Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Kocioł Na Paliwa Stałe W 5 Klasie?


lukk9314

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli panowie co w tym wypadku kupić w przyszłym roku planowałem zmianę na mpm ds ale w związku z tym rozporządzeniem tylko pellet albo ekogroszek ?

 

Wysłane z mojego Redmi Note 2 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś za coś. Niedługo w ogóle taki może być wymóg . Chcesz mieć kocioł na drewno, żeby był na lata, kosztował nie więcej niż 5 tys. Trudna sprawa. Pozostaje pierwszy z brzegu smoluch, jest tego na pęczki. Za parę lat kupisz nowy i nie ma o czym pisać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ideałem dla mnie byłby mpm ds ale nie wiadomo w jakim kierunku pójdą przepisy... Niestety ale nie chciałbym abym musiał np za 4 lata wyrzucić 4 tys złotych.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 2 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz wskazać konkretny zapis,że Viadrus U32 osiąga 5 klasę tylko z buforem,czy tylko tak palnąłeś nawiązując do MPM-a?

 

U tego sprzedawcy nic takiego nie ma(żadnego odsyłacza) do innych dokumentów,po prostu kocioł o mocy 15kW spełnia te wymogi.

Tu chyba można kupić najtaniej:

 

https://www.fuego.pl/viadrus-u32-14-15-kw.html?gclid=EAIaIQobChMIkrL3xrjr1gIVCeAbCh0q1gUhEAYYAiABEgJ93_D_BwE

 

Kupując ten kocioł masz stosowny papier w ręku i urzędasy mogą co najwyżej cmoknąć Cię w pompkę,jak będą mieli ochotę ;)

Na Twoje 200m2 w zupełności wystarczy,jest to moim zdaniem najlepszy wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz wskazać konkretny zapis,że Viadrus U32 osiąga 5 klasę tylko z buforem,czy tylko tak palnąłeś nawiązując do MPM-a?

 

U tego sprzedawcy nic takiego nie ma(żadnego odsyłacza) do innych dokumentów,po prostu kocioł o mocy 15kW spełnia te wymogi.

Tu chyba można kupić najtaniej:

 

https://www.fuego.pl/viadrus-u32-14-15-kw.html?gclid=EAIaIQobChMIkrL3xrjr1gIVCeAbCh0q1gUhEAYYAiABEgJ93_D_BwE

 

Kupując ten kocioł masz stosowny papier w ręku i urzędasy mogą co najwyżej cmoknąć Cię w pompkę,jak będą mieli ochotę ;)

Na Twoje 200m2 w zupełności wystarczy,jest to moim zdaniem najlepszy wybór.

Ten kocioł ma 3 klasę na drewnie i ...wypada z gry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w innym temacie podawałem tańszy sklep - poniżej 6000.

Kotły zasypowe bada się tylko na mocy nominalnej , pod warunkiem, że w dokumentacji tech kotła będzie inf o konieczności podłączenia kotła do bufora.

Więc uzyskanie kl 5 dla wielu konstrukcji nie jest problemem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Kocioł posiada ruszt wodny" to mnie dziwi myślałem że najlepszy żeliwny.

A panowie tak kombinując kupuje mpm-a do tego bufor np. 500 litrów wiadomo że nic wiele na nim nie uzyskam czy wtedy mogę urzedasa wysłać na drzewo ?

 

Wysłane z mojego Redmi Note 2 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opłaty rtv nie mogą ściągnąć a kotły będą sprawdzać ? ! nie zawracajcie sobie głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Kocioł posiada ruszt wodny" to mnie dziwi myślałem że najlepszy żeliwny.

A panowie tak kombinując kupuje mpm-a do tego bufor np. 500 litrów wiadomo że nic wiele na nim nie uzyskam czy wtedy mogę urzedasa wysłać na drzewo ?

 

Wysłane z mojego Redmi Note 2 przy użyciu Tapatalka

Tu masz odpowiedz na temat tego kotła mpm-a

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/24621-kocioł-w-5-klasie-do-ogrzania-120m2/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lukk tak Ci tutaj doradzamy i w zasadzie impas, myślę że chodzi ci po głowie ten mpm i chciałbyś podswiadomie potwierdzenia że tylko ten i nic innego. Ja osobiście nie używam drewna ale myślę że ten wybór nie będzie trafiony. Każdy kocioł ma wady i zalety i tak naprawdę każdy jest przystosowany do jakiegoś paliwa, najczęściej węgla, a drewno tylko zastępczo. Albo będzie za mała komora, albo zalecą dołożyć bufor, blachy za szybko zgniją itp. , itd. Myślę że naprawdę zastanów się czy nie warto kupić zwykły kocioł, jakich wiele, popalić parę lat i zobaczyć jak to wszystko się poukłada. Ludzie spalają drewno we wszystkim co tam mają i dają radę. Pomijam problem z kominami czy syfem w kotle. Jesli tak nie chcesz to mam w zasadzie taką ostatnią radę : przemyśl wszystko jeszcze raz, skoro chcesz palić drewnem to kup kocioł zgazowujacy, stricte do tego paliwa, będziesz miał wiele problemów poza sobą, w zgodzie z nowymi przepisami. A że koszty zakupu spore...no po prostu, inaczej się nie da. Trzeba to przełknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie nie napisałem że chce palić tylko drewnem. Drewna mam na tyle że nawet w dolniaku z małą komora nie będzie problemu go spalić . Aktualnie palę w smieciuchu ale myślę nad zmianą w coś bardziej ekonomicznego. Wybór padł na mpm głównie dlatego że jest chwalony tutaj na forum i ma przynajmniej teoretycznie stosowne papiery. Nie ograniczam się tylko i wyłącznie do niego jednak w cenie mpm-a nie ma chyba za bardzo konkurencji a może jednak się mylę .

 

Wysłane z mojego Redmi Note 2 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MPM plus stosowna pojemność bufora to koszt kotła z podajnikiem w 5 klasie,np. Skam pv 13kW za 8 tyś.

 

Jak lubisz palić,zaglądać do kołłowni i masz więcej czasu to właśnie Viadrus 32 za 6-6,5 tyś bez bufora z papierami na 5 klasę na węgiel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolanin, popieram w 100%.

Lukk, no ja już sam nie wiem o co kaman, sam twierdziłeś że masz drewno , koledzy proponowali różne kociołki, była dyskusja o spalaniu tego drewna i nie oponowałeś ani nie wyjaśniłeś że to tylko możliwa opcja. Ja tam paliłem w MPM-ie i powiem Ci jedno: palić pali ,ale żadne cudo, jak to z dolniakiem. Ma swoje ograniczenia typu paliwo czy konieczność rusztowania co jakiś czas. O smrodzie smoły już nawet nie wspominam. Teraz palę węglem płomiennym, pełna kultura, nawet mogę kocioł przeładować bez przebierania się w ciuchy robocze. No ale każdy ma swoje priorytety czy marzenia. Dolniaki są kłopotliwe, takie moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytałem to do kotła z podajnikiem V klasy trzeba komin ceramiczny niestety ja mam z cegły nie jest wyeksploatowany ale jednak z cegły. Wkład ceramiczny do niego to następne 5 tys. przez to kombinuję coś z zasypowcem

 

Wysłane z mojego Redmi Note 2 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też miałem takie kosmate myśli i miotałem się z myślami (mam górniaka) a może dolniak mpm a moż przerobienie obecnego nna dolniaka i każdy z tych pomysłów to lipa większa lub mniejsza i doszedłem do wniosku że dam sobie luza i korzystam z tego co mam a jak już kupić to kupię podajnikowca dobrego być może nawet 4 klasy byle palił miałem groszkiem i tyle bo zmiana dla samej zmiany i dalej kombinować z rozpalaniem dolniaka czy górniaka aby zagrzać wodę do bojlera lub lekko przepalić dla zagrzania domu , nie wolę mieć wszystko w jednym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. @maronka pali drewnem w mom ds i jest zauroczony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przydałaby się elektronika do miarkownika przy paleniu drewnem. Był tu kiedyś taki co twierdził, że zrobi bez problemu ale cisza ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.