Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zapowietrzona Podłogówka ? Problemy Przy Pierwszym Rozpalaniu


Kiziordzn

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od kilku miesięcy mam w mieszkaniu wymieniony piec, założone dodatkowe grzejniki na poddaszu oraz ogrzewanie podłogowe.

Hydraulicy oczywiście wstępnie rozpalali w kotle aby sprawdzić czy wszystko ok. Teraz po kilku miesiącach zacząłem po trochu grzać i jest problem.

 

Przed rozpaleniem w kotle do układu dopuściłem wody, przelała się, odpowietrzyłem wszystkie grzejniki na poddaszu oraz na dole mieszkania.

Zauważyłem, że podłogówka praktycznie w ogóle się nie nagrzewa, mimo, że na piecu temperatura przekracza nastaw (56*C).

Firma, która odpowiada za całą hydraulikę powiedziała, że to normalne i zapewne mam zapowietrzoną podłogówkę.

Tylko jak to odpowietrzyć ?

 

Na początek garść informacji:

 

Kocioł firmy Setlans. Model Plus
Sterownik oryginalny stosowany przez producenta - Ekoster 400 firmy DKSystem.
Do tego dmuchawa WPA 117
Kocioł górnego spalania.

Pompa LFP Experia L 25/40

 

Dorzucam do wszystkiego zdjęcia na samym dole.

 

Tak jak wspominałem - dół grzeje elegancko (3 żeliwne, 3 alu - łącznie 17 żeberek), podłogówka praktycznie w ogóle, grzejniki na poddaszu ( około 50 żeberek + 2 drabinki) grzeją ale mam wrażenie, że nie z pełną mocą.

Pokrętła na grzejnikach odkręcone na full, wszystkie grzejniki odpowietrzone (od razu po odkręceniu leci woda, powietrza nic).

 

Jeśli chodzi o kotłownię to możliwe, że mam źle ustawioną pompę (foto). Podłogówka ma swój odpowietrznik na powrocie (powrót zimny, nie nagrzewa się nic) oraz pokrętło do regulacji (ustawione jak widać na max). Wszystkie zawory odkręcone. 

 

Co jest nie tak Panowie ? Ktoś pomoże ? 

 

 

Zdjęcia w albumie w poniższym linku: https://imgur.com/a/7WdmA

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nie znam się (aż tak) ale chętnie się wypowiem ... a raczej pytanie mam.

 

Czy ja dobrze widzę? Podłogówką steruje głowica termostatyczna umieszczona w kotłowni?

Na zdjęciu z opisem nie jest może pomylone zasilanie poddasza? Bo to się łączy z powrotem podłogówki na moje oko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile metrów tej podłogówki jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jedna pompa do tego wszystkieg?

 

Wysłane z mojego LG-H440n przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podlogowki jest około 9 metrów.

Pompa jedna (nikogo nie bronię ale firma która to montowala ogarnia temat. Pół wsi ma podobne podłączenie podobny metraż i wszystko grzeje tak jak powinno).

 

@piop - rzeczywiście jest coś pomieszane z podpisami.

Zasilanie podłogi jest pierwszym punktem przy wyjściu z pieca. Powrót podlogówki łączy się z powrotem poddasza (po drodze jest ten zawór rtl).

 

Więcej na zdjęciach.

https://imgur.com/gallery/HmnKj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakręć zasilanie grzejników i puść pompę na najszybszy bieg. Swoją drogą odpowietrzenie tej pętli powinno być zrobione przez wykonawców. Druga sprawa OP "stawia" większy opór jak grzejniki i konieczne będzie zdławienie przepływu na rozdzielacz grzejnikowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór na zasilaniu grzejników (o ile to to) ma ściągniętą wajchę, hydraulicy nie kazali tego ruszać.

Na powrocie grzejników mam 2 zawory.

 

Zasilanie OP jest gorące, powrót od odpowietrznika do rtl całkowicie zimny.

 

Możesz zaznaczyć na zdjęciu, które zawory pozamykać ?

 

Widziałem w internecie opcję na odpowietrzanie na zimno. Zamknąć wszystkie zawory prócz zasilania op, pompa na najwyższy bieg włączona i dolewać wody do układu do momentu przelania całej pętli. Co myślicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie OP jest gorące, powrót od odpowietrznika do rtl całkowicie zimny.

 

Odpowietrzasz na zimno!

Ile ty tam tych stopni puściłeś na podłogę. Temperatura zasilania OP nie może przekroczyć 45st. bo możesz zniszczyć wylewkę (popęka od temperatury). Dlatego stosuje się urządzenia ograniczające temperaturę zasilania OP.

 

Widziałem w internecie opcję na odpowietrzanie na zimno. Zamknąć wszystkie zawory prócz zasilania op, pompa na najwyższy bieg włączona i dolewać wody do układu do momentu przelania całej pętli. Co myślicie ?

No tak to widziałem od początku.

 

Na czerwono zawory do zamknięcia. Pompa na najwyższy bieg i gonić aż przestanie bulgotać.

post-56641-0-39849500-1506059401_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór RTL od podłogówki jest w złym miejscu. Winien być bezpośrednio za odpowietrznikiem powrotu podłogówki. Obecnie może on się stale zamykać, ponieważ jest ogrzewany przez rurę do której jest wkręcony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.