Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam .

Panowie chciałbym zapytać czy odpowietrznik automatyczny spełnia swoje zadanie w 100% w instalacji typu otwarta ( grawitacyjna) praktycznie brak ciśnienia.

Opublikowano

Witaj,

 

Odpowietrznik automatyczny działa na zasadzie pływaka, który unoszony przez wodę zamyka zaworek. Jeśli wody nie ma albo przepływ jej jest zablokowany przez powietrze pływak opada i zaworek jest otwarty do chwili podniesienia go przez odpowiedni ( wyższy od odpowietrznika ) poziom wody. Jednocześnie przez poziom wody ( ciśnienie ) jest wypychane powietrze.

 

Odpowietrznik spełnia swoje zadanie przy instalacjach typu zarówno otwartego jak i zamkniętego. Jednak przy instalacjach otwartych warto zastosować dobre odpowietrzniki. Świetne są Afriso i je Tobie polecam. Działają bezawaryjnie. Jednak w instalacji bezciśnieniowej jest ciśnienie wynikające z wysokości słupa wody, czyli w przybliżeniu 0,1 atm na 1 m wysokości. Dla przykładu: dom 2 piętra, naczynie wzbiorcze na strychu - ciśnienie na dole kotła wynosi około 0,75 atm ( około 7,5 m ).

 

Pozdrawiam

Piotr

Opublikowano

Witam Panie Piotrze

 

Nadal mam problem z odpowietrzeniem swoich grzejnikow na pietrze chociaz kupilem odpowietrzniki automatyczne do grzejnikow. Po jakims czasie znow znajduje sie powietrze w nich a szczegolnie jak przymkne danfosy.

Mam zamiar znienic uklad instalacji doprowadzajacej do naczynia zbiorczego.

Teraz mam tak oto rysunek:

instalacjacentralnegoogfj9.th.png

 

Natomiast chce przerobic nastepujaco:

nowawersjanl3.th.png

Prosze o jakies jeszcze rady lub inne propozycje.

 

Pozdrawiam Stanislaw

Opublikowano

Panie Piotrze więc przy instal.otwartej gdy ciśnienie niskie odpowietrznik słabej jakości może sobie nie radzić,u góry na pionie ciśnienie jest prawie znikome.

Opublikowano

Teoretycznie sam poziom cieczy w odpowietrzniku powinien na tyle unieśc pływak żeby zaworek się zamknął ale pozostaje jeszcze kwestia dokładności wykonania. W tych tańszych zdarza się że po jakimś czasie "zapika" się zawór i nie odpowietrza albo przy zbyt małym ciśnieniu nie domyka i sączy. Co do Stanisława42 to wydaje mi się że problem jest w tym że przez otwarte naczynie cały czas przepływa woda i natlenia się. Proponowałbym rurę powrotną z naczynia podłączyc do rury zasilającej ( wzbiorczej ) 30 cm. poniżej naczynia tak żeby do naczynia wchodziła jedna rura i całośc dobrze docieplic . Ograniczy to przepływ wody przez naczynie i napowietrzanie jej. Można by jeszcze zamontowac separator powietrza na rurze zasilającej co zaraz za pompą. Odpowietrznik w tym miejscu może nie spełnic zadania ze względu na prędkośc przepływu i wielkośc "bąbelków" powietrza. Mogą byc tak małe że masa wody pcha ze sobą a wytrącają się tam gdzie prędkośc przepływu i ciśnienie ma małe wartości. Sprawdź jeszcze dokładnie szczelnośc obiegu przed pompą i samą pompę.

Opublikowano

Przy instalacji otwartej lepiej jest odpowietrzać instalację przez naczynie wzbiorcze. Pamiętać jednak należy o kryzowaniu odpowietrzeń inaczej może dojść do obiegu wody przez odpowietrzenia. Odpowietrznik automatyczny daje się w ostateczności w miejscach z którego trudno byłoby poprowadzić rurkę do naczynia (np. dolne kondygnacje, piwnice. Mówię to z doświadczenia od 30 lat pracuje w ciepłownictwie i z różnymi dziwnymi rozwiązaniami się spotykałem. Niektóre z rozwiązań działają na zasadzie mody a nie rozsądku. Pozdrawiam.

Opublikowano

Witam.

Z montażem tych odpowietrzników automatycznych w instalacji otwartej tak byle gdzie to nieraz mija się z celem a niektórzy instalatorzy montują je bez opamiętania i logiki np.na pionach a zaraz obok jest naczynie wzbiorcze.Nawet tutaj na forum poleca się montaż odpowietrzników jako lekarstwo na całe zło .

 

Pozdrawiam.

Opublikowano
Witam .

Panowie chciałbym zapytać czy odpowietrznik automatyczny spełnia swoje zadanie w 100% w instalacji typu otwarta ( grawitacyjna) praktycznie brak ciśnienia.

im nizsze cisnienie tym lepiej sie odpowietrza byle tylko woda w instalacji była wyzej niz odpowietrznik

to ustrojstwo im mniejszy napór to lepiej działa powyzej 2bar raczej ni chcedziałac albo powoli

a i jeszcze jedno bo teraz doczytałem rreszte wyepowiedzi w jaki sposob ma nie woda napowietrzac w tym konkretnym przypadku ????????

jak nie ma obiegu wymuszonego przez zbiornik ????????

juz jak ktos cos napiasze to usiasci płakac tylko

co do samoczynnego odpowietrzania do zbiornika oki wystarczy pompe zamontowac wyzej wywalic ten zawór roznicowy i pompe podłączyc do tej rury wznosnej tylko wyzej zeby podczas postoju powietrze zawsze wyszło do zbiornika ale tez kłaniałoby sie przerobienie rury powrotnej -opadowej ze zbiornika i takie rozwiazanie to kompromis miedzy tym co jest a tym co mazna zrobic i w 100% poradzi sobie z powietrzem sprawdzone !!!!!!!!!!

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.