Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Miedź 22 Do Dużego Rozdzielacza


jola28

Rekomendowane odpowiedzi

Instalator w moim domu podłączył rozdzielacz na miedzi 22 mm. Sęk w tym, że będzie nim grzana podłoga o powierzchni 100m2. Rozdzielacz będzie na 10 albo 12 obwodów. Czy takie podlączenie może być? Dodam, że 3m dalej biegnie rura 28 mm więc zawężenie do 22 mm będzie tylko na odcinku tych 3 metrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miedź przy grzejnikach tyle potrafi obsłużyć, ale też niekoniecznie.

Natomiast przy podłogówce gdzie są większe przepływy wody ta rura nie wyrabia.

A te 28 za odgałęzieniem ( redukcją) idzie dalej, czy jest tylko na potrzeby tego rozdzielacza?

Nie jest ważne czy grzejemy podłogę czy ścianę

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli co? Mozna zostawic tak jak jest czy trzeba przerabiac? Instalator uwaza ze miedz 22 obsluguje bez problemu 10 kW. A podloga 100m2 to okolo 10 kW.

To instalator źle uważa Rura Cu fi.22 nie obsłuży 10kW podłogówki (jeszcze mówi że bez problemu :)

Edytowane przez odpowietrznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może działać na "pół gwizdka" - czyli będzie nie dogrzane oraz głośna praca.

A także więcej en  elektryczne zużytej przez pompę na pokonanie oporów cienkiej instalacji.

W krytycznym przypadku może sie  okazać, że będzie potrzebna większa pompa.

Nie wiem dlaczego najpierw robicie a następnie szukacie argumentów aby takie partactwo zostało.

To nie pierwszy i nie ostatni temat gdzie właściciel niewłaściwie wykonanej instalacji szuka argumentów aby to zostało.

Przecież to ty płacisz i tobie powinno zależeć aby było OK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Sambor cos mi tu nie pasuje. Piszesz ze u mnie na 100m2 podlogi nie moze isc podejscie miedzia 22 (srednica wewnetrzna 20 mm).

 

A w innym watku kilka lat temu piszesz, ze:

 

Ja sam mam podłogówkę 150m2 na zasilaniu PP32 o dł prawie 10m i nic się nie dzieje, ale u innego wykonywałbym taki przesył PP40

 

Dodam że PP, konkretnie PP Stabi ma w środku 21,2 mm. Czyli zakladając, że wydajnosc rury zależy w kwadracie od jej przekroju masz mniej wiecej tak jak ja na 100m2 miala bym rure o przekroju wewnetrznym pierwiastek z 1,5 mniejszy niz Ty czyli okolo 17,3 mm. A mam 20 mm. Innymi slowy mam okolo (20/17,3)^2 = 1,33 lepiej niż Ty a Ty mówisz, że to źle do tego podejście mam na mniejszej długości...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już tłumaczę - tam gdzie ma być temp poniżej 60C to nie robię stabi, tym bardziej, że to u siebie,

więc robiłem z tego co jest na magazynie.

U mnie była dana rura z Wavina PP32 Bazalt, a ona ma przekrój otworu 25mm.

 

A tak naprawdę to piszę co powinno być , więc nie patrz na to co mam, to nic nie da, gdyż wiele rzeczy

co u mnie działają u innej osoby nie zadziałają.

 

W poście 12 napisałem chyba wszystko a ty dalej szukasz dziury w całym.

 

Jak wiesz , że ta rura będzie OK, to zamknij temat - ja wiem  że nie, gdyż  prędkości wody będą za duże i opory też co grozi głośną pracą i szybkim wypłukaniem rury.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Ja na 90m2 8petli po ok.70-80mb tez daje fi 22 i wszystko jest ok. Zakladajac nawet 2l.min to rura fi 22 przeplywa tylko 16 l.min. i rura gieta na gietarce bez ostrych kolan 90stopni.

A tak wogole to sa jakieś normy (optymalne czy max prędkości )w rurach i ile można max przepuścić  l.min np przez  ta fi 22.

Pogrzebałem i znalazłem 0,3m/s max ,co przy fi 22 daje ok.50l.min wiec myślę jeśli by przyjmować te 25lmin to jest to przeplyw bardzo bezpieczny dla tej rury.

Edytowane przez romano78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli fachowiec założycielki tematu miał jak najbardziej racjie .Przyjmując bardziej pesymistyczną opcjie ze wszystkie pętle maja 90mb w co wątpię chyba ze wszędzie co 10cm,to 12ob ×2lmin (więcej nie trzrba)daje 25lmin to dalej tylko połowa max przeplywu i jest tylko 3mb od trojnika fi28 i co wy na to mądrale. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ej Januszki, Januszki - wiadomo, że przepisy i zasady trzeba łamać, po grzyb wam one, ale wiedzy czasem warto liznąć np tu 

Ostatnio taki mądry poprawia całe osiedle - w podobnej instalacji dał samowolnie Cu22 zamiast projektowanego Cu28 i kuje na nowo.

Może mu powiesz aby to olał, albo pomożesz w wymianie.

PS

Przepływ 1000l/h to prędkość w rurze Cu22 0,91m/s przy dopuszczalnych 0,3m/s - 0,5m/s.

Miedź jest podatna na wypłukiwanie i przy takich prędkościach szybko spada żywotność rur , szczególnie na zakrętach ( kolankach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie uczyli że 0,6m /sek to jest absolutny max dla miedzi

dla pp można sie bawić w nieskończoność az skonczy sie ekonomia przesyłu

generalnie po pp mozna te 3m/s puścić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długość odcinka czy brak kolan nie jest opcją do odstępstwa od wymagań projektowych czy kryteriów wyboru. takiej czy innej średnicy.

Podobnie jak odniesieniem nie są średnice rur wychodzących z kotła gazowego, to całkiem inny materiał niż miedź instalacyjna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.