Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problemy Z Przyrostem Temperatury Pieca


PepsiCola86

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów,

 

na początek chciałem zaznaczyć, że jestem tutaj nowy i moja wiedza nie jest duża na ten temat. Starałem się szukać rozwiązania na forum ale wszelkie tematy nie do końca omawiały mój problem. 

W zeszłym roku wymieniłem piec na nowy (stary był już przepalony). Kupiłem piec z firmy Lawa uniwersalny z nadmuchem 12KW. Mieszkam w nieocieplonej kamienicy w mieszkaniu na piętrze 53 m2. Piec znajduje się w piwnicy. Problem pojawił się w zasadzie od samego początku. Podczas palenia w piecu niemalże za każdym razem dochodzi do zagotowania wody. Próbowałem już różnych rozwiązań. Wymieniałem pompkę na nową, sterownik, zmniejszałem palenisko itp. Palenie zeszłej zimy wyglądało tak, że nakładałem max 2 szufle po czym leciałem w środku nocy do piwnicy zbijać temperaturę bo zbliżała się do 90 - 100 stopni. Najpierw wygląda to obiecująco bo piec nabije zadaną temperaturę powiedzmy 45 stopni i się utrzymuje. Po 2-3 godzinach temperatura zaczyna wzrastać i rośnie powoli aż się zagotuje. Co może być przyczyną? Nieszczelny piec? Zła instalacja? W tym sezonie stoję przed dylematem czy kupować kolejny piec czy uda się uratować ten?

 

Z góry dziękuje za wszelkie wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie da sie uratować jak wywalisz dmuchawkę,doszczelnisz wszystkie drzwiczki i zmniejszysz palenisko.Jaki masz ten kociołek-DS,GS?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o dmuchawę to miałem podejrzenia, że klapka się nie domyka, więc założyłem dodatkowe obciążenia żeby ją przeważały i zmniejszyłem moc dmuchawy tak aby nie przeważyło śruby. Co do paleniska to pisałem, że zmniejszyłem. Wyłożyłem tylną ściankę cegłami szamotowymi. Przerwy w podtrzymaniu ustawiłem aktualnie na 4 sekundy co 3 minuty. Rozumiem, że DS to dolne spalanie a GS to górne. W takim wypadku mam GS. 

W jaki sposób dodatkowo uszczelnić piec? Drzwiczki mają sznur. Na dole mam klapkę (chyba do palenia drewnem). Na wszelki wypadek całą zabezpieczyłem zaprawą szamotową żeby nie dostawało się przez nią żadne powietrze. Zauważyłem tylko jedną rzecz. Gdy otworzę drzwiczki paleniska to na dolnej ściance są 3 otwory. Teoretycznie może się nimi dostawać powietrze do środka ale zostały tam one zrobione celowo zapewne aby zapobiegać nadmiernemu gromadzeniu gazów przy paleniu miałem. Jeszcze jedno mam czopuch kwadratowy a otwór do komina okrągły. Mam założoną przejściówkę możliwe jest że tamtędy dostaje się powietrze? Piec nie jest włożony bezpośrednio do komina tylko tak jak pisałem jest przejściówka i rura, która wchodzi do komina. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bałem się ustawiać przedmuchy większe niż co 3 - 4 minuty z obawy przed nadmiernym zbieraniem się gazów. Sporo się naczytałem o skutkach przegrzania pieca i innych przykrych przypadkach i wręcz wpadam w paranoje żeby nic nie zniszczyć. Niby mam układ otwarty ale jakoś nie czuje się komfortowo z myślą, że pójdę spać a w nocy zagotuje się woda.

 

Miarkownik ciągu. Nigdy nie próbowałem palić w ten sposób zawsze myślałem, że sterownik i dmuchawa to lepsze i nowocześniejsze rozwiązanie tym bardziej, że mam dookoła wiele osób które palą w piecach w ten sposób i nikt nie ma z tym problemu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie chcesz miarkownika,wymień ster na taki z algorytmem PID,dmuchawa będzie pracować płynnie w zależności od temp. na kotle i odbioru ciepła nawet na 1% ale ciągle.

Nie musisz się obawiać nagromadzenia gazów i ew. wybuchów.

Może to być np. Płomyk PID,Proton PID,nie są drogie.

 

https://www.domer.pl/regulator-temperatury-sterownik-do-kotla-zasypowego-plomyk-algorytm-pid.html

 

https://www.domer.pl/regulator-temperatury-sterownik-do-kotla-zasypowego-proton-algorytm-pid.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie mają problemu bo ich kociołki są dopasowane mocą do metrażu.Wywal dmuchawkę i jak radził już kolega steruj miarkownikiem,szczelny kocioł nie jest w stanie rozbujać temperatury gdy nie dostanie powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc jeśli nie dławi to nie jest szczelny. Poza tym radzę zdjąć głowice termostatów to będzie pewność, że nie przymykają. A jeśli i to nie pomoże to mniej syp opału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej opału lub grubszy sortyment,czyli węgiel kostka lub drewno w grubych kawałkach.Wtedy palić się bedzie wolniej i tym samym dłużej bez przeciągania temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak,jeżeli jest możliwość to wstawić regulator.Znacznie uspokoi proces spalania podczas wietrznej pogody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może macie rację z tym miarkownikiem. Spróbuję jeszcze wyłożyć resztę ścianek cegłą szamotową i jeżeli nie będzie rezultatu to zaopatrzę się w miarkownik.

 

Mam jeszcze jedno pytanie. Szukam jakiegoś rozwiązania aby w mieszkaniu móc kontrolować temperaturę pieca. Chodzi mi o zwykły podgląd temperatury. Tak jak pisałem na początku. Mieszkam na 1 piętrze a w piwnicy jest piec. Mury w kamienicy są grube więc raczej bezprzewodowy sterownik pokojowy odpada. Są jakieś termometry które mogę wkręcić w grzejnik albo coś w tym rodzaju? Rozglądałem się za czymś takim ale nigdzie nie mogę znaleźć czegoś sensownego. 

 

Poza tym dzięki wszystkim za odpowiedzi. Można na was liczyć ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz nic wkręcać,wystarczy przyłożyć czujnik temperatury do rury grzejnika.Są różne elektroniczne cudeńka za parę złotych.Możesz nawet podciągnąć kabelek przy rurach do samego kotła i mierzyć temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.