 11 o mocy 14 kW.
 
Sam musisz dojść do optymalnych ustawień dla Twojej instalacji i Twojego domu. Jeden tydzień to za mało aby to zrobić.
 
Kilka rad na początek.
0. W kotle dolnego spalania palimy 24 godziny na dobę.
1. Klapę kocioł dolny - kocioł górny trzymaj w pozycji kocioł dolny, czyli zamknięta szczelina z komory zasypowej do wymiennika. Przez cały okres eksploatacji kotła nie ma potrzeby jej ruszać. Smoła ją doszczelni i gazy palne nie będą uciekać do wymiennika.
2. Przedmuchy na początek czas postoju 15 minut, czas przedmuchu 15 sekund z maksymalną mocą dmuchawy.
3. Uruchomienie pompy 47 stopni nie ma większego znaczenia przy paleniu 24 godziny na dobę. Ja mam ustawione na 30 stopni.
4. Drewno jako paliwo to zły pomysł dla samotnej żony. Nawet jak jesteście razem to w nocy trzeba palić węglem, aby do rana czyli przez 10 godzin nie wygasło
5. Ruchomy ruszt używaj oszczędnie 2-3 ruchy co 4-12 godzin. Im zimniej na zewnątrz tym częściej. Zależy to od jakości paliwa, intensywności palenia. Sam musisz to wypraktykować.
6. Wyczystkę kotła trzeba czyścić co 6 - 10 dni. Zależy to od jakości paliwa. Sam musisz to wypraktykować.
7. Palenisko czyści się co 5 - 30 dni. Zależy to od jakości paliwa, intensywności palenia. Zbierający się na rusztach żużel, kamienie  itp skutecznie blokują dopływ powietrza. Sam musisz to wypraktykować.
8. Obroty pompy. Sam musisz wypraktykować.

9. Klapa na czopuchu ma być cały czas otwarta. Ja ją zdemontowałem, bo lepiej jest czyścić połączenie kocioł - komin.
 
Pytania:
1. Jaki masz komin?
2. Czy masz klapkę (regulator ciągu) pod dmuchawą?

3. Czy masz zawory termostatyczne?

4. Jakie grzejniki?

 
Wstaw zdjęcia ze szczególnym uwzględnieniem podłączenia dmuchawy, pompy obiegowej, połączenia kocioł - komin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem że na drewnie ma dmuchać często i krótko, to tak też ustawiłem. Na razie drewno bo mam go sporo węgiel zakupie w tygodniu. Pełny kocioł drzewa bukowego trzyma 4,5-5h temp 62 stopnie na piecu.  Co do bulgotania to podobno piec krzywo ustawiony, sprawdzałem tej blasze przez która kocioł był przykręcony do palety, wyszło 1,5cm przód za wysoko-skoryguje to hydraulik w sobotę.  Twoje ustawienie przedmuchów dotyczy palenia drewnem? W odpowiedzi na twoje pytania:

1. Komin mam murowany z cegły, wysokość 6m wysokosci, otwór wielkości cegły-nie znam się na tym  zbytnio

2. Dmuchawę przykręcał hydraulik miała jakąś ruchomą blaszkę od dołu- załączam fotki zamontowanego.

3. Nie mam zaworów termostatycznych, tylko zwykłe pokrętłem przy grzejniku.

4. Grzejniki jak na załączonym zdjęciu. 1x60cm, 2x 80cm, 3x100cm. 1x140cm i drabinka w łazience 120cm wysokosci.

Sorki za syf ale jestem na etapie remontu w 2 pokojach .

post-75768-0-23664300-1511112696_thumb.jpg

post-75768-0-86749500-1511112706_thumb.jpg

post-75768-0-18197800-1511112729_thumb.jpg

post-75768-0-96498900-1511112739_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad.1. Ok

ad.2. Ta blaszka to regulator ciągu. Jak dmuchawa stoi to wlot powietrza do kotła powinien być zamknięty. Jak będzie silny wiatr to sprawdź czy przy stojącej dmuchawie wiatr (ciąg kominowy) nie podnosi blaszki.

Czy przy obecnych temperaturach zewnętrznych temperatura na piecu czy wartość zadana 62 stopnie na kotle nie jest za duża? Jaka temperaturę masz w domu?

 

Bulgotanie. Kocioł który ma wylot wody na górze powinien być ustawiony równo.

 

Pompka. Czy filtr czysty?

 

 

Wszystkim kolegom, a w chwili obecnej w szczególności koledze PostępowyRolnik przypominam to o czym wielokrotnie pisałem na tym forum

"Nie ma żadnego obowiązku korzystania z moich porad i informacji"
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klapka na chwilę obecną wydaje się szczelna- dosyć mocno u mnie dmucha na dworze i się nie podnosi. 62 stopnie ustawilem bo boję się tej smoły, w drewutni cieklo mi z dachu i chyba moje drewno nie jest tak suche jak myślałem. W domu od rana 23stopnie. Ponawiam pytanie- czy przedmuchy o ktorych pisałeś dotyczą palenia drewnem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dmuchawa nie dmucha i klapka szczelnie zamyka to paląc drewnem smoła gotowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.