olinek Opublikowano 8 Maja 2017 #1 Opublikowano 8 Maja 2017 Witam ekspertów , potrzebuje porady w sprawie przeróbki ogrzewania , ale moje pytania są takie raczej ogólnobudowlane . Zamierzam zamienić okno w pokoju na parterze na drzwi tarasowe rozsuwane i w związku z tym będę musiał zlikwidować grzejnik pod dotychczasowym oknem. W pierwszej wersji rozważałem grzejnik kanałowy wzdłuż drzwi tarasowych + ogrzewanie podłogowe , ale zrobię raczej tylko podłogówkę. W związku z tym pytania czy moja koncepcja jest słuszna i czy to się sprawdzi : 1. Zasilenie planowanej podłogówki z zasilania dotychczasowego grzejnika poprzez grupę pompowo mieszającą z rozdzielaczem na ścianie garażu który jest obok tego pokoju - pokój ma ca. 25 m2 , więc będą dwa obiegi po około 80 mb. 2. Pytanie ogólnobudowlane ;) : w tej chwili jest podłoga na gruncie - panele na betonie a pod betonem tylko podsypka z piasku , bez ocieplenie. Moja koncepcja : rozwalenie podłogi , wybranie piasku i ewentualnej ziemi na około 30 cm , wykonanie zagęszczonej podsypki z keramzytu impregnowanego około 12 cm , bez chudego betonu , na to izolacja przeciwwilgociowa , na to płyty styroduru XPS KNAUF 10 cm , płyty systemowe KNAUF Therm EXPERT FLOOR HEATING 20 mm , ogrzewanie rury 16 mm , a na to wylewka anhydrytowa Knauf FE 50 Largo i prawdopodobnie deski warstwowe barlineckie. Problemem będzie na pewno wykonanie wylewki anhydrytowej , bo powierzchnia nie jest wielka , ale może się jakaś firma znajdzie ? Czy to rozwiązanie ma sens i sprawdzi się w całości ? P.S. W tej chwili w domu tylko grzejniki , kocioł gazowy kondensacyjny.
piop Opublikowano 9 Maja 2017 #2 Opublikowano 9 Maja 2017 Nie sprawdzi się. Ta wylewka anhydrytowa tylko wyrównuje, w twoim pomyśle brakuje warstwy nośnej podłogi. Czyli przy takim układzie na ogrzewanie dajesz jastrych cementowy ewentualnie potem wylewka. Nie potrzebnie mieszasz materiały, możesz dać ocieplenie albo z kermazytu albo xps. Jak kładziesz xps rury możesz zamocować na klipsy, albo coś innego. Styropianowe kształtki na rury ogrzewania są po prostu drogim bajerem, izolacyjnie już nic nie wnoszą skoro masz grubo xps albo kermazyt.
olinek Opublikowano 9 Maja 2017 Autor #3 Opublikowano 9 Maja 2017 Dzięki za sugestię ! Nie jestem budowlańcem i wiedzę mam taka raczej internetową , ale wszędzie gdzie opisują wylewki anhydrytowe , jest ona traktowana jak najbardziej jako warstwa nośna o lepszych parametrach niż jastrych cementowy. Keramzyt impregnowany wymyśliłem sobie ,dlatego że, okresowo na terenie gdzie stoi dom bywa dosyć wysoki poziom wód gruntowych i przypadkowo w czasie przeróbki kotłowni zauważyłem , ze podsypka pod wylewką jest miejscami wilgotna , a keramzyt impregnowany nie ma zdolności podciągania wody i powinien się tutaj dobrze sprawdzić jako warstwa wyrównująca i nośna , a xps na ten keramzyt to w zasadzie dopiero warstwa izolacyjna. Płyty systemowe to jest taka moja fanaberia , na pewno nie jest to konieczne, ale solidnie wygląda i na pewno stabilizuje ułożone rury przy zalewaniu podłogi.
sambor Opublikowano 10 Maja 2017 #4 Opublikowano 10 Maja 2017 Jak masz tak robić jak napisałeś w poście 1 to szkoda twojej kasy. Ale to wiedza internetowa, a internet to potęga :P
olinek Opublikowano 10 Maja 2017 Autor #5 Opublikowano 10 Maja 2017 Nie jestem fachowcem dlatego pytam , może jakoś bliżej co jest nie tak ? Będzie mi łatwiej zrozumieć.
olinek Opublikowano 10 Maja 2017 Autor #6 Opublikowano 10 Maja 2017 Nie zdążyłem edytować i dlatego post pod postem - sorry Pomysł na podłogę jako taki nie jest mojego autorstwa ;) , oparłem się na tym : http://leca.pl/rozwiazania/podloga-na-gruncie-z-ogrzewaniem-podlogowym-na-eps-lub-xps/ Na stronie tej firmy są opisy różnych rozwiązań, sprawiają wrażenie ,że wiedzą o czym piszą .
sambor Opublikowano 10 Maja 2017 #7 Opublikowano 10 Maja 2017 Ale ta wiedza jest autorstwa sprzedawcy keramzytu - i dobrze. Reklama dźwignią handlu. Zauważ, że masz podane - dla pomieszczenia ( piwnicy) suchego, a u ciebie podchodzi ponoć woda ( wilgoć) i całe zagęszczenie, na którym będzie leżeć ta podłoga może się poprzemieszczać - wystarczą 2-3mm i rury popękają wraz z wylewką. Powinno być tak jak kolega podał w poście 2 - zagęszczony piasek, na to wylewka na wylewkę folia, styropian, rury, wylewka górna. Z czego będzie ta wylewka górna to pikuś - beton klasyczny czy anhydryt (też beton) to mało istotne, ważne aby się całość w dół nie opuściło, lub nie popękało od ruchów gruntu.
olinek Opublikowano 11 Maja 2017 Autor #8 Opublikowano 11 Maja 2017 Dziękuję za opinię , co prawda nie po mojej myśli , ale przynajmniej podparta argumentami ;) Do szukania takich "dziwnych" rozwiązań zmusza mnie brak czasu , cała akcja od wyniesienia mebli do wylania wylewki musi zmieścić się w max 10-u dniach, a skierowała mnie na taki pomysł obserwacja budowy nowej hali produkcyjnej w naszej firmie. Hala przeznaczona do produkcji ( budowa maszyn ) a więc duże obciążenia , jest ogrzewana ogrzewaniem podłogowym , a wykonane to zostało tak : po zdjęciu gleby urodzajnej na wyrównane ( spychaczem ) i zagęszczone ( zwykłą dużą zagęszczarką ) podłoże wysypana została warstwa szkła spienionego , która po zagęszczeniu miała 30 cm grubości , na to rozłożona została folia , bezpośrednio na to ułożone zostało ogrzewania podłogowe i to wszystko zalane zostało wylewka betonową i na tym koniec , po zatarciu na gładko podłoga była gotowa , do dzisiaj , a minęło 7-8 miesięcy , nie ma na niej nawet najmniejszej ryski . Pomyślałem, że skoro firma , która robi to z powodzenie od lat , tak wykonuje posadzkę przemysłową przewidzianą na duże obciążenia , to sprawdzi się to tym bardziej przy podłodze w domu , jedyna zmiana to zamiast szkła keramzyt , ale to materiały w sumie dosyć podobne.
sambor Opublikowano 11 Maja 2017 #9 Opublikowano 11 Maja 2017 Ale w warunkach domowych nie zagęścisz tak jak powinno być zagęszczone , dodatkowym problemem może okazać się wilgoć. Jak uważasz, że dasz radę to zrobić prawidłowo to zrób to, nie wiem z resztą po co się pytasz. Robisz i ew przedstawiasz wrażenia z efektów pracy.
olinek Opublikowano 11 Maja 2017 Autor #10 Opublikowano 11 Maja 2017 Pytam , bo może ma ktoś doświadczenia z taką podłogą . Zagęszczane to było zwykłą zagęszczarką spalinową , a wiec tutaj nie widzę problemu , materiał jest absolutnie odporny na wilgoć i według zapewnień może , a nawet jest zalecany , do stosowania na terenach podmokłych i niestabilnym gruncie , więc tak jak napisałeś : robię , ale jednak ze szkła piankowego i zdaję relacje ! Decyzja zapadła ! mam jeszcze pytanie czy takie rozwiązanie jakie opisałem na wstąpię się sprawdzi : 1. Zasilenie planowanej podłogówki z zasilania dotychczasowego grzejnika poprzez grupę pompowo mieszającą z rozdzielaczem na ścianie garażu który jest obok tego pokoju - pokój ma ca. 25 m2 , więc będą dwa obiegi po około 80 mb. PS . tak to mniej więcej wyglądało jak na zdjęciu .
papasmurfek Opublikowano 11 Maja 2017 #11 Opublikowano 11 Maja 2017 Jedna uwaga, z tym zagęszczaniem mechanicznym zagęszczarką radził bym ostrożnie aby nie rozepchnąć fundamentów na których stoją ściany
olinek Opublikowano 11 Maja 2017 Autor #12 Opublikowano 11 Maja 2017 Dziękuje za uwagę , ale z tym raczej nie powinno być problemu , ponieważ fundamenty są praktycznie w całości zatopione w gruncie.
papasmurfek Opublikowano 11 Maja 2017 #13 Opublikowano 11 Maja 2017 Gratuluje optymizmu. Rzeczywistość wygląda zgoła inaczej....
olinek Opublikowano 20 Maja 2017 Autor #14 Opublikowano 20 Maja 2017 Witam ponownie , chciałbym doprecyzować pytanie z postu 1 i 10 . Przewertowałem forum i wszystkie tematy na temat ogrzewania podłogowego zasilanego z grzejnika , wychodzi na to, że samo ogrzewanie zrobione według mojego pomysłu będzie działać dobrze , dla orientacji schemacik jak to ma wyglądać : schemat co.pdf mam jednak dodatkowe pytania : 1. czy dodatkowa pompa wstawiona w takim miejscu nie zakłóci pracy całej instalacji napędzanej pompą w kotle gazowym , grzejnik do likwidacji jest ostatnim grzejnikiem przed kotłem ? 2. jak rozwiązać automatyczne wyłączanie pompy podłogówki w okresach kiedy kocioł nie pracuje ? 3. jaki optymalny zestaw pompowo mieszający zastosować - trzy pętle po mniej więcej 80 mb na powierzchni 25 m2 - zestaw nie musi być z tych najtańszych - ma działać dobrze i długo ! 4. w tej chwili w pokoju w którym ma być przeróbka wisi sterownik/regulator pokojowy , czy zostawić go tutaj czy przenieść go do innego pomieszczenia ? Ogrzewanie podłogowe działać będzie niejako " przy okazji " w instalacji grzejnikowej , cała instalacja działa na zasadzie start - stop według sygnałów ze sterownika i tutaj mam obawy , przy pozostawieniu sterownika w pokoju z planowaną podłogówką kocioł pracował będzie tak długo aż podłoga i pomieszczenie się nie zagrzeje , czyli przypuszczalnie za długo dla potrzeb innych pomieszczeń , to można załatwić termostatami na grzejnikach i liczyć się niestety z taktowaniem kotła , ale w drugą stronę , przy dużej bezwładności i wolnym stygnięciu zagrzanej podłogi sterownik nie da sygnału do startu kotła i w innych pomieszczeniach może być zimno. Przeniesienie sterownika gdzie indziej spowoduje poprawną prace całej instalacji ,ale czas pracy kotła będzie ,zwłaszcza w okresach przejściowych , przypuszczalnie za krótki żeby zagrzać podłogę w tym jednym pokoju. Proszę oczywiście wszystkich o pomysły jak rozwiązać to optymalnie , ale osoby znające temat z własnego doświadczenia szczególnie mile widziane ;)
odpowietrznik Opublikowano 20 Maja 2017 #15 Opublikowano 20 Maja 2017 Jeżeli wydajność pompy kotłowej jest większa od sumy przepływów w obiegu grzejnikowym i podłogowym to układ powinien działać poprawnie,a jeżeli nie to potrzebne jest sprzęgło hydrauliczne Na podłogówkę zawór mieszający 3D a nie 4D.Mogą być problemy ze średnicami rur w istniejącej już instalacji,podlogówka jest na samym końcu a przed nią "wisi" już kilka grzejników.
olinek Opublikowano 21 Maja 2017 Autor #16 Opublikowano 21 Maja 2017 Dziękuję za odpowiedź ! Precyzyjne ustalenie przepływów jest w przypadku tej instalacji chyba niemożliwe , jest to instalacja ,która działała wcześniej grawitacyjnie oparta na rurach o dużych przekrojach , po remoncie wymienione zostały grzejnik na aluminiowe i dołożone zostały grzejniki w łazience ( drabinka ) i kuchni ( płytowy ) ale one zasilane są z oddzielnego obiegu . W sumie w całej instalacji pracuje teraz : 1 drabinka ,1 grzejnik płytowy , 11 grzejników aluminiowych po 10 żeberek i jeden grzejnik aluminiowe 20 żeberek - ten jest właśnie do likwidacji. Grzejnik do likwidacji - 20 żeberek - pracuje jako ostatni w oddzielnym obiegu w którym są w sumie trzy grzejniki - 2 szt. po 10 żeberek i ten do likwidacji , w tej chwili całą instalację napędza pompa w kotle WILO OTSL 15/5 - tyle informacji pomocniczych mogę podać. Do planowanej podłogówki chce zastosować ten rozdzielacz ze zdjęcia :
odpowietrznik Opublikowano 21 Maja 2017 #17 Opublikowano 21 Maja 2017 Ta grupa pompowa jest przeznaczona do kotła na paliwo stałe(sterowanie stałotemperaturowe)Przy kondensacie powinno być sterowanie pogodowe(zawór mieszający z siłownikiem) ale działać będzie na zasadzie włącz-wyłącz OP
olinek Opublikowano 21 Maja 2017 Autor #18 Opublikowano 21 Maja 2017 Właśnie tu jest problem , bo instalacja w zasadzie jest grzejnikowa a podłogówka będzie działać wtedy kiedy będzie chodził kocioł , rozmawiałem z chłopakami , którzy robią akurat instalacje u nas w firmie i poradzili mi, żeby w takiej sytuacji maksymalnie zagęścić obwody podłogówki żeby się w miarę możliwości szybko nagrzewała ,a ewentualne przegrzanie ograniczyć termostatami na obiegach. Na oko logiczne , ale czy się sprawdzi pokaże życie. Zaplanowałem trzy obiegi i w sumie wyjdzie około 10 mb rury na m2
odpowietrznik Opublikowano 21 Maja 2017 #19 Opublikowano 21 Maja 2017 Być może sterowanie temperaturą(a zarazem pompą OP)dałoby się zrealizować przy pomocy listwy sterowania ogrzewaniem podłogowym np.firmy TECH.Tylko ona obsługuje o wiele więcej obwodów niż ty potrzebujesz.Nie będzie to tanie rozwiązanie i nie jestem pewny czy będzie współpracować z kotłem kondensacyjnym poprzez styk beznapięciowy ,tu może wypowiedzą się koledzy z większym doświadczeniem.
olinek Opublikowano 21 Maja 2017 Autor #20 Opublikowano 21 Maja 2017 Dzięki za sugestię , poprowadziło mnie to na znany portal w poszukiwaniu i znalazłem taki zestaw : http://allegro.pl/rozdzielacz-3-ogrzewania-podlogowego-do-podlogowki-i6816577268.html Prosty kompletny zestaw , który ma chyba wszystko co ja potrzebuje. Nie wiem jak z jakością tego czegoś , ale może są tutaj użytkownicy którzy mają z tym doświadczenia ?
olinek Opublikowano 15 Czerwca 2017 Autor #21 Opublikowano 15 Czerwca 2017 Witam ponownie , wracam do tematu , bo mam mały problem , nie bardzo mogę rozbebeszyć instalację w kotłowni w celu zamontowania sprzęgła , bez którego się raczej w wersji przeróbki instalacji z dodatkową grupą pompowo-mieszająca nie obejdzie, w związku z tym przychodzą mi do głowy dwie wersje przeróbki : wersja pierwsza , nie wiem czy w ogóle możliwa od strony działania takiego układu - wstawić sprzęgło w garażu bezpośrednio przed rozdzielaczem na planowaną podłogówkę i tym samym potraktować obieg grzejników jako taki rozbudowany obieg kotłowy zasilany pompą z kotła ? Lub wersja druga , która by mnie najbardziej ucieszyła - czy jest taka możliwość , żeby pompa kotłowa pociągnęła całość instalacji opisanej poniżej + planowana podłogówka bez dodatkowej pompy w rozdzielaczu ? Krótki opis instalacji : jest to instalacja ,która działała wcześniej grawitacyjnie oparta na rurach o dużych przekrojach , po remoncie wymienione zostały grzejnik na aluminiowe i dołożone zostały grzejniki w łazience ( drabinka ) i kuchni ( płytowy ) ale one zasilane są z oddzielnego obiegu . W sumie w całej instalacji pracuje teraz : 1 drabinka ,1 grzejnik płytowy , 11 grzejników aluminiowych po 10 żeberek i jeden grzejnik aluminiowe 20 żeberek - ten jest właśnie do likwidacji. Grzejnik do likwidacji - 20 żeberek - pracuje jako ostatni w oddzielnym obiegu w którym są w sumie trzy grzejniki - 2 szt. po 10 żeberek i ten do likwidacji , w tej chwili całą instalację napędza pompa w kotle gazowym Termet Ecocondens - WILO OTSL 15/5 . Planowana podłogówka ma zastąpić grzejnik w pokoju około 24 m2 i ma mieć sumie około 220 mb rury - trzy pętle - 76 , 73 i 70 mb , mogę zrobić ewentualnie zamiast trzech , cztery krótsze pętle żeby zmniejszyć opory , ale nie wiem czy to coś zmieni ? Proszę o opinię na temat tych wersji instalacji .
olinek Opublikowano 17 Czerwca 2017 Autor #22 Opublikowano 17 Czerwca 2017 Witam raz jeszcze , żeby rozjaśnić moje pytanie dotyczące sprzęgła hydraulicznego z postu powyżej skleciłem schematyczny rysunek instalacji na parterze z zaznaczenie żółtym polem miejsca w którym wymyśliłem sobie ewentualny montaż sprzęgła . Moje pytanie brzmi - czy takie rozwiązanie jest w ogóle możliwe i czy to może poprawnie działać ?
odpowietrznik Opublikowano 18 Czerwca 2017 #23 Opublikowano 18 Czerwca 2017 Odejście na obiegi:podłogówki i grzejników musi być za sprzęgłem
olinek Opublikowano 30 Czerwca 2017 Autor #24 Opublikowano 30 Czerwca 2017 Witam , wracam do tematu już po raz ostatni , w zasadzie plan mam taki, że spróbuje wpiąć planowaną podłogówkę bezpośrednio do instalacji z rozdzielaczem i zaworem 3D ale bez dodatkowej pompy , ale na wszelki wypadek chcę być przygotowany na poprawienie tego układu ,gdyby pompa kotła nie dała rady i tutaj ponownie jestem w stanie który można określić powiedzeniem "bądź tu mądry i pisz wiersze " ponieważ pytałem tutaj na forum o zastosowanie sprzęgła hydraulicznego w celu " oddzielenie " obiegu podłogówki i dopowiedz była " owszem ,ale zaraz za kotłem " a takie rozwiązanie niestety nie bardzo mi ze względów technicznych pasuje . Pracuje stale w Austrii i pytałem tutaj fachowców ,którzy robili akurat dosyć skomplikowana instalację u nas w firmie i oni polecili mi takie dwa rozwiązania jak na załączonych zdjęciach - w miejscu starego grzejnika do likwidacji rozdzielacz ze sprzęgłem hydraulicznym tylko dla planowanej podłogówki ( taki był mój pomysł o który tutaj na forum pytałem ) lub wg nich lepsze , ale niestety w takim wykonaniu jak na zdjęciu sporo droższe rozwiązanie - praca podłogówki zupełnie niezależnie poprzez wymiennik . Proszę o ewentualne opinie jak Wy Panowie to widzicie.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.