Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Obieg Kotłowy


hamis

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam.

Czy obieg kotłowy, zrobiony w ten sposób, zapewni ochronę powrotu kotła? Ze względu na nisko umieszczone naczynie przelewowe nie mogę dać przed kotłem pompy na powrocie + zaworu 3d termostatycznego - pompa na instalację musi być na zasilaniu. Czy średnica obiegu kotłowego fi18 wystarczy? Chciałbym zrobić to na zalegającej w szafce pompie cyrkulacyjnej cwu (0,1-0,7m3/h).

Kocioł ma wyjście 5/4. Czy zredukować średnicę od razu za wyjściem czy dopiero za trójnikiem na obieg kotłowy?

 

A może jednak lepiej by się sprawdzić zawór 4d ręczny z obiegiem grawitacyjnym po stronie kotłowej (5/4)?

post-65510-0-79059400-1503224946_thumb.jpg

Opublikowano

Taka koncepcja jest poprawna

Opublikowano

A ten zawór bezpieczeństwa na powrocie to do czego?  Na zawór powinno być miejsce na kotle , a jak kocioł ma pracować w układzie zamkniętym to potrzebna jest cała grupa bezpieczeństwa z naczyniem przeponowym ale warunkiem jest posiadanie przez kocioł wężownicy schładzającej.  Koncepcja z pompą mieszającą jest ok 

Opublikowano

Kocioł będzie w układzie otwartym. ZB jest typowo na wszelki wypadek, gdyby coś się stało z naczyniem (przymarzlo), choć to mało prawdopodobne. Zwyczajnie dodatkowe zabezpieczenie dla spokoju sumienia :-)

Opublikowano

Jak ci przymarznie to w takim położeniu ZB w pierwszej kolejności (blyskawicznie) pozbędziesz się wody z kotła .A  ty masz się pozbywać pary.Para jako lżejsza od wody zbiera sie u góry kotła.Dlatego ZB musi być w takim układzie montowany na kotle.

Opublikowano

Czyli montować go na wyjściu z kotła (na trojniku) czy sobie całkowicie darować? W sumie naczynie nie ma prawa przemarznac, bo jest w strefie "prawie" ogrzewanej (nad sufitem podwieszanym, dom parterowy).

 

Jeszcze jedno: czy robić osobno rurę wzbiorcza (spieta z powrotem instalacji) i bezpieczeństwa czy pociągnąć tylko rurę bezpieczenstwa z wyjścia kotła i rozdzielić przed naczyniem? Kocioł 18kw, pompa na zasilaniu.

Opublikowano

Odrebną rure RW  podpina się do powrotu tylko w przypadku pracy dwóch kotłóow pracujących rownolegle. Przy jednym kotle mozna podlaczyc osobno RB I RW ale tylko idące z góry kotła.Ale to jest rozwiazanie nie ekonomiczne .Przepisy mowią że odcinek rury od kotła do naczynia wzbiorczego może być wspólny dla  RB I RW ..

document (35).pdf

Opublikowano

Skąd moje pytanie? Gdzieś kiedyś wyczytałem, że lepiej robić osobno RB (od góry kotła do góry naczynia) i RW (od dołu naczynia do powrotu kotła) z tego względu, że w przypadku zagotowania para ucieka RB, a z naczynia spływa zimna woda, chlodzac kocioł. Ale z drugiej strony jak może splywac, skoro przez naczynie nie ma cyrkulacji?

Czyli w moim przypadku puszczę wspólna RB od góry kotła i zrobię rozgałęzienie dopiero przy naczyniu.

Opublikowano

Jak puścisz dwie rury, to ciepła woda grawitacyjnie będzie ci ogrzewać naczynie wzbiorcze.

Opublikowano

Ok, podsumowując, rzućcie proszę okiem na schemat. Będzie ok? Kocioł ma wyjście 5/4. Czy redukować od razu za śrubunkiem czy po trójnikach obiegu kotłowego?

post-65510-0-64544400-1503420905_thumb.jpg

 

post-65510-0-64544400-1503420905_thumb.jpg

Opublikowano

Jak dodasz RC -to tak - Bez RC (cyrkulacyjna) osobne rury RB I RW nie tworzą obiegu i cyrkulacji nie ma.

Wybacz. Masz rację. Mela cupa.
Opublikowano

Witam.

Tak sobie spoglądam ...na schemat;

Po co jest ten obieg kotłowy, skoro na zasilaniu jest zawór mieszający, którym można chyba ustawić sterowaniem temp. powrotu do kotła, a najlepiej żeby był termostatyczny  i starczyłaby jedna pompa obiegowa  c.o. i  obieg kotłowy . Można dać też zawór termost. na obiegu cwu, żeby załączał potrzebę grzania cwu i wtedy na calości mogłaby być tylko jedna pompa obiegowa na powrocie  kotła.

Chyba że patrzymy tylko na w/w schemat, bez kombinacji.

Jak namieszałem to sorki,
pozdro

Opublikowano

Wg normy średnica przelewu nie może być mniejsza niż RB, czyli minimum cal...

 

Odpowietrzenie pionów - rury będą szły pod sufitem (nie mam innej możliwości), a następnie będą schodzily do grzejników. Na grzejnikach nie będzie więc możliwości odpowietrzenia. Przy zastosowaniu spadków rur, będzie się odpowietrzalo właśnie na automatach.

Opublikowano

Obieg kotłowy jest do podniesienia temp powrotu, a zawór 3d do sterowania temperatura na grzejniki. Można by było dać zawór 4d, ale z nimi same problemy...

Termostatyczny musiałby być przed kotlem z pompą na powrocie, a to odpada, ze względu na nisko powieszone naczynie (budynek parterowy z kotłownia w piwnicy).

 

Obwód CWU jest zrobiony na osobnej pompie i działa to bardzo dobrze, więc zostanie bez przeróbek.

Opublikowano

 

3)Zbyt duza rura przelewowa od naczynia Cu28?(koszty)

 

Poniżej fragment z normy PN-91/B-02413

 

2.7. Rura przelewowa. Wewntrzna srednica rury przelewowej nie powinna by mniejsza niż wewnętrzna średnica rury wzbiorczej i rury bezpieczeństwa.

Rura przelewowa powinna by wyprowadzona nad zlew lub kratkę kanalizacyjną w pomieszczeniu kotłowni lub węzła cieplnego w taki sposób, aby wypływ z niej wody mógł by kontrolowany z miejsca obsługi i miejsca napełniania instalacji ogrzewania.

Rury tej nie wolno łączyć bezpośrednio z kanalizacją  ani wyprowadzać na zewnątrz budynku.

 

Schemat jest dobry, niech kolega weźmie się do roboty

Opublikowano

Witam.

Tak sobie spoglądam ...na schemat;

Po co jest ten obieg kotłowy, skoro na zasilaniu jest zawór mieszający, którym można chyba ustawić sterowaniem temp. powrotu do kotła,

Nie zamontowany w ten sposób. Zawór na tym schemacie miesza czynnik, a nie rozdziela. Żeby rozdzielał to pompa by musiał być przez zaworem.

Opublikowano

Dziękuję za odpowiedzi.

Do roboty się wezmę jak tylko (jeżeli w ogóle) dostane kocioł.

 

Miał być na początku miesiąca, ale coś Przemek się nie wyrabia...

Opublikowano

Zadam jeszcze jedno (mam nadzieje ostatnie) pytanie.

 

Obecnie w instalacji mam naczynie przelewowe 30l ze złączami 3/4". Czy jest sens specjalnie wymieniać je na takie, które ma wejścia 1"? Oczywiście podłączone rury będą CU28.

95% naczyń dostępnych w marketach i lokalnych sklepach ma wejścia właśnie na 3/4"...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.