andrzejlubicz Opublikowano 7 Października 2017 #1 Opublikowano 7 Października 2017 Panowie, dom lata 90, poddasze podwyższone ale nieużytkowe. W następnym tygodniu będę kładł wełnę 30cm (2 razy 15cm na zakładkę), z tego co przeczytałem na forum miałem kłaść po prostu na stropie wełnę bez folii. Dzisiaj jak sprzątałem na strychu zobaczyłem, że rozpada się wylewka, trochę pogrzebałem i okazało się że pod wylewką są jakieś trociny czy łuski z czegoś. Nie mam pojęcia jaka jest tego grubość, Co w tej sytuacji? Dalej kłaść bezpośrednio wełnę czy jednak folie?
sambor Opublikowano 7 Października 2017 #2 Opublikowano 7 Października 2017 W ostateczności folię możesz dać, ale tak by strop oddychał - czyli paroprzepuszczalną, mogą też być cienkie pilśniowe płyty, ale to drożej wyjdzie.
andrzejlubicz Opublikowano 7 Października 2017 Autor #3 Opublikowano 7 Października 2017 Ale tą paroprzepuszczalną pod wełnę czy na?
sambor Opublikowano 7 Października 2017 #4 Opublikowano 7 Października 2017 Na podłogę! Co ci da na wełnę?
andrzejlubicz Opublikowano 7 Października 2017 Autor #5 Opublikowano 7 Października 2017 To chyba odpuszczę całkiem, po co paroprzepuszczalna pod wełnę skoro bez też ta para będzie przechodziła? ;)
automatyk Opublikowano 8 Października 2017 #6 Opublikowano 8 Października 2017 żadnych folii nie kładź
andrzejlubicz Opublikowano 9 Października 2017 Autor #7 Opublikowano 9 Października 2017 https://www.leroymerlin.pl/izolacja-budynkow/welna-mineralna-styropian/welna-mineralna/welna-szklana-essentia-roll-ursa,p404997,l396.html Może być taka wełna? Czy lipa? Planuje 2x15cm na zakładkę.
Vlad24 Opublikowano 9 Października 2017 #8 Opublikowano 9 Października 2017 żadnych folii nie kładźNie był bym taki kategoryczny. Jak nie położy, to będzie mu się wilgoć kondensowała w wełnie.Ja bym pogrzebał w tych trocinach i sprawdził co jest między nimi a stropem. Jak nic nie ma to folja obowiązkowo pod wełnę.
automatyk Opublikowano 13 Października 2017 #9 Opublikowano 13 Października 2017 folie sie daje pod przegroda a nie za, czyli pod sufitem czyli przy najbizszym remoncie o ile bedzie instalowany gk a nigdy za przegrodą ,to jest tak samo logiczne jak fakt że nikt nie streczuje domu przed połozeniem izolacji zewnętrznej w postaci styropianu czy wełny
Vlad24 Opublikowano 14 Października 2017 #10 Opublikowano 14 Października 2017 Źle zdefiniujesz przegroszę. Teraz punkt rosy wypada gdzieś wewnątrz płyty stropowej, po ułożeniu 30cm wełny ten punkt przeniesie się do wełny. Jak nie odizoluje jej od wilgoci, to zrobi się z niej gnój.
automatyk Opublikowano 14 Października 2017 #11 Opublikowano 14 Października 2017 ale para nie moze siedzieć pod folią czyli na beton nie daje sie folii i na to wełny dokładnie wkleiłes to co opisałem wcześniej czyli izolacja przeciw wilgoci przed przegrodą
Vlad24 Opublikowano 14 Października 2017 #12 Opublikowano 14 Października 2017 Może natomiast siedzieć pod folią, a nad płytą karton-gipsową? :) Wilgoć nie jest groźna dopóki jest w postaci pary wodnej, problemem staje się dopiero jak przejdzie w fazę wodną. Do tego może dojść tylko po przejściu punktu rosy, a ten z kolei znajduje się dopiero gdzieś w 30cm warstwie wełny.
krisgie Opublikowano 14 Października 2017 #13 Opublikowano 14 Października 2017 Gdybym układał wełnę na stropie betonowym to obowiązkowo dałbym paroizolację na betonie. A na wełnę albo nic albo coś paroprzepuszczalnego. Sprawna wentylacja poradzi sobie z pomieszczeniami poniżej a nie zawilgocimy wełny a jeśli już to będzie miała szansę odparować. Dom ma "oddychać" przez wentylację a nie przez przegrody.
chaopao Opublikowano 16 Października 2017 #14 Opublikowano 16 Października 2017 Dlaczego ma kłaść folie skoro to jest poddasze nieużytkowe..
teres Opublikowano 16 Października 2017 #15 Opublikowano 16 Października 2017 Żeby wilgoć nie pojawiła się w wełnie.
chaopao Opublikowano 17 Października 2017 #16 Opublikowano 17 Października 2017 Czy folia będzie konieczna? Warstwy ocieplenia na strychu nie trzeba zabezpieczać od środka folią opóźniającą przepływ pary wodnej (folią paroizolacyjną), gdyż na nieogrzewanym poddaszu para nie będzie się koncentrować w takim stopniu jak na poddaszu ogrzewanym. Autor: "Murator" z popularnego serwisu... I teraz jedni dają folie a drudzy nie...
Gość berthold61 Opublikowano 17 Października 2017 #17 Opublikowano 17 Października 2017 Ja bym tam foli za żadne skarby nie dawał i nikt by mnie na to nie namówił
form Opublikowano 17 Października 2017 #18 Opublikowano 17 Października 2017 to jest tak samo logiczne jak fakt że nikt nie streczuje domu przed połozeniem izolacji zewnętrznej w postaci styropianu czy wełny Jak widać nie dla wszystkich ;) Zafiksowanie na punkcie rosy, a kwestia właściwości dyfuzyjnych i wentylacji to cichosza.
krisgie Opublikowano 17 Października 2017 #19 Opublikowano 17 Października 2017 Pytanie jak powinno się to wykonać żeby było dobrze bo każdy mówi co innego :D .
Hermogenes Opublikowano 17 Października 2017 #20 Opublikowano 17 Października 2017 Opiszę na własnym przykładzie 20 lat wstecz na istniejącą warstwę 10 cm trocin położyłem 10 cm styropianu fasada. Po kilku latach jak był dostęp do internetu naczytałem się że to tak nie wolno gdyż tyle wody będzie się zbierać pod styropianem że pewnie zaraz zacznie kapać z sufitu zgodnie z prawem ciążenia ser. Newtona .Świadom tego wcale tam nie zaglądałem ,aby się nie stresować że bakterie drzewne zjadły już dawno te trociny. Nieświadomym podpowiem iż one bardzo lubią wilgotne ciepłe środowisko. Sytuacja ( trzeba było przeprowadzić kabel do anteny internetowej) w tamtym roku zmusiła mnie do podniesienia fragmentu "ocieplenia" .Jakież było zdziwienie kiedy moim oczom ukazała się warstwa suchutkich jak przysłowiowy pieprz trocin żadnej bakterii nie widziałem ani też strumieni wody zalewających strop, nie miałem też nigdy w rękach tak lekkich wysuszonych pewnie do 0 trocin. Moje wnioski są takie wszystko zależy zapewne od warunków gospodarki zasobami wodno powietrznymi w całym obiekcie.poz Hermogenes
Vlad24 Opublikowano 17 Października 2017 #21 Opublikowano 17 Października 2017 Czy folia będzie konieczna? Warstwy ocieplenia na strychu nie trzeba zabezpieczać od środka folią opóźniającą przepływ pary wodnej (folią paroizolacyjną), gdyż na nieogrzewanym poddaszu para nie będzie się koncentrować w takim stopniu jak na poddaszu ogrzewanym. Autor:[/size] "Murator" z popularnego serwisu... I teraz jedni dają folie a drudzy nie... Mylisz pojęcia. Twoje poddasze jest nieogrzewane i nieocieplone. To z czym masz dylemat, to ocieplenie używanego i ogrzewanego piętra.
Vlad24 Opublikowano 17 Października 2017 #22 Opublikowano 17 Października 2017 Opiszę na własnym przykładzie 20 lat wstecz na istniejącą warstwę 10 cm trocin położyłem 10 cm styropianu fasada. Po kilku latach jak był dostęp do internetu naczytałem się że to tak nie wolno gdyż tyle wody będzie się zbierać pod styropianem że pewnie zaraz zacznie kapać z sufitu zgodnie z prawem ciążenia ser. Newtona .Świadom tego wcale tam nie zaglądałem ,aby się nie stresować że bakterie drzewne zjadły już dawno te trociny. Nieświadomym podpowiem iż one bardzo lubią wilgotne ciepłe środowisko. Sytuacja ( trzeba było przeprowadzić kabel do anteny internetowej) w tamtym roku zmusiła mnie do podniesienia fragmentu "ocieplenia" .Jakież było zdziwienie kiedy moim oczom ukazała się warstwa suchutkich jak przysłowiowy pieprz trocin żadnej bakterii nie widziałem ani też strumieni wody zalewających strop, nie miałem też nigdy w rękach tak lekkich wysuszonych pewnie do 0 trocin. Moje wnioski są takie wszystko zależy zapewne od warunków gospodarki zasobami wodno powietrznymi w całym obiekcie.poz Hermogenes My tu mówimy o ociepleniu wełną, a nie styropianem. Styropian w przeciwieństwie do wełny bardzo słabo przepuszcza parę wodną i nie dochodzi w nim, w jego wnętrzu do jej kondensacji. Nie nasiąka on też wodą tak jak wełna i nie pogarszają się jego właściwości izolacyjne. Nie ma efektu, że w raz z nasiąkaniem punkt rosy przesuwa się do wnętrza i w końcu punkt rosy wypada poniżej warstwy ocieplenia lub na jej powierzchni. Więc u Ciebie nie występuje zjawisko kondensacji, ew w bardzo niewielkim pocencie na szczelina how i łączeniach płyt.
Hermogenes Opublikowano 17 Października 2017 #23 Opublikowano 17 Października 2017 Dobrze tu nie chodzi o mnie wtrąciłem się do tematu tylko napisz proszę o którą wodę tutaj chodzi czy tą która dostanie się do wełny od strony strychu ,czy może o inną.poz Hermogenes ps nie bierz tego do siebie.
Vlad24 Opublikowano 17 Października 2017 #24 Opublikowano 17 Października 2017 Chodzi o wodę zawartą w powietrzu w pomieszczeniu ogrzewanym, a zjawisko kondensacji można obserwować na zbiorniku wody od WC, na zimnym piwie, czy w przypadku nie działającej wentylacji na oknach. Wszędzie tam gdzie ciepłe powietrze będzie się stykało z zimną powierzchnią może dochodzić do wykraplania się pary wodnej.
Hermogenes Opublikowano 17 Października 2017 #25 Opublikowano 17 Października 2017 To zjawisko znam dlatego się wtrąciłem przecież w przypadku autora tematu pomieszczenie nie jest ogrzewane, ba ma nawet wstępną warstwę termoizolacyjną. Za chwilę ktoś może napisać że folię też kładziemy między warstwy wełny . Dlatego tak drążę temat wiem też że woda skrapla się na zimnym powietrzu jeśli napływa ono do warstwy ciepłego o dużej wilgotności. poz Hermogenes
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.