Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Czytam sobie od pewnego czasu forum, ponieważ czeka mnie najprawdopodobniej wymiana kotła. Temat dotyczący kotła u24 wprowadza u mnie różne odczucia. W sumie jak na początku byłem zdecydowany na zakup tego kotła, to teraz zapał mi minął i stąd moje pytanie. Może użytkujący ten kocioł i interesujący się kotłami viadrus wyjaśnią mi jaka  jest różnica pomiędzy kotłami u24 a u28 . Może ten u28 jest lepiej przemyślanym kotłem, bardziej przyjaznym dla użytkownika? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Viadrus u32 odpada. W środku dużo kształtek szamotowych lub betonowych dziwnych kształtów i wymiana zapewne droga niemiłosiernie (chyba że to jest tylko dla drewna to może być i u32). Aktualnie u mnie szamot w kotle wytrzymał ok. 2lata, dlatego szukam takiego kotła w którym samodzielnie będę mógł dorobić zużyte wkłady. Pytam się o u28, ponieważ jak czytałem ten wątek, to aby dobrze spalać w u24 to potrzeba super węgla i kilku przeróbek i może u28 ma już  inaczej zaprojektowana komorę zasypową, doprowadzenie powietrza itp. Może moje zapytanie jest nieco naiwne, jednak przez 21lat palę w piecu wykonanym w prywatnym zakładzie, żadna firmówka, gdzie palenie kontrolowało się otwarciem drzwiczek popielnika (nie było żadnej klapki regulującej ciąg) i przymknięciem (lub otwarcia) szybra kominowego, bez żadnego uszczelnienia. Dlatego te wszystkie kotły z pp, pw i jakimś trzecim doprowadzeniem powietrza są mi kompletnie nieznane, tylko co poczytam i tyle. A z własnego doświadczenia wiem, że jak czegoś się na własnej skórze się nie wypróbuje to nic nie znaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     Niedokładnie się trochę wyraziłem.  Określenie "super węgiel" jest trochę przewrotne, ponieważ zależy to do czego ten węgiel będzie używany. Dla produkcji koksu "super" oznacza węgiel typu min. 34.2, ale najlepiej jak jest 35.1, 35.2, jednak i tutaj zależy to od parametrów danego węgla. Dla podajników węgiel "super" oznacza znowu jak najmniej spiekający, najlepiej typ 31, 32 lub wyjątkowo 33, dodatkowo o ściśle określonej granulacji. Na śląsku węgiel typu 31, 32 jest to wymierający gatunek, po prostu kończy się. Jak czytałem ten wątek o u24, to też bardzo często było poruszane, że używany węgiel musi być jak najmniej spiekający, najlepiej wcale, musi mieć określoną granulację do 60mm (zresztą tak  również pisze w DTR).

    Dla mnie "super" w tym przypadku oznacza węgiel nie spiekający lub bardzo słabo spiekający, za który muszę płacić grubą kasę (jak pisałem kopalnie na śląsku prawie go nie mają),  większą o przynajmniej 100zł na tonie od dostępnych węgli 34 a nawet 35, gdzie ich wartość opałowa zawiera się w granicach 29-31MJ/kg. Te niby "super" mają wartość opałową około 26MJ/kg i mniejszą a są dużo droższe (jak na razie).  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam serdecznie.posiadam viadrusa u24 25kw.dom typowa kostka ocieplona 6cm styropian .po postach kolegi mikesza przerobiłem kocioł dodając szamot zaslepilem ruszt pionowy.i w kotle pali sie już tydzień obsługa zajmuje dziennie 20 minut.ale to tez zasluga dobrego węgla.pale już 15 lat i takiego węgla nie miałem jeszcze.jest to węgiel drobny orzech z wesołej cena 770zl.po wypaleniu 20kg węgla zostało 0.8kg popiołu czyli mniej niż 5%.przy temperaturach obecnych zużywam 30kg na dzień ale w domu jest mega ciepło czyli około 24stopnie.kolega mikesz powinien być zatrudniony w viadrusie jako racjonalizator

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam !
 
Mam U24 od 5 lat, czytam forum i mogę podzielić się swoimi spostrzeżeniami. Piec super. Spalam węgiel, drewno łupane, ostatnio również obrzynki tartaczne cięte rębakiem walcowym (też polecam).
 
W nawiązaniu do niektórych wypowiedzi:
1. żadnego problemu ze smoleniem - zastosowany zawór trójdrożny utrzymujący temperaturę na piecu minimum 60 stopni
2. brak sadzy w kominie - bardzo dokładne spalanie, dym pojawia się przy rozpalaniu
3. piec ekonomiczny
 
Problemy z jakimi się borykałem to utrzymanie właściwej temperatury na piecu - zastosowany miarkownik nie zdawał egzaminu. Problemy zakończyły się po zainstalowaniu od dwóch sezonów miarkownika elektronicznego firmy Unister ***l. Wraz z zainstalowaniem tego miarkownika przerobiłem obieg na zamknięty - skończyły się problemy z dolewaniem wody i na pewno nie będzie korozji (z zaworem bezpieczeństwa). Nigdy nie zagotowałem wody.
 
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam problem z tym piecem.myślę że to wina złego dobrania mocy 18kw 190m2 dom ocieplony 12cm szary styropian ściany i 15 cm wełna dach. ciężko jest mi osiągnąć 70 st a jak były mrozy -21 w nocy do ciężko było osiągnąć 50st. pale koksem i przekładam deseczkami ponieważ bez deseczek koks się zawiesza i gaśnie!pochłania bardzo dużo opału! ściana od komina gorąca, a na piecu 55st. jakieć rady jak palić ,czym?pozdrawiam

Witam !
 
Mam U24 od 5 lat, czytam forum i mogę podzielić się swoimi spostrzeżeniami. Piec super. Spalam węgiel, drewno łupane, ostatnio również obrzynki tartaczne cięte rębakiem walcowym (też polecam).
 
W nawiązaniu do niektórych wypowiedzi:
1. żadnego problemu ze smoleniem - zastosowany zawór trójdrożny utrzymujący temperaturę na piecu minimum 60 stopni
2. brak sadzy w kominie - bardzo dokładne spalanie, dym pojawia się przy rozpalaniu
3. piec ekonomiczny
 
Problemy z jakimi się borykałem to utrzymanie właściwej temperatury na piecu - zastosowany miarkownik nie zdawał egzaminu. Problemy zakończyły się po zainstalowaniu od dwóch sezonów miarkownika elektronicznego firmy Unister ***l. Wraz z zainstalowaniem tego miarkownika przerobiłem obieg na zamknięty - skończyły się problemy z dolewaniem wody i na pewno nie będzie korozji (z zaworem bezpieczeństwa). Nigdy nie zagotowałem wody.
 
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam to ta z tyłu na dole?czasem ją otwierama czasem nie bo nie wiem co jest lepsze.posiadacie przy swoich kotłach na róże za czopuchem jakiś regulator ciągu spalin albo blokade ?ogólnie to pale na połowie otwartej przesłonie w czopuchu bo jak ją zasłonie to albo mi się zawiesi opał i zgaśnie albo nie osiągne przyzwoitej temp na piecu.może mam za duży ciąg kominowy i ciepło ucieka do komina?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klapka  oddymiająca to czarna, okrągła gałka z tyłu u góry kotła, po dobrym rozpaleniu bezwarunkowo musi być zamknięta /dlatego grzejesz komin/ , na dole z tyłu kotła jest rozeta powietrza dopalającego, a z przodu szuflada , przy koksie mają być zamknięte, powietrze dopalające do koksu jest zbędne,starałbym się sterować spalanie rozetą w drzwiach zasypowych i dolną klapką powietrza pierwotnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za porady.ogólnie to jestem słaby w paleniu.wydaje mi się ze mój instalator popełnił jakiś błąd przy skręcaniu tego pieca bo ta klapka od początku wydawała mi się podejrzana.proszę napisać jakiego opału używacie by się nie spiekał i nie trzeba było spędzać całego dnia w kotłowni.na codzień mieszkamy w angli i kiedy byliśmy w polsce pierwszy raz w tym nowym domu to miałem problem z zawieszaniem opału.siostra doradziła mi żeby przekładać drzewem i pociołem pozostałości desek  po budowie i problem zniknoł opał opadał i spalał się ale trszeba było co dwie bodziny dokładać do pieca bo drzewo zajmuje bużo miejsca i szybko się spala.teraz jestem w anglii i w tym domu pali babcia żony i też ma problem zeby utrzymać ogień.planujemy powot do kraju za 2 lata i nie chce żeby babcia męczyła się z paleniem.rozmyślam takie warianty 1- rozbudować viadrusa u24 o jeden człon żeby był większy i szybciej się nagrzewał i zasyp starczał na dłużej 

2 sprzedać ten piec i kupić automatyczny na pellet i stracić dużo kasy i nie być do końca pewny że dobrze zrobię. 3 zamontować do drzwidzek załadunkowych palnik na pellet i zrobić podobny piec jak viadrus a2c tylko mniejszy bo a2c jest 5 członowy.proszę o poradę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę powiedz mi ilu człodowy piec posiadasz do jakiego domu? i co myślisz o regulatorze  ciągu kominowego darco?może mam za duży ciąg  i ciepło za szybko ucieka?widziałem twoje zdj z przeróbek pieca!jak zatkałeś miską to jak rozpalasz?bez krótkiego obiegu?piszecie również że węgiel o mniejszej kaloryczności jest lepszy bo się nie spieka?pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takiej sytuacji palnik na pellet,jeżeli jest taka możliwość, musisz dowiedzieć się czy do u 24 będzie można go zainstalować, z tego co widzę pracuje z u28 a te kotły są bardzo podobne w budowie.

. Witam czytam cały wątek o naszym piecu na tym forum i teraz wiem ze będę sugerował sie twoimi informacjami. Z tego co wywnioskowałem to moim problemem sa: zły opal , brak szybra w kominie bo nam za duży ciąg. I prawdopodobnie nie szczelna klapę krótkiego obiegu. Zanim rozbuduje kocioł zamontuje szyber poszukam węgla typ 31.1 i dobrze wyreguluje dopływ powietrza. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takiej sytuacji palnik na pellet,jeżeli jest taka możliwość, musisz dowiedzieć się czy do u 24 będzie można go zainstalować, z tego co widzę pracuje z u28 a te kotły są bardzo podobne w budowie.

. Witam czytam cały wątek o naszym piecu na tym forum i teraz wiem ze będę sugerował sie twoimi informacjami. Z tego co wywnioskowałem to moim problemem sa: zły opal , brak szybra w kominie bo nam za duży ciąg. I prawdopodobnie nie szczelna klapę krótkiego obiegu. Zanim rozbuduje kocioł zamontuje szyber poszukam węgla typ 31.1 i dobrze wyreguluje dopływ powietrza. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.