Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Sterowac Podlogówką?


Maroo0

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Czesc.Szukam prostego rozwiazania do sterowania podłogówką.Na ten moment mam zawór 3D z siłownikiem i było by wszystko ok ale zawsze jest cos.Chodzi o to ze temperatura zaworu jest na poziomie 28* i ta temperatura sie nie zmienia(silownik spełnia swoje zadanie)a pompa chodzi cały czas.Problem pojawia sie gdy robi sie cieplej na zewnatrz to przy tej temp.zasilania temp.w pokoju podnosi sie do 23* dla mnie to za duzo najlepiej dla mnie 21.5. Wiem ze nalezalo by dolozyc sterownik pokojowy ale jak to jest faktycznie bo to nie grzejniki gdzie bezwladnosc jest mniejsza.Mysle ze gdyby dalo sie wylaczyc pompe na podlogowke wtedy gdy powrot z podlogowki przekroczy 24 to mysle ze bylo by ok ale jak to zrobic(jaki sterownik) Na piecu mam st480 pid i samym tym sterownikiem tego niewysteruje.Jakies propozycje?

Opublikowano

Nie bój się bezwładności, weź na przykład sterownik euroster 2026.Myślę że rozwiązałby się problem przegrzewania.

Opublikowano

Pompy podłogowej nie powinno się wyłączać, a wyjścia są dwa, oba oferowane w Twoim sterowniku. Rozwiązanie pierwsze, to zwykły sterownik pokojowy, który po dogrzaniu domu spowoduje tzw. "obniżenie od termostatu", czyli sterownik do zadanej temperatury za zaworem wprowadza zadaną korektę w dół. Teraz masz zadaną 28, a po dogrzaniu nastąpi korekta o 3 stopnie w dół (28-3=25). Jak się wychłodzi np. pół stopnia, to wraca zadana 28.

 

Rozwiązanie drugie, to czujnik zewnętrzny i sterowanie pogodowe. Nie ustawiasz jednej temperatury zasilania podłogi, tylko określasz dla wybranych temperatur zewnętrznych różne temperatury zasilania (np. -10 to zasilanie 30, 0 to zasilanie 28, +10 to zasilanie 25). Wartości pośrednie wylicza sterownik. Innymi słowy im chłodniej, tym cieplejsza woda wpływa do podłogi.

 

Można obie metody połączyć.

Opublikowano

Na razie dam zdjecia odnosnie zasilania podlogowki tylko nie wiem dlaczego sa odwrocone.

 

Odnosnie zmniejszenia przeplywu na rotometrach to czy taki sam rezultat uzyskalbym zmniejszajac bieg pompy? Bo jest jeszcze z czego zmieniac.

 

Odnosnie sterowania to zostaje tylko dodatkowy pokojowy? Ile moze kosztowac?

post-69748-0-32566100-1484766227_thumb.jpg

post-69748-0-23817600-1484766259_thumb.jpg

Opublikowano

Mam czujnik zewnetrzny do st480 i pytanie czy jesli go podlacze to na podtawie jego odczytu moge sterowac wlasnie zaworem podlogowym czy on tylko obnizal by temp.zadana kotla?

Opublikowano

Tak jak pisałem sterownik załatwi ci sprawę, nie wiem czemu nie można wyłączyć pompy podłogowej? Na jakiej podstawie takie teorie.To oznacza że jak załączyć z na jesieni to musisz pompować aż do wiosny lub lata?

Opublikowano

Dokładnie tak. Jeśli podłoga doprowadza do przegrzania pomieszczeń, tzn., że jest zasilana za wysoką temperaturą jak na dane warunki pogodowe. Po to wymyślono sterowanie pogodowe. Termostat wewnętrzny może co najwyżej robić korekty dla sytuacji incydentalnych jak odpał kominka, impreza itp. Jeśli będziesz nim wyłączał pompę, to po pierwsze będziesz wychładzał podłogę, by później ją z powrotem bujać do góry. To prowadzi do sporych amplitud temperatury powierzchni podłogi, co jest wyczuwalne pod nogami.

 

Nie rozmawiamy tu o przypadkach układów opartych na zaworach TZM, które stosuje się do podłóg w systemach mieszanych z grzejnikami (podłoga tylko w łazienkach, wiatrołapach, kuchniach). Tutaj trzeba sobie okresowo regulować ręcznie.

Opublikowano

Nic nie trzeba regulować ręcznie chyba że ktoś lubi się bawić.Po to są sterowniki żeby tym sterować, a podłoga nie musi mieć stałej temperatury żeby była stała temperatura w pomieszczeniu, nie musi być nawet wyczuwalnie ciepła.

Jeśli ktoś ma to wie że tak właśnie jest.A jak nie ma, no to właśnie pisze takie ciekawostki na podstawie czego ?, Internetu chyba.

Opublikowano

Sterowanie strefowe to jedyne powtarzam jedyne odpowiednie rozwiązanie.Firm które produkują jest dużo wybór należy do ciebie.

Ja na przykład u siebie mam salus i jestem zadowolony, ale zakładałem tech i jest chyba nawet trochę lepszy.

Głównie chodzi o to żeby zrobił to ktoś z doświadczeniem, wtedy wiadomo że nie popełni błędu. Nie ma u mnie czegoś takiego jak przegrzania podłoga.

A z tego co obserwuje w obecnych warunkach w salonie temperatura 23, gdzie jest największą powierzchnia sterownik pracuje około 3-5 godzin na dobę.

Najwięcej ciepła zabierają łazienki.

Opublikowano

A dlaczego sterownik nie pracuje 24h/dobę. Odlaczany jest od pieca, czy jak?

Opublikowano

Sterownik pracuje 24h tylko z obserwacji wynika że grzanie włącza się kilka razy dziennie i pracuje w sumie około 4 godzin.

Przez tyle czasu otwarte są siłowniki zaworów na pętlach w salonie.Słychać kiedy sterownik się załącza i realizuje wtedy grzanie.

W sypialni to chyba tylko z godzinę na dobę chodzi ogrzewanie.

Sterownik poprzez zamknięcie siłownika odcina ogrzewanie.

Opublikowano

No to tylko siłownik sie przymyka a pompa chodzi caly czas?

 

Bo jesli pompa sie wyłacza to wrdlóg niektorych zle podejscie do tematu.

 

Ja nie wiem co lelsze czy wylaczenie pompy cY obnizenie temp. zasilania chodzi mi bardziej o utrzymanie komfortu czyli 21.5* caly czas w pokoju.

Opublikowano

Na przykład euroster 2026, a gwarantuje źe nie będzie odchyleń od zadanej temperatury więcej niż 0,2 stopnia, chyba że czymś innym dogrzejesz.

Powinien rozłączać pompę. Wtedy jest ekonomicznie.

Według niektórych pompa powinna pracować od jesieni do wiosny.

A według mnie tylko wtedy kiedy jest zapotrzebowanie na grzanie podane poprzez sterownik.

Zrobisz jak uważasz.

Opublikowano

Sterowanie strefowe to coś trochę innego niż centralne ON/OFF pompy podłogowej. U ciebie pompę odcina dopiero z chwilą zamknięcia ostatniego siłownika i ponownie uruchamia, gdy którykolwiek inny się otworzy jako pierwszy. Pytanie ile razy w ciągu doby następuje całkowite odcięcie pompy, bo strefowanie bardzo to ogranicza i de facto pompa pracuje prawie na okrągło, zaś obciążenie kotła nie jest skokowe, tylko dawkowane kolejnymi, przesuniętymi w czasie włączeniami poszczególnych stref.

 

Autor tematu nie ma siłowników i sterowników stref, które musiałby zakupić (pewnie w droższej wersji radiowej) razem z listwą sterującą. Tu już się robią duże pieniądze i wg mnie niewarte efektu (wiadomo: subiektywna opinia co do relacji koszt-efekt). Za to czujnik pogodowy leży na półce i grzechem jest go nie wykorzystać, po wcześniejszej "inwestycji" w kilka metrów przewodu 2x0,5 mm. Oczywiście sterowanie pogodowe jest typu centralnego i różnicowanie temperatur z poziomu sterownika nie jest możliwe. Tu się kłania etap budowy płyt grzewczych, kiedy to moce płyt (długości rur pex na dane pomieszczenie) powinny być dobrane do zapotrzebowania cieplnego.

 

Dobrze dobrana pogodowa krzywa grzewcza w połączeniu z dobrze dobranym do pomieszczeń ogrzewaniem podłogowym, to stała nie wymagająca korekt temperatura wewnętrzna. Sterownie strefowe z zasady zakłada zasilanie strefy nadwyżką ciepła, które przy pracy ciągłej doprowadziłoby do przegrzania, dlatego to ciepło dawkuje się ON/OFF siłownika. W bilansie cieplnym nie będzie różnicy czy grzejemy do zadanej pomieszczenia w sposób ciągły, czy przerywany.

 

Pewną analogią sterowania pogodowego i ON/OFF, jest typowy grzejnik. Jeśli chcemy uzyskać stałą temperaturę wewnętrzną pomieszczenia, to można obserwować termometr i zakręcać lub otwierać zawór grzejnika (ON/OFF), albo też można zamontować termostat grzejnikowy, który w zależności od temperatury otoczenia ("pogody") rozgrzeje grzejnik do średniej temperatury niezbędnej do utrzymania zadanej temperatury pomieszczenia.

 

Wyboru sterowania należy dokonywać na etapie budowy układu i o różnicach oraz ograniczeniach regulacji, klient powinien być poinformowany. Jest o tyle elastyczna sytuacja, że układy te daje się uzupełniać o kolejne urządzenia regulacyjne. Kwestia portfela.

 

Na argumenty "Ja tak mam i jest dobrze" dawno się uodporniłem i zapewniam, że dróg do celu jest więcej. Jesteś zadowolony, czyli to już wystarczający sukces.

Opublikowano

Zaloze jutro czujnik zewnentrzny i ustawie progi temp.zasilania po tej operacji dam znac za jakis czas co z tego wyszlo czy bedzie w miare ok czy bede dalej drążył temat.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.