Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Program Purmo Sdg Doboru Grzejników


jana

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Problem opiszę na podstawie przykładu zawartego w programie. Pomieszczenie sypialnia1 ma obliczone zapotrzebowanie mocy 1141W. Dobrany jest grzejnik CV21S-60/120 z podaną rzeczywistą mocą 1178W. Tymczasem w katalogu grzejnik ten przy zasilaniu 75/55 ma moc 1370W. Skąd więc to przewymiarowanie? Chyba nie chodzi o to by Purmo sprzedało więcej metrów bieżących grzejników.( a może?)

Co o tym sądzicie?

Pozdrowienia

Jan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witaj, a jakie dane zostały wpisane do programu jeśli chodzi o temperatury - jeżeli inne niż 75 i 55 to już wiesz, im wyższa temperatura tym wyższa emisja ciepła. O czymś takim jak moc czyli kW możemy mówić tylko w przypadku źródła ciepła, a nie w przypadku czegoś co nie wytwarza ciepła lecz tylko przekazuje, a zdolność do przekazywania ciepła jest zależna od warunków pracy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy projektowaniu przyjmuje się maksymalne parametry pracy instalacji c.o. Dawniej 95/75 oraz 90/70. Obecnie popularne są 75/55, 70/50, 55/35 oraz takie pośrednie

75/65, 70/60. Takie dane podstawia się do obliczeń. Przy tego typach próblemów dobiera sie najbliższy grzejnik, zazwyczaj w górę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponowałbym przewymiarowanie grzejnika o ok. 50% przy temp 55/35 zwłaszcza w sypialni. Nie chodzi o zapas mocy tylko o przyjemną atmosferę. Zbyt mały grzejnik będzie musiał pracowac przy wyższych temp. co spowoduje uczucie suchości i obecności wyraźnego źródła ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Witam,

czy ktoś wie jakie parametry pracy instalacji dla grzejników purmo (w programie Purmo SDG 2.0) należy wprowadzić jeżeli instalacja będzie zasilana kotłem z podajnikiem ?

 

post-60083-0-66157800-1423917968_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dla kotła z podajnikiem podaje 70/55. Czyli w pierwszej rubryce parametry instalacji ręcznie wpisuje 70, a w delcie ręcznie wpisuje 15. Autor tematu ma problem z przewymiarowaniem. Wynika to z zaznaczonej opcji "zawsze zwiększaj powierzchnię grzejników" w przypadku zastosowania zaworów termostatycznych. Widać to na dole w twoim załączniku. Pozdrawiam

Edytowane przez KubaSko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysłałem zapytanie odnośnie parametrów pracy instalacji do Purmo.

Oto odpowiedź doradcy:

 

Grzejniki dobieramy dla temperatury obliczeniowej czyli przyjętej najwyższej dla danego źródła ciepła, która występuje w instalacji wtedy, kiedy jest najniższa obliczeniowa temperatura zewnętrzna (od -16*C dla Polski północnej do -24*C na południu).

Rozumiem więc, że najbardziej dokładny dobór grzejników będzie wówczas, gdy w parametrach po stronie temperatury "zasilającej" instalację wpiszemy wartość, którą jako maksymalną dopuszcza producent źródła zasilania (w moim przypadku będzie to producent kotła na ekogroszek).

Natomiast w delcie jeżeli będzie zawór 3 lub 4-drożny można przyjąć 15, tak jak podajesz.

 

A co do pytanie autora tematu odnośnie tego, że program podaje większe grzejniki niż zapotrzebowanie pomieszczenia, wg mnie program uwzględnia jeszcze straty na instalacji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producenci kotłów przeważnie wpisują 80-90 stopni. Jeśli na taki parametr dobierzesz grzejniki to moim zdaniem troszkę za wysoko. Dawniej przyjmowano parametr 90/70. Obecnie stosuje się inne parametry pracy instalacji. Obniżenie temp. zasilania powoduje zmniejszenie zużycia energii i obniżenie temp. spalin. Niższy parametr wpływa na nasz komfort cieplny, odczuwamy przyjemniejsze ciepło, nie przypieka się kurz nad grzejnikiem i zmniejsza się ruch powietrza w pomieszeczniu. Poza tym jak masz instalację w pexie to im wyższa temperatura pracy rurki tym krótsza jej żywotność. Jak dobierzesz grzejniki na 90/70 tzn. że jak będzie na zewnątrz -20 (zależy w której części polski mieszkasz) to tyle będziesz musiał puścić w grzejnik. 90 stopni na grzejniku to lekkie przegięcie, a co jak przyjdzie zima stulecia i będzie -30 ? (tu może trochę przesadzam biorąc pod uwagę ostatnie zimy;) . No ale gdyby.... to będziesz musiał przejść na parę :)  ja dla kotłów na paliwo stałe przyjmuję 70/55 a kondensatów 55/45. pozdrawiam

Edytowane przez KubaSko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.