Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Kotła Gazowego - Bliźniak


kacpers

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam wszystkich na forum,

chciałbym poprosić Was o pomoc w doborze kotła gazowego. Jestem laikiem w tej materii więc zwaracam się do Was.

Poniżej kilka infomracji o ogrzewanym lokalu:

 

domek typu bliźniak (środkowy segment) z sąsiadami z dwoch stron. (załączam rzut parteru budynku)

powierzchnia użytkowa - 75m2 plus strych

instalacja gazowa

ściany zewnętrzne 25cm + 15cm docieplenia + tynk.

kocioł usytuowany będzie w przedsionku

łazienka na piętrze jest usytuowana bezpośrednio nad kotłem

w łazience na piętrze posiadam ogrzewanie podłgowe,

 

Znajomy polecił mi kocioł De Dietrich MCR3 24/28 Mi. Proszę o opienie oraz ewentulany dobór zamiennika.

Dodatkowo zastanawiam się nad dodatkowym zasobnikiem na ciepła wodę. (nie trzeba czekać na ciepłą wodę w kranie)

 

Proszę o pomoc. Z góry dzięki.

 

Pozdrawiam

 

R_4_0_20160311.pdf

Opublikowano

jesli chcesz kocoł uniwersalny to proponuje kocioł CGB20 mozesz pracowac na przepływce a jesli zmienisz zdanie moze pracowac na wymienniku zewnętrznym z dołożeniem czujnika

Opublikowano

Dzięki za odpowiedź.

Proponowany przez Ciebie kocioł jest trochę poza moim budżetem. (7500zł)

Jak to jest z oczekiwaniem na ciepłą wodę po odkręceniu kranu nez zasobnika? 

 

Dodam jeszcze, że interesuje mnie kocioł dwufunkcyjny

Opublikowano

Jak będziesz miał punkty poboru wody powiedzmy tak do 5m to wystarczy grzać wodę przepływowo czyli kocioł dwufunkcyjny.Ewentualnie są kotły z wbudowanym małym powiedzmy 40litrowym zasobnikiem ogrzewanym wartswowo.A ta podłogowka to na zaworze RTL?

Opublikowano

Dzięki za odpowiedź.

Proponowany przez Ciebie kocioł jest trochę poza moim budżetem. (7500zł)

Jak to jest z oczekiwaniem na ciepłą wodę po odkręceniu kranu nez zasobnika? 

 

Dodam jeszcze, że interesuje mnie kocioł dwufunkcyjny

no tylko sie wydaje że jest po za zasięgiem

woda bez zasobnika w zakresie kotła jest natychmiast plus ustawienie szybkiego startu i reszta to tylko kwestia długości rur ,przy tym kotle mozna bezpiecznzie korzystać z jednego ujęcia natomiast jesli kocioł cgb24 wtedy na grzanie wody idzie 28kW co powoduje że spokojnie na dwa krany można wodę brać

Opublikowano

Mcr 3 jest ok dobry kocioł i wymiennik, choć nie tanie części i minimalna moć dość duża, poczytaj sobie o innym kotle DD z grupy baxi a mianowicie Duo Tec compakt, tańszy tanie części minimalna moc nieduża , pod wieloma względami prucz wymiennika lepszy do mcr 3.

Opublikowano

Dzięki za pomoc.

Faktycznie ten kocioł z serii BAXI troszkę tańszy, a parametry bardzo zbliżone do MCR 3

Rozumiem, że zawór RTL służy do niezależnego sterowania ogrzewaniem podłogowym?

Sam nie wiem czy w standardzie  deweloper dorzuci mi ten zawór. Jeśli nie to można go w późniejszym etapie zamontować?

Opublikowano

Wydaje mi się - a jest to przypuszczenie graniczące z pewnością :-) że jeżeli ten dom nie jest z pustaków żużlobetonowych a okna są nowocześniejsze niż skrzynkowe ze Stolbudu Włoszczowa made in 1986 r. to że kocioł o modulacji mocy 7-24 kW będzie ZA DUŻY. Skąd ja to wiem ? Ano stąd, że sam mam Junkersa o modulacji 7-24 kW i w jesień korzystanie z niego jest bardzo utrudnione, bo piec gęsto taktuje. Po prostu przy obecnych zimach (większość zimy masz temperatury 0-5 st C - zwłaszczw w dolnośląskim !) taki kocioł się nie sprawdza ! A ja ogrzewam, jak patrzę na twój projekt znacznie większy gabaryt bo pół bliźniaka 200 m2. Moim zdaniem powinieneś kupić sobie kocioł co moduluje 3.0 - 20 kW a takim kotłem - jak słusznie prawi automatyk - jest WILCZY CGB-20; mój serwisant Junkersa ma w domu cgb-20 i wypowiada się o nim w samych superlatywach;

dlatego przemyśl czy nie obwiązać taśmą klejącą swojej świnki skarbonki i nie zgwałcić ją - żeby wyrzygała te pare złociszy więcej, to się naprawde opłaci.

Secundo: ja już tradycyjnie jak ten pijany do płota wracam do tego co już tu napisałem chyba z 20 razy, kotły 2-funkcyjne dają słaby komfort ciepłej wody - AMEN ! Lepiej kupić kocioł jednofunkcyjny ze zbiornikiem (niedużym - nie daj się wpuścić w jakieś 240 litrowe zasobniki (!)) np. 115 l., na zbiorniku zakładasz zawór mieszający, zawór ustawiasz na oko żeby woda nie parzyła w kranie, a była "dobrze gorąca" jak to się mówi - i zaczynasz temperaturą ustawiać ile wody Ci wystarcza do twoich potrzeb. U mnie jest 48 st C ustawione i w zupełności 120 l. starcza na moją rodzinę 2+1 (to znaczy dwie Panie i ja :D). Raz w tygodniu termiczna dezynfekcja, możesz ją ustawić np w sobotę rano, bo sprzątanie, sobotnie porządki a wieczorem długa kąpiel (wreszcie jest czas) wyczerpie tą wodę której przygotowałeś więcej. Proste. Skuteczne.

Nie wykluczałbym również kotła z zasobnikiem warstwowym wbudowanym, ale z tego co wiem są to raczej rozwiązania droższe - osobiście bardzo mi się podoba Vailant ecoCompact VSC 206/4-5 90 - jest to fajny kocioł o modulacji 4-20 kW z 90 litrowym warstwowo ładowanym wbudowanym zbiornikiem na wodę - ale to kosztuje ok 10 tys zeta.

W każdym razie pamiętaj że urządzenie musi być dobre a nie tanie - bo jak Ci w styczniu jak akurat jest -13 stopni siądzie piec, a znając realia to będziesz czekał 14 dni na część jak ja ostatnio - to twoja rodzina powiesi w piwnicy twoje zdjęcie i będzie w nie rzucała lotkami od darta....

Opublikowano

Rada taka bierzesz pod uwagę kotły tylko takiej marki jakiej masz autoryzowany serwis w okolicy, najlepiej fabryczny z dostępem do części na miejscu, bo bez tego choćbyś miał i kocioł za 100 tysięcy z obudową pokrytą złotem to bez serwisu jesteś udupiony :). Co do kotła czy 2 funkcyjny czy z zasobnikiem to jasne że z zasobnikiem komfort jest lepszy, ale jeśli małe mieszkanie ,brak miejsca na wstawienie zasobnika, brak puszczonej rury do cyrkulacji i małe odległości od pieca do kranów to kocioł 2f wydaje się lepszym rozwiązaniem. Moc minimalna oczywiście najlepiej od 3-4 kw, duo tec od 3,6 ale ja to w końcu serwisuje więc bierz pod uwagę też inne firmy ,najlepiej topowe marki oczywiście z serwisem w okolicy. Sterowanie najlepiej pogodówka plus czujnik pokojowy najlepiej zwykły on-off polecam salus również radiowy ,no chyba że piecyk nie będzie współpracował. Pamiętaj że każdy piecyk się psuje więc jak masz możliwość wybieraj taki który ma tanie części.No i musowo na dopuszczaniu wody do instalacji zmiękczacz, ja używam zwykłe pralkowe za 30 zł podłączone wężykiem i kamień nie będzie się osadzał w wymienniku. Przeglądy rób co roku na tym się nie oszczędza koszt 150-200 zł to nie majątek.

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Witam.

Jest to moja pierwsza wypowiedź na forum info-ogrzewanie, dlatego w pierwszej kolejności chciałbym coś napisać o sobie:

Jestem elektronikiem-automatykiem, zajmującym się m.in. instalatorstwem oraz serwisowaniem kotłów od kilkunastu lat.

Osobiście polecam kotły belgijskiej firmy ACV tak jak dla Ciebie myślę, że najlepiej sprawdziłby się kociołek ACV 

Kompakt HRE eco 18/24 https://www.acv.com/pl/customer/product/08658801-3462/kompakt-hre-eco-18-24#tabspace=unit&tabid=introduction

lub

Kompakt HR eco 24/28 https://www.acv.com/pl/customer/product/08658401-3469/kompakt-hr-eco-24-28#tabspace=unit&tabid=introduction

Kotły są w zbliżonej cenie i pod względem funkcjonalnym prawie takie same. Pierwszy z nich jest bardziej estetyczny i nie ma wbudowanego naczynia przeponowego. Drugi ma wbudowane naczynie przeponowe.

Montuję te kotły od ponad 10 lat i nie miałem jeszcze żadnych problemów z tymi kotłami. Z resztą w tych kotłach nie ma się co popsuć, ponieważ ich konstrukcja jest banalnie prosta. Dzięki tej prostej budowie, kotły te są bardzo trwałem i jako jedne z niewielu na rynku mogą pracować w układach otwartych bez konieczności separowania wymiennikami płytowymi. W przypadku kotłów 2-funkcyjnych nie posiadają one zaworów przełączających ani wymienników płytowych, które w kotłach innych producentów najczęściej ulegają awariom.

Wymienione przeze mnie kotły w wersji 2-funkcyjnej grzeją wodę przepływowo, ale także można je podłączyć do zewnętrznego zasobnika CWU dodając na wyjściu CO z kotła zewnętrzny, 3-drogowy zawór przełączający i czujnik temperatury zasobnika oraz zmieniając jeden parametr w ustawieniach.

Jako kocioł 2-funkcyjny z grzaniem przepływowym, posiada on unikatową wśród kotłów funkcję inteligentny KOMFORT, która utrzymuje gorącą wodę w wewnętrznym wymienniku. Co ciekawsze funkcja ta może być obsługiwana przez zewnętrzny zegar. Ponadto bez dodatkowych elementów zewnętrznych, funkcja KOMFORT może być załączona na stałe lub też w trybie inteligentnym, który uczy się zachowania domowników i utrzymuje wodę ciepłą tylko w tych godzinach w których następowały wcześniej (we wcześniejszych dniach) rozbiory ciepłej wody.

Dzięki temu ciepła woda jest dostępna bardzo szybko. Opóźnienia związane tylko z długością rurek doprowadzających do baterii.

Kocioł ma wbudowany regulator pogodowy oraz możliwość współpracy ze sterownikiem pokojowym, zarówno tymi najtańszymi jak i z komunikacją cyfrową Open Therm.

Kolejną zaletą tych kotłów jest możliwość obsługi 2 stref grzewczych. Przykładowo ma ktoś w domu kominek czy piecyk typu koza w którym od czasu do czasu rozpala w salonie, a kocioł gazowy wyposażony jest w sterownik pokojowy mierzący temperaturę w saloni. Jeżeli kominek czy koza nie mają rozprowadzenia ciepłego powietrza to po rozpaleniu, w salonie będzie ciepło, ale w pozostałych pokojach będzie zimno. Możemy system ogrzewania podzielić na 2 strefy grzewcze z dwoma sterownikami. Jedna strefa to wszystkie pokoje poza salonem, a salon druga strefa grzewcza. Dzięki temu po rozpaleniu w kominku czy kozie kocioł dalej grzeje pozostałe pokoje.

 

Oczywiście muszę się zgodzić z kolegami, że kotły powinno się dobierać pod względem dobrego, lokalnego serwisu.

Jednakże moje doświadczenie z kotłami ACV pokazuje, że serwis tych kotłów ogranicza się tylko do corocznych przeglądów polegających na czyszczeniu kotła, sprawdzeniu szczelności połączeń i sprawdzeniu spalin.

 

P.S.

W swoim domu użytkuję kocioł ACV HR eco 30/36 w układzie otwartym współpracującym z kotłem węglowym z podajnikiem żeliwnym, który jest odpalany tylko w duże mrozy. Użytkuję kocioł węglowy tylko z tego względu, że ten kocioł znajduje się w drugim budynki i zabezpiecza ten budynek przed zamarznięciem. Koszty ogrzewania gazem przy temperaturach powyżej -5 stopni Celsjusza na zewnątrz w moim przypadku jest niższy niż ekogroszkiem. Dopiero jak temperatury na zewnątrz spadną poniżej -5 stopni to koszt ogrzewania gazowego zaczyna przewyższać koszt ogrzewania węglem. Myślę, że całoroczne koszty ogrzewania węglem i gazem w moim przypadku są podobne.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.