Lorlen Opublikowano 6 Grudnia 2017 #26 Opublikowano 6 Grudnia 2017 Też palę "dużą Ekoenergią". Też zdarza mi się że temperatura podajnika rośnie ponad 40 stopni ale przy bardzo wietrznej pogodzie. Palę w PID i ciąg kominowy przy wiatrach przeciąga powietrze przez zablokowaną klapkę wentylatora. Na razie podczas silnych wiatrów przymykam a jak wieją "orkany" to zamykam czopuch i sytuacja jest o tyle lepsza że podajnik lekko przekracza 30 stopni. Aktualnie jestem przed instalacją wkładu kominowego i zamierzam przy jednej robocie zainstalować RCK. Najbardziej prozaiczną przyczyną wysokiej temp. podajnika jest nieszczelna klapa zbiornika na węgiel. Od tego bym zaczął. Wymiana uszczelki lub dołożenie dodatkowej uszczelki klapy. Co do nierównego spalania na Ekoenergii, Na pewno zakleić okrągłe otwory od strony ślimaka. Nie zaklejać tych szczelin pionowych bo to one głównie napowietrzają złoże. Węgiel aby się dopalił musi dłużej poleżeć na palniku więc dłuższe przerwy pomiędzy podaniami albo mniejsze dawki paliwa podczas podawania. Też miałem podobne problemy podczas prób spalania miałów. Na szczęście już mi przeszło i wiem że aby uniknąć koszmarów trzeba podawać przyzwoitej klasy paliwo w odpowiednim uziarnieniu. To tyle z mojego krótkiego doświadczenia bo palę drugi sezon.
shogunzlasa Opublikowano 6 Grudnia 2017 #27 Opublikowano 6 Grudnia 2017 Co do kominów - temat rzeka - nie dajcie się nabić w butelkę, tylko certyfikowana stal 1.4044 (316L) nadaje się na komin - nie brać nic innego.Do autora - zainstaluj RCK na początek - efekt będzie lepszy niż przedłużanie komina - to spowoduje dodatkowy wzrost ciągu... Przy takiej wesołej i dużym palniku ciężko będzie uzyskać niską temp podajnika - grunt żeby cały palnik się palił jednostajnie i kopiec nie zapadał.Potem kombinować z ustawieniami np podawać 3-4 sekundy itd.
dormario Opublikowano 6 Grudnia 2017 #28 Opublikowano 6 Grudnia 2017 Co do kominów - temat rzeka - nie dajcie się nabić w butelkę, tylko certyfikowana stal 1.4044 (316L) nadaje się na komin - nie brać nic innego. . Co Ty z tak promujesz ten rodzaj stali? Sprzedajesz ją czy co? Internety o niej piszą coś innego. Mi kominiarz zainstalował 1.4828 i ta już bardziej pasuje do komina niż ta Twoja. Tutaj można poczytać o rodzajach stali http://www.metalpedia.pl/images_user/Stale-dane-techniczne.pdf
Animus Opublikowano 6 Grudnia 2017 #29 Opublikowano 6 Grudnia 2017 Internety o niej piszą coś innego. Mi kominiarz zainstalował 1.4828 i ta już bardziej pasuje do komina niż ta Twoja. Tutaj można poczytać o rodzajach stali http://www.metalpedia.pl/images_user/Stale-dane-techniczne.pdf Wkład kominowy powinien składać się przynajmniej z 2 gatunków stali. Ta nadaje się tylko na czopuch.
shogunzlasa Opublikowano 7 Grudnia 2017 #30 Opublikowano 7 Grudnia 2017 Co Ty z tak promujesz ten rodzaj stali? Sprzedajesz ją czy co? Internety o niej piszą coś innego. Mi kominiarz zainstalował 1.4828 i ta już bardziej pasuje do komina niż ta Twoja. Tutaj można poczytać o rodzajach stali http://www.metalpedia.pl/images_user/Stale-dane-techniczne.pdf Możesz i robić z tej - po roku wymieciesz komin razem z wkładem... Z Twojego opisu: Odporna na gorące powietrze do ok. 1000st.C. niemagnetyzująca. Średnia odporność na gazy zawierające związki siarki Daj znać jak dojdziesz w podajnikowcu do temp. spalin 1000 stopni i będziesz miał dym bez związków siarki... W kominach obecnie walczy się z kondensatem (kwasem) nie z wysoką temperaturą...
dormario Opublikowano 7 Grudnia 2017 #31 Opublikowano 7 Grudnia 2017 Ale ten twój typ stali nie nadaje się całkowicie. Podobno jest to najtańszy rodzaj.
shogunzlasa Opublikowano 7 Grudnia 2017 #32 Opublikowano 7 Grudnia 2017 Tak tak - dlatego np MKS Żary robi z tej blachy komin dopiero w wersji premium. Takie firmy jak Jeremias, Wobex, Poujoulat też się nie znają na robocie bo robią z tej stali.Napisz do jakiejś firmy, poproś o certyfikat i wycenę komina z tej stali to się dowiesz o ile jest tańsza... Potem się wypowiadaj.To że ktoś wciska Ci kit bo zamontował Ci badziew nie znaczy, że masz tą głupotę wmawiać innym...Poza tym mamy 21 wiek - masę artykułów, opracowań, blogów kominowych.Przykładowo: http://www.kominki.org/kominki/kominy-i-wentylacja/art,4536,dlaczego-kominy-kwasoodporne-rdzewieja.htmlhttp://kominiarze.pl/?site=aktualnosci&more=84Ale tam na pewno też piszą nieprawdę...
dormario Opublikowano 7 Grudnia 2017 #33 Opublikowano 7 Grudnia 2017 Ja się nie znam wiec nie będę się spierał. Ty takie rzeczy sprzedajesz wiec tez do końca nie będziesz obiektywny. Może mam i badziew, po latach się przekonam i będę mądrzejszy.
shogunzlasa Opublikowano 7 Grudnia 2017 #34 Opublikowano 7 Grudnia 2017 Niestety nic nie sprzedaje - jestem za to przeciwnikiem wciskania ludziom kitu - nie mówie o Tobie a raczej o wszystkich sprzedawcach, pseudofachurach itd.
Lorlen Opublikowano 7 Grudnia 2017 #35 Opublikowano 7 Grudnia 2017 Dokładnie. Niech ch**** strzeli panów "Zdzisków złote rączki co to na wszystkim się znają i wszystko potrafią zrobić". Spierdzielą materiał, skasują więcej niż firma a ty za trzy miesiące zaczynasz szukać cymbała żeby go zgładzić w promocyjnej cenie. Co do wkładów stalowych, co to obsługują kotły z podajnikiem na węgiel w sortymencie groszek, - blacha grubości 1 mm w gatunku 1.4404, okragły, żadnych owali wciskanych na siłę. komin ma być wcześniej rozfrezowany na odpowiedni wymiar. Kto chce eksperymentować, jego rzecz.
shogunzlasa Opublikowano 7 Grudnia 2017 #36 Opublikowano 7 Grudnia 2017 Też jestem tego zdania - aczkolwiek przy np 5tej klasie gdzie temp. spalin jest niska i w miarę stabilna wkłady prostokątne / owalne może i mają szansę bytu - pytanie czy chcemy się o tym przekonywać na własnej skórze... :D
Jockey Opublikowano 7 Grudnia 2017 #37 Opublikowano 7 Grudnia 2017 U siebie mam wkład prostokątny wpuszczony w komin w 1998r. Z jakiego typu blachy? nie mam pojęcia... Jakaś kwasoodporna miała być. Zmierzyłem wnętrze komina, pojechałem do gościa, podałem wymiary, a za tydzień miałem do odbioru. Chyba w 2012r kontrolnie wyciągnąłem cały wkład, żeby sprawdzić w jakim jest stanie. Żadnych śladów zużycia, wyczyściłem sobie tylko dokładnie i wpuściłem z powrotem w komin. Przez te 19 lat paliłem brunatnym, brykietem z brunatnego i groszkiem. Mam nadzieję, że jeszcze posłuży ;)
Lorlen Opublikowano 8 Grudnia 2017 #38 Opublikowano 8 Grudnia 2017 Mój pierwszy kocioł wyprodukował rzemieślnik który znał się na metalurgii, rodzajach blach stalowych i ich przeznaczeniu oraz na spawalnictwie. Gdy dawał mi pisemną gwarancje na 20 lat patrzyłem na niego z powątpiewaniem.Kocioł trwał 32 zimy. Takich fachowców dzisiaj nie ma. Umarli z głodu?
shogunzlasa Opublikowano 8 Grudnia 2017 #39 Opublikowano 8 Grudnia 2017 Pewnie tak - bo nikt kolejnych kotłów nie kupował :D
tcw Opublikowano 9 Grudnia 2017 Autor #40 Opublikowano 9 Grudnia 2017 Zdaje się że mam winowajcę nierównego spalania na palniku i wysokiej temperatury podajnika to 4 tony wesołej ( jeśli to faktycznie wesoła , bo 2 sezony było ok tylko dostawca był inny ) dwa worki groszku 27 MJ paliło się równo na palenisku z temp podajnika od 34 do 38 około 56 h teraz zasypane moje cudo po 24 godzinach dobiło temp podajnika do 50 . na palniku po prawo (od strony kosza ) wypalone a po lewo piętrzy się popiół ,żar i niedopalone grudki , może jest jakiś kruchy mocno i na końcu ślimaka jest więcej miału i przez to to nierówne spalanie czyli się nieźle zaopatrzyłem na zimę
tcw Opublikowano 9 Grudnia 2017 Autor #41 Opublikowano 9 Grudnia 2017 tak się jeszcze zastanawiam system strażak (nie mam zamontowanego) zalewa ślimak dopiero przy 95 stopniach może trochę powinienem odpuścić z tą temperaturą podajnika 50 stopni , przez 2 sezony przyzwyczaiłem się do 38 i teraz po prostu koli w oczy to raz, a co najważniejsze nie znam się na tym i obawiam się czy to się nie zapali w tym podajniku ?????????????????
Lorlen Opublikowano 9 Grudnia 2017 #42 Opublikowano 9 Grudnia 2017 A jak Ty palisz? W dwustanie czy PID? Palnik najbardziej rozgrzewa się w trybie nadzoru lub czuwania(różne nazewnictwo). Może trzeba Twoje paliwo "rozcieńczyć" domieszką np. groszku z węgla brunatnego żeby obniżyć moc, plus zastosować częste podania małej ilości węgla.
tcw Opublikowano 11 Grudnia 2017 Autor #43 Opublikowano 11 Grudnia 2017 Palę w dwustanie, ale pojawiło się światełko otóż sprzedawca dostarczył mi 2 t w zielonych workach i 2 t w niebieskich na pytanie dlaczego padła odpowiedź że worki się poprostu skończyły ,jednak prawda leży gdzie indziej w niebieskich workach jest zupełnie inny groch po dwóch dniach palenia temp podajnika Wacha się w okolicach 38-42 zupełnie inaczej się pali więc jest szansa na mieszanie bez dokupywania i może się to jakoś zamorduje,choć jestem o krok od pojechania do sprzedawcy i niech chociaż te 1,5 t zabierze tego gorszego ale czy argument gorącego podajnika to argument ?
Lorlen Opublikowano 11 Grudnia 2017 #44 Opublikowano 11 Grudnia 2017 Ja palę groszkiem Jankowice 28Mj w PID. Też mocne paliwo i wielu dziwi się, że w ogóle się to spala w Ekoenergii. No spala się, ale max obroty wentylatora to 1620 obr/min, max wentylator roboczy 33, min przerwa w podawaniu 50 sek, max przerwa w podawaniu 60 sek. min czas podawania 1 sek, max czas podawania 5 sek. Przy dzisiejszym porywistym wietrze temperatura podajnika 29 stopni. Miewałem też 42 stopnie na podajniku ale odkąd dbam o szczelność klapy, doładowuję zbiornik jak opróżni się do połowy i przymykam czopuch przy silnych wiatrach-sytuacja z temp. podajnika się unormowała. No i nie zalepiałem szczelin korony palnika a jedynie okrągłe otwory u góry od strony ślimaka. W ten sposób powietrze w wystarczającej ilości trafia na złoże i węgiel spala się przyzwoicie na całej powierzchni choć bywają spieki z popiołu.
shogunzlasa Opublikowano 11 Grudnia 2017 #45 Opublikowano 11 Grudnia 2017 Montujcie RCK - montowałem w sobotę, w niedzielę wichura ile wlezie - klapa się otwiera jak drzwi w markiecie :DPewnie na mrozach też się sprawdzi...
Lorlen Opublikowano 11 Grudnia 2017 #46 Opublikowano 11 Grudnia 2017 Czekam na firmę, która ma mi montować wkład z RCK w komplecie. Swoją drogą jak wymieniałem stary kocioł na ten obecny z podajnikiem nie miałem pojęcia ile dodatkowych i kosztownych operacji się z tym wiąże. Ktoś kto robi to awaryjnie, nie posiadając stosownej wiedzy i dysponując ograniczonymi do niezbędnego minimum środkami finansowymi, nie będzie zachwycony skutkami takiej wymiany.
tcw Opublikowano 11 Grudnia 2017 Autor #47 Opublikowano 11 Grudnia 2017 Ja jednak trochę się będę upierał nic nie trwa wiecznie ale 2 sezony było cacy a teraz co klimat się ocieplił ? Halny dotarł na Lubelszczyznę ? Bez jaj jesteśmy skazani na kupowanie czarnego złota bez żadnej metryki wszytko mieści się w wyobraźni składów ! Nawet cena na krajowym poziomie nie gwarantuje jakości ja też handluje sprzedając rzecz za 5- 25 zł mam zagwarantować jakość ,zwrot itp a tu luzik a może na końcu jakiś strajk by się należał bo za mało zarabiają za dużo pracują itp:)
tcw Opublikowano 11 Grudnia 2017 Autor #48 Opublikowano 11 Grudnia 2017 Czy ta klapka musi być w pionie ?
Lorlen Opublikowano 11 Grudnia 2017 #49 Opublikowano 11 Grudnia 2017 Pytasz o klapkę regulatora ciągu kominowego? Klapka jest w pionie kiedy regulator jest "nieaktywny"(nie wieje silny wiatr). Przy podmuchach przekraczających nastawiona na RCK wartość, klapka otwiera się(zasysa fałszywe powietrze) redukując podciśnienie w przewodzie kominowym.
tcw Opublikowano 12 Grudnia 2017 Autor #50 Opublikowano 12 Grudnia 2017 Chodzi mi o to że rura do komina mam pod kątem nie mam ani pionowego ani poziomego odcinka zeby to zmieścić no chyba ze nad rura zrobic w kominie tam jest kapkę miejsca coś w tym stylu chodzi http://allegro.pl/regulator-ciagu-kominowego-rco-ch-150-darco-i5791300796.html
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.