Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zamarznięty Zbiornik Wyrównawczy I Lepsze Ciśnienie W Układzie


bomba1982

Rekomendowane odpowiedzi

Parę dni temu najprawdopodobniej zamarzł mi zbiornik wyrównawczy (tak mi się wydaje) bo nie było mnie 2 dni w domu i nie paliłem. Jak dolewałem wodę do układu to woda przelewała się zaworem bezpieczeństwa, który jest zamontowany przy piecu na dole. Zadzwoniłem do kolegi, co jest hydraulikiem i powiedział mi, że jak tak się dzieje to chyba faktycznie zamarzł mi zbiornik i "zrobił" mi się układ zamknięty z tym, że paliło mi się tak dobrze jak nigdy. Co jest przyczyną takiej sytuacji?? Czy ciśnienie wzrosło i lepszy był przepływ wody?? (bo jak odkręciłem śrubę odpowietrzającą pompkę, to poczułem mocniejsze ciśnienie, a przedtem zawsze jak odkręcałem to leciutko kapało i ogólnie było słychać wodę jakby z powietrzem). Grzejniki były gorące jak nigdy, szybko się rozpalało a pompki prawie wcale nie było słychać. Dodam parę zdjęć, by ułatwić państwu pomoc. Wydaje mi się, iż mam za nisko umiejscowiony zbiornik bądź może za mały, nie znam się. Zbiornik jest właściwie na równo z rurą idącą na grzejniki (układ grawitacyjny starego typu) wspomagany teraz pompką.Kolejną dziwną rzeczą jest taka, że jak miałem zamarznięty ten zbiornik to miałem podobne temperatury miedzy zwykłym termometrem a temperaturą pokazywaną ze sterownika a jak nie był zamarznięty to ten zwykły zaniżał(bądź ten ze sterownika zawyżał). Czy jest jakaś możliwość na podniesienie ciśnienia w układzie, bo to może być problemem. Dodam iż jak ostro rozpalam, to bulgocze w rurach i woda się wylewa ze zbiornika, a jak miałem zamarznięty to mogłem nawet do 60-70 stopni i rura na wyjściu do zbiornika była zimna, a tak jest ciepła a nieraz gorąca. Bardzo proszę o pomoc. Jeśli będzie trzeba dodam nowe zdjęcia i odpowiem na każde pytanie.
 

 

post-36790-0-21533500-1487708092_thumb.jpg

post-36790-0-41655200-1487708098.jpg

post-36790-0-42856200-1487708108_thumb.jpg

post-36790-0-43491700-1487708120_thumb.jpg

post-36790-0-38230100-1487708134_thumb.jpg

post-36790-0-32449200-1487708144_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrob jak kolega Digitrax radzi Ci na forum Elektroda. Rura DN25 do zbiornika przelewowego plus przylacze cyrkulacyjne, zeby zmniejszyc prawdopodobienstwo zamarzniecia naczynia w przyszlosci.

 

Edit: Rura byla zimna, bo zamarzla w zwiazku z czym nie bylo obiegu. Woda ma to do siebie, ze idzie tam gdzie ma latwiej, wiec w 100% szla w uklad. Od strony fizyki jest to troche bardziej skomplikowane, ale masz tu podstawowe wyjasnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz pompę na zasilaniu więc naczynie wystarczy 30 cm nad najwyższy punkt instalacji(teraz masz jak piszesz na równi i dlatego wywala wodę przez naczynie). Trzeba też zabezpieczyć naczynie przed zamarznięciem przez izolację lub wymuszenie cyrkulacji (przy normalnym podłączeniu naczynia nie ma w nim obiegu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedzi.zbiornik moge podniesc wyzej o metr czy bedzie za wysoko?jak zrobie dobra izolacje to nie musze robic wymuszenie cyrkulacji???zbiornik nie wiem wlasnie jaki jest bo go nie widac ale bede rozbieral obudowe to napisze.proszę tylko o wyrozumialosc i czekam na odp.aha a jakby trzeba jednak bylo zrobic wymuszona cyrkulacje to w jaki sposob

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniecznie wymień rurę! Bez kolanek itd. powinna iść bezpośrednio w zbiornik, bez "zakrętów".

Zakręty mogą być, nie przesadzajmy. Byle by nie było spadków w dół i zbyt długiego wężyka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam.Jestem po małych przeróbkach tzn. podniosłem zbiornik o 2 metry i poprowadziłem rure do niego 3/4 cala w pionie z jednym kolankiem 45 stopni.Oto moje odczucia:jest niby troche lepiej ale nadal zapowietrzają mi sie grzejniki(3sztuki) co za tym idzie slychac stukanie w rurach i pompce.Czy może mam gdzieś przeciek bądź zły przekrój rur.Jak pusałem mam grawitacje wspomaganą pompką i rury 3/4 cala a na wyjscie na grzejniki 1/2 cala.Im wyższy bieg tym bardziej leci powietrze z wodą podczas odpowietrzania.Zbiornik wyrównawczy mam napewno z nadmiarem 30 lub 40 litrow na 85 metrowe mieszkanie z 8 grzejnikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to wina bojlera bo najgorzej właśnie jest jak mam zawór na dojsciu do bojlera odkręcony na maksa wtedy slychać wode w bojlerze i zaczyna od czasu do czasu bólgotać po czym ustaje ale wtedy grzejniki trzeba odpowietrzać(właściwie dobtze grzeją ale jak sie odpowietrza to leci woda powietrzem lub parą.Dodam zdjęcia

post-36790-0-81045300-1489620966_thumb.jpg

post-36790-0-61880800-1489621048_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Bomba czy Ty rozróżniasz rurę 3/4" od 1" ? Zapisy prawa mówią jasno, że do naczynia ma być minimum 1" i basta. Ty znów musiałeś wykonać po swojemu. Na nic, więc nasze rady...

 

Idziesz po bandzie, nawet zdjęć poprawnie wstawić się Tobie nie chce :(

 

Na zasilaniu wężownicy zbiornika CWU winien być trójnik redukcyjny o średnicy wężownicy z wkręconym odpowietrznikiem automatycznym. Brakuje także zaworu dławiącego np typu zasuwa do regulacji przepływu przez wężownicę. Przy tak małej instalacji gdy jest dobrze wyregulowana wystarczy by pompa 25/40 pracowała na najniższym biegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam dzisiaj kilka zdjęć i poproszę Was o zaznaczenie na zdjęciach gdzie ten zawór oraz trójnik redukcyjny ma być zamontowany i jakieś linki do tych urządzeń to będę bardzo wdzięczny.Jeśli chodzi o tę rurę do naczynia do mówiłem o tym hydraulikowi ale on mówil że te 3/4 cala może być bo to nie wpływa aż tak na prace co i to nie jest powodem moich problemów natomiast jak zapytałem co jestem to nie potrafił odpowiedzieć.Mieszkam w małej miejscowości i tak to wygląda.Chętnie przyjmę każdą pomoc na forum a jeszcze lepiej jakby udało mi sie znaleźć kogoś na forum kto by mi to przerobił oczywiście za opłatą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze ze grawitacja nie dzialala nigdy poprawnie.teraz napalilem weglem temp ponad 60 stopni 1 bieg pompki i nie bulgocze ale ostatni grzejnik chlodny na dole oraz rura na powrocie bo na zasilaniu jest goraca.jak odpowietrzam to nie wylatuje powietrze ale jak zwieksze bieg zeby popchalo mocniej ciepla wode znow zaczyna bulgotac w piecu i na wyjsciu z pieca po czym idac spowrotem do domu by odpowietrzyc znow jest powietrze w tych 3 pierwszych grzejnikach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam nowe wiesci.Zamykajac zawor do bojlera dzisiaj takze bulgocze i slychac strumien wody w granicach 45-55 stopni i syczenie.Może zamontować barometr by sprawdzic cisnienie ale w ktorym miejscu??Może spadki złe i przekrój rur?Prosze pomóżcie mi albo dajcie namiar na jakiegoś fachowca z okolic Piły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.