Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowe Prawo Budowlane


Ligers

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Mam pytanie odnośnie założenia instalacji C.O w mieszkaniu w kamienicy. Czytałem ze od stycznia zmieniło się prawo budowlane I nie bede potrzebował żadnych pozwoleń nie licząc opini kominiarza I zgody spółdzielni. Czy to prawda ? Dodam ze aktualnie grzeje mieszkanie 50m 2 piecami a chce podłaczyć kocioł I zainstalowac grzejniki.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wszystkie prace musisz miec zgodę obowiązkowo na piśmie.Na  likwidację piecy kaflowych też.Musisz mieć dokumentację techniczną i wszelkie prace musi wykonać osoba z odpowiednimi uprawnieniami. Właściciel budynku musi być pewny ze zrobisz to zgodnie z przepisami.

Tu masz temat w którym zmajdziesz wszystkie odpowiedzi .

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/21391-setlans-9kw-czy-p2ar-kds-pw-7-9-kw/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedzi. Mam jeszcze jedno pytanie. Kominiarz zalecił piecokuchnie max 10kW (10 zgadza sie z moim zapotrzebowaniem) z tym ze zastrzegł ze w instrukcji musi byc podane ze podłączenie nie wymaga indywidualnego kanału w kominie. Szukałem sporo ale we wszystkich instrukcjach albo jest napisane ze wymaga osobnego kanału albo nie ma w ogóle takiej informacji :/

Czy mógłby ktoś polecic mi taka piecokuchnie jakiej wymaga kominiarz ? Najlepiej na terenie śląska badź w sprzedarzy wysyłkowej.

Z góry dzieki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze kazda piecokuchnia wymaga odrębnego przewodu kominowego.

Po drugie nie ma ograniczenia mocy piecikuchni - takie ograniczenie dotyczy montazu kotła(max do 10kW.)w pomieszczeniu niemieszkalnym(kuchnia przedpokój ,garderoba)

Jezeli w kuchni masz zamontowaną kuchnię weglową (trzon kuchenny )to w to miejsce możesz zamontować piecokuchnię - warunek - odrębny przewód kominowy, ktory nadaje się do użytku (o tym decyduje kominiarz) opinia musi być wydana na pismie. Oraz musisz mieć zgodę własciciela budynku(administracja ,wspólnota)oczywiście też na piśmie Na pismie musisz też mieć pozwolenie na wyburzenie piecy kaflowych w pokojach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz juz nie rozumie zupelnie. Przychodzi kominiarz i mowi ze mam wspolny komin z siadem bez kanalow I chce zebym szukal pieca ktory nie istnieje ? To juz farsa jakas. Kominiarz mowi ze mam szukac pieca takiego co w DTR nie pisze ze wymaga pustego kanału w kominie I on podpisze odbior. Skoro twierdzicie ze takich nie ma to jest pat. Czuje ze zostanie mi koza+kaflowy bo innego kominiarza nie ogarne bo ten jest przydzielony na rejon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego przepisy w tej materii są jednoznaczne.Do jednego komina(przewodu kominowego) można podłaczyć więcej piecy , ale to muszą być piece które spełniają warunek pieca szczelnego.Takim piecem jest piec kaflowy ,Zapalasz w takim piecu ,palisz w nim pod nadzorem do momentu nagrzania,po wypaleniu zamykasz go szczelnie (zakręcasz śróbę na drzwiczkach)Zapytaj do jakiego związku należy ten kominiarz ,idz do nich i przedstaw im jego stanowisko - moim zdaniem zadrwił z ciebie.

Czy masz piec kuchenny ? i czy on ma odrębny przewód kominowy.?

Innym rozwiązaniem jest montaż wkladu do pieca kaflowego w pokoju. Często na takie coś zgadzają się kominiarze.

Na forum jest coś na ten temat - pszukaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak. Abstrachujac od tego ze w kuchni mam teraz koze (byla jak sie wprowadzalem) Kominiarz z tego samego zwiazku ale na inny rejon kazał bratu kupić piecokuchnie jednego konkretnego producenta I powiedzial nawet gdzie. Sytuacja jego komina jest podobna ale nie powiedzial mu dlaczego akurat taki piec. W sklepie okazalo sie ze kosztuje 1950 (tym wskazanym przez kominiarza) na szczescie jego instalator dotarl do producenta I kupił go za 1400. Czytałem dzis jego instrukcje I nie bylo nakazu podpięcia do wolnego kanału, ale pozwolenia na podpięcie do wspólnego tez nie :) wiec jezeli przepisy sa jednoznaczne (wierze:) To kominiarze krecą lody ...

Zaczyna mnie to przerastac, a myslalem że przekonac spółdzielnie będzie największym problemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wezme od brata dtr_ke zapytam kominiarza czy taki piec mu pasuje jak stwierdzi ze podpisze to w sumie nie mój problem ze niezgodnie z przepisami. Ciekawe jeszcze co instalator na to. Narazie musze poczekac na zgode spółdzielni pewnie im sie troche zejdzie :)

Dzieki za podpowiedzi. Mam nadzieje ze jakoś ogarne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli w kuchnia macie  zamontowane kozy do jednego przewodu kominowego - to jest to zrobione niezgodnie z przepisami To jedno-drugie -taka sytuacja jest dla was szalenie niebezpieczna - istnieje duze ryzyko że nawet jak nie będziesz palił w swojej kozie ,to i tak możesz ulec zaczadzeniu .to jest tak jak byś miał w kominie dziurę.To sytuacja opisana w przykładzie ktory ci podałem.Przeczytaj  i dowiedz się jak to prawnie rozwiązać. Prawdopodobnie   jest to komin o dużym przekroju i spoldzielnia na własny rachunek powinna zamontować w tym przewodzie dwa lub więcej  odrębnych przewodów kominowych. Dlaczego spółdzielnia ? Dlatego ze to ona prawnie odpowiada za bezpieczenstwo lokatorów i za system ogrzewania budynku. Idz do spółdzielni powiedz ze to co jest w kuchni to jest niebezpieczne( to również powinien zrobić kominiarz w protokołach pokontrolnych) , tam powinny być zamontowane nie kozy a piece kaflowe.Tak stanowią przepisy ,Nawet te stare. które obowiązywały wtedy gdy te kozy montowano.Jak znam życie to prędko zgodzą się na piecokuchnię pod warunkiem że rurę do piecokuchni założysz na własny koszt. Ja bym tak zrobił - choćby dla tego aby zlikwidować tą kozę w kuchni.

Napisz na priwa do autora przywołanego wątku - on ci to dokładnie wytłumaczy .Sam miał identyczną sytuację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wezme od brata dtr_ke zapytam kominiarza czy taki piec mu pasuje jak stwierdzi ze podpisze to w sumie nie mój problem ze niezgodnie z przepisami. Ciekawe jeszcze co instalator na to. Narazie musze poczekac na zgode spółdzielni pewnie im sie troche zejdzie :)

Dzieki za podpowiedzi. Mam nadzieje ze jakoś ogarne

To jest zle rozwiązanie - nie likwiduje zagrożenia dla ciebie i twojej rodziny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec typu koza w kuchni tez nie likwiduje z tego co zdazyłem się tutaj dowiedzieć. Czujnik czadu od poczatku mojej przygody w tym mieszkaniu mi towarzyszy.

 

Poradze sie jeszcze instalatora jak juz bedzie zgoda spółdzielni.

Dziekuje za odpowiedzi

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.