Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Podlaczyc Grzejniki Lazienkowe W Tym Ukladzie


wadus

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, 

 

Jestem juz po pierwszym sezonie grzania i zapoznawania sie z moja instalacja.

 

nie wiem czy ten schemat jest ok ale znalazlem na necie podobne rozwiazania 

 

 

Mam tutaj maly problem. z grzejnikami (tak naprawde zostaly to tylko 2 grzejniki lazienkowe i 1 Garaz)

 

Temperatury:

 

Kociol 60 stopni,

zasilanie ukladu za pompka nr 2 (grzejniki lazienkowe) 28 stopni

 

zasilanie podlogowki za pompka nr 3 24,8 stopni - powrot z podlogi tez mierze ma 24,2 stopnie

 

Zasilanie bojlera za pompka nr 1 60 stopni

 

Temp. powrotu na kociol 59-60 stopni

 

Spalanie bajeczne 9 kg/ doba 128 m2 uzytkowej

 

 

Ale grzejniki slabo grzeja. wiec albo otwieram zawor 4D mocniej i szlag trafia uklad kotlowy bo powrot spada do 28-30 stopni, albo zwiekszam temp kotla ale moge dobic powiedzmy do 68 a to da mi max 35 stopni na grzejniki.

 

Zastanawiam sie czy pompka CWU jednak nie daje rady i nie domontowac pomoki kotlowej na powrocie ? wtedy bede molg zawor 4d otworzyc szerzej i podniesc temp. zasilania ukladu.

 

Czy wypiac wogole grzejniki i podpiac je przed zaworem 4d ale wtedy co sie stanie z podlogowka ? czy nie skoncze wtedy tak ze to zaworem 4D bede musial ustawiac temp. podlogowki?

 

 

Poradzcie jak przerobic uklad aby grzejniki grzaly troche cieplej niz 28 stopni zeby zachowac obieg kotlowy sprawny i dT wyjscia i powrotu byla ciagle w granicach 1-5 stopni.

 

p.s. Zapomnialem dorysowac zbornik wyrownawczy oczywiscie jest on bezposrednio podlaczony zaraz nad koltem

post-62909-0-73154500-1478788057_thumb.jpg

post-62909-0-11838500-1478788278_thumb.jpg

post-62909-0-73211800-1478788283_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja by wywalił zawór 4d, zamontowałam pompę kotłową, zamontował zawór 3d a pies nim wpiął zasilanie grzejników. Tak jak masz teraz zaworem 4d ograniczasz temp na całe ogrzewanie a jak to przerobisz to zabezpieczysz kocioł, na grzejniki pójdzie temp prosto z kotła a zasięg 3d ograniczasz temp podlogowki.

 

Wysłane z mojego HTC One M9 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 4d jako narzędzie do ochrony powrotu i regulacji temp za zaworem jednocześnie to bajka ale to już odkryłeś-albo jedno albo drugie. Wywal 4d jak kolega napisał i do ochrony powrotu użyj pompy kotłowej lub zaworu 3d. Zależy jeszcze czy masz zawory termostatyczne na grzejnikach. Jeżeli tak to możesz na grzejniki dać wodę z kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co  by sie stalo jakbym otworzyl zawor 4D na max i puscil cala ciepla z kotla, mam zawor 3D do ochrony podlogi wiec tam o temp. nie musialbym sie martwic.

 

Wracajac do obiegu grzejnikow puszcze powiedzmy 60 przy maxymalnym otwarciu zaworu 4D powinno wrocic sporo cieplej wody ciekawe na ile wycholdzilby mi sie wtedy powrot? ale stawiam ze nizej jak 50 by nie bylo.

 

Co o tym sadzicie?

 

Jedyne co mnie moze troche martwi czy spalanie nie bedzie wieksze bo straty jednak beda wieksze niz krazenie cieplej na krotkim obiegu kotlowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz go otworzyć ale wtedy nie masz ochrony kotła. Chyba że włączysz pompę od cwu na stałe więc wtedy ten powrót podniesiesz tylko musisz sprawdzić czy to wystarczy. Co do ostatniego pytania: chcesz spalać mało paliwa czy mieć ciepłe grzejniki?

 

Wysłane z mojego HTC One M9 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz przy -2 stopniach na dworzu mam 21 w domu.

 

Na podloge puszczam 24,8 wraca 24,2 stopnie 

Na kotle 60 a na grzejniki idzie 28 stopni

zawor 4D 3/10

Powrot ma 59-60 stopni

 

Spalanie 8-9 kg/dobe

Piec pracuje ciagle z mala moca 5-30% modulacja jest plynna lekko sinosuidalna bez pikow i bez odstawiania sie

 

 

 

Jezeli ualoby mi sie teraz puscic na grzejniki 36-40 stopni to przezylbym jakby spalanie wzroslo do 11-12 kg/doba ale napewno to wymaga przerobienia ukladu.

 

Wiem to bo juz probowalem. Gdy zrezygnuje z wymuszania obiegu kotlowego pompka CWU i przejde na grawitacje to moge podniesc temp. zasilania grzejnikow nawet do 45 

 

Na podloge puszczam 24,8 wraca 24,2 stopnie 

Na kotle 60 a na grzejniki idzie 45 stopni

zawor 4D 5/10

powrot ma 45-48 stopni

 

Spalanie 20-22 kg/dobe

 

Piec sie odstawia na 20-30 min a potem pelna moc na 10-15 min Kiepsko mi sie wtedy pali masa spiekow nie umiem opanowac tego i do tego w malej kotlowni (8m2) zaczyna sie osadzac wszedzie czarny pyl lub sadza jeden dzien pracy w dwustanie i mam wszystko pokryte czarnym prochem. jak pale teraz w modulacji to przez miesiac nie uzbiera mi sie tego syfu co w jeden dzien jak piec pracuje stop-pelna moc-stop

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co  by sie stalo jakbym otworzyl zawor 4D na max i puscil cala ciepla z kotla, mam zawor 3D do ochrony podlogi wiec tam o temp. nie musialbym sie martwic.

 

Wracajac do obiegu grzejnikow puszcze powiedzmy 60 przy maxymalnym otwarciu zaworu 4D powinno wrocic sporo cieplej wody ciekawe na ile wycholdzilby mi sie wtedy powrot? ale stawiam ze nizej jak 50 by nie bylo.

 

 

No nie będziesz miał 50 na powrocie na pewno - 100% otwarcia zaworu = jakby go nie było. Nawet jeśli z grzejników wróci ci 50 to zostaje podłogówka która na powrocie ma jak piszesz 24 st i to wszystko zmieszane wraca do kotła. 

 

Teraz przy -2 stopniach na dworzu mam 21 w domu.

 

Spalanie 8-9 kg/dobe

 

Jezeli ualoby mi sie teraz puscic na grzejniki 36-40 stopni to przezylbym jakby spalanie wzroslo do 11-12 kg/doba

 

Pytanie co jest dla Ciebie priorytetem - czy 21 st to jest dla Ciebie temp komfortowa? Chyba nie bo by wtedy nie było tematu.

Bo wygląda na to,że najważniejsze jest dla Ciebie to niskie spalanie ale jeśli chcesz podnieść temp za zaworem nie zmieniając temp w obiegu kotłowym to nie da rady. Spróbuj podnieść temp na kotle do 70 nie zmieniając ustawienia zaworu 4d - wtedy na CO zostanie więcej do rozdzielenia 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie będziesz miał 50 na powrocie na pewno - 100% otwarcia zaworu = jakby go nie było. Nawet jeśli z grzejników wróci ci 50 to zostaje podłogówka która na powrocie ma jak piszesz 24 st i to wszystko zmieszane wraca do kotła. 

 

 

Jak otworzylem zawor 4D na 9/10 to jak widzis piec zaczal modulowac czyli temp. powrotu byla dosyc wysoka, dT nie przekraczala 8 stopni ale niestety modulacja wesza na wysoki zakres i sporo to kosztowalo wegla.

 

Co do laczacych sie powrotow podlogowki i grzejnikow. Ja to to rozwiazalem tak: obwody grzejnikowe sa bardzo krotkie wiec jak puscilem pompke na grzejniki np. 2-3 ms slupa wody to ta woda krazyla szybciej niz podlogowa  dzieki czemu podlogowka nie miala wystarczajacej mocy aby wychlodzic powrot do kotla. 

 

Pewnie to byla okrotna partyznatka ale dzialalo tyle ze przy takiej konfiguracji spalanie 24-26 kg/d wiec nie bardzi mi to pasowalo 

 

 

Zamiescilem tez wykres jak mi teraz piec pracuje (spalanie 9 kg /d) ale na grzejniki puszczam tylko 28 stopni

post-62909-0-96613800-1478812209_thumb.jpg

post-62909-0-30308500-1478812286_thumb.jpg

post-62909-0-85991200-1478812555_thumb.jpg

post-62909-0-86778700-1478812831_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego ja ogrzewam 200m2 ale o dużej kubaturze ze względu na wysoką ścianę kolankowa i od poniedziałku spałam jakiś 15-16 kg na dobę. Nie wiem czy to dużo czy mało. W domu mam na dole 23-24 stopnie, na górze 21, cwu 300 litrów z cyrkulacją pracującą cały dzień. I jak miałbym spalić 20 kg na dobę to też było by dobrze, ponieważ to i tak będzie niecałe 4 tony. Albo chcesz mieć ciepło albo bijesz rekordy małego spalania, ja tam wolę chodzić w krótkim rękawku po domu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.