Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie Podłogowe Parter I Poddasze + Grzejnik Drabinka Łazienka + Dwa Grzejniki W Garażu.


futurree

Rekomendowane odpowiedzi

Powiedzmy, że z kotła będzie wychodzić 55 stopni, na grzejniki wejdzie podobnie i powracać z nich będzie około 40 stopni. Te 40 stopni zmiesza się z wodą powrotną z podłogówki i niechaj spadnie do 30. Podłogówka będzie chciała uzyskać 25 to nie ma opcji by to się udało. Zawór 3D przestawi się na zamknięty od strony sprzęgła i będzie czekać aż temperatura za zaworem spadnie. Podgrzewając w tym czasie podłogę do wartości zbędnej a co za tym idzie będzie podbijać temperaturę w pomieszczeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM,

 

Koledzy przez pospiech wkleiłem wersję ze wspólnymi powrotami :) 

Instalacja jest zrobiona, że każdy z obiegów (podłogówka, grzejnikowy) ma swój niezależny powrót.

 

Dedykowane zestawy pompowe HS25/6, HSM25/6 posiadają pompy wilo yonos para. Co o nich z własnego doświadczenia sądzicie?

Chciałbym mieć pompy z funkcją AUTOADAPT ale oferta buderusa w gotowych zestawach pompowych ich nie przewiduje.

Może pokusić się o wykonanie we własnym zakresie grup pompowych w oparciu o grundfos alpha2, lfp experia? Jednakże doliczając cenę samych modułów MM100 do pomp elektronicznych i osprzęt wychodzi cenowo podobnie jak gotowe kompletne zestawy HS, HSM. Pytanie czy warto i czy tą funkcjonalność wykorzystam? Jakie jest wasze zdanie Koledzy?

 

Pytanie jeżeli mam dwa obiegi - grzejnikowy i podłogówka, na jakich parametrach temperaturowych powinien być ustawiony kocioł pompujący wodę do sprzęgła?

 

POZDRAWIAM, FUTURREE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

POZDRAWIAM,

 

A odpowiecie, doradzicie odnośnie pomp :

 

Dedykowane zestawy pompowe HS25/6, HSM25/6 posiadają pompy wilo yonos para. Co o nich z własnego doświadczenia sądzicie?

Chciałbym mieć pompy z funkcją AUTOADAPT ale oferta buderusa w gotowych zestawach pompowych ich nie przewiduje.

Może pokusić się o wykonanie we własnym zakresie grup pompowych w oparciu o grundfos alpha2, lfp experia? Jednakże doliczając cenę samych modułów MM100 do pomp elektronicznych i osprzęt wychodzi cenowo podobnie jak gotowe kompletne zestawy HS, HSM. Pytanie czy warto i czy tą funkcjonalność wykorzystam? Jakie jest wasze zdanie Koledzy?

 

POZDRAWIAM, FUTURREE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM,

 

Ostatni dylemat odnośnie mocy kotła:

 

Który wybrać do mojej konfiguracji 14 czy 20kW - Buderus GBxx v2 ?

 

Dla przypomnienia - Obecnie pozwoliłem sobie skorzystać z kalkulatora http://cieplowlasciwie.pl. Dla mojego budynku z uwzględnieniem wszystkich obecnych izolacji wychodzi:

Ile ciepła potrzebuje twój dom

Poniższe wyliczenia zakładają utrzymanie w domu przez całą zimę średniej dobowej temperatury 22,0°C.

6,0kW maksymalna moc grzewcza - Tyle będzie potrzebne w "najmroźniejszy" dzień, przy średniej dobowej -20°C

 

2,9kW przeciętna moc grzewcza - Tyle będzie potrzebne w przeciętny dzień zimy, przy średniej dobowej 1,6°C

 

Sambor zaleca 20kW ale on moduluje od 5,2kW a GB072-14kW moduluje od 3,3kW.

Zależy mi na jak najniższej modulacji palika. Jaką moc koledzy zalecacie, pytam jeszcze raz :)

 

POZDRAWIAM, FUTURREE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Cześć,

 

Wracamy do finalizacji zakupu kotła.

 

Instalacja podłogowa wykonana, zalana z MIXO-Kreta.

 

post-73998-0-51384800-1520549427_thumb.jpgpost-73998-0-19502900-1520549495_thumb.jpgpost-73998-0-71775200-1520549535_thumb.jpgpost-73998-0-31431400-1520549561_thumb.jpgpost-73998-0-80286800-1520549616_thumb.jpgpost-73998-0-93010000-1520549644_thumb.jpgpost-73998-0-49477200-1520549693_thumb.jpgpost-73998-0-82684300-1520549803_thumb.jpg

 

W załączeniu pętle jakie wyszły, przepływy, obliczenia z SDG itd.:

 

post-73998-0-03423100-1520549988_thumb.jpg

 

Dla przypomnienia domek 120m2 plus garaż w bryle 38m2. Kubatura 440m3 http://z500.pl/projekt/601/Z292,idealny-wygodny-dom-na-bardzo-waska-dzialke-dla-duzej-rodzinny.html

Podłoga na gruncie XPS 15cm, piętro XPS 5cm, 18cm styropian ocieplenie budynku.

Parter 6 pętli - 363m + dwa grzejniki w garażu PURMO CV21s600x1200 ( 12 st.C )

Piętro 8 pętli - 533m + drabinka łazienkowa SAN 18 05 500x1760 ( 24st.C )

 

Z złączonych wyliczeń przepływy sumaryczne:

- dla podłogówki 1214 l/h ( 35/30 )

- dla grzejników 277 l/h ( 55/45 )

 

Zaproponowano mi:

 

- KOCIOŁ KONDENS. GB072 V2 14KW JEDNOFUNK.

- zasobnik CWU S120/5W biały

- RC310 regulator, biały, FA

- CZUJNIK TEMPERAT. FB EMS AS 1.6 DL

- sprzęgło WHY HKV 2/25/25 (wydajność 2000l/h)

- grupa pompowa z mieszaczem HSM25/6 MM100 (podłogówka)

- grupa pompowa HS25/6 MM100 (grzejniki)

 

 

PYTANIA, WĄTPLIWOŚCI :

 

1. Buderus GB072 14KW czy jednak 20KW ( za rok planuję uruchomić wentylację mechaniczną, są wszystkie kanały).

2. Budować sprzęgło czy bez i tylko na jednej grupie pompowej HSM25/6 a 3 grzejniki bezpośrednio z kotła?

3. Obawiam się, że sprzęgło spowoduje bardzo ograniczoną kondensacje kotła ( ponieważ temp zasilania = temp powrotu ze sprzęgła ).

4. Czy ogólnie do tak małej mocy kotła jest sens dawać sprzęgło?

5. Jak automatyka, regulator RC310 Buderusa steruje temperaturą wody zasilającej sprzęgło? Wiadomo jest czujnik temp sprzęgła ale czy automatyka ma możliwość ingerencji w ustawienia np. DELTY (histereza) spadku temperatury w sprzęgle po której ma się ponownie załączyć kocioł? Czy jednak cały czas jest pilnowana temperatura wody w sprzęgle i non stop grzeje???

 

Pomożecie, chciałbym do końca marca złożyć zamówienie :)

 

POZDRAWIAM, FUTURREE

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłbym na Wolfie CGB-2(zawór 3D z siłownikem na OP+pompa do niego+pompa na grzejniki +moduł mieszcza MM+sterownik BM-2) lub Vaillancie Eco Tec Plus(chyba że się szarpniesz na Eclusiva(3D+pompa +pompa na grzejniki+moduł VR70+sterownik Multimatic VRC700)

Sprzęgło przy twojej instalacji jest nieodzowne(pompa kotłowa nie wodoli)przynajmniej tak wynika z twoich obliczeń,łączny przepływ 1491 l/h

Kocioł 20kW.Samo wykonanie wg.schematu w załączniku,na Wolfie identycznie w Buderusie również(tylko podejrzewam ze przy użyciu tych komponentów które wymieniłeś wyjdzie drożej-stosując grupy pompowe,wygodne to ale drogie)

post-32948-0-01634200-1520580722_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM,

 

Jedno jest pewne, będzie to BUDERUS, mam blisko serwis.

 

1. Koledzy pytanie czy pompy obiegów wtórnych HSM i HS pracują także gdy pompa kotłowa po stronie pierwotnej sprzęgła stoi? Jak ogarnia to automatyka Buderusa ???

 

2. Wolałbym wejść w 14kW ponieważ niżej moduluje z mocą, chyba że ten parametr jest tu drugorzędny gdy jest zabudowane sprzęgło.

 

Doradzicie :)

 

POZDRAWIAM, FUTURREE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1)Pompa kotłowa powinna pracować prawie cały czas aby dostarczyć ciepłą wodę z kotła do sprzęgła,gdyby stała to pompy za sprzęgłem mają tłoczyć chłodną wodę na instalację?

2)Wg.mnie ten "projekt" OP jest niepoprawny, widać to po rozstawach rur wszędzie 15cm? równie dobrze mogłeś dać co 10cm) Nie uwzględnia rodzaju pokrycia podłogi (panel,płytki) a i pewnie obciążenie cieplne dla poszczególnych pomieszczeń jest mocno przybliżone jak to w SDG.To są tylko policzone przepływy w poszczególnych pętlach.

3)Ciekawe czy przy tej grupie pompowej na podłogówkę HSM jest możliwość doboru Kvs zaworu mieszającego aby go nie przewymiarować bo z pewnoscią nie jest to produkt podobny do wyrobu ESBE gdzie grupa pompowa jest wyposażona w tzw. progresywny zawór 3D dzięki któremu można stosować ją zarówno do małych jak i większych instalacji(chyba jedyny taki produkt na rynku)

post-32948-0-88578200-1520667799_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM,

 

 

1)Pompa kotłowa powinna pracować prawie cały czas aby dostarczyć ciepłą wodę z kotła do sprzęgła,gdyby stała to pompy za sprzęgłem mają tłoczyć chłodną wodę na instalację?

2)Wg.mnie ten "projekt" OP jest niepoprawny, widać to po rozstawach rur wszędzie 15cm? równie dobrze mogłeś dać co 10cm) Nie uwzględnia rodzaju pokrycia podłogi (panel,płytki) a i pewnie obciążenie cieplne dla poszczególnych pomieszczeń jest mocno przybliżone jak to w SDG.To są tylko policzone przepływy w poszczególnych pętlach.

3)Ciekawe czy przy tej grupie pompowej na podłogówkę HSM jest możliwość doboru Kvs zaworu mieszającego aby go nie przewymiarować bo z pewnoscią nie jest to produkt podobny do wyrobu ESBE gdzie grupa pompowa jest wyposażona w tzw. progresywny zawór 3D dzięki któremu można stosować ją zarówno do małych jak i większych instalacji(chyba jedyny taki produkt na rynku)

 


Ad.1. Pytam o automatykę buderusa. No właśnie jak to jest gdy w układzie jest sprzęgło? Czy któryś z kolegów na forum miał w praktyce do czynienia z automatyką buderusa gdy jest sprzęgło? W/g mnie Idea pracy ciągłej pompy kotłowej = duże zużycie gazu.

 

Ad.2 Co do rozstawu rur są co 15cm a w strefach brzegowych co 10cm ( tam gdzie okna i ściana zewnętrzna). Co do przepływów to zostały o 25% przewymiarowane w stosunku do wyliczeń z SDG.

 

Ad.3. Grupy pompowe HSM w zależności od zastosowanej pompy mają:

post-73998-0-16120800-1520673959_thumb.jpg

 

 

POZDRAWIAM, FUTURREE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ad.1. Pytam o automatykę buderusa. No właśnie jak to jest gdy w układzie jest sprzęgło? Czy któryś z kolegów na forum miał w praktyce do czynienia z automatyką buderusa gdy jest sprzęgło? W/g mnie Idea pracy ciągłej pompy kotłowej = duże zużycie gazu.

 

 

Zasada jest taka sama, automatyka też podobna, tylko inne moduły sterujące

 

A idea ciągłej pracy pompy kotłowej nie jest jednoznaczna z większym zużyciem gazu.

 

Dlaczego tak sądzisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ad.1. Pytam o automatykę buderusa. No właśnie jak to jest gdy w układzie jest sprzęgło? Czy któryś z kolegów na forum miał w praktyce do czynienia z automatyką buderusa 

\

Jak to różnica czy jest sprzęgło czy go nie ma - to trzeba policzyć i dobrać odpowiedni schemat oraz automatykę do tego schematu.

Tu znajdziesz wszystko  https://www.buderus.com/pl/pl/profesjonalisci/pomoce-projektowe/materialy-projektowe/

 

Poniżej przykładowy układ wg twoich potrzeb i zachcianek

Sam kocioł może wyjdzie taniej, ale automatyka jest droga i jest jej dość dużo.

post-18578-0-16275400-1520682318_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A  jak tak zapytam z jaką najnizsza modulacja mocy może pracować kocioł gazowy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracuje teraz na blokach deweloperskich w bloku 4 mieszkania po 85m2  , całość podłogówka kotły jakie sa tam zainstalowane to Dietrich , nie wiem jakiej mocy 

Instalacja standard , miedz 28 do rozdzielacza który jest pod kotłem , z rozdzielacza 10 pętli na budynek 

kocioł nie jest w stanie np utrzymać stabilnie temperatury  28-30* ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

\

Jak to różnica czy jest sprzęgło czy go nie ma - to trzeba policzyć i dobrać odpowiedni schemat oraz automatykę do tego schematu.

Tu znajdziesz wszystko  https://www.buderus.com/pl/pl/profesjonalisci/pomoce-projektowe/materialy-projektowe/

 

Poniżej przykładowy układ wg twoich potrzeb i zachcianek

Sam kocioł może wyjdzie taniej, ale automatyka jest droga i jest jej dość dużo.

 

WITAM,

 

Sambor zaproponowany układ buderusa jest mi znany :) Ale czy jest optymalny??? Poza tym jest to propozycja dość nieaktualna, widać buderus nie aktualizuje na bieżąco. Teraz mamy już moduły MM100, RC310FA, RC100 itd.

 

Koledzy moja aktualna wycena zestawu:

 

1. Kocioł Buderus GB072-14 v2, zbiornik CWU S120.5, RC310FA, AS1.6
2. Sprzęgło-rozdzielacz buderus WHY/HKV 2/25/25
3. Grupa pompowa z mieszaczem i modułem MM100 -  HSM 25/6
4. Grupa pompowa bez mieszacza z modułem MM100 - HS25/6

5. Czujnik temperatury sprzęgła T0.

 

+ osprzęt instalacyjny ( grupa bezpieczeństwa na CWU + naczynie 12l, pompa cwu star-z)

+ rurki miedziane 3m, kolanka, odprowadzenie kondensatu, zaworki)

+ odprowadzenie spalin trójnik + 1,5 rury poziomej 80/125 + art.elektryczne

+ robocizna 2.200 z rozruchem

 

Za całość przedstawiciel buderusa życzy sobie 16.250pln (8%Vat - usługa - kotłownia gazowa).

 

Jak Waszym zadaniem ??? Drogo? Tanio? Optymalnie?

 

I pytanie odnośnie grupy pompowej HS brać z pompą 25/6 czy 25/4???

 

POZDRAWIAM, FUTURREE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM,

 

Wiem, że mnie zganicie ale dziś odbyłem rozmowę z serwisantem BUDERUSA i padło pytanie ze sprzęgłem czy bez:

 

I WARIANT:

post-73998-0-77527400-1520973711_thumb.jpg

 

II WARIANT:

post-73998-0-28690400-1520973725_thumb.jpg

 

Wiem, że większość z WAS obstawi wariant I bo tak zaleca buderus i SERWISANT :)

 

Ale na zadanie pytania Serwisantowi:

 

1. W którym układzie będzie lepiej kondesował kocioł - odp. Serwisanta - w II-gim wariancie zimniejszy powrót = lepsza kondensacja.

2. Co limituje zastosowanie II wariantu - odp. Serwisanta - praca szeregowa pompy kotłowej z pompą podłogówki, pompa kotłowa dodatkowo obciążona zasilaniem 3 grzejników.

3. Ok ale pompa podłogówki z zaworem mieszającym (zjawisko podmieszania) to osobny obieg i dla temp. 45st.C winna spokojnie zagwarantować poprawną pracę podłogówki - tak / nie ? - odp. Serwisanta - robiłem kilka takich układów - kilka chodzi, resztę przerabiałem.

4. A te które chodzą poprawnie bez sprzęgła to dlaczego ??? odp.Serwisanta -  przynajmniej jeden grzejnik rozkręcony na MAXA - zachowany przepływ w obiegu CO - hmm:)

 

I co który wariant obstawiacie ??? :)

 

POZDRAWIAM, FUTURREE

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy, zrobiony książkowo.

W drugim przypadku będziesz miał przypadek rozgrzewania podłogówki i wtedy nie ruszą Ci kaloryfery (podłogówka wciągnie prawie cały przepływ, chyba że mocno podbijesz temp. zasilania). Zawsze będziesz musiał mieć wyższą temperaturę zasilania, tak, żeby podłogówka nie brała całego przepływu.

Nie byłbym też taki pewien, co do cieplejszego powrotu w pierwszym przypadku. W końcu kocioł wystarczy, że zmniejszy moc pompy i już będzie coraz chłodniejszy powrót ze sprzęgła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ci inni koledzy lepiej wytłumaczą, ale dla mnie ten projekt jest jakąś paranoją.

Nie ważne czy będzie 1, 2 czy ew inny wariant 

Przelicz to jeszcze raz i przyjrzyj się wynikom

 

Sambor:) Liczyć można na różne sposoby :) a rzeczywisty układ i tak wszystko zweryfikuje czy jest poprawny.

 

Z Historii tego wątku kalkulator KAN-TCHERM :

post-73998-0-76377900-1520979750_thumb.jpg

Rozstawy rur, pex 18x2, ilości pętli.

 

Kalkulator SDG - moja wykonana rzeczywistość:

post-73998-0-44272000-1520979867_thumb.jpg

Pętle jakie wyszły w rzeczywistości (długości) i dla nich policzone przepływy (rozstaw 15cm, strefy brzegowe 10cm).

 

Wyniki końcowe : przepływ dla podłogówki - 1215l/h, przepływ dla CO - 277l/h

 

Koledzy ostatecznie, w który wariant się pchać :)  Wskazanie Teresa już znam, dzięki :) są zwolennicy innego, optymalnego rozwiązania ??? Czekam na konstruktywne propozycje.

 

POZDRAWIAM, FUTURREE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor:) Liczyć można na różne sposoby :) a rzeczywisty układ i tak wszystko zweryfikuje czy jest poprawny.

 

Z Historii tego wątku kalkulator KAN-TCHERM :

 

Wyniki końcowe : przepływ dla podłogówki - 1215l/h, przepływ dla CO - 277l/h

 

 

To nie wiem dlaczego w poprzednim swoim poście - tym ze schematami podajesz że przeplywy max 2000l/h ?

Dla mnie tylko 1 wariant ma sens, ale z kotłem min 20kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 WITAM,

 

Max. przepływ 2000l/h tyczy się rozdzielaczo-sprzęgła buderusa WHY HKV 2/25/25 https://kran.tychy.pl/sprzeglo-rozdzielacz-why-hkv-2-25-25-rozdzielacz,3,97019,97296

 

Sambor dlaczego 20kW - moduluje od 5,1kW, kocioł 14kW - moduluje od 3,2kW. Czy w mojej aplikacji  dolnej min. modulacji palnika nie wykorzystam?

 

Pozdrawiam, FUTURREE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.